KORKMAYIN! DÖVMÜYORLAR…

KORKMAYIN! DÖVMÜYORLAR…

Zuhal Damar ve Yiğit Kılıçalan isimli iki KOÜ öğrencisi, sağlığı bozmayan, zahmetsiz ve kalıcı fit görünüm için en uygun yöntemin ne olduğunu anlattı

Merhabalar…

Bu hafta sizi iki gençle tanıştıracağım. Zuhal Damar ve Yiğit Kılıçalan ile… İkisi de Kocaeli Üniversite öğrencisi. Zuhal Damar bu yıl dördüncü sınıfa geçti, Yiğit Kılıçalan ise okulunu uzatanlardan. Bir spor salonu açmışlar ortak…

Henüz okurken girişimciliğe soyunmuş olmalarından dolayı önerilmişti bana isimleri… ‘Söyleşi yap, belki diğer gençlere ilham olabilir o kişiler ve konuştuklarınız’ denmişti… O nedenle tanıştık… Ama girişimciliklerinden çok, yöntemleri ilgimi çekti açıkçası. Burada bunu konu edeceğim izninizle… İnanıyorum ki çok işinize yarayacak…

Önce salonlarına gittiğimde nelerle karşılaştığımdan bahsetmeliyim. Tabelasında ‘Body and Soul Academy’ yazıyor. Geçmişte epeyce bir süre Bodybuilding yapmış biri olarak ‘Body’ kelimesini görünce içeride aletler, ağırlıklar vesaire göreceğimi zannetmiştim. Hemen söyleyeyim, alet namına biri haricinde hiç biri yok, hiçbir şey yok. Bir tek koşu bandı, o da 10 dakika kadar insanı ısındırmak içinmiş, o kadar…

Nedenini sonra anladım… Aletli, ağırlıklı sporu sevmiyor, kimseye tasvip etmiyor bu iki genç… Yanlış buluyor, ‘Yanlış biliniyor, yanlış yapılıyor, insanlar sağlıklarından ediliyor, spordan soğutuluyor, paraları boşa gidiyor o yöntemlerle’ diyorlar.

Peki çare? Sihir?

O da söyleşimizin içerisinde…. Haydi buyurun…

 

‘Önce bayanlar’ diyelim, sizinle başlayalım Zuhal hanım… Kısaca tanıyabilir miyiz sizi?

-Adım Zuhal Damar. 22 yaşındayım. Kocaeli Üniversitesi öğrencisiyim. Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda okumaktayım. Bu yıl dördüncü sınıfa geçtim. Yaklaşık 3 yıldır da pilates ile özellikle ilgilenmekteyim. Hem beden eğitimi öğretmenliği okuyorum, hem de sevdiğim ve insanlar için en faydalı spor dalı olarak gördüğüm pilates branşında ekmeğimi kazanıyorum, bu konuda belirli bir olgunluğa eriştiğimi düşünerek burayı açtık.

 

 

Okuduğunuz bölümde o kadar spor branşı varken, neden pilates?

-Aslında biraz da annemin yüzünden veya sayesinde oldu. Annemde üç senedir bel fıtığı var, boyun fıtığı var… Tam benim BESYO öğrenciliğimin başladığı dönem. O tarihten beri ben okulda gördüğüm hangi sporun hareketinin anneme iyi gelebileceğine de kafa yordum, incelemeci oldum. Fıtığın nedenlerini gördüm derslerde, çözümlerini gördüm. Baktım çözüm pilateste. Pilates hareketlerini uygulattım anneme. Baktım, artık ilerlemediğini gördüm. Evet belki tamamen ortadan kaldırmıyor ama en azından durdurabiliyor. Hatta olanı da daha az az, az az geriye çekebiliyoruz. Bunu bizzat deneyimlediğim için bundan sonra, hayatım boyunca bu sporu yapmaya, yaptırmaya karar verdim.

 

Tek nedeni bu mu burayı açmanızın? İnsanların bel fıtığı, boyun fıtığı ağrılarını gidermek mi?

-Sadece bu değil tabi ki… Şöyle baktığımızda insanlarımız hani gerçekten kilo problemi yaşıyor. Bu sayı daha da artıyor. İnsanlar çare arıyor, kendini spor salonlarına tamamen kapatıp bir şeyler yapmaya çalışıyor. İşte ağırlık kaldırmaya, onu, bunu yapmaya çalışıyor. Dünya para harcıyor. Çoğu sonuç alamadan bırakıyor. Spor yapmaktan soğuyor. Kimileri sonuç aldıktan sonra bırakıyor, eski haline dönüveriyor, ‘bir daha bu zahmete girmem’ diyor, bir kenara çekiliyor. İçine sürüklendikleri şeyler insanda sporu bir fobi durumuna getiriyor. Ağırlık kaldırmak mesela, bir işkence. İnsanın ayakları tabi ki geri geri gider. Oysa bunun kolay yolu var. Sporu fobi olmaktan çıkaran, onu işkence olmaktan çıkaran, yöntemler var. Kendi ağırlığında kendi sorununu çözmek varken, o ağırlıkların altına neden girilsin, neden sağlık problemlerini kendi elimizle kendimiz yaratalım ki. İşte bu nedenle burayı açtık. İnsan sorununu kendi ağırlığıyla çözsün, alet kullanmadan, ağırlık altına, zahmet içerisine girmeden çözebilsin diye. Biz sorunu insanın kendi ağırlığıyla çözmesi için burada ben pilates ve zumba yaptırıyorum, Yiğit de yine aynı keza, crossfit ve boks branşlarıyla sorun çözüyor.

 

Kendi vücut ağırlığımızla, öyle mi?

-Evet, kendi vücut ağırlığımızı kullanarak güzelleşebiliyoruz, fit olabiliyoruz. Hem de en güzel şekilde. Şimdi bakın şöyle söyleyeyim, zaten hepimizin vücudu güzel. Bunu biraz daha güzelleştirmeye, daha iyi bir şekil vermeye ihtiyaç duyuyoruz. Hepimizin amacı bunu biraz düzeltmek… Kimileri kilo vermeli, kimi kilo almalı, kimi aynı kiloda kalmalı ama fit görünüm elde etmeli. Tüm bunlar zahmetsizce olmalı. Kişi işinden çıkıp evine gidiyorken, 40-45 dakikalık bir çalışmayla, eğlenerek, severek bunu yapabilsin diye burayı açtık. Biz sporu fobi olmaktan çıkaracağız. Zahmet değil, eğlence olduğunu göstereceğiz. Boşa değil, sonuç alınan olduğunu gösterecek bunun sevincini yaşatacağız. Bu iddiayla çalışıyoruz. Bırakınca, ara verince püf diye sönen sonuçlar yerine, yaşam boyunca faydasını göreceği esneklik fitlik ve sağlık hizmetine sunduk kendimizi.

 

 

Bir dostunuz, ‘Bana bir spor önerisinde bulun’ demiş olsa, pilatesi mi önerirsiniz yani?

-Kesinlikle… Pilatesin asıl amacı zayıflamak değil fit olmak, fit kalmak yaşam boyunca. İlerleyen yaşlarda boyun fıtığı olsun, bel fıtığı olsun, bu tarz sıkıntılar çekmemek. Hem esneklik, hem zayıflamak, hem fit kalmak, hem olanı korumak için pilates diyorum. Kesinlikle pilates diyorum çünkü çok ideal bir spor. Sakatlık diye bir şey, ekstra olumsuz bir şey yok.

 

Ben en iyi sporun yürüyüş olduğunu düşünüyorum…

-Tabi ki yürüyüş iyi bir spor. Bu herkes için bir hayat tarzı olmalı. Ama şöyle söyleyeyim yürüyüş, kapalı alanda olmamalı, dışarıda yürünmeli. Böyle yaparsak çok yararlı. Bir de bunun üzerine pilates konulursa, bu bambaşka olur, harika olur.

 

Pilates hangi yaş insanlara uygun sizce?

-Şöyle söyleyeyim, 15 yaşında da öğrencim var 45 yaşında da… 45 yaşındaki bir üyemle yaptığım çalışmayla, 15 yaşındaki üyemle yaptığım çalışma farklı oluyor.

 

 

Bunu yapmaması gereken kimseler var mı?

-Çok çok kilolu insanlarımızın pilates yapması zor tabi. Bunlar önce kardiyo çalışmalı küçük küçük. Burada çok önemli bir konuya geldik. Pilateste her hareketin faydalı yönleride var, zararlı yönleri de. Bu nedenle pilates eğitimli antrenörlerle yapılmalı. Pilatesin bel fıtığına, boyun fıtığına çözüm sunduğu tıbbi bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Doktorlar fizik tedavi olarak öneriyorlar. Ama bu eğitimli antrenörlerle yapılırsa mümkün. Mesela çok çok kilolu insanlardan bahsetmiştik, bu kişiler özellikle, yanlış eğitmenlerle çalışırlarsa sakatlanma riskleri yüksek.

 

Siz zumba da yaptırıyorsunuz… Biraz da zumbadan bahseder misiniz, nedir pilates ile zumba arasındaki fark?

-Zumba biraz kardiyoya yönelik… Pilatese benzer ama pilates biraz daha durağan kalır zumbanın yanında. Zumbada tempo biraz daha yüksek, hareket var, eğlence var, dans var. Zumbada bir derste yaktığınız kalori miktarı ile pilatesle yaktığınız kalori miktarı aynı olmayacaktır. Zumbada bir derste daha çok yakarsınız. Ama bunu geri almak çok kolay, yani bu çok kolay şekilde eski haline dönüşebilir ama pilateste öyle değil pilates daha çok yavaş yavaş, adım adım gidiliyor, sonuç kalıcı oluyor. Zumba devamlı yapıldığı zaman mükemmel bir spor, bütün vücudunuzu çalıştıran bir spor, çabuk yakarsınız. Aslında pilatesle zumbada nefes alış verişiniz belirli kurallar dahilindedir. İkisinde de belirli bir nefes alışverişi yapmak durumundasınız. Zumbada da pilateste de hoca eşliğinde nefes alıp verme teknikleri vardır ve bunu uygulamak zorundasınız. O yüzden aslında benzer kollarda aynı statü içinde sayabiliriz. İkisi de belli bir kalori yakma marifetine sahip ve metabolizmayı hızlandıran sporlar olarak bu aralar çok popülerler.

 

 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum Zuhal hanım… Şimdi de izninizle ortağınız Yiğit beyle devam etmek istiyorum. Önce crossfit sporuyla başlayayım mı nedir bu crossfit?

-Crossfit son 10 yılda dünyada ve Türkiye’de popüler olan yine kendi vücut ağırlığınız yardımıyla yapmış olduğumuz bir spor dalı. Benim şu anda uzmanlık konum. Beş sene öncesinden başlayıp dış kaynakları araştırıp eğitimini aldığım ve şimdi de eğitimini verdiğim bir spor. Crossfit dediğimiz gibi kendi vücut ağırlığınızla tüm vücudu çalıştıran ve belli bir nefes alış veriş esasına dayanan, süreyle çalıştığımız bir spor dalı. Bundan 5 sene önce Crossfit diye bir şey yoktu, Türkiye’de de son iki senedir popüler oldu.

 

Durun, detaylara girmeden bir şey sormak istiyorum, şimdi burada pilates, zumba, crossfit ve boks var öyle mi, neden bu 4 branş? Elinizden bunlar geldiği için mi?

-Aslında biz nokta atışı yaptık diyebiliriz. Bu hem uzmanlık alanlarımız hem de tam da insanların ihtiyacı olan şeyler olarak saptadık. Hem yaşadığımız şehre göre hem de insanların buna ihtiyacı var bunu tespit ettiğimiz için bu sporları seçtik, bunların eğitimini veriyoruz.

 

Crossfit eğitimleri veren başka yer var mı bu kentte?

-Evet bir yer daha var. Fakat onlarla farklı kafalardayız açıkçası. Onlar biraz daha aletli crossfit çalışması yapıyor. Barlar eşliğinde, kilolar eşliğinde yapıyorlar. Ben sadece vücut ağırlığımızla yapıyorum. Şu anda kendi vücut ağırlığıyla yaptıran başka yer yok diye biliyorum, duymadım.

 

 

Bu önemli bir durum mu, neden hemen buna vurgu yaptınız?

-Crossfit yapılan yerlerle ilgili konuşacak olursak o crossfit değil… Bazılarının aklına crossfit deyince barlar, ağırlıklar gelebiliyor Ama bu Crossfit değil işte. Bu spor insanın kendi ağırlığıyla yapması gereken bir spordur. Kesinlikle doğrusu bu. Aletle olmaz bu iş. O aletli crossfit inanılmaz sakatlıklara yol açıyor. Böyle bir spor bizim amacımızda çıkıyor.

 

Sizin amacınız ne bu sporla?

-Biz hacim değil kuvvet dayanıklılık antrenmanı yapıyoruz. Çabuk zayıflamak istiyoruz, metabolizmamızın çalışmasını istiyoruz, kan dolaşımımızın hızlanmasını istiyoruz, bunlar için herhangi bir alet kullanmamıza gerek kalmıyor. Alet girdiği zaman işin içine sakatlık da girebiliyor, biz de bunu istemiyoruz. Ancak insanların çoğu aletli ile aletsizin arasındaki fayda ve zarar konusunda pek bilinçli değiller. Biz elimizden geldiğince insanları aydınlatmaya çalışıyoruz bu konuda. Kendi üyelerimiz bunu biliyor. Çünkü biz buradaki üyelerimize sakatlıklar, sakatlanmalarla ilgili de bilgi veriyoruz.

 

Hımm… Bak hatırladım, bana böylesi bir bilgi verilmemişti spor yaptığım dönemlerde…

-Birçok yer böyle. Bu konularda bilgi vermezler, çünkü işin kötü yanı, böyle bir bilgiye de sahip değiller, nasıl versinler. Biz başka spor kulüplerinde de çalıştık, beslenme ve sakatlık adına üyelerini bilgilendirme olayı hemen hemen yok gibi… Bu kasıtlı yapılıyor anlamında da söylemek istemiyorum. Hocalarının bu konuda zaten bilgileri olmadığı için bu yapılmıyor. Biz bunun eğitimini alıyoruz, biz bunların araştırmalarını yapıyoruz, kas ve eklem sakatlanmalarını nasıl önleriz, nasıl tedavi ederiz, bunların eğitimini almış kimseleriz. Üyelerimize de bu bilgileri aktarıyoruz dolayısıyla…

 

Anladım.. Şunu sormak istiyorum, spor yapmaya karar kılanların adresi genellikle fitnes salonları oluyor, bu nasıl bir karardır sizce? Veya size bir eşiniz dostunuz, spor yapmayı düşündüğünü belirtip önerinizi istediğinizde cevabınız ne olabilir?

-Oldu, daha dün dayım sordu, yeni bir fitnes salonu açılmış, ayda 70 liraya, her şey var diyerek anlattı, fikrimi sordu. Ona da anlattım, bir kere fitness salonuna gittiğiniz zaman oradaki hocaya açsınız. Düşünün, oradaki hocanın sizin için bir program yapması gerekiyor. Aletleri tanıtması gerekiyor. Onu nasıl kullanacağınızı anlatması gerekiyor. Hoca bunu anlattıktan sonra o hoca sizle bir daha çok zor ilgilenir. Çünkü aynı anda, aynı salonda 300 tane 400 tane üye var ve bunların tamamıyla aslında ilgilenmesi gerekiyor. Hoca hem işletmenin sahibiyle boğuşuyor, hem üyelerle boğuşuyor. Bu yüzden oraya gittiğinizde adam bulmanız çok zor oluyor. Ve genellikle de vatandaş 15 gün sonra spor salonuna artık gitmemeye başlıyor. Bir daha kullanmıyor orayı. Çünkü artık kimsenin ilgilenmediğini düşünüyor. Çünkü biz de çalıştık biliyoruz, hep ‘Hoca benimle ilgilenmiyor’ şikayeti. Bir de insanlarda ağırlıklar kullandığı ve kontrolsüz kullandığı için inanılmaz kas ağrıları… Ve böylelikle insanlar hem spordan soğuyor, hem sakatlanıyor hem de bir daha salonlara gitmeme kararı alıyor.

 

Peki siz ne yapıyorsunuz burada?

-Biz burada ne yapıyoruz, tamamen kendi gözetimimiz bütün üyelerimiz. Burası butik bir salon. Herkesle birebir ilgileniyoruz. Onları aşama aşama, hangi günlerde ne kadar yol almış takibini yapa yapa ilerliyoruz. İnsanların gelişimini kendilerinin görmesini sağlıyoruz. Yani insan aynaya baktığı zaman hakikaten ‘ben geliştim’ diyebilmesini sağlıyoruz. Bunu kendisi gözlemliyor. Bu önemli bir detay. Diğer salonlarda dediğim gibi bu takip yok. Eğer bu takip sağlanmazsa yüklü bir para ödenecek, bir netice alınamayacak. Bizim hedefimiz yüzlerce üye değil. Üyeye para gözüyle bakmıyoruz. Biz üyeyle en baştan konuşuyoruz, bu spor bu, şartlar, çalışma şekli ve temposu bu ve sonucu da bu olacak diyoruz. Üyeye soruyoruz, ‘ne istiyorsun’ diye. Kilo vermek istiyor, tamam olacak. Kilo almak istiyor, tamam alacak. Yani biz böyle konuşuyoruz. Tamam senin istediğin olacak ama şu şartlara bağlı kalacaksın, beslenmeni kontrol edeceğiz, dinlenmeni kontrol edeceğiz, programa bağlı kaldığın zaman hedefine ulaşacaksın, biz bunları konuşuyoruz. Üyemiz az olsun öz olsun. Netice üyemizin arzu ettiği gibi olsun. Biz de bir sözümüzü daha yerine getiriş olmanın hazzını yaşayalım.

 

Boks da var burada... Bu branş neden burada?

-Mükemmel bir araç, günümüz insanının bu tarz sorunlarının çözümü için. Savunmaysa savunma, özgüvense özgüven, kardiyoysa kardiyo, ağırlıksız, aletsiz yağ yakımıysa, yakım, eğlenceyse eğlence, hepsini bulabildiğiniz bir spor branşı ve işin gerçeği ilgi de büyük şu ara...

 

Peki son olarak varsa okuyucularımıza bir çağrınız, öneriniz, onları da alalım, sayfamızı kapatalım…

-Herkese selam ve sevgilerimizi gönderelim. Önerimiz de ne olabilir, insanlar oturmasınlar, ayağa kalksınlar. Spor kötü bir şey değil, zor bir şey de değil. Yeter ki, kendinizi zahmetli işlere sokmayın, barlar, ağırlıklar altına girmeyin, eklemlerinize gereksiz yükler yüklemeyin, zarar görmeyin, sakatlanmayın. Kendi ağırlığınızla neler yapabildiğinize kendiniz bile şaşacaksınız. Bunun için kendinize haftada 3 gün ayırın. Haftada 3 gün 40’ar dakika ayırın, spor yapın, ama spor yaparken kullandığınız tek şey kendi ağırlığınız olsun. Herkese sağlıklı günler, fit bir yaşam diliyoruz.

8755 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER