ORGANİZASYONDA HERKESE TAKKE ÇIKARTTIRIRIM

Organizasyonda herkese takke çıkarttırırım

Kentimizde bir kadın olarak adından sıkça söz ettiren, organizasyon denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Şebnem Öztürk, mesleğinin sırlarını anlattı. Öztürk, “Organizasyonda herkese takke çıkarttırırım” dedi

Tülay DURAN

Annesinin 70 metrekare terzi atölyesinde başlayıp, şimdi 570 metrekareye ulaşan bir başarı hikayesi; Şebnem Öztürk…
En büyük destekçisi ailesi.

O, hayalinizi gerçeğe dönüştürüyor. Ama o süslemeci değil. İşe başlarken İstanbul firmalarını baz alarak hedef koymuş kendine.

Artık kurumsal firmalarda da onun imzası var. Derdi çuval çuval para kazanmak değil, en büyük zenginliğin ailesi.

Sadece Kocaeli’de değil, ismiyle markalaşmış firmasını bugün Türkiye’nin birçok şehrinde yapmış olduğu başarılı işlerde duyabilirsiniz.

Bence Kocaeli’nin gururu. İşte ismiyle markalaşan Şebnem Öztürk Organizasyon’un sahibi Şebnem Öztürk’le keyifli ve bir o kadar da samimi röportaj…

 

Şebnem Öztürk Organizasyon’un hikayesi nedir?

Ben tek başıma büyümüş 7 senede bu durumlara gelmiş bir  firma değilim. Biz aile şirketiyiz her şeyden önce. Arkamda koskoca bir ailem var annem, babam ve dünya tatlısı ablam. Zaten işe girmemin ve bir organizasyon firması kurmamın vesilesi ablam Funda’dır. Annemin Endüstri Meslek Lisesinin karşısında 70 m2 lik 17 sene boyunca sürdürdüğü terzi ve moda evi vardı. Bu moda evini çalıştırırken emekli oldu, bizi büyüttü, okuttu babamla birlikte. İğneyle para kazanmanın yorgunluğuyla kapatma isteğini söyledi. Biz de çarşı içinde olan dükkanı bir şeye çevirme arayışı içerisine girdik. O dönemde öğretmendim, okul batmış ve işsiz kalmıştım. Bunların hepsi bir sinsile. Gerçekten orada kaderin oyunu denilen, Rabbimin size nasip ettiği yolu devam ettiren bir tılsım var. Bu işi kız kardeşim bana sundu ve ticaretin “t”sini bilmiyordum. Bu hikaye ailemin desteğiyle başladı ve gelinen nokta burası şu anda.

 

BİZ SÜSLEMECİ DEĞİLİZ

Karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Herkes muhakkak iş hayatıyla ilgili başlangıç ve ilerleme hikayeleri vardır. Ama benim hikayem gerçekten çok farklı. Organizasyon firması ve işi Kocaeli’de daha yeni gelişen bir olguydu. Yapan kendine münhasır firmalar varsa da ben daha üst sekmen mesela İstanbul firmalarını baz alarak kendime bir hedef koyarak bu yola başladım. Çünkü sektörün Kocaeli bölgesinde gelişmediğini gördüm. Organizasyon firmalarını insanlar genellikle süsleme yapan firma olarak biliyorlar. Ben süslemeci algısını değiştirip, organizasyon şirketi mantığında ticaretimi yürütüp, bunun mücadelesini verdim. Bu süslemeci algısını kırdık çok şükür ve alınan en önemli yol bu benim için. Anahtar teslim iş yapıyoruz. Yoksa masa sandalye giydirmek malzemeniz olduktan sonra çok kolay bir şey. Önemli olan, o kurgunun içinde yarattığınız kurgudan yapacağınız organizasyonu orada bütün olarak sergileyebiliyor olmak. Biz bunu öğretmeye çalıştık ve de başardık çok şükür.

 

 

Çarşıyapı AVM’deki showroom ve Sapanca’daki ilk şubenizin süreci nasıl ilerledi ve Franchising düşünüyor musunuz?

 Sizin gazetenizde daha önceden yapılan röportajımda “kendinizi nerelerde görmek istersiniz” soruna “çok büyük 3 ya da 4 katlı bir şirkette showroomu olabilecek ve görsellerimin rahatça sergileyebileceğim büyük bir mağaza hedefliyorum” demiştim. Ve söylediğim senede bu hayalimi gerçekleştirdiğim için de çok şaşırmıştım. 70 m2’den 570 m2’ye geçtim. Bir de şubeleşmeye başladım. Sapanca’da ilk şubemi açtım. Birçok ilden “sizin markanız altında devam edelim” diye Franchising teklifleri var ama ben sıcak bakamıyorum.  Gerçekten çocuğum gibi büyüttük ailemle birlikte bu markayı. Aslında megalomanca geliyor ismimin ve soy ismimin olduğu bir firmaya sahip olmak. Ama insanlar ismimin soy ismimin artık marka olduğunu söylüyorlar. İsimle birlikte bir marka oluşturduğum için kime güvenip kime markamı ve ismimi teslim edebilirim. O yüzden bu konuya sıcak bakmadık. Kocaeli merkezli olduğumuz için sadece Kocaeli’ye iş yapmıyoruz, Ankara, Antalya, Bolu, Afyon ve çok fazla illere de çıkıyoruz organizasyon adına. Adapazarı, Kartepe ve Sapanca’da inanılmaz yatırımlar var ve önemli gelişmeler mevcut bu bölgelerde. Bizim de markamızın burada olması gerektiğini düşündük. O yüzden Sapanca’da açtık. Şimdi hedefimde 3.bölge olarak Yalova var. Bir şeyleri sindire sindire yapmak çok önemli o yüzden Yalova 2017-2018 olmalı. Büyümek, gelişmek aynı yerde sayıklamamak gerekli. Ben genç bir iş kadınıyım. O yüzden kabuğuma sığmıyorum, yetmiyor bana artık Kocaeli. Çünkü  yapabileceğim her şeyi yaptım.  Artık şubeler arası markalaşmış bir şekilde kendimi görmek istiyorum. Yapılabilecek en büyük büyüme benim için şubeleşmektir.

 

ÇOK KAFA PATLATTIK

Şebnem Öztürk Organizasyon’un yelpazesinde neler var ve bu organizasyon firmanız ne yapar?

Şebnem Öztürk Organizasyon, başlarda düğün davet organizasyonlarında yoğunlaştı, sonrasında taleplerle gelişti ve değişti. Talepler farklılaşınca işler farklı şekilde olgunlaşmaya başladı. Şuanda çok fazla kurumsal fabrikalara önemli gün kutlamaları, plaket ödülleri, galaları, yılbaşı kutlamaları, piknik organizasyonları gibi çok fazlasıyla yıl boyunca organizasyonlar yapıyoruz. Yılın 12 ayında farklı dönemler vardır. Yaz dönemleri düğün davet ve piknik organizasyonları, Kasım ayına döndüğü an yılbaşı galaları, ardından yılbaşı kutlamaları ve AVM süslemeleri başlar, bu süreç Kasım’dan Aralık 31’e kadar devam eder. Takvim döndüğü zaman Ocak ayı dinlenme ayıdır ve bizim için bu dinlenme çok önemlidir. Çok hızlı bir trafikten çıkmış oluyoruz. Ama bu dinlenme dediğimiz dönemde de talepler devam ediyor, planlamalar ve görüşmeler yapıyoruz. İş takvimleri oluşuyor, firmaların dönemsel yenilikleriyle ilgili planlamalar başlar. Mesela Mercedes Menger’lerin onaylı tedarikçisiyimdir. 3 sene önce “G” serisi tanıtımı vardı bu sene “E”serisinin lansmanını yaptık.

 

Bu çok büyük bir başarı…

Bu başarı şundan kaynaklanıyor. Bizim işimizde yaparız, ederiz abi diyenler çok fazla. Bizim işimizde bunlar yoktur. Biz kalem, kürekle saatlemelerle birlikte kafa patlatıp, planlama yaparak ilerlemeseydik biz bu başarıyı elde edemezdik. Daha öğreneceğim ticaret adına çok şey var ama organizasyonda herkese takke çıkarttırırım. 

 

PAHALILIK NE İSTEDİĞİNİZLE ALAKALI

Peki, gerçekten pahalı mısın?

Pahalılık neye göre? Şimdi sizin organizasyonda sonsuz istekleriniz var mesela masamın üstünde “kuş sütü istiyorum” diyorsunuz tabi ki böyle bir hizmet detayın da fiyatı yüksek çıkar. Ama” benim beklentilerim çok daha narin, ben sadelikle şıklık isteyen, sade bir organizasyon istiyorum” diyenin de bütçesi düşük çıkar. Mesela geçenlerde bir fabrikanın ihalesine girdim. İhalede ne var? 3 bin kişilik bir piknik organizasyonu ve 4 firma karşı karşıyayız, diğer firmadaki arkadaşlar için bir şey söylemek istemem ama tabi ki ben orada kendimi en özel gören firmayım. Ama hizmet detaylarına baktığımız zaman piknik organizasyonlarında çalışanlar özellikle en iyi barbekü hizmeti ve doymak isterler. Ben barbekü hizmetinde istersem 200 gr et kullanırım diğer firma der ki 180 gr yeter diyerek et gramajında eksiklik yapar. Ama bunun adı ucuz olur benimkinin adı pahalı. Sizin o organizasyonda çalıştırdığınız, bu organizasyonun nitelikli bir şekilde gerçekleşmesi için planladığınız 85 personeldir, karşı firma 60 personel getirip organizasyonda eksiklikler yapar ama ben 85’şe göre bütçelendirdiğim için diğer firmaya göre pahalı olacağımdır. Yani pahalılık sizin ne istediğinizle alakalı.

 

AİLEM EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİM

Kurumsal organizasyonlarda hangi kurumlara hizmet veriyorsunuz?

Kurumsal organizasyonlar geleneksel zaten devam eder. Eğer yaptığınız organizasyonda memnun kalırsalar zaten geleneksel çalışırlar. Hayat Holding’le hiç bağım kopmadı 6 senedir, bir diğeri Tüpraş, Assan Hanil, bu sene Hundai eklendi, Ford’un tüm Türkiye’deki organizasyonları, Asaş Alüminyum, Çimtaş, Kalibre Boru, Mercedes Mengeler, Toyota Kaya Ailesi, PepsiCo, Fritolay’in Suadiye, Mersin Çorlu fabrikalarında ve Titanic Oteller Grubunu sayabiliriz.

 

İş hayatı ve yaptığınız organizasyon işiyle ilgili son cümlelerinizi nedir?

Çuval çuval para kazanıp cebime koyayım derdinde değilim, Rabbim kimseyi aratmasın muhtaç ta etmesin, zengin olmak gönlünün istediğini giyebiliyor musun, gönlünü gezdirdiğini yiyebiliyor musun,  bir evin, bir arabam var mı benim için zenginlik bu. Benim için en büyük zenginlik annemin babamın kız kardeşimin başımda olması. Ve sağlık tabi. Varyemez insanlardan biri değilim. Organizasyon firması açtığımdan beri çalıştırdığım insanlar hep benimle birlikte. Üniversite öğrencileri çalıştırıyoruz, çocuk üniversite birinci sınıfta başlıyor 4. sınıfı bitirince ayrılıyor. Hatta ayrılmayanlar var yanımızda mesela Görkem Akın. Görkem İngilizce iktisat mezunu ve benimle yoluna devam etmeye karar verdi. Sapanca şubede Özlem Başkur ve Görkem ilgileniyor. Söyleyeceğim son sözüm de organizasyon bizim işimiz.

7153 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER