KÖRFEZ'DE OTEL KONSEPTİNDE RESTORAN

Körfez'de otel konseptinde restoran

Körfez’in en eski restoranlarından olan Yonca Kebap Restaurant, 3 katlı binasında adeta otel hizmeti verir gibi yemek hizmeti vermeye başladı

Gün geçtikçe sanayi ve liman kenti halini alan Körfez’de, işletmeler de değişik konseptlerde yapılmaya ve ezber bozmaya başladı. Körfez’in en eski restoranlarından olan Yonca Kebap Restaurant, 3 katlı binasında adeta otel hizmeti verir gibi yemek hizmeti vermeye başladı. Restoranda, isteyen kasap reyonundan kendi etini seçiyor, isteyen menülerden beğendiğini alıyor, çayını içiyor ve dinlenebiliyor.
Yarımca Atalar Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Atalar Apartmanı numara 62’de uzun bir aradan sonra yeniden hizmete başlayan Yonca Kebap Restaurant’ın iki ortağı Erdal Çelik ve Ramazan Yaman, 1200 metrekarelik alan üzerinde, 3 katlı binada tüm bu hizmetleri vererek, restoran anlayışında ezber bozdu. 300 kişilik restoranda, birçok işletmede olmayan engelli lavaboları, mescit, üst katlarda dinlenme salonları, toplantılı yemekler için salon ve alt katta da hem restoran hem de kasap bölümü yer alıyor.


Erdal Çelik kimdir?

-Yonca Kebap Restoran’ın  Körfez’e kazanılmasında, ilçede daha önceki yıllarda yine aynı adla hizmet veren Ramazan Yaman’la bir araya gelerek, bu girişimi başlatan Erdal Çelik, 1971 Körfez doğumlu, evli ve 2 çocuk babası. Cam üretimi üzerinde faaliyet gösteren ve halen bu alanda da çalışması süren Erdal Çelik, ilk kez gıda sektöründe hizmet vermeye başladı ve iddialı olduğunu söylüyor.


UNUTULMAYAN DAMAK TADI

Neden restoran dalında hizmete karar verdiniz?

-Körfez’de, Tüpraş’ın özelleşmesi, Petkim’in satılması ve İgsaş’ın yine özele geçmesi sonucunda restoran hizmeti sekteye uğradı. Daha önce Körfez bir işçi kentiydi ve doğal olarak gıda sektörü en gözde olan işlerdendi. Ancak, bu saydığımız sanayi kuruluşlarındaki değişim, insanların gıda alışkanlıklarında da değişim yaptı. Son zamanlarda limanların hizmete girmesi ve sanayinin canlanmasıyla Körfez yine eski günlerine dönmeye başladı. Bu nedenle daha önce çok iyi çalışan restoran ve gıda sektörüne girmeye karar verdik. Körfez şu anda 150 binin üzerinde nüfusa sahip ve sürekli de göç oluyor, işyerleri açılıyor.

 

Neden Yonca Kebap?

-Yonca Kebap Restoran ilçenin geçmişinde özel yeri olan bir işletme. Ortağım olan Ramazan Yaman, geçmişte bu adla ve başarıyla hizmet vermiş. Yonca Kebap’ın geçmişine baktığınızda 1981 yılına dayanan bir tarihi başlangıcı var. Yukarda saydığımız olumsuz etkilerin sonucu 5 yıllık bir hizmet aralığı oldu. Çok iyi bilinen bu isimle, unutulmayan geçmişi ve damak tatlarıyla sektöre Yonca Kebap’ı yeniden başlatarak girmeyi uygun bulduk ve aldığımız ilk tepkiler bu kararın çok iyi olduğunu gösteriyor. İnsanlar, eski bir dosta kavuşmuş gibi bize kucak açtılar ve unutmadıkları damak tadını yeniden yaşamaya başladılar.

 

LEZZETLİ VE SAĞLIKLI

Yonca Kebap’ın diğer restoranlardan farkı nedir?

-Yonca Kebap restoran ve Kasap’ı, 1200 metrekarelik alan üzerine oturttuk. 3 katlı binanın, giriş katında açık hava bölümümüz, yine girişte kasap reyonumuz var. Müşteri istediği eti, istediği bölgeden seçerek hazırlatıyor. Yani içerde yiyeceği eti kendisi seçip, gözleriyle görüyor ve istediği menüye göre etin işlenmesini seçiyor. Et bizde çok önemli, Biga’dan özel olarak otlakta yetişmiş eti alıyoruz ve müşteriye sunuyoruz. Daha sonra kapalı restoran bölümümüz var. İçerde engeli müşterilerimiz için lavabomuz mevcuttur ki bu hizmet bir çok işletmede yoktur. Üst katlarda ise namaz kılmak isteyen müşterilerimiz için 10’ar kişilik bay-bayan mescit, özel yemekler için salon ve toplantı salonu, yemekten sonra dinlenmek isteyenler için çay içip, sohbet edebilecekleri, yorgunluk atabilecekleri dinlenme salonumuz vardır. 18 personelimiz ile müşterilerimizin memnuniyeti için çalışmaktayız.

 

Eti özel alıyoruz dediniz, ette neye dikkat etmeli?

-Bizim için et en önemli gıda malzemelerinden birisi. Bu n edenle özel olarak yetiştirilen yerden alış-veriş yapıyoruz. Etimize güvendiğimiz için de gelen müşterinin gözü önünde kesim ve işleme yapıyoruz. İyi et açık Pembemsi renkte ve canlı olmalı. Koyu kırmızı et suni beslenmiş hayvana ait olur ve zararlıdır. Bu sektörde en önemli unsur, halkımıza lezzetli ve sağlıklı et yedirmektir ve biz bunu sağladığımıza inanıyoruz.

 

EVE SİPARİŞ DE VAR

Yonca Kebap geçmişten başka neler taşıdı?

-Körfez’de Yonca Kebap denilince, etinin kalitesi, kebaplarının lezzetinin yanı sıra lahmacunu akla gelirdi. Lahmacunumuz, boyutu ve içine konulan malzemesi ile bize özel bir menü. Malzeme olarak soğan ve benzeri karışık malzeme yerine, kıyma ağırlıklı iç malzemeyi kullanıyoruz. Yonca Kebap Lahmacunu, bir adedi ile insanı doyurabilen büyüklükte ve et ağırlıklı malzemesi ile unutulmayan lezzetler arasında yer aldı. Geçmişten bu güne, yine aynı lezzeti taşıdık ve bu da müşteriler tarafından memnuniyetle karşılandı. Tatlılarımızda da doğal malzeme ve en önemlisi doğal, günlük kullanıyoruz. Restoranımıza özel Yonca Çorbası, lahmacunu, kebapları ve tatlıları ile Körfez halkının özlediği ve aradığı lezzetleri sunuyoruz. Müşterimiz, buraya gelip özel servisimizden faydalanabileceği gibi eve de sipariş verebilir.

 

Diğer hizmetleriniz neler olacak?

-Yonca Kebap Restoran, yaklaşık 60 çeşidi ile Körfez halkını Cumartesi günleri serpme kahvaltıya davet ediyor. 20 lira ücretle, yiyemeyeceğiniz kadar peynir, börek, tatlı çeşitleri, kuruyemiş tabağı, menemen, meyve tabağı, kiremitte sucuk ve yumurta ve bol çeşit, sabah 09.00 ile 12.00 arasında hizmetinizde olacaktır. Yine restoranımız akşam saat 22.00’ye kadar da her gün hizmet vermektedir. Yonca Kebap, yaklaşık 5 yıllık aradan sonra yeni konsepti ile Körfez halkının hizmetine girerken, ayağımızın tozu ile katıldığımız Altın Kiraz Futbol Turnuvası’nda da şampiyon olarak başarımızı perçinledik.

2820 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER