ÖZDAĞ SORULARI YILMAZ’I TERLETTİ

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Uğur ENÇ&Berna SÖNMEZ

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı sonrasında KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Toplantının ilk 10 dakikasında terlemeye başlayan, ceketini çıkaran ve sık sık terini sildiği gözlenen Zihni Yılmaz’ı terleten sorular ve cevapları şunlardı;

 

Gözaltı sürecinden sonra Murat Özdağ ve dolayısıyla KOTO kamuoyu ve il protokolü tarafından tanınmamaya başladı. Siz yönetim kurulu olarak bundan rahatsız olmuyor musunuz?

- Bize gelen resmi bir veyahut birinci ağızdan ne resmi bir bu dediğinizi ifade eden bir şey var ne de bırakın resmi olmadı. Birinci ağızdan yani ilgilisi tarafından bize sözlü olarak ifade edilmiş böyle bir şey yoktur. Bunları ben içerisinden geçilen süreçte bu bulanık suda acaba biz de balık avlayabilir miyiz diye düşünenlerin biraz uydurma gibi düşünceleri olduğunun kanaatindeyim. Çünkü biz kabine devleti değiliz. Bu kurum da kabine devletinin kurumu değil. Bu Orta Asya’dan beri alırsak 3 bin küsur yıllık, Türkler’in Müslüman olduğu Karahanlılar’dan alırsak takribi bin 200 yıllık Anadolu’ya gelişimizden alırsak 950 yıllık bir devlet geleneğinin ürünü. 3 bin yıllık gelenekten damıtıla damıtıla gelmiş bir devlet. Dolayısıyla bu devletin kurumu olan Ticaret Odası da aynı şekilde o ibrikten, bizim ticaret geleneğimizden süzüle süzüle gelmiş bir kurumdur.  Biliyorsunuzdur belki bizim odalarımızın araçlarının plakalarının rengi siyahtır. Siya plakayı hangi kurumlar kullanır. Resmi kurumlar değil mi? Yani biz bir araç aldığımızda, emniyete başvurduğumuzda bize siyah renkli plaka veriyorlar, siz devlet kurumusunuz diyorlar bize. Dolayısıyla bizde resmi olarak bir devlet kurumuyuz. Dolayısıyla hukuka uygun davranacağız. Heva ve hevesle davranamayız.  Tamamen çok uzun yazılı mevzuata göre davranırız ve buna göre davranmak zorundayız. Biz resmi bir kurumuz görevlerimiz var sorumluluklarımız var. Dolayısıyla bize gelmiş resmi bir durum yoktur bahsettiğiniz şeyle ilgili. Başkanımıza ve ya bizlere iletilmiş böyle bir talep yoktur.

 

MUHATABI SAYIN BAŞKANIMIZ…

Resmi davetlere neden katılım sağlanmadı?

Şimdi o sorunun muhatabı sayın başkanımız. Çünkü insanın bin türlü sorunu olur, hastalığı olur, sıkıntıları olur. Bunlar mecburen katılım sağlanması gereken, ilgili kurumların mesela bizim kurularına dair olduğumuz kurumlarda açıkça yazar. Burada belirtilir üst düzey katılım diye. Başkan bunlara neden katılmadı. Bunlardan resmi olarak katılmamız gereken, görev olarak katılmamız gereken her şeye katılım sağlandı. Benim tarafımdan ya da yönetim kurulu üyelerimiz veyahut başkanımız tarafından katılınmıştır.

 

Mecliste Murat Özdağ suçludur, suçsuzdur tartışması yaşandı. Suçlamalar çok ağır. Terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyor Murat Özdağ. Sizce Murat Özdağ KOTO başkanlığından istifa etmeli mi? Yazılı kurallarda anlağımız kadarıyla bir istifa zorunluluğu yok. Fakat suçlamalar çok ağır. Genellikle Avrupa ülkelerinde bu gibi durumlarda suçlanan kişi istifa ederek aklanmayı bekler. KOTO yönetim kurulu üyeleri olarak kendi içinizde bir istifa görüşmesi yaptınız mı? Buna dair bir toplantı yaptınız mı? Bir de az önce siyah plakalı araçlardan bahsettiniz. Devlet kurumlarında gözaltına alınan tüm isimler açığa alındı. Fakat Murat Özdağ şu an hala başkan sıfatıyla görevini sürdürüyor. Murat Özdağ’ı istifaya davet etmeyi konuştunuz mu?

-Matematiksel bir düzeltme yapacağım. Bir sıra halinde olması gereken her şey sıraya koymazsanız değişir. Siz gözaltına alınanlar açığa alındı dediniz. Halbuki öyle değil. İfadeyi şimdi ben yapacağım siz de mutabık kalacaksınız. Birbirini takip eden şeylerin sırası değişti mi bütün anlam değişir. Açığa alınanların bir kısmı gözaltına alındı. Bu ifade doğru ifade. Başlarken sayıların büyüklüğünün bu işte öneli olduğun söyledim. Açığa alınanların bir kısmı gözaltına alınmıştır doğrusu budur. Bütün sorulan sorulara cevap vermek gibi bir durum yok. Siz sorarsınız ben cevaplamak istemezsem sağa sola bakarım veyahut siz batıyı sorasınız ben doğudan anlatmaya başlarım. Bunların hepsini çok iyi yaparız.

 

YÖNETİM KURULU İSTİFAYA ÇAĞIRMADI

Yönetim kurulu toplantısında yönetim kurulunun istifa etmesi ya da Murat Özdağ’ın istifaya davet edilmesi gündeme geldi mi? Murat Özdağ’ın istifaya davet edilmesi gündeme gelmediyse yönetim kurulu hala Murat Özdağ’ı başkan olarak görüp, kabul ediyor mu?

-Kanunen durum bu. Biz kabul etsek de etmesek de durum değişmiyor.

 

Yönetim kurulu üyelerinden istifa önerisi geldi mi? Murat Özdağ istifaya davet edildi mi?

-Hayır gelmedi. Böyle bir şeyi de hiçbir üyemizin düşüneceğini zannetmiyorum Türkiye bir hukuk devletidir. Başkanın görevinin nasıl sonlanacağı, bunun yerine başkanın nasıl seçileceği en ince ayrıntısına kadar süre vererek belirtilmiş. Biz de kanun gereği, süreklilik esas olduğundan görevimizin başındayız. Basını çok sevdiği klişeler var. Mesela kamuoyu diyorsunuz. Kim bu kamuoyu. Ben 10 gündür böyle bir kamuoyu görmedim. Görmek isteyenler görüyor. Odamızın yönetimini ve meşruiyetini kanuna aykırı bir şekilde tartışılmasını istemiyoruz. Her şey kanuna göre. Buradaki uygulamalarda kanuna göre olacak heva ve hevese göre değil. Aksi bir şey yaparsak suç işleriz zaten.

 

ÖZDAĞ İÇİN ADLİYEYE GİTMEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin size karşı bir istifa çağrısı oldu mu?
-Hayır hiç alakası yok. İstediğiniz yerden soruşturabilirsiniz. Zaten kanunda böyle bir yetkileri de yok. Böyle bir şey asla kelimesi dahi geçmedi.

 

Peki sayın başkan masumiyet karinesi gereği Murat Özdağ henüz hüküm giymedi şu anda masum durumda. KOTO yönetim kurulu olarak ziyaret edecek misiniz? Cumhuriyet savcılığına böyle bir talepte bulundunuz mu?

-Şimdi bunu ilk defa siz söyleyince aklıma soktunuz. Bunu arkadaşlarımızla konuşuruz. Uygun bir şey yaparız.

 

Kamuoyunun merak ettiği diğer konu Murat Özdağ daha önce gözaltına alındığında serbest bırakılırken sevinç gösterileri olmuştu.  Ne yazık ki Murat Özdağ ikinci kez adliyeye çıkarıldığında ailesinden başkan kimseyi göremedik. Bir de adliyeye gelmeyenler o akşam demokrasi nöbetine gittiler. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

-Bunlar insanların şahsi davranış tasavvurlarıdır. Bunların sorgulanması istenmeyen sözlerin sarfına neden olur. İstenmeyen sözlerin sarfı o kişiler arasındaki ilişkiyi zedeler. Ben de Demokrasi Nöbetleri’ne katıldım. Dün gece saat 03.30’a kadar oradaydım meclis toplantımız olmasına rağmen. Şimdi adliyeye gitmek ve ya gidememek şahsi kararıdır. İslam hukukunda yalan yere yemin etmek ve ya yalan söylemeyi bile iki insanın arasını düzelmesi için bazı durumlarda izin veriyor. Bu tür ekstrem durumlarla ilgili çok fazla söz sarf etmek araya serinlik girmesine sebep olabilir. Bizim derdimiz insanların arasına serinlik değil sıcaklık sokmak.

 

ŞERİATIN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ

KOTO, Murat Özdağ’a sahip çıktı diyebilir miyiz?

-Murat Özdağ’a KOTO yönetimi sahip çıktı mı, çıkmadı mı? Cumhurbaşkanına bile böyle bir soru sorulduğunda; ‘Arkadaşlar konu yargıya intikal etmiştir. Yargı en doğru, en adil kararı verecektir. Hakkımızda verilecek karar hayırlı olsun. Şeriatın kestiği parmak acımaz’ der. Bakın KOTO yönetimi resmi bir organ bir yere sahip çıkma yada çıkmama yeri değil burası. Konu yargıya intikal etmiş, bizim söyleyeceklerimiz anayasaya göre yargıya müdahaledir. Konu yargıya intikal etmiş, yargı en doğru, en adil kararı verecektir. Hepimize hayırlı olsun bu verilecek karar. Şeriatın kestiği parmak acımaz diye çok güzel bir söz var.

43045 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

SEPAŞ o banka konusunda uyardı

SEPAŞ o banka konusunda uyardı

Sepaş Enerji, otomatik ödeme talimatı Bank Asya’da olan müşterilerini uyardı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER