KOTO’DA 'BARLAR SOKAĞI' GERGİNLİĞİ

KOTO’da 'Barlar Sokağı' gerginliği

Kocaeli Ticaret Odası mart ayı meclis toplantı gerçekleşti. Toplantıya Barlar Sokağı konusu damgasını vurdu

Kocaeli Ticaret Odası(KOTO), ay boyunca yapılan çalışmaların değerlendirildiği Mart ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya yıkılacak olan Barlar Sokağı damgasını vurdu. Toplantı aylık faaliyet raporu görüşülmesiyle başladı. 38’inci KOTO Meclis toplantısına Bülent Karagöz başkanlık yaptı. Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Bülent Karagöz, Çanakkale Şehitleri'ni unutmayarak, "Bu vatan için büyük işler, fedakârlıklar yapan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar tarihe gömülemeyecek kadar büyük işler yaptılar. Hepsini minnetle anıyorum" dedi. Meclis üyesi Ramazan Kadınçeşme görevinden ayrılırken yerine kadın girişimciler kurulu icra kurulu üyesi Nazan Topdemir Güllü göreve getirildi.

 

ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Meclis toplantısında konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ kentin alt yapı sisteminin acilen çözümü kavuşturulmasını vurgulayarak, "Demiryolu acilen limanlara Organize Sanayi Bölgelerine bağlanmalı. Şehrimizin çevre yolu yok. Yerel yönetimler acilen Gebze’den Eşme'ye kadar bir çevre yolu temin etmeli. Bunlar acil çözülmeli. Yaptığımız çalıştay raporunda Kocaeli’ye bu alt yapılar yapılmazsa 2020 yılında anormal trafik sıkıntısı yaşanacak. Yerel yöneticilerin bu şehrin kaderini değiştirecek kararları alabilmesi lazım. Siyasi erk bütün kurumlarla bir araya gelerek uzun vadeli stratejik planlar yapmalı" dedi.

 

TÜRKİYE’DE İKİNCİYİZ

Özdağ, “Vergi sonuçlarına baktığınızda Türkiye’de 50 milyon’un üzerinde ikinciyiz. Türkiye’de ise vergi tahsilâtında birinciyiz. Bu çok kıymetli. Bizim şehrimiz borcuna sadık. Her bir kişi, 27 bin TL vergi ödemektedir. Fakat kişi başına düşen yatırım miktarı ise bin lira. Biz Kocaeli olarak gerçek manada kaldıraç şehriyiz. Kocaeli Türkiye’nin sanayi başkentidir. Bu ülkenin yükselmesi için Kocaeli’nin alt yapısının düzelmesi lazım. Kuzey otobanının ve güney otobanının yapılması lazım. Buradan Yalova’ya 38 trafik ışığından geçiliyor" ifadelerini kullandı.

 

ÇEVRE YOLU YOK

Özdağ konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Demiryolu acilen limanlara OSB’lere bağlanmalı. Şehrimizin çevre yolu yok. Yerel yönetimler acilen Gebze’den Eşmeye kadar bir çevre yolu temin etmeli. Bunlar acil çözülmeli. Yaptığımız çalıştay raporunda Kocaeli’ye bu alt yapılar yapılmazsa 2020 yılında anormal trafik sıkıntısı yaşanacak.  Yerel yöneticilerin bu şehrin kaderini değiştirecek kararları alabilmesi lazım. Siyasi erk bütün kurumlarla bir araya gelerek uzun vadeli stratejik planlar yapmalı. Sadece yap işlet devret modeli düşünülmemeli. 27 bin TL verginin karşılığı 1000 TL’lik değil 6 bin TL’lik kişi başı yatırım olmalı. Körfez geçiş köprüsü ülkenin projesidir onu bize yaptık diye getiremezsiniz. Belediye zarar da etse otoparkları işletmeli. En az 30 dakika ücretsiz olmalı.

 

TİCARET BÖLGELERİ OLUŞTURULMALI

Organize Ticaret Bölgeleri oluşturulmalı. Perşembe pazarı yeri yapıldı. Pazarcılar biz buraya sığmayız. Yap işlet devlet uygulayın dedik. Burası ne olacaktır. Çarşı esnafı ile bir araya geldik. Yapılan çalışmalar sonrasında 20 madde ortaya çıktı. Bunlar yerel yönetimlere bildirildi. Hürriyet caddesi trafiğe kapatılmalıdır. Yürüyüş yolu acilen düzeltilmeli. Asıl sorun kentin bir noktada yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Bu da kentsel dönüşümü bize gösteriyor. Biz diyoruz ki organize sanayi bölgeleri kurulmalı. Organize Sanayi Bölgeleri nasıl bir sistemde işliyorsa bizde aynı Organize Ticaret Bölgelerimizi yürütelim. Çözüm üretmeliyiz.

 

LOJİSTİK ŞEHRİ

Kocaeli bir lojistik şehridir. Ticaretle sanayi iç içe olmak zorundadır. Biz sadece üretime bağlı kalırsak ilerleyemeyiz. Bir ürününüzün yoğunluğu yüzde 10’u geçmemelidir. Kocaeli sadece sanayi şehri olmamalıdır. Fuar ve turizm şehri olmalı. Daha düne kadar fuar düzenlenmeyen alanda fuarlarımız düzenleyeme başladık. İDEV’i düzenledik. Tüm doğu Marmara’daki illerin birlikteliğine yer verdik. Türkiye’de uygulanan diğer fuarlara baktığımızda oldukça başarılıymışız onu da belirteyim.

TEKNİK SORUN YOK

Cengiz Topel Havaalanı için hem Anadolu Jet hem de Türk Hava Yolları’yla görüşüyoruz. Bir hava limanın yurt dışı bağlantısı yoksa ticari olamaz. Teknik olarak hiçbir sorunu yok. Çift koridorlu uçakların inmesi için yeterli pist genişliği yok. Onun da sağlanması için askeriyeden izin alınması gerekiyor. Bu çabalarımız devam ediyor. Oda üyelerimiz İÇİN 300’ün üzerinde firmayla anlaşmamız var. SANTEK Fuarı gerçekleştireceğiz. Son aşamaya geldik. SANTEK Fuarı’nın 26–29 Mayıs’ta yapacağız.”

 

BELA OKUYORLAR

Murat Özdağ’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan meclis üyesi Yusuf Erenkaya, “Size Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırım Derneği Başkanı Yusuf Ziya Tom’un selamını getirmek isterdim ama maalesef size bela okuyor, devamını da burada söyleyemem. Ticaret odası yönetimi Suriyelilerle değil de bizimle ilgilensin diyor. Bizim de üzerimize düşen görevler var. Üç ay sonra 3. yılımız doluyor. Ben de STK başkanıyım. 'Nasılsın? İşlerin nasıl gidiyor?' diye sorun insanlara. Korkmayın. Bizim orada beş üyemiz var. Eğer ben burada Kocaeli Ticaret Odası’nın bir üyesiysem onların da dertlerini dinlemek zorundayım. Burada çözüm de öneriyorum. İnsanları dinlemek zorundayız. İnsanla aç kalacak. Biz sadece buraya gelip basına görüntü veriyoruz. Bu insanlar bizim onları dinlememizi istiyorlar” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine meclis üyesi Ali Karslı araya girerek, “Devamını söyleyemem diye bir şey yok, madem söylediler sen de burada söyleyeceksin. Söylemiyorsan bize okudukları belanın bin katı onları bulsun” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine gergin dakikaların yaşandığı mecliste, çoğu üye Yusuf Erenkaya’ya destek verdi.

 

ÇOK ŞEY GÖTÜRECEK

Üyelerden Mehmet Okan Oktay ise tramvayla ilgili yaptığı konuşmasında, “Tramvay çalışmalarını sürdüren firma otogara yakın bir güzergahta bulunan rampa dediğimiz yüzde 30 eğilimli yeri hesap edememişler. Bir aydır gidiyorlar geliyorlar onu düşünüyorlar. Tam da evimin yakınında. Bunu yapan şirket, buna izin veren yöneticiler bunu nasıl hesaplamaz iki gün önce müteahitle görüştüm. Bana ‘Burada iş tıkandı bir sıkıntı var, bu sıkıntıyı halledene kadar bizim ekip de dağıldı. Ekibi toparlayamıyoruz, toparlayınca devam edeceğiz’ diyor. Bu tramvay bu şehrin içinde nasıl bitecek benim aklım almıyor. Gerçekten üzülüyorum. Başka illerde başka ülkede böylesine kontrolsüz gelişim olacağını ben zannetmiyorum. Tramvay güzergahı da tamamen yanlış. Bu tramvay sadece yapılmış olması için yapılıyor. Bizler Oda bünyesinde bir çalışma yapalım. Bu tramvay güzergahı daha kente girmeden ufak bir revizyonda değişiklik olsun. Bu kente hiçbir şey getirmeyecek, çok şey götürecek” ifadelerini kullandı.

3230 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER