ÖĞRENCİLERDEN TEHDİT İDDİASI

Öğrencilerden tehdit iddiası

Kocaeli Öğrenci Kolektifleri üyeleri dün sığınma evi önünde yaşanan gözaltılara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

Kocaeli Öğrenci Kolektifleri üyeleri dün sığınma evi önünde yaşanan gözaltılara ilişkin Halkevleri Kocaeli Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama yapan Diren Göymen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “Dün olayın yaşandığı yerde protestocu bir grup olarak değil, çocukların çığlıklarına duyarlı olan ve ne olduğunu anlamaya çalışan duyarlı üniversite öğrencileri olarak bulunduk. Hepimizin Dünya Bankası civarında oturması nedeniyle ayrı gruplar halinde okula gidiyor olmamıza rağmen çocukların çığlıklarının sebebini anlamak için beklememiz nedeniyle arkadaşlarımızla karşılaştık.

 

OKULA GİDİYORDUK

Biz güvenlik görevlisinden bilgi almaya çalışırken okula gitmek için aynı yolu kullandığımız ve binanın önünde karşılaştığımız arkadaşlarımız da çocukların çığlıkları üzerine durdular. O sırada dışarı çıkan çocuklar koşarak güvenlik görevlisine saldırdılar. Polislerin de gelip içeri girmesi üzerine güvenlik görevlisi kendisinin bilgi vermekle yetkili olmadığını ve dağılmamızı söyledi. Yetkili birisinin açıklama yapmasını, içeride ne olduğunu bilmediğimizden çocuklar için endişelendiğimizi söylememiz üzerine bir polisin alın bunları emri üzerine gözaltına alındık.

 

POLİS PLANLADI

Dün Yenidoğan Mahallesi’nde karakol önünde yaşanan saldırı da polis tarafından planlanan ve provokasyon yoluyla yapılan saldırıdır. Dışarıda bizlerin durumu hakkında bilgi almaya gelen arkadaşlarımıza ve dost kurumumuz Halkevleri üyelerine yapılan saldırı güvenlik şube müdürlüğünde görevli iki polisin mahallenin gençleri ile yaptığı konuşmadan yaklaşık 10 dakika sonra gerçekleşmiştir ve saldırganlar ‘Mahallemizde Kürt istemiyoruz’ diyerek saldırıda bulunmuştur. Saldırıdan 5 dakika önce karakolun önünde bekleyen arkadaşlarımıza karakol polisleri tarafından ‘Buradan ayrılın sizin güvenliğinizi alamayız’ denmesi de bu saldırının organize olduğunun başka bir kanıtıdır. Arkadaşlarımızın 10 dakika öncesinde saldırı olabilir diye karakolu uyarmasına rağmen hiçbir önlem almayan polis karakol kapısı önünde arkadaşlarımız linç edilmeye çalışırken olaya hiçbir şekilde müdahale etmemiş aksine 155’i arayın diyerek ciddiye almamıştır.

 

TELEFONLARIMIZ ALINDI

Görüntü almakla suçlanmamıza rağmen biz hiç görüntü almamıştık. Görüntü almadığımızı söylememize rağmen telefonlarımıza el konuldu. Gözaltı boyunca yanımızda olan çevik kuvvet polisleri oldukları süre boyunca sürekli olarak bizleri sözleriyle psikolojik olarak taciz etmiştir. Protesto etmek için orada değildik. Bir heyetin gelip inceleme yapmasını talep ettik. Ancak çocukların seslerine karşı duyarlı olduğumuz için polis tarafından gözaltına alındık. Haksız yere saatlerce hiçbir açıklama yapılmadan gözaltında tutulduk.”

 

TEHDİT EDİLDİK

Daha sonra gözaltına alınan öğrencilerin gazetemize özel olarak yaptığı açıklamada, polislerin kendilerini sürekli olarak sözleriyle psikolojik tacizde bulunduklarını söyleyerek, “Hastaneye götürülürken kollarımızı sıkarak ‘acıyor mu sesin hiç çıkmıyor’, öksüren arkadaşlarımıza ‘geber’ diyorlardı. Bazı arkadaşlarımızı hedef göstererek ‘senin sesin çok çıkıyor çeneni kırarım’, ‘senin yüzünü ezberledim inşallah bir daha karşılaşırız’ diyerek tehdit ettiler. Bizi, boş koltuk olduğu halde ayakta beklettiler. ‘Kapı kapansa ne güzel olur’ diyerek sürekli bizi tehdit ettiler” ifadelerini kullandılar.

1448 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER