KUZU: PARLAMENTER SİSTEMİN SIKINTISI İKİ BAŞLILIK

Kuzu: Parlamenter sistemin sıkıntısı iki başlılık

Anayasa Komisyonu eski başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Kocaeli’ye geldi. Burhan Kuzu, “ Parlamenter sistemin en büyük sıkıntısı iki başlılık” dedi

Anayasa Komisyonu eski başkanı ve AKP İstanbul milletvekili Burhan Kuzu İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen başkanlık sistemi ve yeni anayasaya geçiş konulu konferansta konuştu. Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen program öncesi yoğun güvenlik önlemleri alan polis gösteri merkezi içini aradı. Bu sırada dışarıda bekletilen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Daha sonra içeri alınan vatandaşlar hem kapı girişinde hem de salon girişinde arandı.

 

AVANTAJ

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Gençlik Vakfı Kocaeli İl Temsilcisi Yusuf Yazıcı, “Vakfımız ve İzmit belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlene yeni anayasa ve başkanlık sistemi konulu konferansa hoş geldiniz. Bizler için birer fırsat bu konferanslar. Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için böyle bir sisteme ihtiyaç duyulmasına olan inancımızı sizlere de anlatmak istiyoruz. Bu bizler ve ülkemiz için büyük bir avantajdır. Başkanlık sisteminin çok geniş bir konu olduğunu hepimiz biliyoruz. Çeşitli ülkelerde farklı yönlerle uygulanıyor. Burada sayın Burhan Kuzu neden başkanlık sistemi ve yeni anayasaya ihtiyaç duyulduğunu anlatacak” ifadelerini kullandı.

 

ÖZELLİKLE GELDİM

Daha sonra konuşan AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, “En iyi yönetim demokrasi. Bunu da anca bilgiyle aşabiliriz. Biz günümüzde bugün gelişmiş ülkelerde kullanılan yönetim tarzının neler getirdiğini neler kazanıldığını burada anlatmaya çalışıyoruz. Halkın vereceği kararla seçilen bir başkanlık sistemi konuşuluyor.  Sayın Burhan Kuzu bize bu Konuda bilgi verecek ben de özellikle onu dinlemek için geldim” dedi.

 

 

FARKLI ŞEKİLLERDE KULLANILIYOR

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi hakkında konuşan Burhan Kuzu şu ifadelere yer verdi: “Başkanlık modelinde değişiklikler mümkündür. Fransa, İngiltere ve Amerika’daki başkanlık sistemleri çeşitli. Fransa yıllarca süründü, perişan oldu. Bir aylık, bir buçuk aylık bir sürü koalisyon var. Fransa cumhuriyeti terk etti, parlamenter sistemi terk etti iki model arasında yani Fransız ve İngiltere’deki sistem arasında farklar var. Bu üç model dünyada yayılmış. Farklı şekillerde uygulanabiliyor.

 

KOALİSYONA GEBE

Biraz önce bir soru sordum hangisiyle daha iyi yönetebiliriz diye hangisi en iyiyse, hangisi bize en uygunsa onu seçeceğiz. Ama neler getirdiğini görerek burada konuşup konuya bu açıdan bakacağız. Şimdi biz bugünkü sisteminin nesinden rahatsızız. Bu yönetimin en büyük sıkıntısı sürekli koalisyon dönemine gebe olan bir model olması. Bu model riskli bir model. Riski şu modelde koalisyon olmazsa işlerin güzel gittiğini görürsünüz.  Bir başbakan var bir cumhurbaşkanı var bu iki kişi ülkeyi yönetiyor. İki başlı bir yönetim. Parlamenter sistemin en büyük sıkıntısı iki, başlılık. Parlamenter sistem diktatörlüğe başkanlıktan daha yakın.

 

HERKESİ KORKUTTU

7 haziran sendromu herkesi korkuttu. Daha çok bilenleri korkuttu. 1 Kasımdaki sıçramanın sebebi de bu. İnsanlar bu kaos dönemine girmekten orktu. Bu süreçte gençler en çok koalisyon nedir diye aratmış.  Menderes Gelmiş 50-60 döneminde biriktirmiş arkasından darbe ve koalisyon ülke aşağıda. 70-80 arası 12 hükümet kuruldu. Hep eksi. Bir Demirel dediğimiz insan geldi gitti. Mesut bey altı gittim yedi geldim diyor bu bir kaostur.

 

KOALİSYON PAZARLIKTIR

75’ te Demirel’in kafası mı küçüldü de koalisyona döndü. Koalisyonlar pazarlıktır. Sandıktan çıktık açtık sandığı daha kurulmadan sıkıntılar başladı. Biri yüzde yirmi oy alıp başbakan oluyor iki tane de yanına yardımcı alıyor gelin bakanlıkları bölüşelim diyor. Bunun sebebi gayet net ve basit Neden koalisyon döneminde bakanlık sayısı yok nedeni pazarlık. Bankaları bölüşüyorlar. Başbakan da ne yapsın bu sefer de pazarlıkta veriyor birine on bakanlık öbürüne beş bakanlık bakıyor bir sürü bakan çıkıyor."

4150 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER