KÖŞKER, ANKARA’YI BEKLİYOR

Köşker, Ankara’yı bekliyor

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, 2014 öncesinde vaat ettiği projelerin neredeyse tamamında Ankara’ya bağımlı durumda. Ankara’nın desteği olmadan ilçeye çivi çakamayacak olan Köşker’in ve Gebzelilerin bekleyişi sürüyor

İş konuşmaya geldiğinde AKP’li belediyeleri tutabilene aşk olsun. Çok değil, günümüzden sadece 2 yıl öncesinde belediye başkan adayları bu kente öyle sözler verdiler ki, bu sözlerin yüzde 10’u tutulsa kent ihya olur. Gebze Belediye Başkanlığı’na ikinci dönem için aday olan Adnan Köşker de benzer bir yol izledi. Düşündü, söyledi. Yapılabilir olmasına bakmadı bile. Seçimi kazanabilmek için pek çok şey vaat etti. Vaatlerinin çok büyük bir bölümü bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden ibaretti. Köşker 30 Mart 2014’te belediye başkanı seçildi ve ne söylediyse, ne vaat ettiyse bir kalemde sildi attı.

 

Gebze Belediyesi Adnan Köşker, 2014 yılı öncesinde raylı sistemin her çeşidini Gebzelilere vaat etti

 

29 Mart 2014’te 52 projeyi tekrarlayıp duran Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker 30 Mart’ta seçim sonuçları az çok belli olduktan sonra proje kitapçığını tozlu raflar arasına kaldırdı. Köşker’in seçim vaatleri arasında yer alan kimi kavşak çalışmaları tamamlandı ancak vizyon projelerinin, ulaşım sorununa büyük çözüm olacak raylı sistemlerin hiçbirinden henüz iz yok. Projeleri arasında ilk iki vaadi kavşak çalışması olan Adnan Köşker’in üçüncü vaadi herkesi heyecanlandırmıştı. Köşker, İstanbul’da Gebze’ye komşu olan Kurtköy’de yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Gebze’ye metro yapacağını ifade etmişti.

 


İstanbul’da Kocaeli sınırına ulaşan metro, kısa süre sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na, oradan da Gebze’ye uzatılacak.

 

PAYI VE SÖZÜ OLMAYACAK

Adnan Köşker’in bu vaadi sonrasında haliyle Gebzelileri bir heyecan aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bile yapmak için adım atamadığı metroyu, Gebze Belediye Başkanı kendisinin yapacağını vaat ediyordu. Köşker göreve seçildikten sonra anlaşıldı ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu metro işine destek verecek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da çalışmalarda yer alacak. Gebze’ye metro yapılacak ama bu metro ne zaman yapılacak belli değil. Tek belli olan, metroyu vaat eden Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in bu metro inşasında en ufak pay ve söz sahibi olamayacağı.

 

BANLİYÖ SEFERLERİ

2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerden bir süre önce Adapazarı Ekspresi’nin faaliyetleri sonlandırıldı. Adapazarı merkez ve İstanbul Haydarpaşa arasında sefer yapan ekspres, kentimizde bulunmayan banliyö seferlerinin yerini tutuyor, vatandaşların büyük ölçüde raylı ulaşımı kullanmasına olanak sağlıyordu. Yüksek Hızlı Tren çalışmaları dolayısıyla bu sistem sona erdi. Yüksek Hızlı Tren hattı tamamlandıktan sonra hattın yeniden açılacağı duyuruldu ancak bugüne kadar bu konuda herhangi bir adım atılmadı. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in 2014 yılındaki vaatlerinden biri de işte bu raylı taşımacılıkla ilgiliydi.

 

MARMARAYA GELECEKTİ

Adnan Köşker, İzmit-Gebze arasında hizmet verecek bir banliyö hattı vaat etti seçmenlerine. Körfez, Derince ve İzmit ilçelerinde hizmet verecek olan banliyö hattıyla ilgili herhangi bir ‘ortaklık’ açıklaması da yapılmadı. Gebze Belediyesi 4 ilçede hizmet verecek olan hattı tek başına inşa edecekti. Elbette beklendiği gibi oldu. Yerel seçimlerin üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen bu vaatle ilgili herhangi bir adım atılmadı. Tren rayları döşeli olmasına rağmen, Devlet Demiryolları ile gerekli görüşmeler yapılmadı ve banliyö hattı hayal olarak kaldı. Banliyö hattıyla birlikte Köşker2in vaatleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projesi Marmaray’la ilgili çeşitli maddeler de yer alıyordu.

 

RAYLI SİSTEMLER DURUYOR

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, vatandaşlara Marmaray’ın Gebze’ye kadar uzatılacağını anlattı durdurdu 30 Mart 2014’ün hemen öncesinde, Marmaray’la ilgili aktarma merkezlerinin Gebze’de de kurulacağını söyledi. Hafif raylı sistemi de proje kitapçığına eklemeyi unutmayan Adnan Köşker, bir de “hızlı tren” dedi. Köşker’in raylı ulaşım sistemleriyle ilgili vaatlerinden yalnızca hızlı tren gerçekleştirilmiş oldu. Bu vaadin inşa çalışmaları da yerel seçimlerden uzun süre önce başlamıştı. Halk Köşker’e oy verse de, vermese de hızlı tren zaten inşa edilecekti. Adnan Köşker’in raylı sistem konusunda 2 yıldır hiçbir adım atamayışı, beceriksiz davranışı aslında Gebze’nin yararına oldu.

 

KENTLİLİK BİLİNCİ YOK

Gebze malum kentimizin en büyük 2 ilçesinden biri. Batıdaki merkez. Uzunca bir dönem il olmayı talep etti Gebzeliler. Halen daha pek çok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi Gebze’nin il olması gerektiğini savunuyor. Mevcut durumda Gebze kocaman bir fabrika konumunda. İstanbul’da ve İzmit’te ikamet eden vatandaşlar, iş kullanıyorlar Gebze’yi. Bu haliyle, bu kimliğiyle Gebze’nin il olması neredeyse imkansız. İzmit ve İstanbul’la ilişkileri iç içe geçmiş ilçede gerçekten vatandaşın talepleri doğrultusunda bir adım atmak istense, ilk olarak kentlilik bilinci sağlanır. Bunun en kolay yolu da dışa olan bağları bir süre koparmak ve özünü bulmaktır.

 


Fatih Sultan Mehmet Otağı adı altında tema park inşa edeceğini duyuran Köşker, bunun için de bir adım atmadı.

 

KERBELAYA DÖNECEK

Ancak Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in böyle bir derdi yok. Adnan Köşker olaya büyük pencereden bakıyor, bölgeyi bir büyün olarak görüyor olacak ki Marmaray ve metro sistemleriyle vatandaşların Gebze’ye ulaşımını kolaylaştırmak istiyor. Kendi ilçesinde, ilçe merkezinde ulaşım sorunu kimi bölgelerde hat safhaya ulaşmışken o, İstanbul ve İzmit’ten ilçesine gelebilecekleri düşünüyor. Gebzeliler ne şanslı ki Adnan Köşker henüz sadece düşünüyor ve vaat ediyor. İzmit’in, İstanbul’un yükünü Gebze’ye çekebilmeyi başarmış değil. Zaten hali hazırda büyük bir işsizlik ve göç sorunuyla karşı karşıya olan Gebze, Köşker’in bu vaatlerini yerine getirmesi halinde kerbelaya dönecek, vatandaşlar karın tokluğuna çalışmak zorunda kalacaktır.

 

ORTAK PROJELER VAR

AKP’li her belediye başkanı gibi Adnan Köşker’in de proje kitapçığında katlı otoparklar yer aldı. Beton yığını katlı otoparkların bir kaçı inşa edildi. Hala vaat edilenlerin büyük bir bölümü inşa edilmeyi bekliyor. Köşker’in diğer vaatleri arasında toplu konut projeleri vardı. AKP’nin iktidar olduğu dönemde en hızlı gelişen sektörlerden olan inşaat sektörüne elbette Adnan Köşker de katkı koymalıydı. Köşker, neredeyse TOKİ ve Kent Konut tarafından yapılan kentimizdeki toplu konut projelerinden birini Kirazpınar’da yapacağını duyurdu. Köşker, seçim kitapçığında kendi yapacakmış gibi toplu konutun duyurusunu yaptı ancak köşeye bir kenara “ortak proje” demeyi de unutmadı.

 

2014 yılında 30 Mart seçimlerinin hemen öncesinde hazırlanan proje kitapçığında basit projeler, kavşaklar ve aydınlatma sistemleri yer alıyordu.

 

UCU AÇIK VAATLER

Kültür ve tema parkı inşaları da vaat eden Adnan Köşker, Fatih Sultan Mehmet Otağı kuracağını, uluslararası kongre merkezi oluşturacağını söyledi. Gebze için Ankara’dan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen Gebze Arena stadından, gençlik ve spor merkezinden, gençlik kampı merkezinden de bahseden Adnan Köşker, Gebze’ye büyük bir olimpik havuz yapacağını da duyurdu. Kimi proje ve vaatlerinde oldukça yalapşap hareket ettiği seçim kitapçığından belli olan Köşker bundan tam 2 yıl önce “kültür merkezleri” ve “bilim ve sanat merkezleri” yapacağını kamuoyuna duyurmuştu. Aradan geçen 2 yıla rağmen bu ucu açık vaatlerle ilgili bile herhangi bir adım atılmadı.

 

Proje çizerken kalem durdurak bilmiyor. AKP’li belediyelerde uzay çağını andıran çizimler meşhur. Gebze Belediyesi’nde de benzer projeler mevcut, bu projeler için atılmış bir adım yok.

 

DEKORATİF AYDINLATMA

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in projeleri iki açıdan eksikti. Bir, Gebze’de değil il, ilçe olmayı sağlayabilecek bir proje bile geliştirilmedi. İki, vizyon projesi eksik kaldı. Adnan Köşker’in ilçenin gelişmesini sağlayacak, halk arasında ‘mega’ olarak adlandırılan bir projesi yoktu. Üretimden zaten uzak duran AKP’li belediyeler düşünüldüğünde, Köşker’in de bu yönde bir adım atmaması normal karşılanabilir ancak Gebze 2014’te o kadar proje fakiri kaldı ki Adnan Köşker dekoratif aydınlatma bile vaat etti. Yeşil otobüsleri, üst geçitleri, köy bağlantı yollarını da vaat eden Adnan Köşker, vaatlerinin neredeyse yarısını hayata geçirdi. Hayata geçirdiği projeler elbette yine yeşil otobüsleri, üst geçitleri, köy bağlantı yolları oldu.

 

 

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in vaatleri şöyledi;

1-D-100 Topçular Kavşağı

2-Anibal Köprülü Kaşağı

3-Sabiha Gökçen-Gebze Metrosu

4-İzmit-Gebze Banliyö hattı

5-Marmaray Gebze

6-Marmaray Aktarma Merkezleri

7-Hafif Raylı Ulaşım Sistemleri

8-Hızlı Tren Gebze

9-D-100 Kavşakları ve Yan Yollar

10-TEM Otobanı Kavşakları ve Yan Yollar

11-Katlı otoparklar

12-Şehirlerarası Otobüs Terminali

13-Kirazpınar Toplu Konutları

14-Beylikdağı Kültür Parkı

15-Fatih Sultan Mehmet Otağ Tema Parkı

16-Uluslararası Kongre Merkezi

17-Gebze Arena

18-Kürltür Merkezleri

19-Gençlik ve Spor Merkezi

20-Gernçlik Kampı Merkezi

21-Olimpik Yüzme Havuzu

22-Bilim ve Sanat Merkezleri

23-Aile Sağlık Merkezi

24-Engelli Eğitim Merkezi

25-Yaşlılar Konuk Evi

26-Kapalı Pazar Yerleri

27-Olimpik Buz Pisti

28-Hükümet Meydanı

29-Hacı Halil  Mahallesi Ziya Fırat Meydanı

30-Sarı camii Meydan Düzenlemesi

31-Muallimköy Sahil düzenlemesi

32-Macera ve Aksiyon Parkı

33-Ballıkayalar Tabiat Parkı

34-Taş ocakları Rekraatif ve Sportif Alanları

35-Mesire Alanları

36-Çocuk Parkları ve Yeşil Alanlar

37-Tatlıkuyu Vadi Düzenlemesi

38-Mezarlıklar Hizmet Binası ve Cami

39-İtfaiye Merkezi Kompleksi

40-Eskihisar Kale Çevresi

41-Osman Hamdi Bey Müzesi

42-Anibal Mezarı

43-Dijital Kent Kütüphanesi

44-Tarihi Su Dolabı

45-Tarihi Evlerin Restorasyonu

46-Kurban Satış Yeri ve Mezbahane

47-Mutlukent Arıtma Tesisi’nin Kaldırılması

48-Eskihisar Atıksu Kollektörleri

49-Yeşil Otobüsler

50-Köy Bağlantı Yolları

51-Üst Geçitler

52-Dekoratif Aydınlatma

6443 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER