MİLLİ KURULUŞLAR DA DARBEYİ LANETLEDİ

Milli Kuruluşlar da darbeyi lanetledi

Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir’in dönem sözcülüğünü yaptığı Milli Kuruluşlar Birliği ortak bir açıklama yaparak darbeyi ve terörü kınadı, birlik, beraberlik mesajları verdi

İlimizdeki milliyetçi kimliği sahip bazı sivil toplum örgütlerinin birleşimiyle oluşturulan Milli Kuruluşlar Birliği, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimiyle ilgili ortak bir açıklamada bulundu. Dönem başkanlığını Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir’in yaptığı Milli Kuruluşlar Birliği’nin ortak açıklamasına birliği oluşturan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez, Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız, Selçuklu Düşünce Kuruluşu Başkanı Süleyman Pekin, Türk Eğitim-Sen Kocaeli İl Başkanı ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı ve Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları basın bildirisinin okunduğu salonda yerlerini aldı.

 

BİLONÇO ÇOK AĞIR

Milli Kuruluşlar Birliği adına kamuoyuna yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “15 Temmuz 2016’da, TSK içinde bir cuntanın başlattığı darbe teşebbüsü zor da olsa bastırıldı. Fakat bilanço milletimiz adına çok ağır oldu. Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği olarak evvela devletimize ve milletimize karşı düzenlenen bu hain kalkışmayı bütün kalbimizle kınıyor ve lanetliyoruz. Milletine karşı yapılan bu hain ve kanlı kalkışmayı engellemek için canını hiçe sayarak şehit olan kahraman askerlerimize, kahraman polislerimize, kahraman kamu görevlilerimize ve canını ortaya koyan kahraman vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. İnşallah yaralanan vatandaşlarımız ve yaralanan duygularımız bir an evvel iyileşir ve ruhumuzdaki izleri kısa zamanda silinir.

 

ALÇAKLIKLA EŞDEĞER

Bu yaşananları mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve asil milletimiz açısından bir zillet ve rezalet olarak nitelendiriyoruz.
240 canımızı kaybettik, polisimizle askerimiz, askerimizle polisimiz çatıştırıldı. Askerimizin kendi vatandaşına mermi sıkması hainler tarafından emredildi. Bazı sivillerin de masum, kandırılmış, durumdan bihaber erlerimizi linç resimleri içimizi yaktı. Türk milletine ait uçak, tank ve silahlarla meclisimize, devletimizin önemli kurumlarına, o silahların parasını alın teriyle vergileriyle ödeyen vefakar Türk milletine karşı kullanılması tek kelimeyle alçaklıkla eşdeğerdir. 
Ordumuzun içindeki hain bir grubun bu derece yapılanmasının, darbe planlamasının TSK yönetimi ve istihbarat teşkilatları tarafından önceden öğrenilememiş olması da devletimizi yönetenlerin zafiyetidir, öz eleştiri yapmalarının, hataları olanların istifa etmelerinin veya ettirilmelerinin milletimizin geleceği açısından faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 

SAYILAR ÜRPERTİCİ

Açığa ve/veya gözaltına alınan kişiler sayılarına göre, silahlı kuvvetlerimizin general ve amirallerinin üçte biri, hakim ve savcılarımızın yaklaşık dörtte biri, 8.800 emniyet, 1.500 maliye, 15.200 milli eğitim mensubu, istifaları istenen 1577 üniversite dekanı ve diyanet işlerimiz dahil diğer kritik kurumlarda sayıları neredeyse 50 bini bulan devlet görevlileri şüpheli ve sanıktır. Devlet içindeki illegal bir yapılanmanın eriştiği bu güç ve sayı maalesef ürperticidir. 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özellikle Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın komuta kademesi adeta çökmüştür. Terörle mücadele eden birimlerin yeniden yapılanması için geçecek süreç terör örgütlerine yarayacağından endişe etmekteyiz.

 

3. DÜNYA ÜLKESİ

Darbe teşebbüsüne kadar bu illegal örgütlenmeyi göremeyen ve engelleyemeyen bir yönetim zafiyet içindedir. Cumhurbaşkanı’nın başyaverinin, Genelkurmay Başkanı’nın özel kalem müdürünün ve Milli Savunma Bakanı Müsteşar Yardımcısının darbe teşebbüsüne karıştığı için tutuklanmış olması zafiyetin boyutunu göstermektedir. 
Kanlı darbe teşebbüsü ve bu süreçte yaşananlar Türkiye’ye müthiş zarar vermiştir. Dışarıdan bakınca, Türkiye artık gelişmiş demokratik bir ülke görünümünden, darbelerin ve kanlı iç kavgaların olağan olduğu 3. dünya ülkesi görünümüne geldiği izlenimi vardır.

 

HERKES KABUL ETMELİ Kİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kurumsal yapısının darbeye karşı olması, iktidar ve muhalefetiyle tüm seçilmişlerin, medyanın ve milletin darbecilere destek vermemesi, demokrasiye sahip çıkmalarıyla çok şükür ki darbe teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlandı. Şunu herkes kabul etmelidir ki, cumhurbaşkanımızı, başbakanımızı ve siyasetçilerimizi bu kanlı ihtilalden, hainlere karşı kahramanca mücadele eden ordu komutanlarımız, subay ve astsubaylarımızla, kahraman polislerimiz kurtarmıştır. Evet halkımız üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır ama 1. ordu komutanımızın duruşu olmasaydı, özel harekat polislerimizin şerefli ve şehadetle sonuçlanan direnişleri olmasaydı, ihtilalciler açısından çok önemli bir merkezi işgale gelen hain paşayı, alnından vuran Ömer Halis Demir astsubayımız olmasaydı, halkımız çok büyük katliamlarla karşı karşıya kalabilirdi. Darbe teşebbüsünün belki de tek olumlu yönü siyasi partilerimiz, medya ve milletimizin darbeye karşı ortak tavır alması. Bu ortak iradenin demokrasimizin standartlarını düşüren herkese ve her harekete karşı devamını diliyoruz.

 

DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği olarak hukukun üstünlüğü ilkesinin yaşandığı, anayasa ve yasaların rafa kaldırılamadığı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin yürürlükte olduğu, yürütme ve yasama organlarının seçimle gelip, seçimle değiştiği, devletin bütün kurumlarının demokrasi kuralları içinde ahenkle çalıştığı, Fethullah Gülen gibi lavrenslerin bir daha fırsat bulamayacağı demokratik bir Türkiye için biz de elimizden gelen her türlü mücadeleyi ve fedakarlığı yapacağız. Bağımsız ve tarafsız yargı, özgür medya, temel insan hakları ve ifade özgürlüğü taleplerimizin herkesin faydasına olacağını her fırsatta dile getireceğiz. Biliyoruz ki, bu ilkelerin ve adaletin hayata geçirildiği ülkelerde darbe olmaz, olamaz. Darbelerin panzehiri milletin bu temel demokratik ilkelere, değerlere ve kendi iradesine sahip çıkmasındadır.
Demokrasinin bu en temel ilkelerine uymayan kişilerden demokrasi kahramanı çıkarmaya çalışmak doğru değildir. Faydalı sonuç vermeyecektir.

 

SONUÇ OLARAK

1- Darbe teşebbüsü bir cunta tarafından Anayasayı rafa kaldırmak, demokrasiyi askıya almak için yapıldı. Bu tür eylemler Türk milletinin iradesine saygısızlıktan da öte devlet düzenine başkaldırıdır. Kabul edilemez. Devletin kurumlarının bozulmuş yapısının anayasal düzende belirlenmiş haline döndürülmesi ve kurallarının harfiyen uygulanmasına özen gösterilmelidir. 
2- Devlet kurumlarında istihdam ve terfi işlemlerinde cemaat, tarikat veya siyasi mensubiyetler değil liyakat ve sadece devlete sadakat esas alınmalıdır. 
3- ‘Hukukun üstünlüğü’ ve ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkeleri demokratik Türkiye hedefinin olmazsa olmaz unsurları, darbelere karşı bağışıklık sistemini güçlendiren araçlarıdır.
4- Yapılan büyük tasfiye operasyonunda hukuk kurallarından ve adil yargılama ilkesinden asla uzaklaşılmamalıdır. ‘Kurunun yanında yaşın yanmasına’ mahal verilmemelidir. Ergenekon ve Balyoz davalarındaki hukuksuzlukların benzerleri yapılmamalıdır. 
Bu kapkara gecenin aydınlık sabahlara ulaşması için evvela sokaklarımızın güvenliği sağlanmalı, halkımıza bu kanlı kalkışmanın bittiği huzur ve güven içerisinde evlerine dönmeleri ve her şeyi güvenlik güçlerinin çözeceği, yargının gereğini hukuk çerçevesinde yapacağı söylenmesi, dileğimizi devletimizi yönetenlere ve Türkiye Büyük Millet Meclisimize arz ediyor. Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği olarak aziz milletimize geçmiş olsun diyoruz.”

1034 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER