NOBEL ÖDÜLLÜ TÜRK BİLİM İNSANI AZİZ SANCAR KOCAELİ'YE GELDİ

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar Kocaeli'ye geldi

Gebze Teknik Üniversitesi'nde kendi adını taşıyan laboratuvarın açılışına katılan Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kadınların erkeklerden daha ileri görüşlü olduğunu söyledi, "Babalar ne söylerse söylesin kızlarımız eğitilsin” dedi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)'nde ‘Prof. Dr. Aziz Sancar Biyolojik Saat Laboratuvarı'nın açılışına Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, eşi Gwen Sancar ile birlikte katıldı. Açılışa ayrıca; GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nuri Öztürk, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Aziz Sancar açılışın ardından gerçekleşen sohbette soruları cevapladı. Gebze Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Üyesi Mukadder Doğanay'ın, "Türk kadınına vereceğiniz mesaj var mı?" sorusunu Prof. Dr. Aziz Sancar, "Genellikle kadınlar erkeklerden daha ileri görüşlüdür. Babalar ne söylerse söylesin kızlarımız eğitilsin. Erkeklerle aynı imkanlar sağlansın. Belki buralarda var ama Doğu'da yok. Bunu memleket sahasına yaymamız lazım. Tüm kızlarımızı eğitmemiz lazım" dedi.

 

BAZI NOBEL HASTALARI VARDIR...

Nobel'i kovalayanların Nobel alamayacağını söyleyen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yanımda çok Türk öğrenci ve doktora sonrası Türk araştırmacılar çalışmıştır. Burada görev yapan Nuri, onların arasında ayrı bir yeri vardır. Nobel bir dereceye kadar İsveçliler’e bağlı. Kime verilir kime verilmez onlar karar verir. Ne rektör, ne de basın Nuri'ye illa Nobel'i alacaksın diye baskı yapmasın. Nuri güzel bilim yapacak. Dünya çapında bilim yapacak. İyi bir bilim insanı yetiştirecek. Bazı Nobel'in hastaları vardır. İşleri güçleri Nobel'i kovalamak. Bunu yapanlar Nobel alamaz” dedi.

 

KENDİ ÜRÜNÜMÜZÜ YAPALIM

Aziz Sancar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak'ın, "Türkiye'deki gençlere bilim yolunda tavsiyeleriniz nedir?" sorusunu, "Kocaeli teknoloji alanında Türkiye'nin lideridir. Kocaeli'yi tebrik ederim. Ben bir bilim insanı, bilim yapan bir araştırmacı olarak temel bilimlerin desteklenmesini de çok istiyorum. Teknoloji olunca çoğunu dışarıdan alıp burada tatbik ediyoruz. Anlayışıma göre biz dışarıya bağlıyız. Burada en kritik makineler ABD, Almanya ve Avrupa'dan geliyor. Bence Türkiye'de Avrupa ile yarışmanın en zor tarafı örneğin bir makine bozuluyor tamir eden yok Türkiye'de. Onu ya yapana göndereceksiniz ya da oradan adam getireceksiniz. Günlüğü bin dolar. Büyük sorun. Biz temel bilim yapalım kendi ürünümüzü kendimiz yapalım. Temel bilimin desteklenmesi çok önemli. Size onu tavsiye ederim. Temel bilimi destekleyelim" diye konuştu.

 

ALLAH RAZI OLSUN

Bir gazetecinin, "Futbol ve siyasetin dışında bilim konuşulmaya başlandı, ne söyleyeceksiniz" sorusu üzerine Sancar, "Allah İsveçliler’den razı olsun diyorum. 1982 den beri buluşlarımız vardı. Türk halkı bunu bilmiyordu. İsveçli arkadaşlarımız Nobel verince tüm Türk halkı öğrendi. Gerçekten halkımızın bilime ilgisi arttı. İnşallah devam eder. İnşallah temel bilimin önemli olduğunu halkımız anlar, politikadan ziyade bilime halkımız daha önem verir" dedi.
Suudi Arabistan'ın dünyanın her tarafından bilim insanı ithal ettiğini belirten Sancar, "Bana da teklif geldi. Temel bilimleri kendi içlerinden yetiştirmiyorlar. Bu sosyal bilim konusudur. Niye olmuyor bilmiyorum. Suudi Arabistan durumuna düşmeyelim. Memleketimizde bu geleneği yerleştirmemiz lazım. Üniversitelere destekler önemli" diye konuştu.

 

YILDA 14 DERSE GİRİYORUM

Bir gazetecinin, Türkiye'de akademisyenlerin çok derse girmeleri nedeniyle araştırma yapmaya zaman kalmadığından şikayet etmelerini belirtmesi üzerine Sancar, "Ben yılda 14 ders veriyorum. Kasım ayında 13, Aralık ayında 1 ders o kadar. Geri kalan zamanımı araştırmayla geçiriyorum. Şikayeti olan hocaların hakkı var. Araştırma yapmaya imkan yok. Başka hocalarımızın imkanları var. Günde 5 ders vermiyorlar. Onlar araştırma yapabilir" dedi.
Sancar daha sonra üniversitenin spor salonunda öğrencilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

4917 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER