KYÖD’ÜN GENÇLİĞİ DEVAM EDECEK

KYÖD’ün gençliği devam edecek

KYÖD Başkan Adayı Kahraman Yüce, derneğin gençleştiğini ve dinamik bir yapı kazandığını söyledi. Kahraman Yüce, “KYÖD gencliği görevine devam edecek ve dinamik yapısını sürdürecek” dedi

Kentimizin önemli kurumlarından olan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) ay sonunda genel kurul yapılacak.

2010 yılından bu yana 2 dönemi tek adaylı genel kurullarla, herhangi bir yarışa sahne olmadan geçiren KYÖD, bu defa 6 yıllık aranın ardından 2 ismin yarışına ev sahipliği yapacak.

Mehmet Toker ve Kahraman Yüce’nin başkanlık için yarışacağı genel kurul öncesinde genç aday Yüce’yle KYÖD’ü konuştuk.

Henüz 33 yaşında olan Kahraman Yüce, yaşıtları eğlenip gününü gün ederken kolları sıvadı ve kentin değeri KYÖD’ü yeniden ayağa kaldırmak için öne çıktı.

Halen KYÖD yönetiminde görev alan Yüce, 29 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek KYÖD Genel Kurulu’nda başkan adayı olacak.

KYÖD’ün dinamik kalmasını isteyen Kahraman Yüce, KYÖD için projelerini anlattı...

 

KÖYD’ün genç isimlerindensiniz. Neden bir dönem daha yönetimde görev almak yerine başkanlık istiyorsunuz?

-Şimdi bakın, KYÖD çok köklü ve kentin gerçek dinamiklerini oldukça iyi yansıtan bir kurum. KYÖD'e dikkatli baktığınızda ve sosyolojik anlamda iyi irdelediğinizde karşınıza kentimizin sahip olduğu toplumsal karşı bakışın ve neticesinde istisnasız çıkabilen ortak aklın  özünü görebilirsiniz. Hoşgörü ve nezaket, KYÖD'ün inandığı değerleri savunma şeklinin ayrılmaz parçalarıdır. İnsanlar birbirine karşı her koşulda saygılıdır bizim derneğimizde. Bu sebeple KYÖD'ün kentin dışında ve kentten bağımsız bir yapıya sahip olduğunu söylemek çok büyük bir haksızlık olur. Ancak iletişim dilini kurumsallaştırmak KYÖD'ün önemli ihtiyaçlarından bir tanesi diyebiliriz. Günümüzde toplumumuz, modern iletişim yöntemlerini konvansiyonel yöntemlere göre daha sıklıkla tercih ediyor ve bu iletişim araçlarını iletişim kurmaya daha uygun buluyor. Biz "bu devrin çocukları" olarak KYÖD'ü yeni nesillere onların kullandığı tonda anlatabilecek bir avuç genç olarak büyüklerimizden görev istiyoruz.

 

Genç olmanız KYÖD gibi bir kurum açısından yönetim zafiyeti yaratır mı?

-Çok genç olduğum doğrudur. Ancak genç olmak neden kötü olsun ki? Genç olmanın kazandırdıkları, inanın kaybettirdiklerinden daha fazladır. Genç olmamdan kasıt tecrübesiz oluşumsa eğer, bu kentin yönetimine katkı koymuş yüzlerce KYÖD'lü eminim ki tüm yetenekleriyle bu dinamik ve genç kadronun yanında olmak isteyeceklerdir. Hatta Mehmet Toker ağabeyimiz bile biz gençler seçildikten sonra en önemli akıl hocalarımız arasında olacaktır. Burada asıl konu, genç bir KYÖD'lünün başkan olması değil, geçtiğimiz altı yıl içerisinde atılan tüm yenilikçi tohumların, büyüklerimizin katkısıyla birlikte bir filize ve sonrada yepyeni bir ağaca dönüşmesidir. Biz gençlerin bu dinamizm çabalarına önemli ölçüde katkısı olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuda çok önemli projelerimiz, KYÖD'ü kentle bir araya getirecek çalışmalarımız olacak. KYÖD 2010 yılında Hakan Tanta’yla birlikte bir gençleşme sürecine girdi. Biz bu sürecin destekçisiyiz. KYÖD dinamik yapısını devam ettirecek, gençlik görevine devam edecek.

 

 

Adaylık süreci neden gecikti?

-Şu adaylık süreci ile ilgili konuyu bir kez anlatmak istiyorum. Yönetimde birlikte görev yaptığımız sevgili Başar Değer'in aday olacağı konuları da çok konuşuldu son zamanlarda. Ancak bizim bu noktada ki öncelikli hedefimiz Turgay Yılmaz başkanımızın yeniden aday olması yönünde kendisini ikna etmekti. Çünkü tamamlanması gereken çok önemli projelere girişilmişti ve bu konuda kendisinin desteğine ihtiyacımız olduğunu belirttik. Ancak maalesef ikna edemedik ve Turgay Ağabey tüm ısrarlarımıza rağmen yeniden aday olmak istemediğini belirtti. Ancak sağ olsun bizi yalnız bırakmadı ve sonuna kadar desteklediği gençleşme hamlemizin de en önemli neferi oldu. Bununla ilgili hatırı sayılır büyüklerimizin de desteğini bizlere getirdi. KYÖD'ün gençleşme hamlesinin neticelerini ve derneğimize katacağı dinamizmi önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Gençlerle başlayacak yeni bir dönemi büyüklerimizin refakatinde başlatacağız.

 

BURS SEFERBERLİĞİ

KYÖD’le ilgili projeleriniz neler?

-Öncelikli ve en önemli hedeflerimizden bir tanesi KYÖD ve üniversite buluşması olacak. Bunun yöntemi de, öğrencilere yepyeni imkanlar sunmak ve gençlerin üniversite yaşamları sırasında verdiği zorlu mücadelenin yanında olmaktan geçiyor. Bu zorluğu en iyi Y kuşağının bir üyesi olarak ben idrak edebilirim diye düşünüyorum. Bu kapsamda ilk hedefimiz iki yıl içerisinde burslu öğrenci sayımızı 5 yüzlü rakamlar seviyesine çekmek olacak. Bizler KYÖD üyeleri olarak elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya çalışıyoruz zaten ancak bu durumu artık KYÖD'ün kurumsal çatısı altına toplamak gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yöntemle aynı zamanda KYÖD'ün gençleşme hamlesi için de çok önemli ve büyüklerimizin gözetiminde, onların tecrübesiyle yoğurulmuş bir adım atmış olacağız. Derneğimizin 700'ün üzerinde üyesi var. Başlatacağımız yeni bir burs seferberliği ile tüm büyüklerimizi gerek maddi gerekse de manevi olarak bu sürecin içine katacağız. Hakan Tanta ağabeyimiz özellikle bu konuda son derece önemli, katkılarını bekliyorum elbette.

 

KYÖD’ün sosyal tesislerinin bulunduğu bina hala belediye mülkü. Binanın satın alınması konusunda girişimleriniz olacak mı?

-Geçtiğimiz dönem KYÖD'te, bazı değişmez kuralların değişmesi noktasında önemli katkılar sağlamış olan, benim de yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermeye çalıştığım Turgay Yılmaz yönetiminin bir projesi, KYÖD binasının satın alınması projesi. Sevgili başkanımız Turgay ağabeyin bu konuyu eski başkanlarla da tek tek özel olarak görüşerek istişare ettiğini biliyorum. Hatta öyle bir noktaya getirmişti ki, binanın sahibi olan Büyükşehir Belediyesi, konuyu basit bir devir işlemi olarak görüyor. Yeni dönemde sahip olduğumuz dinamizmle bu projemizi de tamamlayacağız. Kimsenin cebinden bir kuruş para çıkarmadan, kimseye yük olmadan yıllardır bizimle birlikte anılan binamızı derneğimize kazandıracağız. Bu konuyla ilgili seçimden sonra açıklayacağımız projemiz bile şimdiden hazır.

 

Sosyal tesis istenildiği gibi faal değil. Kocaelililer ilgi göstermiyor. Sosyal tesislerle ilgili bir projeniz var mı?

-Sosyal tesisimizde özellikle son dönemde çok güzel etkinlikler gerçekleştirdik. İnsanlar bir araya gelerek oldukça verimli etkinliklere imza attı ve KYÖD'e yakışır işlere ev sahipliği yaptı. Kültürel faaliyetler, ülkemizin lokomotif vakıflarıyla birlikte gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri, fotoğraf yarışması kapsamında kitap kampanyası gibi önemli etkinlikler bu binada gerçekleşti. Şimdi hazırladığımız proje kapsamında tesisimiz açısından yepyeni bir dönem başlayacak. Mesela yukarıdaki terasımız, tüm İzmitlilerin rahatlıkla gelerek İzmit Körfezi'nin muhteşem güzelliğini görebileceği bir tesise dönüşsün istiyoruz. Bu KYÖD'ü sokakla entegre hale getirecek önemli bir hamle bizim açımızdan. Üniversite öğrencileri, bu kentin insanları yapacağımız düzenlemenin ardından mükemmel bir seyir terasına sahip olacak. Denizi izlerken bir bardak sıcak çay içilebilen bir mekanı İzmit'le paylaşmanın zamanı geldi. 

 

KYÖD’ün sosyal aktiviteleri yeni dönem de devam edecek mi?

Bir önceki dönemde görev yapmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, sosyal kültürel faaliyetler en hassas olduğumuz hususların başında geliyor. Onlarca sergi gerçekleştirdik KYÖD bünyesinde. Heykel sergileri, resim sergileri, nostalji geceleri, seminler, söyleşiler, hiç bir zaman eksik olmadı KYÖD'te. Son olarak düzenlediğimiz fotoğraf yarışması da en çok yankı uyandıran faaliyetlerimizden bir tanesi. Biliyorsunuz, yarışmaya katılım şartı olarak da katılımcılardan kitap talep etmiştik. Şimdi yarışma ve jüri incelemeleri tamamlanmak üzere. Bir fotoğraf sergisi de açmış olacağız ve bunu düzenli olarak süren ve farklı toplumsal konulara dikkat çeken fotoğraf sergileri izleyecek.

 

Kahraman Yüce kimdir?

-1983 İzmit doğumlu. Kabataş Lisesi'ndeki yatılı eğitimi dışında neredeyse tüm yaşantısını İzmit'te geçirdi. Üniversite eğitimini ise Sakarya Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı. Şu anda da Kocaeli Üniversitesi bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği alanında mastırını tamamlamak üzere. Üç buçuk yıl önce kurduğu iş güvenliği firmasında yönetici. Evli ve Toprak isminde bir oğlu var.

4267 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER