MECLİS'TE TARİHİ TOPLANTI

Meclis'te tarihi toplantı

Askeri darbe girişiminde bombaların hedefi olan TBMM Genel Kurulu'ndaki özel oturum, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İstiklal Marşı'nın diğer kıtalarını da okudu. Kahraman'a milletvekilleri hep bir ağızdan eşlik etti ve alkışladı

Askeri darbe girişimi nedeniyle olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu'nda hitap eden TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Egemenlik herhangi bir silahlı güce ait değildir duvarımızda yazdığı gibi egemenlik millete aittir. Demokrasiyi Türkiye benimsemiş ve özümsemiştir. Polisimiz büyük fedakarlıkla gayret etmiştir. Ve inanıyorum ki kısa zamanda toplumumuz normal hayatına dönecektir" dedi.

 

BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANIDIR

Meclis Başkanı Kahraman, Genel Kurul'da gerçekleştirilen özel oturumda askeri darbe girişimine ilişkin konuştu. Bunun bir terör olduğunu ve başarılı olamadığını vurgulayan Kahraman, "Milletimize geçmiş olsun diliyor bir daha böyle kara günler yaşanmamasını temenni ediyorum. Bu bir terör. Başarılı olamamış. Devlet bu olayın sorumlularının ortaya çıkmasını layık oldukları cezayı alması inşallah sağlayacaktır. Kalkışma yapan küçük bir azınlıktır. Emir ve komuta zincirinin dışına çıkmış devlete isyan etmişlerdir bu kalkışmayı yapanlar. Şimdi sağduyumuzu koruyarak kararlılığımızdan bir şey yitirmeden çalışma birlik ve beraberlik zamanıdır. Bu millet tarihinde pek çok kötü badireler atlatmış ve feci günler yaşamıştır. BU günlerde geçecektir. Dün akşam TBMM burada bir demokrasi nöbetinde bulundu. Hiçbir parti farkı gözetmeksizin aynı ruh ve duyguyla bir arada olundu. AKP, MHP ve CHP vekilleri yetkilileri buraya geldi. HDP EŞ Başkanı Demirtaş beni Diyarbakır'dan aradı ve bu toplantıya katılacaklarını her türlü darbeye karşı olacaklarını ifade ettiler" ifadelerini kullandı.

 

KISA ZAMANDA TOPLUMUMUZ NORMAL HAYATINA DÖNECEK

Türkiye'nin demokrasiyi benimsediğini ve özümsediğini belirten Meclis Başkanı Kahraman, "Grubu olunan dört partinin ortak metinin birlikte okuyacağız ve topluma sunacağız. Saldırganlar tarafından öldürülen bütün vatandaşlarımıza rahmetler diliyorum. Ve Silahlı kuvvetlerimizin dürüst ve vatanına bağlı kesimine başta olmak üzere darbeye boyun eğmedikleri başarısız olmasını sağladıkları için taktir ve şükranlarımı arz ederim. İnanıyorum ki bir daha böyle bir gün olmayacaktır. Demokrasi nöbeti tutan bütün halkımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Egemenlik herhangi bir silahlı güce ait değildir duvarımızda yazdığı gibi egemenlik millete aittir. Demokrasiyi Türkiye benimsemiş ve özümsemiştir. Polisimiz büyük fedakarlıkla gayret etmiştir. Ve inanıyorum ki kısa zamanda toplumumuz normal hayatına dönecektir. Gazi Meclis'imizi dik duruşu ile egemenliğe hakkıyla sahip çıktığı için tebrik ediyorum ve 15 Temmuz Demokrasi Bayramımızı kutluyorum" diye konuştu.

 

GENELKURMAY BAŞKANI AKAR GENEL KURUL'DA

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması sırasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Genel Kurul'a geldi. Meclis Genel Kurulu'na ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de katıldığı görüldü.

 

İSTİKLAL MARŞI'NIN SON KITASINI OKUDU

Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda konuştu. Sözlerinin başında İstiklal Marşı'nın son kıtasını okuyan Yıldırım, askeri darbe girişimine karşı sokağa dökülen halka ve mücadele gösteren güvenlik güçlerine teşekkür etti. Şehit ailelerine seslenen Yıldırım, "Dün gece milletin bağımsızlığını, namusunu korumak için sokağa çıkan; tankların önünde birer kahraman olarak dikilen, o mübarek kanlarıyla bayrağının hürriyetini, milletinin istiklalini muhafaza eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor; mekanları cennet olsun diyorum. Hepsini bu yüce Meclis'in çatısı altında saygıyla selamlıyorum. O kahramanların ailelerine özellikle sesleniyorum. Üzülmeyin, hüzünlenmeyin onlar peygamberlikten sonraki en büyük rütbeye, şehitlik mertebesine ulaştılar. O kahramanlar düne kadar sizin evlatlarınızdı ancak bugün milletin, hepimizin evlatları oldular. Yaralı kardeşlerimizi selamlıyorum, hepsine acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

BAŞKOMUTANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi parti liderleri ve medya organlarına da teşekkür eden Başbakan Yıldırım, "Milli iradeyi teslim almak isteyenler karşısında sokağı teslim alan aziz milletimi buradan bu yüce Meclis'in çatısı altından yürekten selamlıyor; böyle kahraman bir milletin evladı olmaktan büyük gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanımız, başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'a dirayetli, dik duruşundan dolayı teşekkür ediyorum. Siyasi partilerimizin genel başkanlarına, Meclis gruplarına dayanışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Emniyet teşkilatımıza her biri birer Alparslan, her biri birer Fatih olan polislerimin alnından öpüyorum. Peygamber ocağı Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatanını, milletini, bayrağını seven; demokrasiye gönülden bağlı her subayının, uzman er ve erbaşlarının alınlarından öpüyorum. Darbe karşısında dünyaya örnek olacak bir duruş sergileyen basın yayın organlarımıza, medya temsilcilerimize buradan özellikle teşekkür ediyorum. Sivil toplum örgütlerimize, sabaha kadar kesintisiz ezan ve sela okuyan imamlarımıza, seccadelerinin başında dua eden kardeşlerime teşekkür ediyorum. Dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

BU SALONDA DİMDİK DURDUNUZ

Askeri darbe girişiminde bombaların hedefi olan TBMM'ye gece gelerek, demokrasiye sahip çıktığını belirttiği milletvekillerine seslenen Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Dün gece barikatları aşarak, tankları geçerek, kurşunları savuşturarak, TBMM'ye geldiniz. Işıkları yaktınız. Genel Kurul'u açtınız. Ya demokrasi ya ölüm diyerek, bu salonda dimdik durdunuz. Milletin Meclis'inin üzerine bombalar yağdırmaya başladılar. Silahlarla taradılar. Bir tek geri adım atmadınız. Her birinizin ölümü yanı başında hissettiğinizi biliyorum. Dünya parlamentolarına, dünya demokrasilerine örnek bir duruş sergilediniz. Millet sokakta istiklaline sahip çıkarken, siz de milletin vekilleri olarak burada demokrasiye, milli iradeye sımsıkı sarıldınız. Bu tavrınızla tarih bu yüce Meclis'i bir daha yazdı. Bu tavrınızla Türkiye'nin talihini değiştirdiniz. Yüzlerce yıl unutulmayacak bir dayanışma, bir kardeşlik, bir iş birliğini sergilediniz. Milletimizde sonra en büyük övgüyü bu Gazi Meclis, sizler hak ediyorsunuz"

 

24 SAAT GEÇMEDEN ELLERİ YANDI

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Parti ayrımı yapmaksızın bu yüce Meclis'in her bir üyesini, her bir milletvekilimizi selamlıyor; milletim adına sizlere şükranlarımı sunuyorum. TBMM, Gazi Meclis 23 Nisan 1920 sonrasındaki en zor, en uzun, en sıkıntılı gecesini yaşadı. İşgal kuvvetleri Polatlı'ya kadar gelmişlerdi ama bu Meclis'e dokunamadılar. Dokunmadılar. 1960'ta darbe yapanlar, Meclis ruhuna saldırsalar bile Meclis'in bedenine saldıramadılar. 12 Eylül cuntacıları Meclis'i bombalamadılar, 28 Şubat darbecileri Meclis'e dokunmadılar ancak dün gece öyle canice, öyle alçakça bir saldırı gerçekleşti ki millet iradesinin tecelli ettiği Meclis'in hem ruhunu hem de bedenini hedef aldılar. Bunlar asker değil, bunlar kılığında teröristlerdir, canilerdir. Gözleri dönmüştü. Gözlerini kan bürümüştü. Cinnet halindeydiler. İhanet ve haşhaş akıllarını teslim almıştı. Ancak bilmedikleri şuydu. Milletin evine dokunanın eli yanar. Milletin evine el uzatanın o eli kırılır. Milletin evine saldıranın ocağı söner. İşte daha 24 saat geçmeden elleri yandı, o bombalara, o tetiklere basan elleri kırıldı. İnşallah ocakları da ebediyen söndü"

 

BUGÜN HAYATLARI SÖNMÜŞ DARBECİLER GÖZÜNÜN ÖNÜNE GELECEK

Hiçbir darbe girişiminin yapanların yanına kar kalmadığını hatırlatan Yıldırım, "Bugün burada tarihe bir not düşmek isterim. Bundan sonra 50 yıl, 100 yıl, bin yıl bu milletin evine; milli iradenin tecelli ettiği bu Meclis'e kim el uzatırsa akıbeti aynı olacaktır. Hiçbir darbe girişimi yapanların yanına kar kalmadı. Bundan sonra da kalmayacak. İnşallah bugünden itibaren hiç kimse milletin evine ve milletin iradesine el uzatmayı aklından geçiremeyecektir. Ama geçiren de olursa gözünün önüne bugün hayatları sönmüş darbeciler gelecek ve buna asla yeltenemeyeceklerdir" dedi.

 

SİYASİ PARTİLERİN ORTAK SESLE DARBEYE 'HAYIR' DEDİKLERİ GÜNDÜR

Bugünün yeni bir gün olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Bugün büyük bir badirenin altından 79 milyonun tek yürek olduğu gündür. Bugün AK Parti'nin, CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin Meclis dışındaki tüm siyasi partilerin ortak bir sesle, darbeye 'hayır' dedikleri; demokrasiye birlikte sahip çıktıkları gündür. Milletimize, istiklalimize, bayrağımıza, devletimize ve Meclis'imize yönelik saldırıda nasıl bir araya geldiğimizi, nasıl kenetlenebildiğimizi bütün dünyaya bugün gösterdik. Bugün bir milattır. Gece boyunca sergilenen, bugün burada sergilenen dayanışma inanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır. Bu ruhla biz terörü de yeneriz, bu ruhla yaralarımıza sararız. Bu birliktelik ruhuyla Allah'ın izniyle Türkiye'yi Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine de çıkarırız" ifadelerini kullandı.

 

DARBEYİ KENDİLERİ YEMİŞTİR

Meclis'teki 4 siyasi partinin de askeri darbe girişimine karşı birlik olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Bugün acı bir hadisenin arkasından çoğalan umutların günüdür. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan'ı olarak Meclis'imizle bugün oluşan birliktelik ruhuna sımsıkı sahip çıkacağımızın sözünü milletimin huzurunda veriyorum. Vatan Caddesi'nde, Kızılay Meydanı'nda, havaalanlarında 81 vilayetin her köşesinde AK Partililer, CHP'liler, HDP'liler, MHP'liler el ele verdiler. Tek yürek oldular. Tek ortak eylem yaptılar. Milletin bu mesajını anladık, dediler. Milletin kenetlenin mesajını okuduk; dediler. Bu tarihi dayanışmayı inşallah geleceğe de taşıyacağız. Diyorum ki inadına demokrasi, inadına milli irade, inadına barış, inadına kardeşlik. Millete darbe yapmaya kalkanlar darbe yemiştir. Darbeyi kendileri yemiştir. 15 Temmuz artık demokrasi nöbetinin tutulduğu gündür. Bugünün yıl dönümüdür. Demokrasi Bayramı günüdür. Hayırlı, uğurlu olsun diyorum"

3084 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER