OHAL’İ BAŞKANLAR HAKLI BULDU

OHAL’i başkanlar haklı buldu

Bakanlar Kurulu’nun ardından alınan üç aylık OHAL’i ilimizdeki siyasi partilerin il başkanları gerekli buldu. Sadece HDP İl Başkanı İbrahim Ergin, buna gerek olmadığını savundu

TSK içerisindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunması tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de büyük yankı uyandırmıştı. Binlerce kişi günlerdir demokrasi nöbeti için sokaklarda ve meydanlarda. Bu sırada da hükümet, cemaatle ilişkisi olduğu öne sürülen kişilere yönelik seri operasyonlar düzenlendi. Özellikle asker olmak üzere yüzlerce kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi, birçok kurulda görevden almalar oldu.

 

SIKIYÖNETİM DEĞİL

Kurumların paralel yapıdan arındırılması amacıyla önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu kararıyla 3 ay süreyle ‘OHAL’ ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OHAL’i televizyonlardan duyurdu. Erdoğan OHAL’in sıkıyönetim olmadığını, demokrasiyi iyileştirmek adına bir adım olduğunu söyledi. İlimizdeki siyasi parti başkaları da OHAL kararını değerlendirdi.

 

CHP İL BAŞKANI CENGİZ SARIBAY

İNŞALLAH SORUNSUZ GEÇER

OHAL’in sorunsuz geçeceğine inandığını söyleyen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir darbe girişimi yaşadı. Çok şükür bu girişim atlatıldı. Biz ifade ettiğimiz gibi her türlü darbeye karşıyız. Devletin içerisinde bu paralel yapının kırıntıları kaldığı için devletimiz böyle bir karar almış. Bu süre içerisinde tüm vatandaşların alınan kararlara uyması gerekiyor. Ben bu OHAL sürecini de sorunsuz geçireceğimize inanıyorum. Çünkü biz millet olarak bir darbe girişimini atlattık” diye konuştu.

 

BBP İL BAŞKANI NİHAT YILDIZ

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ OLSUN

BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, “Her ne olursa olsun bizim beklentimiz demokrasiden ve milli iradeden yana. Ama inşallah hukukun üstünlüğü olur. İnşallah bu bir mezhep çatışmasına dönüşmez. Bizim tek korkumuz hukukun askıya alınıp alınmayacağı. Umuyoruz tüm suçlular, hukuk önüne çıkarak yargılanır. Henüz bizim de genel merkezle görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşmelerimiz bittikten sonra parti olarak daha geniş bir açıklama yapacağız” dedi.

 

SP İL BAŞKANI SİNAN EJDEROĞLU

RAHATLATICI YÖNLERİ OLMALI

Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ise “OHAL, Son sürecin bir sonucu olarak iktidarın tasarrufu olan bir şey. Karar onların elinde olduğu için böyle bir karar almışlar. Bizim temennimiz, sosyal ve ekonomik hayatın normal seyrinde devam etmesi. Önemli olan uygulamalardır, toplumun akışının aksatılmamasıdır. Zaten olağanüstü durumlarda geçtiğimiz için onların takdiri. Bu kararın toplumu rahatlatıcı yönleri olmasını bekliyorum.  Siyaset normal şartlarda yapılır” dedi.

 

DSP İL BAŞKANI HALİM DEDEOĞLU

UMARIM UZUN SÜRMEZ

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, OHAL’in çok uzun süre olmaması temennisinde bulunarak, “Yanlış bir karar değil bana göre. Çünkü şu an her şey çok karışık, ne olduğu beli değil. Cumhurbaşkanının açıkladığı şeyler korkunç. Demek ki Türkiye’de birçok kurum işgal altındaymış. Her ne kadar desteklediğimiz bir durum olmasa da şu an için gerekli. Çünkü başka türlü devletin kurumlarının temizlenmesi mümkün değil. İnşallah hayırlı olur ve çok uzun süreli olmaz. Devletin kurumları en kısa sürede normal seyrine döner” ifadelerini kullandı.

 

HDP İL BAŞKANI İBRAHİM ERGİN

BUNA ALET OLMAYACAĞIZ

Krizden çıkışın yolunun OHAL olmadığını öne süren HDP İl Başkanı İbrahim Ergin, “Ne düşünüyorlar bilemiyorum ama OHAL kabul edilebilir bir durum değil. Darbe girişimi yapıldığı için OHAL olduğu söyleniyor, hani darbe püskürtülmüştü. Biz tüm vatandaşların sağduyulu olmasını ve provokasyona gelmemelerini istiyoruz. Bizi parti binalarımıza saldırarak bu duruma düşürmeye çalışıyorlar. Ama biz buna alet olmayacağız. Krizden çıkışın yolu OHAL değildir. Acil ihtiyacımız demokrasi ver özgürlüklerdir” dedi.

3045 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER