LYS İÇİN GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINACAK

LYS için geniş güvenlik önlemleri alınacak

Milyonlarca öğrencinin beklediği Lisans Yerleştirme sınavları gelip çattı lakin, sınav günlerinde sakin, güvenli ve huzurlu bir ortamda adayların sınavlarına girebilmeleri için Kocaeli Valiliği ilimiz için genelge yayınladı

Kocali Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğü gereğince 18-19- 25 ve 26 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavlarının Kocaeli için sağlıklı ve herhangi bir aksaklıklara sebep olmayacak şekilde yapılması için güvenlik önlemlerini artırdığını duyurdu.  Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban bu konu ile ilgili gazetecileri basın toplantısında bilgilendirdi. Basın toplantısına ÖSYM Kocaeli İl Sınav Koordinatörü Prof.Dr. Halis Günaydın ve basın mensupları katıldı.

 

EMNİYET TEDBİRLERİ SIKILAŞTIRILACAK

Geçtiğimiz 14 Haziran Salı günü Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saadettin Hülagü’nün başkanlığını yaptığı sınav koordinasyon kurulu toplantısında alınan kararlar kamuoyuyla paylaşılmıştı. Ertesi gün 15 Haziran Çarşamba günü Vali Yardımcısı Dursun Balaban’ın başkanlığında yapılan toplantıda da alınacak emniyet tedbirleri kararlaştırıldı.

Alınan kararlardan bazıları ise;  sınavların güven ve huzur içerisinde gerçekleşmesi için sınavın yapıldığı çevrede araç kullanan sürücülerin korno kullanmamaları, her türlü özel tören ve ailelerin düğünlerinin, eğlencelerinin ya da asker uğurlama gibi konvoyların oluşmaması noktasında sınav bitimine kadar gerekliği tedbirler oluşturdu. Ayrıca sınav binalarının kolay buluna bilmesi için mutlaka yönlendirme levhalarının kullanacağı ifade edildi. Sınavların yapılacağı okulların çevresine araç park edilmeyecek ve araçlar okul bahçesine alınmayacak. Sınav gününde araç park sorunu yaşayan vatandaşların Yahya kaptan mahallesinde bulunan araç otoparkının, sadece sınava giren adayların kullanımına ücretsiz olarak kullanacağı da aktarıldı.

 

TRAFİK AKIŞI KONTROL EDİLCEK

Özellikle D-100 ve Tem otoyolunda sınav bitimine kadar trafiği engelleyecek herhangi bir çalışma ekipler tarafından yapılmayacak. Trafiği kilitleyici acil durumlara ise hazır olarak bekletilen 112 Acil Hızır hattı ve araç çekicileri müdahale edecek.

Engelli adayların sınav merkezi olarak belirlenen Atatürk Ortaokulu’nun girişleri ve bağlantı yolları açıl tutulmaya çalışılarak engelli adayların sınavlarına rahat bir şekilde gelip gitmelerinin sağlanacağı da Kocaeli Valiliğinde ki basında toplantısında gazetecilere paylaşıldı.

 

ADAYLARA EVRAK UYARISI

Sınava giren adaylardan yapması beklenenler de basın toplasında komu oyuyla paylaşıldı.  Sınava gelen adayların yanlarına, sınava giriş belgesini, nüfus cüzdanını ya da süresi geçerli pasaportunu alması gerekiyor.  Sınava giriş belgelerini kaybedenle ise sınav günlerinde ve öncesinde Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi ÖSYM bürosuna ya da Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinde ki, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık binasına şahsen müracaat ederek sınava giriş belgelerini almaları gerekiyor.

Nüfus cüzdanını kaybeden adaylar ise sınava giriş belgesi ve 2 adet güncel fotoğraflarını alarak sınav günlerinden önce ya da sınav günü kutuda belirtilen yer ve saatlerde açık olan Nüfus Müdürlüklerinde alabilecek.

İlimizde Sosyal Bilimler alanından 9 Bin 975 aday, Matematik alanından 18 Bin 176 aday, Fen Bilimleri alanından 9 Bin 761 aday, Yabancı Dil Sınavına 2 Bin 261 aday ve Edebiyat-Coğrafya sınavına 17 Bin 178 adayla toplamda 57 bin 361 aday LYS’ye girecek.

3791 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER