KOTO'DA İSTİFA SESLERİ

KOTO'da istifa sesleri

KOTO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Okan Oktay, yönetim kurulu üyelerini istifaya davet etti

Uğur ENÇ & Berna SÖNMEZ

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştiriliyor. KOTO Başkanı Murat Özdağ, cemaat operasyonları kapsamında Anayasal düzeni değiştirmek suçlamasıyla Kandıra Cezaevi’nde tutuklu olduğu için meclise katılamadı. Meclis başkanı Bülent Karagöz de toplantıda yok. Toplantıya meclis başkan vekili İsmail Uslu başkanlık ediyor. 5 gündem maddesinin yer aldığı toplantıda Özdağ’ın istifasının istenmesi bekleniyor.

 

BAŞ HAİN, ŞEREFSİZ FETO

Meclisin açılış konuşmasını yapan İsmail Uslu, “Asil milletin asil evlatları, meclis toplantımıza başlamadan önemli bir konuya temas etmek istiyorum. Şu anda bu çatı altındaki herkesin birebir yakından takip ettiği, sağır sultanın da bildiği, 15 Temmuz gecesi milli irademize, vatanımıza, bayrağımıza sahip olmanın, hedeflerine ulaşmanın tek yolunun cumhurbaşkanımızın başını almak olduğunu düşünen, baş hain şerefsiz Feto illetinin, itlerinin ve uşaklarının şerefsiz girişimcilerinin akıllarına bile getiremediği sivil halkımızı rahmetle anıyoruz” dedi.

 

 

TOBB’UN AÇIKLAMASI VE ÖZDAĞ

Uslu’nun konuşmasının ardından meclis üyeleri saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili mesajı okundu. Hatırlanacağı gibi söz konusu mesaj darbe girişiminden iki gün sonra KOTO Başkanı Murat Özdağ tarafından kamuoyu ile paylaşılmış, Özdağ bu açıklamadan birkaç gün sonra darbe girişimine destek vermek suçlamasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

 

 

OHAL VALİSİNDEN GÖRÜŞ ALDIK

TOBB mesajının okunmasının ardından yeniden söz alan meclis başkan vekili İsmail Uslu, “Odalar Üst Kurulu’nun ‘Her ay yapılması gereklidir’ maddesi dolayısıyla toplandık. OHAL valimizden de görüş aldık. Kendisi onay verdi. Biz de meclis toplantımızı yapıyoruz. Tavsiyem bu gündemi hızlı bir şekilde geçerek, dilek ve temennilerde 15 Temmuz’la ilgili düşüncelerimizi paylaşmaktır. Bu darbe girişimi püskürtülmemiş olsaydı ne biz burada olurduk, ne de bu meclis olurdu” ifadelerini kullandı. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı.

 

 İĞRENÇ OLAYLAR SİLSİLESİ

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, aylık faaliyet raporuyla kürsüye çıktı. Yılmaz şöyle konuştu: “Faaliyet raporuyla ilgili herhangi bir soru, öneri, görüş varsa dinler ve fikirlerimizi ifade ederiz. Ben o konuda şu an konuşmayacağım. Vatanını milletini seven kimsenin istemeyeceği iğrenç olaylar silsilesi 15 Temmuz’da yaşandı. Bunların karşısında pek çok kahramanlık da görüldü. Feto tarafından alçakça ve kahpece meydana gelen saldırıyı çok şükür önledik. Milletimiz bu şekilde kendi iradesine, sandığa ve demokrasiye sahip çıktı.

 

FİTNEYİ DURDURDUK

KOTO olarak darbe girişimini nefretle kınayıp lanetledik ve meydanlara koştuk. Allah’a şükür milletimizin cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu fitneyi durdurduk. Bu şerden birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek kurtuluyoruz. Hepimiz demokrasi ve vatan konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın kıymetini bilmeli ve birbirimizi sevmek zorundayız. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İktidarı ve muhalefetiyle halkımızın gösterdiği kararlı ve birlikte duruş takdiri hak etmektedir."

 

BİR TAKIM SÖYLENTİLER VAR

Yılmaz’ın ardından KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Semih Barış söz aldı. Barış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Oda başkanımız Murat Özdağ’ın yargılama süreci var. Türk adaletinin adil karar vereceğine inanıyorum. Malumunuz bazı medyada odamız meclisiyle alakalı bir takım söylentiler görmekteyiz. Şu anda bunların konuşulmasının odamıza bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Her şeyin bir zamanı var. Seçimle alakalı mevzuda yönetim kurullarına talip olacak arkadaşlarımız varsa, tarihler demokratik olarak belirlenecektir. Arkadaşlarımız seçim zamanı üyelere gider, meclisimizin yaptıklarını, yapamadıklarını anlatır ve komitelerde, yönetimlerde yerini alır.

 

NE AMELİYATA, NE OPERASYONA...

Biz yönetim kurulu olarak görevimizin başındayız. Dıştan ne ameliyata ne operasyona meclisimizi feda etmeyeceğiz. Bunun emarelerini görmekteyiz. Bazı arkadaşlarımız dıştan yönetimimiz ve meclisimiz üzerinde söz sahibi olmak istiyorlar. Onları hoş karşılıyorum. Odamızın iyiliğini düşünüyor olabilirler ancak şimdi sırası değil. Meşru bir yönetim var. Seçimle başa gelmiş. Bunun meşruiyetini devlet tartışabilir. Hiçbir meclis üyesinin yönetim kurulu üzerinde etkisi olamaz. Şu anda dış etkenler tarafından odamıza yapılan operasyon bu meclisin tarihinde yer alacaktır.

 

SEÇİMLERLE İLGİLİ MEVZİ

En büyük endişem şudur ki; ülkemizin geçtiği bu olağanüstü hal ve durumdan başka davranan insanları da ben gerçekten kınıyorum. Şu anda meşru bir yönetim var, bu meclis meşru bir meclis. Şu anda seçimlerle ilgili mevzi yapılması boş bir çabadır. Biz başkan vekilimiz ve yönetim kurulumuz olarak, dışardan etkilenip, dışardan bazı kişilerle dirsek temasında bulunan isimlerle bu odaya operasyon yapılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Semih Barış’ın ardından meclis üyesi Okan Oktay kürsüye çıkarak söz aldı.

 

BİZİM DE GÖREVLERİMİZ VAR

Oktay, şunları söyledi: "Yüzlerce binlerce isim gözaltına ve açığa alınmışken, bu darbe girişiminin bütün delikleri temizlenirken bizim de görevlerimiz var. Bu millet bunu yapanları affetmeyecek, yapanları en ağır şekilde cezalandıracaktır. Şüphemiz yok. 3 sene önce seçimler öncesi eski dönemi eleştirirken, çalışmadıklarını, hizmet etmediklerini, üyeye layık bir meclis olamadığımızı ifade ettim. Bu nispetle bir yenilenme hareketi başlattık. Fişeği ateşledik, yanımıza dört arkadaş geldi ve büyüdü bu noktalara geldi. Maalesef ki o zamanlar yaptığım bütün uyarılar es geçildi.

 

CEMAAT İÇİN UYARDIM

Bunu çoğunuz bilmiyorsunuzdur, ama ben o zaman ilk yola çıktığımız bu dört arkadaşa ve başkan adayı olacak Murat Özdağ’a şunu söyledim; Biz, her ne şekilde olursa olsun hizmet için, bu odaya bu yönetime talip olduk. Benim 3 tane şartım var. 1. şartım hiçbir şekilde, hiçbir cemaati, partiyi, STK’yı söz sahibi olabilecek konuma getirmeyelim. Bizim derdimiz sadece ticaret odası olmalı. Dışarı çıktığınız zaman görüşünüz olabilir ama onu odanın içine taşımayacaksınız. Odanın içine taşırsanız, onlarla menfaat ilişkilerine girerseniz, kol kola olursanız gün olur sizden veremeyeceğiniz yerler, koltuklar isterler ve vermek zorunda kalırsınız.

 

CEMAATLE KOL KOLA GİRİLDİ

İkincisi, yola çıktığımız hiçbir arkadaşımızı daha sonra yolda bulduklarımıza değişmeyeceğiz. Kazansak da birlikte kazanacağız, kaybetsek de birlikte kaybedeceğiz. Üçüncüsü ise seçilirsek, şeffaf bir yönetim ve birlik beraberlik içerisinde bir idare kurulu olsun dedim. O zaman sayın Özdağ bunların hepsine evet dedi. Seçimlere bir hafta 10 gün kala her şeyin rengi değişmeye başladı. Herkese imtiyazlar verilmeye başlandı. Seçilmek için cemaatle kol kola girildi. Bunların hepsine son geceye kadar karşı durdum. Özdağ, seçim gecesi bana operasyon yapıp pasifize etti beni. Artık ona sayın diyemiyorum.

 

 

BİRİ HAPİSHANEDE BİRİ KOLTUĞA GELEMİYOR

Şu an geldiğimiz noktada diyorum ki iyi ki beni pasifize etmişler, iyi ki ben bu kumpasın içinde olmamışım. Biri hapishanede, biri bu koltuğa gelemiyor. Allah’a çok şükür ben hala buradayım. Bir cumhuriyet çocuğu olarak, İzmit çocuğu olarak alnım ak."

Bu sırada bir başka meclis üyesi Erol Ergün, Oktay’a tepki gösterdi. Erol Ergün, “Sen kötü bir adamsın. Fırsatçılık yapıyorsun. Birlik ve beraberliğimizi bozuyorsun” dedi. Başkan vekili Zihni Yılmaz da Oktay’a tepki göstererek, “Kendini savunma durumunda olmayanlarla ilgili burada konuşmak etik değil. Bu çok genel bir prensiptir Okan bey” ifadelerini kullandı.

 

SİYASİ GELECEK AMACIM YOK

Tartışmalar sonrasında konuşmasına devam eden Oktay, “Bu süreç buraya gelmişken, bütün kurumlar temizlenirken biz de kurumumuzu gözden geçirmeliyiz. Yönetimde olan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız görevlerinde kalabilir yahut bırakabilirler. Benim şahsımda Murat Özdağ yönetiminin altında olmalarını ben yakıştıramıyorum. Ben buradaki hiçbir arkadaşıma kötü diyemem. Hepsini çok seviyorum. Ben kötü bir insan değilim. Hiçbir siyasi gelecek amacım yok” dedi.

 

OHAL VALİLİĞİ’NE BİLDİREBİLİRİM

Bu sırada meclis üyesi Erol Ergün tepki göstermeye devam etti. Meclis başkan vekili İsmail Uslu ise “Ben bunu OHAL Valiliği’ne ve kolluk kuvvetlerine bildirebilirim. Burada olmayan biri hakkında konuşmak doğru değil” şeklinde konuştu. Konuşmasını sürdüren Oktay, “Şu olay bile bizi birlik ve beraberliğimizden kopartıyor arkadaşlar. Burada benim temennim meclisimizin yeniden gözden geçirilmesi. Bu arkadaşlarımız istifa etmelidirler. Tertemiz geldiler, tertemiz gitsinler. İstifa etmelidirler. Daha sonra yönetim kurulu buradaki 62 kişilik meclisten yeniden seçilmelidir. Bu odanın kendini temizlemesi için tam zamanıdır” şeklinde konuştu.

 

 

OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM

Bu sırada müdahale eden KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Semih Barış, “Biz burada hakim, savcı, polis rolüne mi gireceğiz” dedi. Okan Oktay ise “Siz Murat Özdağ’ın yönetim kurulu üyesisiniz. Ben 30 yıllık STK’cıyım. Yönetimler başkanlarıyla anılır. Bunlar benim şahsi önerim. Sizi zorlamıyorum. Bakın sıradan bir dönem geçirmiyoruz. Olağanüstü halden geçiyoruz. Her şey olabilir. Bu bir meclis üyesinin tavsiyesi sadece. Görevinizin başında kalırsınız, kalmazsınız o sizin bileceğiniz iş” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

SEÇİMLE GÖREVE GELDİK

Okan Oktay’a cevap veren başkan vekili Zihni Yılmaz, “Hayır. Bizi Murat Özdağ atamadı. Biz seçimle göreve geldik” ifadelerini kullandı. Yılmaz’ın ardından meclis üyesi Yaşar Can söz aldı. Can şöyle konuştu: “Ben KOTO başkanının devlet düşmanı olduğuna inanmıyorum. Şahsi bir konuda tutuklandı. Basından ricam, KOTO başkanı olarak yazılmaması. Bu kurumumuza zarar verebilir. Ben koltuk kazanmak için yılanlarla aynı çuvala girmeyeceğim. Biz 4 sene evvel yine durduğumuz yerdeydik. Bakıyorum bazı arkadaşlar bir tur atıp döndüler. Sözde cemaatlerle iş birliği yapıp bir yandan da demokrasi diyorlar bu doğru değil.

 

YÖNETİMDE YER ALMAYACAĞIM

Türkiye Cumhuriyeti en büyük tek cemaattir. Cemaat yok arkadaşlar. Biz cemaatçi değil cemiyetçiyiz. Bizim cemiyetimiz var. Cemiyet hepimizin. Biz Murat Özdağ ile seçildik. Özdağ bir dönem belki aramızda olamayacak. CHP, AKP, MHP, HDP’nin hep birlik olduğu gibi biz de hep birlikte olalım. İçimizden yeni bir yönetim oluşturalım. Seçime gidene kadar saygı ve sevgiyle bakabileceğimiz bir yönetim kuralım. Ben bu yönetimde yer almayacağım. Sonrasında oda seçimlerine gidilsin ve kim seçilirse seçilsin.”

 

 TEMİZ BİR MECLİS BELİRLENSİN

Yaşar Can’dan sonra KOTO Üyesi Murat Barış söz aldı. Barış kürsüden şu açıklamayı yaptı: “Kamuoyu önünde hepimiz zan altındayız. Ben bu ortamda meclisin ve yönetim kurulunun doğru dürüst çalışabileceğine inanmıyorum. Yönetim kurulu devam etme kararı alırsa biz meclis olarak istifa edelim ve yeni ve temiz bir meclis belirlensin. Benim önerim budur.” dedi.

Konuşmaların ardından meclis toplantısı sona erdi.

24661 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER