MİA PROJESİNE ONAY

MİA projesine onay

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşulan MİA'ya CHP muhalefet şerhi koydu, başkan vekili Zekeriya Özak ise "Muhaleferi anlamakta güçlük çekiyorum. Buna karşı çıkmak akıl tutulmasıdır" dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin temmuz ayı toplantısı, fuar içinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. 127 gündem maddesinin olduğu toplantıda Merkezi İş Alanı (MİA)'nın oylanması ve Çenesuyu'nda bulunan Olimpik Buz Sporu Salonu'nun işletmesinin verilmesiyle ilgili önemli gündem maddeleri ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun başkanlık yaptığı toplantıda ilk olarak yoklama ve bir önceki meclis toplantısının gündemi okundu.

 

YARIMCA'DAKİ YAPILAŞMA

Namazgah Mesire Alanı'nın budanması ve çevre düzenlemesinin Kandıra Belediyesi'yle ortak yapılması da ek gündem olarak mecliste kabul edildi. Yarımca Sahili'nde yapılan 2 adet betonarme yapıların izninin olup olmadığı da CHP'liler tarafından mecliste soruldu. Bu gündem dışı maddenin görüşülmesi sırasında toplantı salonuna Köfez Belediye Başkanı İsmail Baran girdi. Karaosmanoğlu ise soruyu kendisine hemen yöneltip "Zamanında gelseydin" deyince toplantıda gülüşmeler yaşandı. Baran, konuyla ilgili, "Geçen dönem Yarımca'da yapıldı, şimdi orada bir kafeterya yapılıyor. Belediyeye ait olacak. Halı saha ise Yarımca sahilinde vatandaşın mülkiyetindedir" dedi.

 

RIZA VARSA SATILABİLİR

CHP'li Engin Taşdemir, kamulaştırılıp sonrasında satış yetkisi alınan parsellerle ilgili soru öenrgesi sundu. Karaosmanoğu, "Rıza ile alınıyorsa satış olabilir. Kamu yararı olarak biz yeşil alan yol dedik, bunları yasaya göre kamulaştırdıysak satamayız. Ama vatandaştan rıza ile alımlarla satış yapabilir belediye. Bu Kent Konut için de geçerlidir. Somut bir şey varsa cevaplayalım. Binlerce kaydı inceleyecek halimiz yok" diye cevap verdi.

 

'CEHAPE' UYARISI

Taşdemir, mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliğinin 257 birikmiş amorstismanlar hesabının detaylı dökümünü, demirbaşlar listesini talep de etti. Bu sırada Karaosmanoğlu, CHP'ye 'Cehape' şeklinde hitap edince Engin Taşdemir de "Biz nasıl Ak parti diyorsak sizin de CHP demenizi bekleriz" dedi. Karaosmanoğlu, cumartesi 16.30'da Kandıra Kerpe'de mavi bayrak töreni ile aynı gün Miço Koyu'nun da hizmete alınmasıyla ilgili töreninin olacağını söyledi.

 

 

BUZ SPORLARI DEVREDİLDİ

3'üncü gündem maddesinde Olimpik Buz Sporları Salonu binasının Spor Genel Müdürlüğü adına 25 yıl tahsis edilmesi görüşüldü. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Bedeli yüksek, Gençlik Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü bizden istedi. Onlara tahsisini uygun gördük. Biz bu hizmeti devletin bütçesiyle yapılmasını uygun görüyoruz. Gideri çok fazla" dedi. CHP'li Engin Taşdemir ise 25 yılın fazla olduğunu söyleyerek, "Madem gideri fazla ve işletemediniz, Karamürsel'de niye buz pateni salonu yapılıyor?" diye sordu. Karaosmanoğlu, "Bizim bırakmaya niyetimiz yok 100 yaşına kadar devam edeceğim" dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

MİA VİCDANDA KABUL EDİLDİ

Gündemdeki MİA ve “Yoğunluğu ve Yapı Düzeni ve/ya Fonksiyonu Yenilenecek (Düzeltilecek) Alan (Y)” kapsamında kalan yaklaşık 465 ha büyüklüğe sahip alanda hazırlanan ve Belediye Meclisi'nin 14.04.2016 tarih ve 238 sayılı kararı ile onaylanan 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planına yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazlar ile ilgili raporuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Burada mülk sahipleriyle görüşüldü. Yüzde 95 oranında mutakabat sağlandı. Hem İzmit hem de Büyükşehir'de olgunlaştı ve vicdanda dakabul edildi" dedi. CHP'li Orhan Tanış, "5 binlik karara biz ret kararı vermiştik. Devam eden yargı sürecinde 5 binlik kararla biz plan değişikliğine gidilmesini doğru bulmuyoruz" dedi. Madde oybirliğiyle kabul edildi. Konu hakkında CHP'lilerin söz alarak konuşması üzerin başkan Karaosmanoğlu, "Ben CHP'lilerin bunu kabul edeceğini duymuştum" dedi.

 

RAPORLAR KAMUYOUNA AÇILMALI

CHP'li Tanış ise "Somut bir şey varsa söyleyin, nerde duydunuz?" dedi. Gündemin bir diğer maddesi; “I. Derece Merkezi İş Alanı (MİA)” ve “Yoğunluğu ve Yapı Düzeni ve/ya Fonksiyonu Yenilenecek (Düzeltilecek) Alan (Y)” olarak belirlenmiş yaklaşık 465 ha büyüklüğe sahip alanda İzmit Belediye Meclisi'nin 07.06.2016 tarih ve 44 sayılı kararı ile onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile ilgili raporunda konuşan CHP'li Orhan Tanış, şunları söyledi: "Kentimizle ilgili önemli bir konuyu görüşüyoruz. Risk raporu kamuyouna açıklanmamıştır.Bu rapor varsa kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Söz konusu projenin uygulanmasıyla Kuzy Anadolu Fay Hattı çevresi baskı artacaktır. Tüm bilimsel verilerde fay hattının olduğunu gösteren raporda, planda 10 kata kadar yapılaşma görülmektedir.

 

 

CHP'DEN MUHALEFET ŞERHİ

Hatalı planlama yapılmıştır. Bu plan sizlerin oylarıyla kabul edilecek. Bu uyarıyı yapmak bizim görevimizdir. Bunun sosyal ve yapısal etkileri iyi analiz ettirilmelidir. Yer seçimi ve planlamasında sosyo çevre ve kent yapısına etki edecek raporlar hiç gündemimize gelmemiştir. Kafa yormamız gereken konular bunlar olması gerekirken yol nerden geçmeli, kaç kat olmalı gibi konularla zaman geçirdik. İki kavşağın bu projlere adapte edilmesi yeniden düzenlenmesi gerekir, ulaşım konusuyla ilgili Sulak alanlarla ilgili ise böylesi yoğun yerleşme alanında sulak alanının gerçek sahipleri oradan göçüp gidecekler. Parsel alanı büyüdükçe iade katlar da verilmiş. Parsel sahipleri arasında eşitsizlik olabilir." Tanış, maddeye muhalefet şerhi koyduklarını belirtti.

 

ÖZAK, MİA'YI SAVUNDU

CHP'li Tanış'tan sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, şunları söyledi: "Bu planın hayata geçirilmesi ile yer sahipleri bu bölgede yatırımlarını arttırıp, geliştirebilecektir. MİA sadece Kocaeli’nin değil, bölgedeki diğer illerimizin de çekim alanına girecek ve yeni bir cazibe merkezi oluşturacaktır. Bu alan Kocaeli ’ye yeni bir kimlik ve vizyon katacaktır.Biz sorumluluk sahibi bir belediyecilik anlayışı ve güçlü bir siyasi irade sayesinde üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Vatandaşımızın yerini planladık. Tüm çabamız, herkesin bildiği gibi atıl olan bir bölgeyi Kentimizin prestiji olan MİA planı ile daha nitelikli, canlı, yaşanılabilir, dinamik, yeni bir kent merkezi haline getirmektir.

 

İDDİALI MİMARİ PROJE

MİA planı insanı ve çevreyi merkeze alan bir plandır. Bu sebeptendir ki planın ana omurgasını yaya aksları ve yeşil alanlar oluşturmaktadır. Planda alana getirilecek nüfusun ihtiyacına yetecek kadar sosyal donatı alanları ayrıldı. Otopark ihtiyacının yer altı otoparkları ile çözümlenmesi sağlanacaktır. Nitelikli ve iddialı mimari projelerin hayata geçirilmesi sağlanarak mimari niteliği yüksek kaliteli bir çehre oluşturulacaktır. Bunlarla birlikte sürdürebilir kent örneğini hayata geçirebilmek için çalıştık. Bunun için çevreye duyarlı binalarda, atıkların ayrıştırılarak toplanması esas alınacak, gri suyun yeniden kullanılması ve yağmur suyunun toplanarak kullanılması sağlanacaktır.

 

 

ARAZİ SAHİPLERİ KAZANACAK

Biz 1623 adet parselde binlerce mülkiyet sahibinin bulunduğu bu alanda yeni plan sayesinde bölgedeki arazilerin daha değerli hale geleceğini belirtmiştik. Evet görüldüğü gibi biz sadece yeni bir plan yapıyoruz. Yani Belediyeler arazi sahiplerinin elinden yerini yurdunu alarak plazalar yapmayacak. Aksine mevcut yerleri bu plan sayesinde değerli hale gelecektir. Yıllardır yapılan karalamaların aksine nihayet gerçekler ortaya çıktı. Bu plânların yıllardır hayata geçirilememesi kentimiz için büyük bir zaman kaybıdır.

 

VATANDAŞ HESABINI SORAR

Bu gecikmenin tek sebebi olan ve konuyu siyasete alet eden muhalefet, bu olumsuz tavrıyla kentimize en az 3 yıl kaybettirmiştir. Bu güne kadar, MİA planlarını baltalamamış olsalardı, bugün MİA çoktan başlamış ve serpilmişti. Ancak biz bütün bu engellere rağmen irademizi koruyoruz. Bugün vatandaşımız mağdur olmasın diye de bunu meclisimizin onayına sunuyoruz. Günü geldiğinde vatandaşımız, bu kaybedilen yılların ve geri bırakılmışlığın hesabını sandıkta mutlaka soracaktır. Hatırlatıyorum size; bundan 10 yıl önce hep birlikte bir fidan diktik. Bu fidan büyüdü ağaç oldu. Şimdi ise bu ağacı baltalayıp devirmeye çalışan bir zihniyet var. 10 yıl önce MİA planına oy birliği ile birlikte karar vermiştik.

 

KARŞI ÇIKMAK AKIL TUTULMASIDIR

10 yıl önce arkasında durdukları doğrunun bugün arkasında duramıyorlar. Biz de milletin vicdanı, milletin temsilcisi olarak vatandaşın menfaatini korumak için buradayız. Dolayısıyla o günden bu yana, gece gündüz çalışarak çevreye duyarlı, uygulanabilir bir plan hazırladık. Şimdi ise kentin değerine değer katacak, bölgede yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatacak bir planı elinizin tersiyle itiyorsunuz. Vatandaşlarımız dört gözle bu planın çıkmasını beklerken siz üzerinize düşen bu sorumluluğu hiç mi hissetmiyorsunuz? Biz sadece imar plânlaması yaparak bölgenin değerine değer kattık. Ve inanıyoruz ki buraya yapılacak yatırımlarla bu bölge daha değerli olacaktır. Böylesi bir plâna körü körüne karşı çıkmak akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Bu plan yanlış söylentiler ile siyasete konu edilse de, bizim için asla siyasete malzeme edilecek bir konu değildir. Bu plân ile hem arazi sahipleri, hem de kentimiz kazanacaktır."

 

 

SİYASİ ŞOV YAPMAYIN

Zekeriya Özak'ın "Sizlere pabuç burakmayacağız" söylemi üzerine CHP'li Engin Taşdemir, "Siyasi şov yapmayın, burada çıkıp teknik şeyler söyleyin tamam ama siyasi şov yapmayın" dedi. Sonrasında söz alan CHP'li Orhan Tanış, "Biz MİA'ya karşı çıkıyoruz izlenimini kabul etmiyorum. Yapılan uygulamalarda gördüğümüz hatalar varsa bunları söylemek için buradayız. Bu raporların olması ve bizim değerlendirmemiz lazım. Buna biz teknik ve bilim açıdan yaklaştık. Siyaseti bu konuda sevmem" dedi. Tartışmaların ardından madde oy çokluğuyla kabul edildi.

7821 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER