OHAL DOĞRU BİR KARAR

OHAL doğru bir karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üç aylık OHAL kararını, siyasi partilerin Körfez ilçe başkanları doğru bulduklarını söyledi

Türk Silahlı Kuvvetler içerisindeki bir grup asker, 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunmuştu. Polis ve vatandaşların kol kola girmesiyle saatler sonra darbe, geri püskürtüldü. Çıkan olaylarda resmi rakamlara göre 246 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi de yaralandı. Başlatılan operasyonlar kapsamında binlerce asker gözaltına alındı, tutuklandı.

 

BAKANLAR KURULU KARARI

Darbe girişiminin sona ermesinin ardından ise hükümet, cemaate yakınlığıyla bilinen birçok ismi görevden aldı, gözaltılar başladı. Önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’ndan da üç ay geçerli OHAL kararı çıktı. Kararı ise cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında açıkladı, bunun nedenlerini tek tek duyurdu.

ARKASINDA DURACAĞIZ

OHAL karanını siyasi partilerin il başkanları doğru bulduklarını paylaştı. İl başkanları ayrıca böylesine bir süreçte tüm kurum ve kuruluşların cemaatten temizlenmesi gerektiğini ifade ettiler. Siyasi partilerin Körfez’deki ilçe başkanları da kararı doğru bulduklarını ifade etti. Bir an önce ülkemize sükunetin gelmesini dileyen başkanlar, kararın arkasında duracaklarını ifade ettiler.

 

 

ÖZGÜRLÜKLER KISITLANMIYOR

AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem, cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı OHAL’in doğru bir karar olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi: “OHAL kararı halkımızın gündelik yaşantılarına yönelik olmayıp, devlet mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir. Sosyal hayat olağan doğallığında ekonomi tüm canlılığıyla akışına devam edecektir. OHAL uygulamasıyla sıkı yönetim uygulaması farklı olaylardır. OHAL’de yetki sivil mülki amirlerdedir yani valilik makamındadır, sıkıyönetim uygulamasında ise askeri erktedir. Halkımızın temel hak ve özgürlüklerinin kesinlikle kısıtlanması söz konusu değildir. Alınan OHAL kararı cuntacılar tarafından tehdit altında olan kamu düzeninin tesisi için sivil idarenin inisiyatif alması dolayısıyla 3 ay gibi bir süre içinde devlet mekanizmalarındaki FETÖ/PDY  terör örgütlerine mensup alçaklardan temizlenmesine vesile olacaktır.”

 

 

 

NE GEREKİYORSA YAPILMALI

MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu, genel başkan Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının yakından takip edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli aylar öncesinden ülkedeki bu kaosun bitmesi için olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini söylemişti. Daha önce bu konu 2 kez gündeme getirilmiş ve gerekçesi hakkında da açıklama yapılmıştı. Yıllar önce Fethullah Gülen ve ekibi hakkında da uyarılarda bulunmuştu ve haklı çıkmıştı. Şimdi Sayın Devlet Bahçeli’nin konuşmaları iyi takip edilsin ve sözleri rehber olarak alınarak uygulansın. Zira, bugüne kadar söyledikleri hep çıktı, bundan sonra da çıkacaktır. Şartlar Olağanüstü Hali gerektiriyorsa yapılmalıdır. Bu sayede devlet yönetiminde yapılması gerekenler ve uygulamalar daha rahat ortamda yapılabilir’’ dedi.

 

 

 

 

 

HUZUR VE SUKUNET GEREKLİ

OHAL kararının doğru olduğunu söyleyen SP Körfez İlçe Başkanı Ömer Faruk Coşkun, “15 Temmuz’dan beri millet olarak zaten olağanüstü olaylar yaşıyoruz. Bu karar anormal sürecin normal sonucudur. Ülkemiz bir an evvel normalleşmeli, ekonomisiyle sanayisiyle huzur ve güven ortamına dönmelidir. Bu bütün vatandaşlarımızın beklentisidir. Tabi ki bunun olması için bir takım tedbirlerin alınması da doğrudur. Bakın Fransa neredeyse 1 yıldır OHAL ile yönetiliyor. Dün itibarı ile OHAL süresini 6 ay daha uzattılar. Milletimiz her zamankinden fazla huzura sükuna riayet etmelidir. Bugün ki yaşadığımız şartlarda OHAL kararının olmasını da doğru buluyorum’’ diye konuştu.

4967 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER