MECLİSTE ŞEYTANİ-RAHMANİ TARTIŞMASI

Mecliste şeytani-rahmani tartışması

CHP Darıca Belediyesi Meclis Üyesi Şinasi Serdar, Darıca Emek Mahallesi’ne Termal Grup tarafından yapılacak olan projenin şeytani bir proje olduğunu söylerken, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise projenin rahmani bir proje olduğunu ifade etti

Darıca Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısına Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak başkanlık etti. Açılış-yoklama ile başlayan mecliste saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam edildi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Kültür merkezinin altında bulunan dükkânların açık ihaleye çıkardık. Yaklaşık 22 Temmuz 2016 tarihinde satışı olacak 7 milyon 110 bin TL artı KDV üzerinden satışa çıkarılacak. Bu belediye büyük bir kaynak olacaktır. Bu kaynakla ile yeni bir proje olacaktır. Bu ihaleye çok sayıda firmanın katılmasını istiyorum” dedi. Mayıs ayı meclis toplantısına ait karar özetleri okunup görüşülmesi oybirliğiyle kabul edildi.

 

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Tutanak özetlerinin oylanmasından sonra söz alan CHP Darıca Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Karslı, “Geçen mecliste oturma düzeni ile ilgili bir sıkıntı oldu. Biz çıktıktan sonra basın üzülerek bazı şeyler okuduk. Biz parti olarak hukuka uygun olarak hareket edeceğiz.” diye konuştu. Meclisin birinci maddesi olan Mali Hizmetler Müdürlüğünden gelen Bütçe Ek Ödeneği ile ilgili yazı okunup ilgili komisyona oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin ikinci maddesi olan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünden gelen Sözleşmeli Personel Ücretlerinin Belirlenmesi ile ilgili yazı okunup oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin üçüncü maddesi Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünden gelen Gençlik ve Spor Müdürlüğünden belediyeye Darıca Şehir Stadyumu Tahsisi ile ilgili yazı okunup oybirliğiyle kabul edildi.  Gündemin dördüncü maddesi İmar Müdürlüğünde gelen plan tadilatları ile ilgili yazı okunup ilgili komisyona oybirliğiyle kabul edildi.

 

DARICA’NIN SİLÜLETİNİ BOZACAK

Mecliste son olarak ise Termal Grup tarafından Darıca Emek Mahallesi’nde yapılacak olan dev projesi ile ilgili olarak imar tadilat planı ile ilgili olarak CHP Darıca Belediyesi Şinasi Serdar bir konuşma yaptı. Serdar şunları söyledi: “Bu projede 35 katlı olduğunu ve buna arsanın herhangi bir yerine yapılabileceğini biliyoruz. Bu yükseklikte bir yapının Darıca’nın silületini olumsuz yönde etkileyecektir. Projede plan değişikliği 576.000 metrekare esas alınmış ve tahminen 13.000 kişinin yaşayacağı değerlendirilerek örneğin spor tesis alanı olarak 93 bin,  dini tesis alanı olarak 3 bin metrekareyi bu maddeye göre tahsis etmiş. Plan notunun 15’inci maddesine göre inşaat alanı 920.000 metrekareye ve emsal 2,4’e çıkınca burada 30.000 kişi yaşayacak ve böylece 13.000 kişi için ayrılan bu yerler çok yetersiz kalacaktır.

 

FAZLADAN İNŞAAT HAKKI

Eğer Termal Grup Darıca Belediyesi bir imar düzenlemesi yapmış ben de herkes gibi kuralı uyayım hakkıma razı olayım dese idi, arazisi 382.504 metrekare üzerine inşaat yapabilirdi. Ama bu müteahit belediye başkanının olurunu aldı Darıcalının arazisi aldı Ankara’dan dolaştı geldi ve dikkat edin 357.504 metrekare yerine 576.000 metrekare inşaat projesiyle önümüze geldi. Yaklaşık 220.000 metrekare fazladan inşaat. Bu şahıs 960.000 metrekare inşaat yapma yetkisi alıyor. Yani mevcut imara göre 0.90 emsal ile 357.000 metrekare hakkı varken, 1.5 emsal ile 576.000 metrekare yapacak ve bu madde ile yaklaşık 2,4 oluyor ve 920.000 metrekare inşaat yapıyor. Yani tam 550.000 metrekare ilave inşaat yapabilecek.

 

KİŞİYE ÖZEL UYGULAMADIR

Plan değişikliği notunun 8’inci maddesi arazi kazı-dolgu yapılarak düzenlenebilir. Düzenlenmiş zemin tabii zemin kabul edilecek ve kot düzenlenmiş zeminden alınacaktır. Böyle bir imtiyaz aynı şekilde hiç kimseye tanınmamıştır. Kişiye özel uygulamadır. Belediyenin çok değerli yaklaşık 10.000 metrekare arsası da plan değişikliği ile şahsa devrediliyor. Belediyenin arsasının ederi şahsın vermeyi taahhüt ettiği arsanın en az 5 katıdır. Her ne kadar üzerine bir spor kompleksi yapılacağı belirtilmişse de yapılacak bu tesisin projesi ortada yoktur. Sonuç olarak kanunun eşitlik ilkesine aykırı olduğu, kişiye özel imar değişikliği yapıldığı, yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğu, kamu zararına sebep olduğunu, Darıca’nın silületini tahrip edeceği ve Darıcalının hayatını zorlaştıracağı için bu plan değişikliğini reddediyoruz.”

 

KENT KÜLTÜRÜNE AYKIRIDIR

CHP Darıca Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Karslı şunları söyledi: “Bu projenin tüm Darıca’nın trafik, çevre, hava kirliliği, enerji ihtiyacı, kıyılardan yararlanma, sosyal yaşam açısından etkileyecek bir projenin Darıca’nın onayına sunulması kent kültürüne aykırıdır. Projenin gerçekleşmesi halinde 6 bin aracın Darıca trafiğine katılacağı öngörüldüğünde bu araç trafiğinin Darıca’nın mevcut yollarının karşılamayacağı aşikârdır. Projenin yapım aşamasında inşaat alanına beton santrali kurulacak ve bu santralin tüm enerjisi ve suyu şehir şebekesinden karşılanacak bu nedenle bölgede ciddi elektrik ve su kesintileri olacak. İlgili şirket taban alanını istediği gibi kullanabilecektir. Beton şehir görüntüsü kaçınılmaz olacaktır.

 

PROJEYİ YARGIYA TAŞIACAĞIZ

Projede yapılan eklentiler Darıca halkına ücret mukabilince sunulacaktır. İlgili şirketin projeyi meclisimizden geçirdikten sonra alt firmalara vereceği bizzat gazetede haberlerine yansımıştır. Bu durumda projenin yarım kalması olasıdır. Bu durumda Darıca bina enkazına dönüşecektir. Darıca’da imar parselleri arasındaki bütünlük bozulacak turizmin teşvik edileceği her fırsatta söyleyen Bayramoğlu etkinliğini tamamen yitirecek. Kısacası yatırıma karşı olmadığımızı fakat kamu kurumlarının dışlanarak yapılması planlanan tamamen esnek bir imar uygulama hakkı veren bu düzenlemeyi kabul etmediğimizi ve yargıya taşıyacağımızı belirtmek isteriz.”

 

RAHMANİ BİR PROJEDİR

Eleştirilere cevap veren Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Bu proje şeytani değil rahmani bir projedir. Çok katlı binalara karşıyım derken mevcut binaların üzerine kat çıkmak cinayettir dedim. Yeni Türkiye ve yeni şehirler oluşturacağız. Darıca’da yaşayan insanların insanca yaşacak mekânları oluşturmak istiyoruz. İddialar doğru değildir. Bu arazinin karşılığında değerinin kat kat fazlasıyla alacağız. Şehri yenileme adına yeni binalar yapacağız. Bu proje Darıca’nın slületini bozmaz. Binalar 30 veya 40 kat değil. Darıca’nın gelişimine ciddi katkılar sunacaktır. Ankara’da birileri ile pazarlık yapmadım. Hukuksuz bir durum yok.” dedi. Darıca belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı 1 Temmuz Cuma saat 10.00’da olacak.

6094 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER