O BİR FABRİKA DOKTORU!

O bir FABRİKA DOKTORU!

Durmaksızın çalışan fabrikaların, katı atıklarını aldığı, arıtmalarını, tanklarını, havuzlarını temizlediği, tıkanan kanallarını açtığı için tüm Türkiye’de adı ‘Fabrika Doktoru’na çıkan hemşehrimiz Aysel Su Yarış ile enteresan işini, enteresan başarısını konuştuk, tavsiyelerini aldık

Bu hafta bir portreyle karşınızdayım.

Adını uzun zamandır duyuyordum. Bir kadın var ve bu kadın fabrikalar için adeta olmazsa olmaz konumda yer alıyor. Kulağıma sıkça çalınıyordu; gün içerisinde, uzaydan gelmişçesine kamyonuyla üzerinde bir tulum, ayakta şantiye çizmesi, ellerinde iş eldiveni, başında baret, fabrika kanallarında çamura bata çıka halde bir kadın. Mesai bitiminde de dizilerden, filmlerden, magazin dergileri kapağından fırlayıp gelmiş biri…

Hep Aysel hanım, Aysel hanım.

Kimileri sevgiyle anlattı, kimileri saygıyla. Kimileri hasetlercesine…

Merak ettim, işini de, işini icrasını da enteresan bulmuştum. Fabrikaların vaz geçilmezi, ülke genelinde kendince bir üne sahip, belli ki başarılı bir iş kadınıydı. Ve yaşamı, prensipleri, tavrı veya taktikleri belli ki birilerine rehberlik edebilirdi. Bu nedenle aradım, tanıştım, konuştum, ondan aldıklarımı da şimdi sizlerle paylaşıyorum.

 

İsminiz Aysel Su Yarış… Aysel isim olduğundan şüphe duydurtmuyor ama ‘Su’ izah istiyor gibi. Su, bir ikinci isim mi, yoksa insanların yakıştırdığı, sonra da yapışıp kalan şey mi?

-Hayır, yakıştırılıp yapışan şey değil. Su benim ikinci ismim evet.

 

İkinci isminizle hitap eden var mı?

-Aysel kadar yaygın değil, ama ikinci ismimle hitap edenler de var. Ben ikisini de seviyorum. Fark etmiyor benim için.

 

Hakkınızda bir merak edileni böylece açığa koymuş olduk, bu iyi. Kamyonunuza ve işinize geçmeden önce Aysel Su Yarış kimdir desek?

-Midyat’ta doğdum. Babam Petkim’de formendi, İzmit’e yerleştik. Çok uzun yıllar burada yaşıyoruz. Babam buranın tanınmış isimlerinden, Abdurrahman Yarış. Kendisini depremde kaybettik. Biz 4 kardeşiz, bir ablam, iki de erkek kardeşim var. Hepimiz bir şirketin ortaklarıyız. Kardeşlerim toptancılık yapıyor, ben fabrikalardayım.

 

Ne yapıyorsunuz fabrikalarda?

-Detaylarına girecek olursak bu uzun sürer. Ve sektörde olmayanların anlaması da güçleşebilir. Bana ne iş yapıyorsun dediklerinde ortaya koyduğum özeti burada da kullanmam daha yerinde olur bence. Şimdi fabrikaları biliyorsunuz, yılın çok bir az dönemi dışında sürekli, durmaksızın çalışır. Bu faaliyetlerinin sonucunda belli bir zaman sonra tesisin tesisatlarında, kanallarında, tahliye yollarında, tıkanmalar meydana gelir. Tanklarının, havuzlarının temizlenmesi gerekir belli zaman dilimlerinde. Atıkları alınmalıdır sınıra gelindiğinde. Ben bu ve buna benzer işleri yapıyorum. Fabrika bakım dönemine girip makineler durduğunda giriyorum, o fabrikanın endüstriyel ve teknik temizliğini yapıyorum, tıkanan yerlerini açıyorum, yeniden, sıfırlanmış bir halde üretime geçmesini sağlıyorum.

 

Tıkanıklıkları açmak. ByPass gibi bir şey algıladım. Kalp damar mütehassısı geçti aklımdan. O nedenle mi fabrika doktoru diyorlar size?

-Evet, bu nedenle olsa gerek.

 

Bu fabrika doktoru unvanınızı sadece bu bölgede işitmedim. İlginçtir sizi Kütahya’da da işittim, Zonguldak’ta da mesela.

-Bundan çok mutlu oldum. Ben sadece bu bölgede iş yapmıyorum. Türkiye’nin her yerinde gidiyoruz. Sabancı grubunun fabrikaları, Koç grubunun fabrikaları başta olmak üzere, ağır sanayi nerede varsa, oradayız.

 

 

SANAYİ DEVLERİYLE İŞ

İzmit bu iş için en uygun bölge olsa gerek?

-Evet, Kocaeli, Türkiye sanayisinin kalbi ve bizim burada çok müşterimiz var. Ağırlık burası zaten… Brisa, Kordsa, Bekaert, Pakmaya, Kartonsan, DYO, bütün büyük sanayi diyebiliriz. Fabrikaların çok önemsediği, tesisler için hayati önem arz eden bir işin icrasındayız.

 

Peki bu kanalları kazma kürekle yapmıyorsunuzdur sanırım. Ne tür alet edevat gerektiriyor, siz nelere sahipsiniz ki, bu işler size kalıyor?

-Bizim tüm bu işler için özel dizayn edilmiş, özel araçlarımız var. Her şeyiyle özel yapım bunlar. Katı atıkları, kimyasalları, 30 metre derinliğe kadar vakumla çekiyoruz, Saatte 4 bin 150 metreküp vakum yapabiliyoruz. Boruların temizliğinde 170 bar basınçla temizlik yapabiliyoruz. Her türlü boruyu sıfır döşenmiş gibi temizleyebiliyoruz.

 

Nerden akıl ettiniz bunları? Pek bir kadının düşüneceği ya da yapmak isteyebileceği bir iş gibi gelmiyor bana da, başkalarına da?

-Ben daha önce benzer iş yapan bir firmada çalışmıştım. Benim yaptığım gibi profesyonel değildi burası ve diğerleri. Fabrikaların ihtiyaçlarına tam cevap verilemiyordu. Fabrikaların ihtiyaçlarını gördüm, onların sorunlarını çözmeye yönelik faaliyet yürütenlerin eksikliklerini gördüm. Profesyonelce yapılmadığını gördüm. Mesela 30 metre derinliğe kadar bir arıtma tesisinin temizliğini yapabilen bir araç yoktu örneğin. Bu ve benzeri tespitlerim neyse, ben gittim ona göre araç yaptırdım.

 

Şu meşhur kamyonunuz, öyle mi?

-Evet. Çok marifetli bir kamyondur. Yürüyen bir fabrikadır o.

 

Demek bu işi sizden başka yapanlar da var. Aslında biraz da cevabını aldık ama neden siz tercih ediliyorsunuz?

-Benim kamyonum Türkiye’de tek değil. Belediyelerde de var bir çoğunda. Ama bunlar yağmur suyu drenaj kanallarında kullanılıyor sadece ve bunlar kamu malı olduğu için özel sektör için kullanılamıyor. Özel sektörü hizmet edebilen araçlara bakıldığında benimkiler kadar donanımlı ve güçlü değiller. Ben neden tercih ediliyorum sorusunun öncelikli nedeni bu, donanımımın ihtiyaçlara uygun olması. İkincisi ben işimi profesyonelce yapıyorum. Çok titizim. Fabrikayı, kendi fabrikammış gibi benimserim. Nasıl kendi işim aksamasın istiyorsam, onun da işi aksamamalı. Nasıl kendi işime özenilsin, özenle yapılsın istiyorsam, onun fabrikası için de bu olmalı. Girdiğim tesis müşterim olmaktan çıkar, kendi tesisimmiş gibi özenirim ona. Ve vaktinde yaparım her şeyi. Kimsenin yitirilecek, zayi edilecek bir dakikası bile yok. Ve ben buna çok saygı duyarım. İş yaptığım fabrikaların benden vazgeçmiyor olmaları bu nedenlerledir diye düşünüyorum. Sonra ben fabrikalara çok avantaj sağlıyorum. Mesela ben kuru emiş yapabiliyorum. Diyelim sizin 500 metreküplük bir katı atığınız var. Bunu bir vidanjöre verseniz, o bu atığı çekebilmek için 200-300 metreküp sulandırma yapmak zorunda. Sizin 500 metreküp oldu 800 metreküp. E bunu bertaraf firmasına götürüyorsunuz 500 metreküp yerine 800 metreküp parası ödüyorsunuz. Ben kuru emişle bu sorunu ortadan kaldırıyorum. Bu nedenle de fabrikalar için çok önemliyim. Bin metreküplük havuzlar, tanklar, kanallar, yağmur suyu kanalları, evsel kanallar, proses kanallar çok fazla teknik temizlik işi vardır fabrikaların bakım ve revizyon dönemlerinde. Tek kalem değildir, bir fabrikadaki işimiz. Girdik mi tüm damarlarını açar çıkarız oradan. Bizim araçlarımız ayaklı fabrika gibidir.

 

 

TULUM VE BARETLE MESAİ

Kaç yıldır yapıyorsunuz bu işi?

-15 yılı geçti.

 

Peki işinizi az çok kavradık. Şu tulum konusunu da konuşalım, anlatılanlara göre mesai saatlerinde tulumla çalışan, çamura belenen bir kadınsınız, öyle mi?

-Çok profesyonel bir ekiple çalışıyorum. Ama bu ekiple tulum giyip ter dökmeyi de seviyorum. İşimi çok seviyorum, işimin başında olmak zevk alıyorum. Bir günüm nasıl geçiyor diyorsanız, ben sabahları gittiğim fabrikada önce fabrikanın üst düzey yöneticileriyle kahvemi içerim, sonra tulumumu üzerime geçiririm, çizmelerimi giyerek başıma baret, elime eldivenleri takar işe koyulurum. Erkekler gibi. Akşam da, mesai bittiğinde olması gerektiği gibi bir kadın olurum.

 

Kadın olmanız size dezavantaj getiriyor ya da avantaj sağlıyor mu?

-Ben dişiliğimle işimi çok dengede tutabilen biriyim. Fabrikalarda dişiliğimle değil, işimle ön plandayım. Sonra ben kurumsal firmalarla iş yapan biriyim. Herkes işime bakar benim. İşimi nasıl yaptığıma bakar. Ben kadın olarak bu işte rahatsızlık duyacağım bir şey yaşamadım.

 

Başarılı bir iş kadınısınız ve bahsinizi edenlerin genel kanısı alımlı bir kadın olduğunuz. Ben mutlaka bu nedenlerle sorunlar yaşadığınız, yaşayabildiğiniz kanaatindeyim açıkçası.

-Dediğim gibi iş yaşantımla ilgili rahatsızlık duyacağım şeyler yaşamadım. Ama iş dışında, özel yaşamımla ilgili oluyor zaman zaman. Mesela en son, gönüllülük esasına göre çalışan, topluma faydalı bir örgütlü yapıda, topluma bir şeyler verebilmek adına, aktif görev almak istedim. Fakat bu yapıdaki kişiler, sırf alımlı olduğum için eşlerinin itirazlarının etkisinde kaldılar diye düşünüyorum. Kendiler kaybetti.

 

Evli misisiniz?

-Hayır, bekarım.

 

Düşünüyor musunuz, özel birileri var mı hayatınızda?

-Uzun zamandır hayatımda kimse yok. Evlenmeyi düşünüyorum tabi, ama bu aşık olduğum biriyle olacaktır kesinlikle.

 

İşinizi konuştuk, mesai saatlerinde tulumlu halinizi de… Mesai bittikten sonra dizilerden, filmlerden, dergi kapaklarından çıkmış gibi tanımlıyorlar sizi, sizi tanıyanlar. Mesaiden sonra nasıl bir kadınsınız?

-Bir kere spor hayatımda hep vardır. Sonra bakımlı olmayı, her kadın için şart olarak görürüm. Bakımlı olmak kendini sevmektir, kendine saygı duymaktır, güvendir. Başarının önemli ayağıdır. Aysel ben isem, Su bakım demektir. Adım kadar gerekli benim için. Tulumumu üzerimden attığım zaman özel yaşamım başlamıştır. Neredeyse her akşam arkadaşlarla programlarım vardır. Buluşur sohbet ederiz. Hafta içi böyle. Hafta sonları genellikle İstanbul’da olurum, orada da samimi arkadaşlarım dostlarım var, onlarla vakit geçiririz. Sonra bizim bir seyahat grubumuz var. Ayda bir kez planlarız, kararlaştırırız ve yurt dışına geziye gideriz. Ha konuşuluyor muyum? Evet. İnsanlar tanımadan hakkımda konuşabiliyorlar. Ama ben hiç umursamıyorum bunları çünkü ben kendimin ne olduğumu biliyorum, beni tanıyanlar ne olduğumu biliyor. Çok konuşuluyor muyum, evet çok konuşuluyorum, Bekar bir kadınım, istediğim gibi yaşıyorum.

 

HER ŞEY PLANLAMAYLA

Bu kadar fabrikadan sonra tüm bunlara zaman kalıyor mu?

-İşte başarının anahtarlarından biri de bu. Her şeye zaman bulabilmek. Bu planlamayla olur. Başarılı planlama yapabilenler her şeye zaman bulabilir. Ona zaman mı kalıyor diyenler, başarılı olamıyorlar. Başarının anahtarlarından biri başarılı planlama yapabilmek. Planlıysanız her işinizi düzgün yapar, her şeye zaman bulabilirsiniz. Evet ben de çok yoğunum ama her şeye zaman ayırıyorum.

 

İkinci bir işe zaman ayırabilecek misiniz?

-Ne gibi?

 

Mesela, hani insanlar yakıştırıyorlar ya, bir güzellik merkezi açmayı düşünmez misiniz mesela?

-Hiç istemedim böyle bir şeyi. Öyle bir merkezim olmasını isteseydim, o zaten olurdu. Ben işimi çok seviyorum ancak yeni bir sektöre daha gireceğim, ama onu sonra paylaşırız. Çok yakın bir arkadaşımla, kardeşim dediğim bir can arkadaşımla, Fatoş Öztüre ile ortak bir işe giriyorum, yakında herkes duyacak zaten. O sektörde de başarılı olacağımıza inanıyoruz.

 

İş yaşamında başarı arayanlara önerileriniz neler olabilir?

-Başarı asla tesadüf değildir, akıllı bir gayretin ve doğru hedefin sonucudur.  Ne istediğini bileceksin. Ulaşılabilir, doğru hedefler belirleyeceksin ve hedefin için gayret edeceksin.

 

BAŞARILI KADINLARI KISKANMAM

Peki sadece kadınları düşünerek, başarı isteyen kadınları düşünerek söylerseniz?

-Başarılı kadınları severim. Başarılı, güzel, bakımlı kadınları kıskanmam, gurur duyarım. Kadınlar tüm yaşamlarında gerek iş gerekse iş dışı yaşamlarında seviyeye dikkat etmeliler. İlişkilerini dengede tutmalılar. İlişkilerde seviyeyi kadın belirler. Seviyeyi hep korusunlar. Sonra kadınlar bakımlı olmalı. Bunu severek yapsınlar, severek olmuyorsa zorunluluk olarak görsünler. Bunun için çok büyük harcamalara gerek yok. Kadının ilk başta yapacağı şey temiz olmak. Dış görünüşüne önem vermeli kadın. Kadın zarif olmalı. Bakıldığında evet güzel kadın, alımlı kadın denmeli. Bu ekstra bir şey değil, olması gereken şey. Çalışıyor olsun, olmasın. Bu insanın kendine güvenini getirir, kendine saygı duyar önce, insan başarılı olabilmesi için önce kendine saygı duymalı çünkü. Kendine saygı duymayan kadın hiçbir şeyde başarılı olamaz. Ne aile içinde başarılı olabilir, ne arkadaşları arasında başarılı olabilir, ne işinde başarılı olabilir. Önce kendine bakacak, kendini sevecek, kendine saygı duyacak, gerisi zaten geliyor. Sonra kadınlar korkmasınlar. Adımlarını cesurca atsınlar. Kendi ayakları üzerinde durmak için güçlerini ortaya çıkarmak için ürkek olmasınlar, acaba demesinler. Başarmak harekete geçmekle olur. Hepimiz bir yerden başladık. Sermayeniz, mesleğiniz yoksa bile harekete geçin, krediler veriliyor, girişimcilik kurslarına gidin, olmayan, yapılmayan bir şeyi keşfedin ve üzerinde ilerleyin. Herkesin yaptığı şeylerden ziyade olmayan, yapılmayanı araştırıp bulun, olanla değil, olmayanla uğraşın. Ben olmayanı yaptığım şeyin avantajlarını yaşıyorum. Babam bana yürekli, güçlü ve başarılı olmanın cinsiyetle ilgili olmadığını öğretti. Ben de buradan bunu kadınlara söylemek istiyorum, cinsiyetiniz hiçbir şeye engel değil.

 

Sohbetimizi şu gezilerinizden bir konuyla tamamlayalım. Biliyorum çok yere gittiniz, sizi en çok etkileyen seyahatiniz nereye oldu?

-Küba’ya… Küba’dan çok etkilendim ben. Küba’ya gittim çünkü bozulmadan görmeyi çok istiyordum, Küba’daki herkes o kadar mutlu ki, çünkü çok az şey biliyorlar, o kadar az şey biliyorlar ki, çünkü dünyadan haberleri yok. Sokakta koşuşturan insan göremezsin, çünkü orada herkes eşit, hizmetçi de aynı şeyi yiyor, en yüksek mertebedeki de aynı şeyi yiyor. Çünkü herkes eti de ekmeği de her şeyi evrakla alıyor. Akşam 5’te herkesin işi bitiyor, herkes parkta bahçesinde sandalyesinde, bir elinde rom, bir elinde purosuyla. Herkes çok mutlu, insanlar çok renkli, siyah giyinen göremezsin, herkes rengarenk giyiniyor. Kadınlarda ego sıfır. Stresli insan yok, hırs yok. İnternet bile yok. Bilgisayara kölelik yok, cep telefonlarına kölelik yok, orada insanlar iş bittiğinde sokakta, mahallelerde herkes salsa yapıyor, dans ediyor. Küba’yı herkes görmeli, bozulmadan görmeli.

 

Bunca yer gezdiniz, gördünüz, peki hangi ülkede yaşanılır sizce?

-Hangi ülkede yaşanılır, bunu cevaplayacağım, tamam. Ama önce imkanı olan herkesin yurtdışı seyahatleri yapmasını öneriyorum. İnsanın ufkunu da açar bu. Sonra yurt dışı gezi, tatil demek pahalı şey demek değil. Öyle ki, Türkiye’de bir gezi planlamak ve yapmak, bazen bu yurtdışı gezilerinden bile pahalı olabiliyor. Genelleme yapacak olursam yurt dışı tatilleri bilinenin aksine daha uygun, daha ucuz. Farklı yerlere gitmek, farklı insanlar, farklı kültürler, farklı yerler görmek insanın ufkunu açıyor. Hayata çok daha farklı bakabiliyor insan. Ama şu da var, gerçekten, bizim ülkemiz çoğu ülkeden çok daha temiz ve yaşanacak bir yer.

 

Şuanda bile mi?

-Şuanda bile, evet.

19093 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER