ÖZDAĞ, İL İMAMIYLA 82 DEFA GÖRÜŞTÜ

Özdağ, il imamıyla 82 defa görüştü

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın paralel yapı operasyonunda gözaltında verdiği emniyet ifadesinden çarpıcı detaylar ortaya çıktı. İl imamı Mehmet Akif Saka’yla samimiyeti olmadığını ifade eden Murat Özdağ’ın önüne Saka’yla yaptığı 82 görüşme konuldu

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik düzenlenen operasyon kapsamında 88 kişilik bir liste hazırlanmış ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından bu isimlerin ikametlerine baskın yapılmıştı. Yapılan operasyonda aralarında KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz’ün de bulunduğu 64 sanık gözaltına alınmış, 24 sanık ise ‘firari’ olarak aranmaya başlanmıştı. Ek gözaltı süresi alarak uzun süre emniyette ifadeleri sanıklar savcılığa sevk edilmiş, savcılık 18 sanığı tutuklanma istemiyle mahkeme göndermişti. 1. Sulh Ceza Hakimliği sanıkların tamamını serbest bırakmıştı.

 

DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

18 sanıktan sadece Çakmak Market'in sahibi Murat Çakmak ve iş adamı Hüseyin Karaman 200'er bin lira kefalet ve adli kontrol şartıyla geri kalan sanıklar ise şart koşulmadan özgürlüklerine kavuşmuştu. Arananlar listesinde yer alan listesinde yer alan KOTO Başkanı Murat Özdağ, yurtdışı seyahatinde olduğu için emniyete gidemediğini belirten bir dilekçeyi adli makamlara sunmuş, Türkiye’ye döndük sonra gözaltına alınmıştı. Başkan Murat Özdağ emniyet ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede 250 bin lira kefalet bedeli ve yurtdışına çıkış yasağıyla birlikte serbest bırakılmıştı. Özdağ’ın paralel yapı operasyonunda gözaltında verdiği emniyet ifadesinden çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

 

BU ŞAHISLARI TANIYOR MUSUN?

Emniyetteki ifadesinde paralel yapı operasyonunda gözaltına alınan diğer şahıslarla ilgili “Abdulbaki Karaman, Mehmet Ertekin, Murat Çakmak, Metin Gündüz, Suat Özekli, Hüseyin Karaman, Fatih Bingül, Yunus Uçar, Hayrettin Çınar, İbrahim Karaoğlu, Kenan Dinler, Muammer Koçan, Bülent Karagöz, Orhan Aydın, Osman Yavuz, Mehmet Ali Sarı, İslam Kadınçeşme, Sadi Feyzioğlu, Mehmet Tabak, Turan Feyzi Develi, Hakan Sağıroğlu isimli şahısları tanıyor musunuz? Şahıslarla veya bu şahıslara ait şirketlerle herhangi bir ticari ilişkiniz var mı? Bu şahıslarla Fethullah Gülen Cemaati adına düzenlenmiş herhangi bir toplantıya veya faaliyete katıldınız mı?” sorusu yöneltilen Özdağ 6 şahsı tanımadığını söyledi.

 

 

TİCARİ İLİŞKİM VARDIR

Murat Özdağ bu soruya şöyle cevap verdi: Abdulbaki Karaman isimli şahsı tanıyorum. Bu şahıs Kocaeli’de esnaflık yapar. Ticaret odası üyelerindendir. Yukarıda katıldığımı beyan ettiğim Fetullah Gülen cemaati adına düzenlenmiş dini sohbetlere bu şahıs da katılırdı. Bu şahısla ticari ilişkim vardır. Mehmet Ertekin isimli şahsı tanıyorum. Bu şahsın danışmanlık firması var. Şahısla veya şirketiyle herhangi bir ticari ilişkim yoktur. Murat Çakmak isimli şahsı tanıyorum. Bu şahsın marketleri vardır. Ticari ilişkim vardır. Metin Gündüz isimli şahsı tanıyorum. Bu şahsın yangın söndürme cihazları satan işyeri vardır. Ticari ilişkim yoktur.

 

MECLİS BAŞKANLIĞI YAPAR

Suat Özekli isimli şahsı tanıyorum. Bu şahıs ilimizde faaliyet gösteren Damat Tween mağazalarının sahibidir. Hüseyin Karaman isimli şahsı tanıyorum. Bu şahıs kabzımaldır. Aynı zamanda başkanı olduğum mecliste de bir dönem üyelik yapmıştı. Ticari ilişkim yoktur.

Fatih Bingül isimli şahsı tanıyorum. Bu şahıs da giyim üzerine esnaflık yapmaktadır. Ticari ilişkim yoktur. İbrahim Karaoğlu isimli şahsı tanıyorum. Bu şahıs ambalaj üzerine işler yapar. Aynı zamanda İzmit sanayisinde de büfesi olduğunu hatırlıyorum. Bülent Karagöz isimli şahsı tanıyorum. Kendisi benim başkanı olduğum Kocaeli Ticaret Odası’nda da meclis başkanlığı yapar.

 

BU ŞAHISLARI TANIMIYORUM

Osman Yavuz isimli şahsı tanıyorum. Şahsın kimya üzerine faaliyet gösteren şirketi vardır. Ticari faaliyetim yoktur. Mehmet Ali Sarı isimli şahsı tanıyorum. Kendisi restoran işletmeciliği yapar. Ticari faaliyetim de vardır. İslam Kadınçeşme isimli şahsı tanıyorum. Kendisi kuyumculuk işiyle uğraşırdı. Ticari faaliyetim yoktur. Mehmet Tabak isimli şahsı tanıyorum. Kendisinin mobilya üzerine mağazaları vardır. Ticari faaliyetim yoktur. Turan Feyzi Develi isimli şahsı tanıyorum. Giyim üzerine mağazaları vardır. Ticari faaliyetim yoktur. Hakan Sağıroğlu isimli şahsı tanıyorum. Catering, yemek üzerine faaliyet yürütür. Ticari ilişkim vardır. Yunus Uçar, Hayrettin Çınar, Kenan Dinler, Muammer Koçan, Orhan Aydın, Sadi Feyzioğlu isimli şahısları tanımıyorum. Bu şahıslarla herhangi bir ticari ilişkim yoktur."

 

HİMMET TALEP ETTİLER Mİ?

İl imamı olarak adlandırılan firari Mehmet Akif Saka’yla ilişkisi, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Kocaeli il yapılanmasında, bahse konu terör örgütünün il imamı olduğu tespit edilen ve yurt dışına kaçtığı anlaşılan Mehmet Akif Saka isimli şahsı nereden tanıyorsunuz? Bu şahsı sizinle kim tanıştırdı? İlimizde yürütmüş olduğu faaliyetlere ve toplantılara katıldınız mı? Katıldıysanız, bu toplantılara kimler katılmıştı, toplantıları kimler hangi tarihte ve nerede organize etmişti? Toplantılarda sizden, himmet, hayır, bağış, kurban ve zekat adı altında herhangi bir yardım talebinde bulunuldu mu? Yardımda bulunduysanız, herhangi bir makbuz veya belge aldınız mı? Adı geçen şahısla herhangi bir ticari ilişkiniz, borç/alacak ilişkiniz var mı? Var ise bu yönde bir belgeniz mevcut mu” ifadeleriyle sorulan Murat Özdağ bu soruya ise çelişkili yanıt verdi.

 

GÖRÜŞMEMİZ, SAMİMİYETİMİZ YOKTUR

Murat Özdağ yanıtında, “Mehmet Akif Saka isimli şahsı kamuoyundan tanıyorum. Bu şahsı Fehullah Gülen Cemaati’nin Kocaeli’nde faaliyet yürüten en üst düzeydeki kişisi olarak tanıyordum. Bu şahısla 2012 yılında bir mağazanın açılışında tanışmıştım. Açılışı yapılan mağazanın ismini hatırlamıyorum. Beni bu şahısla tanıştıran kişiyi hatırlamıyorum. Bu kişi bana ‘Erkul okullarının, Anafen ve FEM dershanelerinin bağlı olduğu Kaynak A.Ş. isimli şirketin koordinatörü ve Fethullah Günel Cemaati adına sohbet toplantıları düzenleyen hoca”’ olarak tanıtıldı. Bu şahısla herhangi bir toplantıya falan katılmadım. Bu şahsı ara sıra cadde ve sokakta görürdüm. Gördüğümde de selamlaşırdık. Bunun haricinde de görüşmemiz, samimiyetimiz, ticari ilişkimiz söz konusu olmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

GÖRÜŞME İÇERİĞİNİ HATIRLAMIYORUM

Bunun üzerine emniyet personeli, firari il imamı Mehmet Akif Saka’yla Özdağ’ın yaptığı telefon görüşmelerini sordu. Özdağ’a, “Mehmet Akif Saka isimli şahsın Ticaret Sicil Gazetesi’nde hiçbir ticaret sicil kaydının olmamasına ve başkanlığını yapmış olduğunuz KOTO’ya kaydının olmamasına rağmen, 2012-2014 tarihleri arasında 82 kez görüşme yapmanızın sebebi nedir? Bu şahıs FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Kocaeli il imamı olarak size talimatlar mı veriyordu” sorularını yönelten emniyet personeli, “Görüşme içeriğini hatırlamıyorum. Burs veya okullara yardım ile ilgili olabilir. Bu şahıs FETÖ/PDY silahlı terör örgütü adına veya başka bir ad altında tarafıma herhangi bir talimat vermemiştir” cevabını aldı.

 

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik düzenlenen operasyon kapsamında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 18 kişi serbest bırakılmıştı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı serbest bırakılmayla ilgili karara itiraz etmiş ve sanıkların tutuklanmasını istemişti. İtirazı değerlendiren üst kurul, kararını verdi. 18 sanıkla ilgili itiraz kararı reddedildi.

 

HER PAZARTESİ İMZA VERECEK

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Yurtdışına para transferi yaptığı iddia edilen, cemaatin Kocaeli yapılanmasındaki en önemli isimlerden biri olduğu konuşan Murat Özdağ’ın serbest bırakılmasında sadece 250 bin lira kefalet ve yurtdışına çıkış yasağı şartı olduğu biliniyordu. Mahkemenin Özdağ’a adli kontrol olarak her hafta imza vermesini de şart koştuğu öğrenildi.

19520 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 10 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER