ÖNEM: İŞİMİZ İNSANLARIN HAYATINA DOKUNMAK

Önem: İşimiz insanların hayatına dokunmak

Bayramlarda bile çocuklarına elbise alamayan bir babanın oğluydu İlhan Önem. Birileri hayatına dokundu, hayatı değişti. ‘Toplumdan aldığımı topluma vermek için bu yapının içindeyim’ dedi

Bu hafta farklı bir konuyla karşınızdayım. Toplumun bazı kesimlerinde yanlış bilinen, bazı kesimlerince kasıtlı olarak yanlış tanıtılan bir konuyu, daha doğrusu bir kurum, ya da başka bir ifadeyle yapıyı, örgütü anlatıyor olacağım. Rotaryinin ne olduğunu, rotaryenlerin ne olduğunu irdeleyeceğiz bu hafta.

Öyle dedikleri gibi mason mudurlar, insanların dinlerini değiştirmek için misyonerlik faaliyetleri mi yürütürler, kedi mi keserler, yoksa birlikte yiyip-içen zenginler kulübü müdürler? Hepsini sizler için sordum. Bu yapının önemli bir organı olan İzmit Rotary Kulübü’nün dönem başkanlığını yapan İlhan Önem’e sordum. A’dan Z’ye bir bir anlattı.

Bize anlatılanları kolaylıkla muhasebe ve mukayese edebilmeniz için işe konuğumu tanıtmakla başlıyorum.

 

İlhan Önem kimdir? Sohbetimize sizi tanımakla başlayalım.

-1963’te Adapazarı’nda doğdum. 6 çocuklu ailenin 5’inci çocuğuyum. İlkokulu Adapazarı’nda okudum. Ortaokul ve liseyi devlet parasız yatılı okulunda, yine Adapazarı’nda okudum. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. 3 sene yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Bir lastik fabrikasında teknik müdürlüğe kadar yükseldim. Sonrasında Genesis Otomasyon’u kurdum. 19 senedir de iki ortaklı bu firmanın ortaklarından biriyim. 2015-2016 İzmit Rotary Kulübü dönem başkanıyım.

 

Devlet parasız yatılı okulu mu dediniz?

-Evet. Biz, hayatta kalma mücadelesi veren bir babanın çocuklarıyız. Bu bile rotary kulüplerinin ne kadar güzel kulüpler olduğunu gösteren örneklerden biri. Devlet parasız yatılı okulundan çıkmış, hayat mücadelesi vermiş bir çocuk rotary kulübüne üye öneriliyor, alınıyor ve orada başkanlık yapabiliyor. Çok yoksulduk. Bayramlarda bile çocuklarına elbise alamayan bir babanın çocuklarıydık. Ben ilkokulu çevremizdeki insanların destekleriyle okudum. Ortaokul ve liseyi devlet parasız yatılı okullarında tamamladım, tüm ihtiyaçlarım devlet tarafından karşılanmıştı. Üniversiteyi de çok kimseye nasip olmaz, çalıştım Türk Eğitim Vakfı’nın bursunu kazandım, öyle okudum.

 

Evet ODTÜ Elektrik-Elektronik’ten mezun oldunuz, mesleki tecrübeler de edinip kendi şirketinizi kurdunuz, 19 yıldır da başarılı iş yaşamındasınız. Yurt dışına da sürekli iş yaptığınızı biliyorum. Rotary ile tanışmanız nasıl oldu? Öncesinde şunu sorayım, rotary hakkında bilginiz var mıydı?

-Uzaktan, halk arasında konuşulan şeyler kadar. Mesela halk arasında zenginler kulübü diye geçer. Bunlar bir araya gelir, yer içer gibi şeyler halk arasında konuşulan. Ben de biraz öyle zannederdim eskiden.

 

Zenginler kulübü değil mi?

-Evet genellikle varlıklı kimselerdir rotaryenler. Dışarıdan zenginleri üye yapıyorlar algısı hakim. Ama işin içine girdiğinizde görüyorsunuz ki, seçim yaparken uygulanan kriter, aranan vasıf bu değil. İşinde başarılı olmuş insanlar, mesleğinde başarılı olmuş insanlar arasından seçiliyor üyeler. Ki, zaten mesleğinde başarılıysa kişi, doğal olarak arkası geliyor.

 

Sizin rotaryle tanışmanız nasıl oldu?

-Kulüp üyelerinden rotaryen ağabey Erkut Şendil beni rotaryenlerin toplantısına davet etti. Pireli Lastik Fabrikası’nın endüstriyel direktörüydü. Bir gün aradı beni, ‘Çarşamba akşamı bir toplantıya gideceğiz’ dedi. Gittim. İlk defa katıldığım bir topluluktu, çok güzide insanlar vardı. Ben bu insanları hep uzaktan duyar, gazetelerde görürdüm. İzmit’in önemli iş adamları. Sürekli yerel basında yer alan, dilden dile, kulaktan kulağa dolaşan isimler. Erkut abi toplantıdan sonra da rotaryi anlattı, ‘ne düşünüyorsun?’ dedi, fikirlerimi sordu.

 

Evet, ne düşünmüştünüz?

-Uzaktan baktığınızda, yahu bunlar zengin insanlar, bunlar yer içer derlerdi ya öyle değil işte. Öyle olmadığını orada gördüm. Konuk konuşmacıyı dinledim, başkan projelerden bahsetti. İlk etapta hayırseverler derneği gibi geldi bana ama daha sonra bir iki toplantılarına daha katıldım, yok, öyle değil. Hayırseverler derneği değil burası. Hayır yapılıyor ama her şeye değil. Eksik görülen şeylere yardım yapıyorlar. Yardımları üç temel konu üzerine, eğitim, sağlık ve yoksullukla mücadele üzerine.

 

AKLIMDAN GEÇİRMEZDİM

Üyelik teklifi bu dönemde mi geldi?

-Evet üye olur musun sorusu geldiğinde ‘seve seve’ dedim. Ki bir süre öncesi için çok net söyleyebilirim, hiç aklımın ucundan geçmezdi üyelik. Çünkü ben de toplumdaki gibi yanlış yargıdaydım. Zengin insanlar oturup muhabbet ediyorlar, yemek yiyip gidiyorlar diye düşünüyordum. Öyle değil, aksine üreten insanlar olduklarını görünce ‘seve seve’ demiştim. Düşünün; 40 küsur insan oturuyor, farklı meslekten insanlar bunlar ve hepsi mesleğinde duayen. Bunlar ele alınan konu hakkında fikirlerini beyan ediyor. Her biri farklı bir bakış açısı, bu benim çok hoşuma gitti. Çünkü farklı bakış açılarını dinlemek, her konuda, iş, özel, hayat, ticaret, spor, siyaset çok hoşuma gider. Çünkü insana vizyon katar bu. Çünkü şuna inanırım; dünyanın en pahalı şeyi tecrübe. Tecrübeden daha pahalı dünyada hiçbir şey yok. Çünkü tecrübenin karşılığı ömür. Dünyanın hiçbir parası daha ömür geri alamadı. İnsanlar tecrübelerini aktarıyor, paylaşıyor. Ve hepsinden önemlisi, bu insanlar kese doldurmak için orada değiller. Toplumdan aldıklarını topluma vermekle meşguller. Eğitim, sağlık ve yoksullukla mücadele konusunda eksik ne var ona bakıyorlar ve bu eksikliği gidermek için uğraş veriyorlar. O nedenle bir aradalar. Toplumdan aldıklarını topluma vermek. Düşünün benim de geçmişte hayatıma dokunanlar oldu, elini uzatan, elimden tutan, beni bir raya sokan, bir noktaya ulaşmamı sağlayan dokunuşlar oldu. Aynı şeyi artık ben de yapabilirdim, birilerinin hayatına dokunup, onun yolunu açabilirim. Dokunma sırasının, el uzatma sırasının bize geldiğini görüp üyeliği kabul ettim. İzmit Rotary Kulübü, bu amaç için güzel bir fırsat oldu.

 

Hayatına dokunduğunuz kişi için ‘hayatı kurtuldu’ denilebilir mi?

-Şöyle bir anlamı yok; biz tabi ki fakir bir insanı alıp hop zengin yapamıyoruz. O insanı yoluna sokmaya çalışıyoruz. Benim de okul ihtiyaçlarımın karşılanması beni zengin eden şey değildi, bunlar insanların önünü açan şeylerdir. Biz ihtiyacı olan kimselerin önünü açacak hamleyi yapıyoruz. Ve maalesef çevremizde ihtiyacı olan çok insan var. Biz de çevremizde gördüklerimizin hayatına dokunmaya çalışıyoruz.

 

Neler yapıyorsunuz mesela? Biliyorum sayfamız yetmez detaylarına girersek, başlıklar halinde olursa sevinirim.

-Öyleyle hemen tüm kulüplerin bağlı olduğu Uluslararası Rotary’den kısaca başlıyorum. 1905 yılında 4 kişi tarafından Amerika’da kurulan ve bugün 5 kıtada, 33 bin kulübe, 1 milyon 250 bin üyeye ulaşan bu yapı tüm dünyada eğitim, sağlık ve yoksullukla mücadele konusu üzerinde çalışıyor. Oy hakkı yok ama Birleşmiş Milletler’de sandalyesi olan, burada fikir beyan edebilen tek sivil toplum örgütüdür Uluslararası Rotary. En çok çocuk felcini dünya üzerinden silecek faaliyetiyle ve başarısıyla tanınır. Bahsettiğim bu üç konu üzerinde dünyanın en aktif sivil toplum örgütüdür. İzmit Rotary Kulübü de bu dev yapının bünyesinde bir kulüp olarak bu üç konu üzerinde çok aktif bir örgüttür. İzmit’in merkezinden ziyade, kırsalda daha çok ihtiyaç olduğu için oralarda daha yoğunuz. Mesela roman vatandaşların yoğun yaşadığı bölgelerde Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı okuma yazma eğitimleri veriyoruz 70 yaşında teyze bile var aralarında. Tavşantepe İlkokulu, Hakkaniye Köyü İlkokulu gibi uzak, ihtiyaç sahibi okullara ‘Sevgi Kütüphanesi’ dediğimiz modern kütüphaneler kurduk, kuruyoruz. Okullarda özellikle ağız ve diş sağlığı konularında eğitimler veriyor, diş macunu ve fırçaları dağıtıyoruz. Bazen o üç temel konumuz dışında ihtiyaçlarla karşılaşıp çözmezsek olmaz dediğimiz şeyler de çıkıyor önümüze. Mesela taşımalı eğitim yapılan bir köy okulumuzda öğrenciler yemeklerini okul sıralarında yiyorlardı, yemekhaneleri yoktu, hemen gittik, masalar sandalyeler, bir yemekhane oluşturduk, duvarlarının boyasına kadar. Kurduğumuz kütüphanelere kitap taşıyoruz sürekli.

 

 

ÖNCE HAVUZA SONRA FONA

Sözünüzü kesiyorum ama bunları hep cebinizden mi karşılıyorsunuz?

-Şimdi rotaryde şöyle bir şey var. Bir kişi rotarye ilk üye olurken Uluslararası Rotary’e bir kereye mahsus bağış yapar. Yüklü bir bağış. Senede bir kez bir bağış daha vardır. Bir de aylık aidatlar vardır. 1 milyon 250 bin üyenin yaptığı şeyler bunlar. Bunlar Uluslararası Rotary’nin havuzunda toplanır. Uluslararası Rotary bu toplananları çocuk felcini yeryüzünden silme faaliyetleri başta olmak üzere dünya üzerinde eğitim, sağlık ve yoksullukla mücadele konularında kullanır. Bizler Uluslararası Rotary’e bölgemizle ilgili eksiklikleri belirleyip projeler hazırlarız fon talebinde bulunuruz. Uygun görülürse o projeye fon çıkarırlar. Ki, İzmit Rotary Kulübü’nün neredeyse her projesi uygun bulunur ve fonlanır. Yani İzmit Rotary Kulübü genele vurduğumuzda verdiğinden çok almış bir kulüptür. Mesela İzmit Rotary’e tahsis edilmiş son fondan bahsedeyim, biz bir proje yaptık. Başta bölgemiz sanayi odaları, ticaret odaları olmak üzere ülkedeki birçok odanın tespit ettiği bir eksiklik var. Bu ülkede sertifikalı hasta bakıcılarına şiddetle ihtiyaç var. Bunu projelendirmiştik, Uluslararası Rotary hemen 40 bin dolar fon çıkardı buna. Hemen kolları sıvadık, pek çok kimse belki bilmiyor ama şu sıralar İzmit’te Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte hasta bakıcılığı eğitimleri veriyoruz. 560 saatlik eğitim bunlar ve tamamlayan milli eğitim sertifikalı uzman hasta bakıcılar ve abartır mıyım bilmiyorum ama yüzde 100 iş garantili yeni bir mesleğe sahip kılıyoruz insanları. 40 bin dolarımız var ve yaklaşık bin kişiye bu eğitimi vereceğiz. Eğitime Alanya’dan katılan bile var. Başkaca, mesela bölgenin bir projesi vardı, 50 bin dolar fon çıktı, bu parayla KOÜ Tıp Fakültesi’ne yoğun bakım ünitesi yapıldı. Bölgesel bir çalışma daha var, Yalova’da engelliler için kafe projesi yürütülüyor, engellilere kafeler kuruluyor.

 

Yani yıllık ve aidatların dışında cebinizden bir şey çıkmıyor mu? Oradan fon çıkarsa mı bir şeyler yapılıyor?

-Söyledim mi bilmiyorum ama dönem başkanı olacak kişi, görev başı yapacağı tarihten 3, 5 ay kadar önce kendi döneminde yapacaklarının projesini hazırlar. 1 yıllık görev süresinde de bu projelerini hayata geçirir. İşte bu planlamanın dışında şeyler gelişir çoğu zaman. Mesela Hakkaniye Köyü’nden bir haber geldi, çocukların yemekhanesinin olmadığını, ders sıralarında yemek yediklerini öğrendik. Hemen gittik, yerinde gördük, ihtiyacı tespit ettik. İlk toplantımızda da sorunu anlattık, çözümünü ve maliyetini anlattık, kimler katkı koyacak dedik, iki dakikada toplandı ihtiyaç duyulan para. Kendi üyelerimizin finansmanıyla 2 dakikada hallettik. Keza bir gün yine haftalık toplantımıza girecektik, pat Kocaeli Üniversitesi’nden bir grup öğrenci geldi. Bizim sitemizde toplantı yeri, saati kamuoyuna duyurulur, herkese açık olur ya, geldiler, kendilerini tanıttılar, bir projeye girişmişler onu anlattılar, bir miktar toplamışlar ama tamamlayamamışlar. Baktım projeleri toplum yararına bir proje. Dedik tamam kürsüye çıkın sunumunuzu yapın, sorununuzu ve talebinizi üyelerimiz de duysun. Çıktılar anlattılar. Sonra ben konuyu kendi aramızda görüşmek için onlardan 2 dakika müsaade etmelerini istedim. Onlar çıktı, ben kimler katkı koymak ister dedim, 2 dakikada, her biri 19 yaşındaki o gençlerin tamamlamaya çalıştığı bütçeyi tamamladık. Bizim üyelerimiz böyle, topluma faydaya bakar. Dedim ya zaten vermek üzere oradalar. Çok şeyin finansmanını kendi aramızda hallederiz. Bazen fabrikalardan, kurumlardan, kişilerden sponsor olmalarını isteriz. Şöyle ki diyelim bir okulun duvarı boyanacaktır, bir boya fabrikası yöneticisine ricada bulunup boya sponsoru yapabiliyoruz. Kıyafet kermesleri düzenleriz, geziler düzenleriz yerel fon oluşturmak için. Rotaryen eşleri de çok aktiftir ve büyük katkı sunarlar. Mesela en son Eskişehir’e gezi düzenlediler rotary eşleri. Bölgedeki bütün rotary eşlerini davet ettiler. Diyelim ki gezi x lira, bu x lira artı 2 liraya yapılır gezi. İşte o artı 2 lira planlananların, projelendirilenlerin dışında gelişen ihtiyaç ve taleplerde kullanılır.

 

BAŞKAN NASIL BELİRLENİR?

Bu arada sayfanın da sınırı var. Soracak da o kadar soru var ki… Hızlı geçelim isterim. Dönem başkanlığını yaptığınız İzmit Rotary Kulübü’nden kısaca bahsedebilir misiniz? Kaç üyeniz var mesela?

-İzmit Rotary Kulübü köklü kulüplerindendir. Şuanda 45 üyesi bulunuyor.

 

Başkanı nasıl seçersiniz?

-Bizde başkan seçilmez. Kıdem sırasına göre, sırası gelen başkan olur. Başkanlık süresi 1 yıldır. Kim, hangi dönemde başkan olacağını önceden bilir. Her üye, bir gün başkan olacağını bilerek girer. Bir gün rotarye başkanlık edeceği için, bu görevin hakkını verebilecek kimseler zaten üye yapılır. Yönetimde 5 kişi vardır. Biri bir önceki döneme başkanlık eden kişi, biri mevcut dönemin başkanı, biri gelecek dönemde başkan olacak kişi. Böylece 3 dönem bir bağ içinde tutulur, tecrübe aktarılır. Yönetimde bir sekreter bir de sayman yer alır.

 

Her isteyen rotaryen olamıyor bildiğim kadarıyla.

-Bir takım kriterlerimiz var. Her meslek grubundan üyelerimiz olsun isteriz. Bir meslekten bir veya iki kişi. İşinde, mesleğinde başarılı olmuş mu ona bakarız. Toplum tarafından kabul görüyor mu ona bakarız. Topluma hizmet etme eğilimi var mı ona bakarız. Atatürk ilke ve devrimlerine uygun bir yaşamı benimsiyor mu ona bakarız. Kanunlarımıza, ahlaki değerlerimize saygılı mı ona bakarız. Uygun gördüklerimizi toplantılarımıza davet ederiz, bizi tanıması için. Kaynaşabiliyorsak üyelik teklifi sunarız. Birinin üyemiz olabilmesi, üyelerimizi tamamının kabul onayı gerekiyor. Eğer bir üyemiz hayır, bu üyemiz olmamalı derse ve makul nedenler ortaya koyarsa o kişi üye olamaz İzmit Rotary’e.

 

Bayan üyeniz var mı?

- Elbette bayan üyeler de olabilir. Rotaryen vasfı taşımaya sahip olabilecek bayan da önerilebilir. Çok net. Hiçbir şekilde cinsiyet ayrımı da yoktur. Çok başarılı bayanlar var kentimizde. Şuan bizim kulübümüzde bayan üye yok, denk gelmemiştir, ondandır, kuvvetle muhtemel yakın zamanda bizim de kulübümüzde bayan üye de olabilir.

 

Toplumdaki algıya dönelim isterim, kedi keser misiniz?

-Şakası bile kötü.

 

Mason musunuz, insanların dinini değiştirmek için misyonerlik faaliyeti yürütür müsünüz?

- Sadece İzmit’te değil Türkiye genelinde rotary kulüplerine, üyelerine bu tür sorular soruluyor. Bunun önemli bir kısmı bilmemekten, bilgi eksikliğinden, kaynaklanıyor, bir kısmı da kasıtlı olarak ortaya atılıyor. Şunu öncelikle belirtmeliyim, bizde din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı vesaire olmaz. Bunlarla işimiz olmaz. Türkiye nasıl bir Müslüman ülkesiyse üyelerimizin çoğu da Müslüman. Türkiye nasıl bir mozaikse, üyelerimiz arasında Hıristiyan da var, Yahudi de var, Ermeni de var, Rum da var. Kimse kimsenin etnik kimliğini de inancını konuşmaz, sorgulamaz, işimiz bu değil. Siyasi bir yapı değiliz, üyelerimizi İzmit tanır, içinde CHP’lisi de MHP’lisi de her siyasi görüşten insan var, kimse kimsenin siyasetini sorgulamaz, çünkü işimiz bu değil. Siyaset konuşuruz ama takım tutar gibi siyaset yapmayız. Üyelerimizi tek tek tüm İzmit tanır. Sonra biz açık şeffaf bir yapıyız. Toplantılarımız herkese açıktır. Gizli kapaklı toplanıp gizli işler çeviriyorlar denemez bizim için. Dileyen sitemize girsin, toplantı günü, saati ve yerini orada yayınlıyoruz, gelsin, ben toplantınıza katılmak istiyorum desin gelsin, izlesin, dinlesin. Kimseden gizli bir işimiz yok, gizli ajandamız yok. İlgili resmi mercilerde kayıtlarımız var, kanunlara titizlikle saygılı, toplumun değerlerine saygılı, topluma hizmet için var olan bir yapı rotary.

 

 

AYNI ZAMANDA YAYINCI KURULUŞ

Az kalsın unutuyordum. İzmit Rotary’nin kitapları da vardı.

-Evet, bu konu çok önemsediğimiz bir konu. Bizde yazılı olmayan kurallar da var ve bu konu onlardan biri, her dönemin başkanı bir kitap yayınlar bizde. 46 senelik kulübüz, 33 tane kitap yayınladık. Bu kitapların 6’sı dışındaki bütün kitaplar İzmit’le, İzmit’in kültürel değerleriyle alakalı. İzmit Denizcilik Tarihi kitabından tutun, bu sene çıkardığımız İzmit’teki mezar taşlarına kadar. Valilik’ten önce kitap çıkarmışız. Bu arada yayıncı kuruluşuz. Kitap yayın sertifikası aldık. Bu sertifikayı rotary kulüpleri arasında alan ilk rotary kulübüyüz. KYÖD bile 5. kitabını yayınlarken biz 33. kitabı yayınladık. Eminim ki benden sonraki başkan da bir kitap yayınlatacaktır.

 

Sizden sonraki başkan kim?

-İşte o kitapları İzmit’e kazandıran önemli isimlerden başında gelen biri. Yavuz Ulugün. Yeni dönemin başkanı Yavuz abi olacak. Bu bölgeyle ilgili kim tarihi bir araştırma, çalışma yapmışsa, kim doktora tezi yazmışsa, altına bakınız, dip notlarında kaynakçalar kısmında İzmit Rotary Kulübü’nü görürsünüz. Dolayısıyla bir bu konuyla çok övünüyoruz.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

-Okumak, her şeyin başı okumak. Türkiye’de okur yazarlık oranı yüksek ama kitap okuma oranı çok düşük. Kitap okumuyoruz, kitap okumamız lazım. Bizden önceki tecrübeleri alabileceğimiz tek yer kitaplar. Tecrübeler yaşayan insanlar bu tecrübelerini kitaba döküyorlar. Kafamızı vurmadan, onları okuyarak o tecrübeleri önden yaşarız. 50 yaşında geleceğimiz yere 35 yaşında geliriz. Bir de şunu eklemek istiyorum, rotary kulüplerinde elbette aileden gelmiş zenginliğe sahip insanlar da var. Bu günah da değil, ayıp da değil, suç da değil. Ama ağırlıklı, gözlemlerimle söyleyebilirim ki en az yüzde 70’i orta direk ve altından gelmiş ailelerin çocukları. Mesleklerinde başarılı olmuş ve doğal olarak ekonomik olarak da büyümüş insanlar. Biz bu toplumdan alarak buraya geldik. Şimdi bu toplumdan aldıklarımızı bu topluma geri veriyoruz. Bu toplumda biz buraya gelene kadar yaşadığımız zorlukları, hayatın başında olan, çocuklar yaşamasın, gençler yaşamasın, bizim gittiğimiz yoldan gidebilsin, kendini de toplumu da refaha ulaştırabilsin diye biz de onlara dokunmaya çalışıyoruz, yön vermeye çalışıyoruz, bu yön verme hiçbir şekilde siyasi veya dini anlamda değil, tamamen hayat ve yolla alakalıdır. Yaptığımız hiçbir hizmetten karşılık beklemiyoruz. Hizmetlerimiz karşılıksız. Bizim kulüp toplantılarımızda Türk bayrağı vardır, kulüp bayrağı vardır, bölgemizin bayrağı vardır, bir de ‘dörtlü özdenetim bayrağı’ vardır. Bu bütün rotaryenlerin kendilerini kontrol etmeleri için yaptığı bir şeydir. Dedim ye bir bayrağın üzerinde dörtlü özdenetim yazar. Burada, düşündüklerimiz, söylediklerimiz yaptıklarımız; ‘1-Gerçeğe uygun mu, 2-İlgililerin tümü için adil mi, 3-İyi niyet ve daha iyi dostluklar sağlayacak mı, 4-İlgililerin tümü için hayırlı mı?’ yazar. Bu dört soruya ‘evet’ cevabı veriliyorsa yapılan işin doğru olduğunu söyler. Bu nedenle dörtlü özdenetim plaketini de işyerimde başucumda tutuyorum, dürüst bir iş hayatı yaşamam için. Bana hep faydası olmuştur. Teşekkür ediyorum, okuyucularınıza saygılarımı sunuyorum.

3881 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER