NUH ÇİMENTO LİMANLARINA YIKIM KARARI

Nuh Çimento limanlarına yıkım kararı

Nuh Çimento’nun 2003 yılında yaptırdığı dört bölümden oluşan limanların kaldırılması için mahkeme kararı çıktı. Hereke Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Altunok kararı basın mensupları ile paylaştı. 

Hereke Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Altunok ve yöneticiler tarafından düzenlenen basın toplantısı ile Nuh Çimento Limanları’nın kaldırılması için açılan dava sonucu açıklandı. Çukurbağ Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Dernek Başkanı Altunok, “İnşaatı yasal olmayan yollarla 2003 yılında bitirilen Nuh Çimento limanları yüksek yargı kararıyla bir kez daha tartışmaya yer bırakmayacak şekilde iptal edilmişti” dedi.

 

SÜREÇ BİTMİŞTİ

Altunok, “Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kocaeli Valiliği'nin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, Körfez Belediyesi'nin ve Nuh Çimentonun kendilerini yasaların üzerinde görmeleri hukuku tanımamaları mahkeme kararlarını takmamaları nedeniyle 13 yıl sonra bir kez daha Danıştay 14’ncü dairesinin 15.12.2015 gün 2014/561 esas 2015/10166 nolu kararı başta Herekeliler olmak üzere tüm Türk milletine hayırlı olsun. Artık yılan hikayesine dönen ve aklı başında bir hukukçunun bile içinden zor bela çıkacağı Nuh Limanlarına ilişkin süreç bitmişti” açıklamasında bulundu.

 

ER YA DA GEÇ GERİ ALACAĞIZ

Nuh Çimento Limanları 4 bölümden oluştuğunu söyleyen Altunok, “Birinci bölüm Hereke halkına plaj, yüzme havuzu ve sosyal tesis olarak inşa edilen ve 12 Eylül ara döneminde Hereke halkından gasp edilen eski kaya dolgusu yanaşma rıhtımı, ikinci bölüm 1999-2004 yılları arasında görev yapan kamuoyunun yakından tanıdığı bizlerin ismini anmaktan bile imtina ettiğimiz belediye başkanınca Belediye Meclis kararı olmaksızın tek başına keyfi gayri yasal yollarla Danıştay altıncı dairesinde kazanılmak üzere olan davadan feragat ederek tartışmalı olarak 2003 yılında inşa edilen 198 metrelik yanaşma rıhtımı, üçüncü bölüm yine 2003 yılında bir belediye başkan vekilinin belediye meclisini bile sorma gereği duymadan imzalayarak onayladığı ve inşaat yapı ruhsatı dahi olmaksızın inşa edilen 145 metrelik yanaşma rıhtımı ve dördüncü bölüm 2003 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın onayladığı dolgu imar planında hariç keyfen ruhsatsız resmen gecekondu niteliğinde ve onaylı projelerin toplamda 3500 metrekare büyük inşa edilen kaçak bölüm. Nuh limanları özetle dört bölümden oluşmaktadır ve tümü yasadışıdır. Hereke halkından gasp edilerek alınanları er yada geç kesinlikle geri alacağımızı da herkesin bilmesini isteriz” şeklinde konuştu.

 

 

İPTAL EDİLDİ

145 metrelik bölüme ilişkin Kocaeli Valiliğince verilen ÇED gerekli değildir kararı hukuksuz olduğu gerekçesiyle Kocaeli İdare Mahkemesi'nin kararıyla iptal edildiğini belirten Altunok, “145 metrelik bölüm 198 metrelik bölüm ve kaçak inşa edilen 3500 metrelik bölümü ait dolgu imar planları hukuksuz oldukları gerekçesiyle Danıştay altıncı dairesinin kararı ile iptal edilmiştir. Diğer bir anlamda 2003 yılında imalatı yapılan Nuh limanlarının tamamı yüksek yargı tarafından iptal edilmiştir. Kaçak inşa edilen 3 bin 500 metrekarelik bölüm ruhsatsız inşa edilen 145 metrelik bölüm için 2005 yılında Hereke Belediyesince yıkım kararı alınmış alınan yıkım kararı ve kesilen para cezalarına karşı yapılan itirazlar ise Kocaeli İdare Mahkemesi'nin kararıyla reddedilerek kesinlik kazanmıştır. Ayrıca kaçak inşa edilen 3 bin 500 metrekarelik bölüme ilişkin olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı özel af niteliğinde onayladığı dolgu imar planı Hereke Belediyesi'nin açtığı dava neticesinde Danıştay altıncı dairesinin kararı ile iptal edilmiştir” dedi.

 

TEBLİĞ EDECEĞİZ

Dernak Başkanı Altunok, "Bu karar bizlere bir hafta önce tebliğ edildi ve gerekçe bölümünde karar düzeltme yolunun kapalı olduğu da özellikle belirtilmiştir .Kesinleşen kararı nedeniyle başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez Belediyesi mahkeme kararlarının uygulanmasında sorumludur. 1/1000 ölçekli doldu imar planlarındaki yetki alt kademe belediyesinde olduğundan bahisle öncelikle Körfez Belediyesi iptal kararı, ÇED kararını ortadan kaldırdığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bağlı müdürlükleri, kararın uygulanmasından birinci derecede sorumludur. Tüm bu idari kurumlara duymadık bilmiyorduk mazereti ortadan kalksın diye mahkeme kararını biz de direkt olarak tebliğ edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

4344 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER