MÜCADELEYLE GEÇEN BİR ÖMÜR

Mücadeleyle geçen bir ömür

Kentin Gülizar Ablası, hanım ağası, otoritesi Gülizar Tuncer’i ne kadar tanıyoruz? Tuncer’in hayatı adeta bir emek atlası. Evinde oturup kocasının eline bakmaktansa 12 yaşında ticarete atılan Gülizar Tuncer’in bilinmeyenlerini sizler için yazdık

Gülizar Tuncer’i herkes ‘Gülizar Abla’ olarak tanıyor. Kentin hanım ağası, otoritesi... Aslen Sivaslı. Uzun yıllar Belsa Plaza’da bulunan Sultan  Cafe’yi işletti. Kocaeli’de nerede bir mazlum varsa elini uzattı, yardımını kimseden esirgemedi. Peki Gülizar Tuncer’in bilinmeyen hayatında neler gizli? Kente nasıl geldi? Bugünlerine ulaşabilmek için hangi dikenli yollardan geçti? Gülizar Tuncer 1958 yılında Sivas Zara’da, Alibaz Çiftliği Köyü’nde doğdu. Yeşilyurt ailesinin ilk çocuğu olan Gülizar Tuncer’in omuzlarına çocuk yaşta bindi yük.

 

OKUMA YAZMAYI KENDİ ÖĞRENDİ

Hiç okula gitmedi. Taşımalı sistemle her sabah köyündeki onlarca çocuk çevredeki okullara gidiyor, eğitimi alıyordu. Gülizar Tuncer ise evde bekliyor, akşam arkadaşlarının okuldan gelmesini bekliyordu. Arkadaşları okuldan geldiğinde kağıdı kalemi alıp onların yanına koşan Tuncer, arkadaşları ders çalışırken harfleri, kelimeleri, cümle yapılarını öğrenmek için çabalıyordu. Çok geçmeden okuma yazmayı öğrendi. Çiftçi olan babasına yardım etmeye 10 yaşında başladı. Tarlaya giden, ekiyor, biçiyor, hasada yardım ediyordu.

 

12 YAŞINDA TİCARETE ATILDI

12 yaşında ticarete atıldı. Babasından aldığı bir deli keçiyi sattı. O yaz çiftçilikten de buğday satarak para kazandı. Keçinin parasıyla birleştirdi ve Sivas merkeze, amcasının yanına gitti. Elindeki parayla bir dikiş makinesi satın aldı ve köye döndü. Babası 1972 yılında çalışmak için Almanya’ya gitti. Bütün iş Gülizar Tuncer’in omuzlarına kaldı. Hem tarlalarla ilgileniyor hem de dikiş yaparak para biriktiriyordu. Divrikli Halit Tuncer’le evlendi. Devlet Su İşleri’nde memur olan Halit Tuncer’in tayini Ankara’ya çıktı. Gülizar Tuncer ilk defa büyük bir şehre adım attı.

 

ÖRGÜ MAKİNESİ SATIN ALDI

1977 yılında ilk çocuğu doğdu. Bir süre Ankara’da yaşayan Tuncer ailesi, memur olan Halit Tuncer’in tayiniyle yeniden Sivas’a döndü. 12 Eylül Darbesi’nden hemen önce Halit Tuncer Almanya’ya gitti. Siyasi olaylar nedeniyle memleketin uzaklaşan Halit Tuncer’i Almanya’ya gönderen Gülizar Tuncer kardeşlerinin okulları nedeniyle dönem sonuna kadar Türkiye’de kaldı, daha sonra o da Almanya’ya gitti. Biriktirdiği parasıyla Almanya’da bir örgü makinesi aldı. Almanya’da oturum izni alamayınca yeniden Türkiye’ye döndüler ve Kocaeli’deki hayatlarına başladılar.

 

 

KÖRFEZ’DE MARKET ATÇI

Halit Tuncer tekrar DSİ’de işe başladı ve İzmit’e tayin oldu. Tuncer ailesi Körfez Tütünçiftlik’e yerleşti. Gülizar Tuncer kardeşlerini de yanına aldı ve evinin altında örgü makineleriyle kazak üretmeye başladı. 1982 yılında ikinci çocuğunu doğuran Gülizar Tuncer bir yandan çocuklarına baktı bir yandan da kazak üretmeye devam etti. 1987 yılına kadar kazak üreterek para kazanan Gülizar Tuncer, 1987 yılında Tütünçiflik’te küçük bir market açtı. Bir yandan marketi işletti bir yandan kazak işine devam etti. 3 yıl sonra babası Güzel Yeşilyurt Almanya’dan döndü ve İzmit’e yerleşti.

 

ÇAY OCAĞI, MİNİBÜS HATTI

Babasının Almanya’da biriktirdiği parasıyla Öztalay Pasajı’ndaki çay ocağını devraldılar. 7 yıl boyunca çay ocağını işleten Gülizar Tuncer 1997 yılında kardeşleriyle birlikte şirket kurdu ve işlerini büyüttü. Körfez’de bir minibüs hattı satın aldı. İveco marka bir minibüsle de Petkim’e servis vermeye başlattı. Dört kolla işlerine sarılan Gülizar Tuncer daha sonra Sanat Sokağı’nda bir lokanta açtı. 1998 yılında Halit Tuncer, ‘Ben de ticarete gireceğim. Senin yaptığını ben de yapabilirim’ dedi ve DSİ’deki memuriyetinden ayrılarak bir otobüs aldı, Efe Tur’da işletmeye başladı.

 

BELSA’DA DÜKKAN ALDI

Eşine özenen Halit Tuncer bir süre sonra iflas etti. Gülizar Tuncer ise emin adımlarla ilerledi. 1999 yılında Gölcük Depremini yaşayan Gülizar Tuncer, 60 Evler’de demir çelik ve çimento ticaretine girdi. Bu sırada küçük kardeşi ODTÜ Elektrik Bölümü’nü kazandı. Evine çekip çeviren, çocuklarını büyüten, ticari hayatla mücadele eden Gülizar Tuncer kendi hiç okula gitmedi ama bir yandan da kardeşlerini okuttu. Kardeşlerinden birine Belsa Plaza’nın altında bir fotokopi dükkanı attı. Demir, çelik, çimento işindeki üçkağıtçılara tahammül edemeyen Gülizar Tuncer bir süre sonra bu işi bıraktı ve Vefa Küçük’ün yaptığı güzellikle Belsa Plaza’nın üst katında ilk dükkanını aldı.

 

SULTAN’I MARKA YAPTI

6 ay boyunca Belsa Plaza’ya gidip gelen, gireceği iş öncesinde gerekli incelemeyi yapan Gülizar Tuncer burada aldığı dükkanda Sultan Cafe’yi açtı. Zaman içerisinde iyi bir işletme oluşturan Tuncer, Sultan Cafe’yi bir marka haline getirdi ve 5 dükkan satın aldı. Çocukları büyüyen Gülizar Tuncer, kendi hayalini çocuklarına aşıladı ve iki oğlu da İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu. Tuncer’in çocukları bununla da kalmadı İngiltere ve Almanya’da master yaptı. Küçük oğlunun isteği üzerine İzmit sahilde yer alan balıkçı lokantalarında Deniz Yıldızı isimli mekanı açtı. Oğlu İstanbul’da çalışmaya başlayınca kardeşi Ali Rıza’yla birlikte buranın işletmesini devraldı.

 

OTURAN KADINLARA KIZIYORUM

Gülizar Tuncer bir süre önce Sultan Cafe’nin işletmesini devretti. Halen Belsa Plaza’da kardeşleriyle birlikte Deniz Oyun Salonu’nu ve Deniz Yıldızı isimli balık lokantasını işletiyor. Gerisini Gülizar Tuncer’den dinleyelim: “En büyük gururum çocuklarım. Ben ne yaptıysam onlar için yaptım. Topluma faydalı olmaları için çalıştım. Bir kadın olarak bütün hayatım boyunca çalıştım. Eşime çok güveniyorum. Eşim de bana çok güveniyor. Böylelikle iş hayatında evdeki huzurumuz hiç bozulmadı. Ben evinde oturan, kocasının eline bakan kadınlara çok kızıyorum. Başlarını kaldırsınlar ve çalışsınlar. Hayat emektir. Hem evlerini döndürüp hem de çalışabilirler.”

9143 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 9 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER