MUHASEBECİLER’İN 5 ADAYLI KONGRESİNE İLGİ YOK

Muhasebeciler’in 5 adaylı kongresine ilgi yok

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(KSMMMO)’nın 2 gün sürecek Olağan 22. Genel Kurulu başladı. Genel kurula katılım ise az oldu

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)’nın 2 gün sürecek 22. Olağan Genel Kurulu’nun ilk günü odanın Alikahya’da bulunan binasında gerçekleştirildi. Odanın mevcut başkanı Diyalog Grubu’nu temsil eden mevcut başkan Fikret Gökmen genel kurulda yeniden başkanlığa talip olurken, Fikret Gökmen ile birlikte Aktif Grup adına Tülin Keçeci, Değişim Grubu adına Taner Öner, bağımsız aday olarak Savaş Yıldız, Meslekte Birlik Grubu adına Hamit Akbulut da başkanlık için aday olan diğer isimler. Seçim işlemi ise yarın gerçekleştirilecek. Genel kurulda bin 565 oda üyesinin oy kullanma hakkı bulunurken, 7 yönetim kurulu üyesi, 5 disiplin kurulu üyesi ve 24 üst kurul delegesi belirlenecek.

 

GÖKMEN’DEN TEŞEKKÜR

Kongrede ilk olarak divan oluşturuldu. Kongrenin divan başkanlığına Aydın Özay seçilirken divan katipliğine ,Ahmet İlikli, Orhan Kaya, Daimi Gümüş ve  Filiz Ayyıldız seçildi. Divanın oluşturulmasının ardından katılımcılara odaya emek veren 57 isimle yapılan röportajları içeren sanat yönetmenliğini Orçun Oğuz’un yaptığı belgesel izletildi. Ardından konuşmalara geçildi. Açılış konuşmasını  mevcut oda başkanı Fikret Gökmen yaptı. Fikret Gökmen şunları söyledi: “ Odamızın kuruluşunun 25. yılından bugüne odamızda görev alan tüm arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyorum. Ülkemizdeki 2015 ve 2016 yılında  2 genel seçim yaşadık ve büyümede beklenen hedefler de gerçekleşemedi. Döviz fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle ithalat ve ihracatta da sıkıntılar yaşandı. 2016 yılı dünya genelinde toparlanma yılı olabileceği söyleniyor.

 

EKONOMİYE YÖN VERECEĞİZ

89 yılı mesleğimiz açısından son derece önemli ve dünyada geçerli 5 meslek dalından biriyiz. Türkiye özeline baktığımızda mesleğin ülkemizde  geç başladığını görüyoruz. Bugün geldiğimiz noktaya bakarsanız mesleğimizin 26 yılda hangi noktalara geldiğini görürsünüz. Bizden hizmet alan tek kurum maliye Bakanlığı hizmet alıyor gibi gözükse de artık durum böyle değil. Önümüzdeki yıllarda bu durum değişecek ve mesleğimiz sadece Maliye Bakanlığı’na değil kamuya da, kredi alanlara da hizmet edecek ve ekonomiye yön verecektir. Odamızda en büyük yaşadığımız sıkıntı haksız rekabet ve bu konuda Maliye Bakanlığı’nın taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz.

 

DAHA AKTİF OLMALIYIZ

Gelişmelerin arkasında kalan meslek geri kalmaya da mahkumdur. Teknolojiyi bizim kadar düzgün kullanan meslek yok ve bizim mesleğimiz bu alanda diğer mesleklere örnek olacak. Bundan sonraki dönemde de daha aktif olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Meslekteki sorunlarımızın da çözülmesi adına yasalar yapılacaksa mesleğimizi direk ilgilendiren yasalar yapılmalı.  Mesleğimiz ancak bu koşullarla bir noktaya gelebilecektir.”

 

 

YÖNETİM KÖRLÜĞÜ OLUŞMUŞ

Gökmen’in ardından kürsüye çıkan isim ise Hamit Akbulut oldu. Akbulut şu ifadelere yer verdi: “Meslekte Birlik  Dernekleri 2010 yılında mesleğin sorunlarının çözümü amacıyla kurulmuş bir yapılanmadır. Kocaeli’de ciddi bir ticari hacmi yönetiyoruz.  Mesleğimiz ve meslektaşlarımız çeşitli sorunlarla karşı karşıya biz sorunları da çözümleri de çok iyi biliyoruz. Mesleğimizi ileri taşımak bizim elimizde ve bize düşen bu çözümü hayata geçirmek bizim elimizde. Mesleğimizde ciddi olarak ihtisaslaşmaya ihtiyaç var. Muhasebe hayatın her alanında var. Tek düze bir bakış açışının yönetim körlüğü oluşturduğunu düşünüyoruz.

 

26 YILDA SORUNLARI ÇÖZEMEDİLER

Sorun belli, çözüm için bir şey yapan yok. 26 yılda sorunlarımızı çözemeyenler 27. yılda mı çözecekler?  Yetkiyi bize verirseniz gidermek için çalışacağız, meselelere bizim gözümüzle bakın. Kocaeli’de  birlik ve beraberlik zamanıdır. Güvenilir bir meslek için. Meslektaşlarımızın mutlu ve huzurlu yaşaması için göreve talibiz. Objektif ve şeffaf, alanında etkin, hesap verebilir ve daha katılımcı bir oda oluşturacağız. Bu meslekte STK düşüncesi olmadığı sürece yol alınamıyor. Odamız ile üyelerimiz arasındaki bağlantıyı bu anlamda güçlendireceğiz. Bunun için gelin meslekte birlikte olalım.”

 

MARKA DEĞERİ OLAN ODA

Değişim grubu adına başkanlığa adaylığını koyan Taner Öner de bir konuşma yaparak projelerini açıkladı. Öner şu ifadeleri kullandı: “Genel kurula katılımın düşük olduğunu görüyoruz ve bunu hep birlikte sorgulamalıyız. Bu süreçte çok yorulduk ve çok çalıştık.  Değişim Şart diye bir sloganımız vardı ve bunu başardığımızı düşünüyorum son bir buçuk yılda oda adına olumlu şeyler oldu. Ekibimizi oluştururken sadece isimlerimiz gözüksün diye düşünmedik 3 senedir yönetim kurulu üyesiyim ikinci dönemin daha uyumlu ve verimli geçtiğini söyleyebilirim ama bu bir kişinin eseri değildir bunu hep birlikte yaptık. Sorunlarımızı ortadan kaldırmak için de elimizden geleni yapacağız. Şeffaf güvenilir, güçlü, marka değeri olan bir oda oluşturmak istiyoruz. Odamızın bir lokali olması için çalışacağız.  Türkiye Muhasebe Formu’nun Kocaeli’de mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum. Üye sayısı bakımından 10. sırada olmamıza rağmen odamızın imajında sorunlar olduğunu düşünüyorum."

 

SAYGINLIK ARTMALI

22. Olağan Kongre’nin tek kadın adayı olan Tülin Keçeci Güngör de proje ve hedeflerini şu cümlelerle açıkladı: “Mesleğimizi sizin gibi severek yapmaktayım. Mesleğimi çok fazla seviyorum. İşte bu nedenle aday oldum. Adaletin tam olarak uygulanmaması beni aday aday olmaya itti. Bizim işimizin temeli güvendir. Dürüstlük bizim en büyük kozumuz olmalı. İşimiz kolay değil. Sorunlardan birini çözdüğümüzde ertesi gün başka bir sorunla karşılaşıyoruz. Buna rağmen her zaman pozitif olmaya baktık. Bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Gelişmiş ülkelere baktığınızda mesleki sorunların da konuşarak çözüldüğünü görebilirsiniz. Mesleki saygınlıklar da yurt dışında çok yüksek. Bizimde ülkemizde saygınlığı arttırmamız lazım. Meslek mücadelesinde ki saygınlık emin olun bizleri farklı bir yere koyacaktır.

 

GÜNLÜK BİLGİ SAĞLAYACAĞIZ

Gelecekte ayakta kalmanın yolu güçlerin birleştirilmesi ve uzmanlaşmadır. Aksi takdirde ayakta kalmak her gün biraz daha zorlaşmaktadır. Dünyanın katiplik dediği mesleği aldık buralara getirdik. Odamızda açık fikirli, adaletli bir yönetim anlayışını hakim kılmak için aday olduk. Odamızı bu şekilde daha huzurlu bir hale getirmek için aday olduk. Meslektaşlarımıza odadaki yayınlarımızın elektronik ortamdan hizmetine sunacağız. Günlük bilgi ihtiyacımızı gidereceğiz. Odamızın tüm süreçleri elektronik ortamda olacak."

 

EĞİTİM ŞEKLİ DEĞİŞECEK

Açılış konuşmasını yapan mevcut başkan Fikret Gökmen bir kez daha kürsüye gelerek şu açıklamalarda bulundu: “2015 yılında göreve geldim ve 14 ay kadar görevde kaldım. Ben ne yaptıysam yönetim kurulumla birlikte yaptım Yönetim kurulu her yaptığı işlemden sorumludur. Biz hiçbir şeyi görüş almadan yapmadık. Bu odada  olumlu yapılan şeylerde tüm herkesin katkısı var. Bu odada  25 tane eğitim yapılmışsa temponun sürmesi gerekiyor, eğitimlerin şekil değiştirmesini öne alacağız." Bağımsız aday olan Savaş Yıldız ise, “Çağın gerisinde kalmış olan meslek yasası kökten değişmelidir. Haksız rekabet siyasi otorite tarafından nasıl tesis ediliyor cevabını bulacaksınız. Sorunumuz rant ekonomisi, Pazar ve paylaşım sorunu” dedi. 

 

AKTİF GRUP:

Yönetim Kurulu: Tülin Keçeci Güngör, Oray Ulusoy, Ali Yazıcı, Ali Adıyaman, Halit Taşlıçukur Havva Koç, Mesut İlhan Eminoğlu

Disiplin Kurulu:Hasan Malo, Yasemin Ergin, Berna Tanyeri Peköz, M. Gencay Dursunoğlu, Alpay Aydemir.

Denetleme Kurulu:Serdar Kandemir, Mehmet Mollaismailoğlu, Emine Bayrak

Tülin Keçeci, Orhan Bozkurt, Mustafa Taşpınar, Atilla Güngör, Havva Koç, Ali Odabaş, İsmail Birtürk, Mehmet Emek, Orhan Kaya, Mustafa Yıldız, Kutlay Dursunoğlu, İlknur Avcı Yönaç, Seda Uçan Oruç, Mesut İlhan Eminoğlu, Serdar Kandemir, İdris Acar, Oray Ulusoy, Dilek Aldinç, Halit Taşlıçukur, Ali Yazıcı, Gülşah Kaya Durusu, Pınar Akman, Derya Dönmez, Hacer Çüycü

 

MESLEKTE BİRLİK GRUBU:

Yönetim Kurulu: Hamit Akbulut, Namaz Koçak, Bayram Karakuş, Arif Damdan, Ayşegül Bakal, Çetin Aykan, Abdulkadir Anık.

Denetim Kurulu: Cüneyt Işık, Mustafa Karakoç, Bedri Keskin.

Disiplin Kurulu: Filiz Ayyıldız, Murat Korkmaz, İlhan Kahriman, Mehmet Kocabay, Fatih Berber.

Üst Kurul Delegeleri: Remzi Eşiz, Samet Taşdelen, Yücel Nazlı, Ayşegül Bakal, Bülent Kanca, Hayrettin Ünlü, Çetin Aykan, Süleyman Kızılkaya, Nazır Esirci, Özel Yıldız, Emin Demir, Hikmet Horoz, Emre Çağatay Özkahraman, Remzi Ayyıldız, Sevinç Baştürk Işık, Ahmet Eser, Bayram Karakuş, Sincar Yıldız, Arif Dandan, Abdulkadir Dal, Abdulkadir Anik, Murat Korkmaz, Mehmet Kocabay, Muhammet Turan

 

DİYALOG GRUBU:

Yönetim Kurulu: Fikret Gökmen, Cengiz, Sait Aydın, Engin Eroğlu, Okşit Becet, Mihriban Adalar, Ramazan Çiçek

Disiplin Kurulu: Rüstem Çakal, Özcan Çakır, Daimi Gümüş, Murat Yılmaz, Kadir Uzunoğlu

Denetleme Kurulu: Hasan Kırlı, Abdullah Taşdemir, Canan Aksoy.

Birlik Delegasyonları: Fikret Gökmen, Recep Sucu, Ayten Kuşkonmaz, Orhan Uzuner, Barış Koçak, Kamil Osma, Mehmet Ali Kılıç, Sadi Çakır, Suat Yüksel, Betül Uzunbıyın, Okşit Beçet, Ahmet Soytürk, Nami Şahin, Yılmaz Göksel, Engin Eroğlu, Atilla Yılmaz, Rabia Gedikoğlu, Nuray Bakan, Mihriban Adalar, Erol Yılmaz Akça, Mehmet Dolgun, Gülçin Erdem, Beytullah Köse

 

DEĞİŞİM GRUBU:

Yönetim Kurulu: Taner Öner, Veysel Çelik, Remzi Özcan, Ahu Arzu Yücel, Berna Temur, Levent Aysu, Mustafa Yazar

Disiplin Kurulu: Neşe Demir, Musa Özcan, Ali Çetin, Gül Fırat Arpınar, Sibel Uysal

Denetleme Kurulu: Yılmaz Kıncı, Cem İldeniz, Tolga Yücel

Üst Kurul Delegeleri: Nurbay Demir, Osman Demir, Şakir Süloğlu, Yonca Yılmaz, Murat Yazar, Sırrı Erdağı, Cafer Teyyar Debirdaş, Nurten Yıldırım, Remzi Özcan, Ali Çetin, Tuncer Karaman, Alim Evcimen, Bektaş Tursun, Hasan Murat Kızılöz, Firdevs Koç, Yunus Cındık, Gülcan Kaplan Ulutuna, Gökhan Türk, Ercan Özdemir, Güler Demirbaş, Melek Sağlam, Aytun Ersoy, Hıdır Isın

4144 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER