OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HAREKETLENME BEKLİYORUZ

Otomotiv sektöründe hareketlenme bekliyoruz

Binay Otomotiv’in sahibi Ramazan Aydaş, otomobil alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Aydaş, yaz ayının gelmesiyle birlikte otomotiv sektöründe hareketlenme beklediklerini söyledi

İzmit, Derince ve Körfez’de uzun süredir otomotiv sektöründe hizmet veren ve sürekli büyüyerek bu alanda varlığını sürdüren firmalardan olan Binay Otomotiv’in sahibi Ramazan Aydaş, otomobil ve benzeri araç almak isteyen vatandaşları uyardı.

Mesleğin inceliklerini anlatan Ramazan Aydaş, en çok önem verilmesi gereken konunun aracın ekspertiz raporunun görülmesi olacağını söyledi.

Bu raporda araçla ilgili yapılan tamirat ve değişimlerin, aracın durumunun görüntülendiğini belirterek, “Raporu görmeden o araca müşteri olmayan ya da ekspertiz yaptırarak aracı alın sonra yanılabilirsiniz” dedi.

 

Ramazan Aydaş kimdir?

-1976 yılında Ankara’da doğdum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Elektronik bölümü mezunuyum. Çocukluğumdan bu yana baba mesleği olan otomotiv sektöründe çıraklık yaparak, bu alanda ustalar arasına girdim. Binay Otomotiv’i 1991 yılında Derince’de kurduk. 1995-1999 yılları arasında İzmit’te aynı işe devam ettikten sonra 14 yıl önce Körfez’e geldik. İşlerimizi babam Bünyamin Aydaş ve kardeşim Serdar Aydaş ile devam ettiriyoruz. 1991 yılında Derince’de başlayan otomotiv alanındaki hizmetimiz, İzmit ve sonrasında da Körfez’e gelerek sürekli büyümeyle devam ediyor. Hizmet verdiğimiz Binay Otomotiv, Körfez Tütünçiftlik Fatih Mahallesi Orgeneral Eşref Bitlis Caddesi Numara 55’te, D-100 Karayolu kenarında hizmete devam  etmektedir. İşyerimiz, 400 metrekare kapalı alan üzerinde kurulu, 40 adet aracı müşterilerimizin beğenisine sunarak sergilemektedir. Bankalarla ve finans kuruluşları ile müşterinin tercihine göre kredi bağlantılarımız var. Vatandaşımız burada kahvesini içerken, biz tüm işlemleri halledi, aracını teslim ediyoruz. Kilometre ve ekspertiz garantili satışlarımız olduğu için müşterinin gözü arkada kalmamaktadır.

 

CEZASINI BİZ ÇEKERİZ

Sektörde bu kadar yıl ayakta kalmayı nasıl başardınız?

-Binay Otomotiv’de sattığımız araçlar içinde fabrika garantili otomobiller de mevcut. Garantisi olmayan araçlarımıza da motor, şanzıman ve kilometre garantisini biz veriyoruz. Sattığımız bir araçta, müşteriye belirtilmeyen veya bizim göremediğimiz bir kusur çıkarsa hemen telafi ederiz ve bunun da garantisini veririz. Bu güne kadar yaptığımız alım ve satımlarda hep müşterimizin memnuniyetini düşünerek ticaret yaptık. Hatalı olan veya müşteriye verilmeyecek durumdaki otomobili galerimizde satmayız. Bizim de göremediğimiz bir kusur çıkarsa da hiçbir zaman müşteri mağdur olmaz, cezasını kendimiz çeker ve hatayı telafi eder, müşterinin sıkıntısını gideririz. Bu anlayışımız nedeniyle Binay Otomotiv, 1991 yılından bu yana sektörde var ve söz sahibi. Bu sektörde müşteriye gerekli güveni veremezseniz fazla ayakta kalamazsınız. Sattığınız otomobil, üzerinde sizin firmanızın adını taşıyarak dolaşır ve alıcı her zaman sizin karneniz olur. Biz bir aracı alırken ekspertizini, aracın iç dış temizliğine, motor ve kilometresine bakarak değer biçeriz. Müşteriye sunarken de olumsuzluk içeren aracı hiçbir zaman vermeyiz ve biz de o araca talipli olmayız. İş yerine giren araç, kendimizin de kullanıcı olabileceği özellikleri taşır, bu nedenle de müşteriye gururla ve gözümüz kapalı teklif edebiliriz. Sadece Kocaeli’ye değil diğer illerden gelen müşterimize de hizmet  vermekteyiz.

 

KAZA DURUMUNU SORMALI  

Alıcı otomobile müşteri olurken nelere dikkat etmeli, ekspertiz raporu ne kadar önemli?

-Araçların ekspertiz raporları bir nevi temiz kağıtlarıdır. Aracın hasar durumu, kilometresi, gördüğü bakım bu raporda yer alır. Bizim her aracımızın ekspertiz raporu ve fiyatı üzerindedir. Bu rapor olmadan aracı almayız ve aldığımız taktirde de hemen raporunu çıkartır, fiyatıyla birlikte cama koyarız. Böylece müşteri araca bakarken, neye talipli olduğunu da bilir ve bizimle yalnızca sözlü sohbete ve alım-satım pazarlığına girer. Araç alırken, otomobilin kullanım şekline, içinin temizliğine ve motor kilometresine önem verilmeli. Müşteri ilk olarak aracın kaza durumunu sormalı, daha sonra da kilometresine bakmalı. 5664’e atılacak bir mesajla aracın son durumu ve karnesi, kilometresi öğrenilebilir. Bu şekilde aracın kilometresi ile oynansa bile ortaya çıkar. Tramer sorgu sitemiyle araç hakkında elde edilebilecek olan bu bilgi ile müşteri biraz daha kendini güvende hissedebilir. En önemli konu ise yanılmak, sonradan pişman olmak istemeyen müşteri köklü ve kurumsal firmaları tercih etsin. Otomobil pazarlarından ve internetten yapılan alışverişlerde yanılma payı yüksek ve sonradan muhatap olacak kimseyi bulamazsınız. Burada alacağınız otomobilin arkasında bir garanti, muhatap olacak ve her zaman için sıkıntılarınızı anlatabileceğiniz satıcı olsun istiyorsanız, ciddi, kurumsal hale gelmiş firmaları tercih edin. Yerleşik esnaf, sattığı aracın geri gelmemesi, bir müşterinin bir başka müşteriyi daha yanında getirmesi için dürüst davranmak, her zaman kaliteli araç satmak zorundadır.

 

BEKLENTİ İÇERİSİNDEYİZ

2. el piyasası şu anda ne durumda?

-Geçen yıla göre 2016 yılının ilk 5 ayı daha iyi geçti, satış adetleri arttı. Piyasada fiyatı 10-30 bin lira arasında değişen, özellikle de otomatik vitesli araç satışı arttı ve bu araçlar piyasa fiyatının 3-5 bin lira üzerinde alıcı buldu. Bu el değiştirmeler de alım gücüyle orantılı olarak artış gösterdi. Değeri 30-60 bin lira arasında olan araçlarda da, dizel otomatik olanların rağbet gördüğü bir piyasa oluştu. Büyük segmentli araçların satışı daha yavaş oluyor. Mayıs ayı itibariyle piyasadaki dalgalanmalın da etkisiyle işler durgunlaştı, satışlar azaldı.

 

Geleceği nasıl görüyorsunuz?

Ekonomide de alınacak tedbirler bu sektörün ve otomobilin geleceğini belirleyecektir. İkinci 6 ayda, mevsimsel hareketlenme olacaktır, okulların kapanmasıyla bayramların yaz dönemine gelmesiyle otomotiv de daha büyük bir hareketlenme bekliyoruz. Eğer bu beklenti gerçekleşmezse, bizim sektörün ve tüm sektörlerin sıkıntılı dönemi başlayacaktır.

2840 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER