PEHLEVAN: KADIN OLMAK HER YERDE ÇOK ZOR

Pehlevan: Kadın olmak her yerde çok zor

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakmak Pehlevan, kadın olmanın her yerde zor olduğunun altını çizdi. Siyasette de kadın olarak zorluk yaşadıklarını söyleyen Pehlevan, bunun yıkılması için mücadele ettiğini ifade etti

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakmak Pehlevan, kadın kolları başkanı olarak bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve yapacağı projelerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Başkan Arzu Çakmak Pehlevan, kadınların hayattaki her alanında olduğu gibi siyasette de zorluklar yaşadıklarını ifade ederek, “Her alanda olduğu burada da kadın olarak önünüz tıkanıyor” dedi.

Gebze’nin her sokağında bir kadını aktifleştirmek istediklerini belirten Pehlevan, “Her aileden bir kadının bize eşlik etmesini diliyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanının kadın bedeni üzerinden yaptığı konuşmalarla ilgili olarak ise Pehlevan, “Cumhurbaşkanın bu çıkışları çok yanlış. Daha sonra bu çıkışlardan dolayı pişman olduğunu düşünüyorum” şeklinde görüş belirtti.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-1975 Gebze doğumluyum. Emekli bir banka müdürünün kızıyım. Babam Ardahan’dan Gebze’ye askerlik sürecinde taşınmış. Dört çocuklu bir ailenin ikinci kız çocuğuyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Gebze’de tamamladım. Evliyim, bir kızım var. Gebze eski Belediye Başkanı Mehmet Emin Akın döneminde BEKSEM’de 13 yıllık bir kursiyerlik yaptıktan sonra lisanslı halk oyunları öğretmeni oldum. 16 yıl boyunca da Gebze’nin birçok okulunda anasınıfından liseye kadar halk oyunları öğretmenliği yaptım. Sağlık sorunu yaşayınca ara vermek zorunda kaldım. Ardından özel bir şirkette personel müdürlüğü yaptım. Yine sağlık sorunları nedeniyle bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra gayrimenkul işleri yaptım. Son olarak da CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürütüyorum.

 

Siyasete ilk ne zaman ve nasıl başladınız?

-Babadan beri vardı. Babam eski bir CHP’liydi. SHP döneminden CHP’ye geçmişti. Babam da bir dönem meclis üyeliği ve encümenlik yapmıştı. Ailemiz içerisinde her zaman siyaset konuşulurdu. Ancak 4 kardeşten sadece ben siyasette aktif oldum. Beşevler Mahallesi’nde mahalle sorumlusu olarak siyasette aktif olmaya ve görev almaya başladım. Daha sonra ilçe kadın kollarında görev aldım. Ardından meclis üyeliğine aday oldum. Daha sonra Gebze Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanlığı’na aday adayı oldum. 200 üye ile ilk başvuru yaparak, 500 yeni kadınla üye oldum. O dönem Aysel Kolsuz da karşı aday olarak vardı. Aday olduktan sonra CHP’den, MHP’den ve AKP’den tüm kadınlar destek verdi. Orada da Esat Ural çekilmemi istedi. Kabul etmedik. Hoş olmayan durumlar oldu. Ondan dolayı orayı bıraktım. İlçe kadın kolları için kongre süreci başladı. Aday oldum. Tek adayla kongrede başkan olarak seçildim. Meclis üyeliği adaylığından sonra partiden biraz uzaklaşmak istedim ama olmadı.

 

Neden uzaklaşmak istediniz?

-Her alanda olduğu burada da kadın olarak önünüz tıkanıyor. Ama gördüğümde parçalanmış bir kadın grubu vardı. Gönlümden geçen buradaki parçalanmışlığı tek çatı altına toplayıp, zor bir sürece girilen ülkemizde biz kadınlar artık her türlü fedakarlığı yaparak, evinden, eşinden, çocuğundan, annesinden, babasından fedakarlığı yapıp mutlaka elimiz değil bedenimizi taşın altına koymalıyız.

 

Ne kadar bir süredir bu görevi yapıyorsunuz?

-6 ay gibi bir süre oldu.

 

PROJE ÜRETMEK İSTİYORUZ

Bu süre içerisinde ne tür faaliyetler yaptınız?

-3 ayımız kongrelerle geçti. Gençlik, il ve genel merkez gibi bir dizi kongre sürecinden geçtik. Sonrasında ilçe yönetimi ile birlikte bir eğitim programı istedik. Bu eğitim programına katıldık. İlçe yönetiminin mahallelerde yaptığı mahalle toplantılarına katılarak kadın örgütlenmesi için ne tür çalışmalar yapabilirizin notlarını aldık. İl kadın kollarının bizlere gönderdiği görevleri yaptık. Partimiz tarafından düzenlenen tüm etkinlik ve programlara katıldık. Ramazan ayında ciddi bir destekle 174 yardım kolisini ihtiyaç sahiplerine dağıttık.

 

Bundan sonra ne tür proje ve çalışmalarınız olacak?

-İlçe yönetiminin programına göre her mahallede kurulacak olan mahalle temsilciliğinin yönetim kadrosunda mutlaka bir kadın üyenin olmasını sağlayacağız. Her sokakta bir kadını aktifleştirmek istiyoruz. Yaz sürecinin bitmesinden sonra eski kadın kolları başkanları, eski kadın kolları yöneticileri ve mahallelerimizde kadınların da katılımıyla bir danışma toplantısı yapacağız. Bu toplantıda önümüzdeki süreç için nasıl bir yol izlenmesi konusunda bir yol haritasının belirlenmesini sağlayacağız. Gebze’deki tüm kadınlarla projeler üretmek istiyoruz.

 

Kadınlar olarak siyaset yaparken ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz?

-Bir erkeğin açamadığı bir kapıyı kadınlar olarak bizler açabiliyoruz. Millet olarak bir kadın kapıyı çaldığında ne kadar da aynı siyasi görüşten olmazsa da hoşgörü ile karşılaşır. Bizler bu tür çalışmalar yaparken ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz. Koşullarımız belli. Bu da ister istemez çalışmalarımızı kısıtlıyor. İlçe yönetimi de destek oluyor. Kadın olmak her yerde çok zor. Kadınlar dünyanın her yerinde nasıl ciddi sıkıntı ve zorluk yaşıyorsa her siyasi parti içinde de kadınlar sıkıntı ve zorluk yaşıyor. Ne kadar anavatanımız, anayasamız, ana cumhuriyetimiz olsa da öncelik erkeklerin. Yaptığımız çalışmalarda erkekler eşlerini, kızlarını bu çalışmalara katamıyorlar. 8 kadınla, 18 köy ve 22 mahallede çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Partimize gelen tüm erkekler, eşlerini ve kızlarını bize yardım etmesi yönünde yönlendirebilir. Her aileden bir kadının bize eşlik etmesini dilerim. İlçe binasına gelmesine gerek yok. Mahallesinden de bize destek verebilir.

 

CUMHURBAŞKANI PİŞMAN OLUYORDUR

Siyasetteki hedefiniz nedir?

-Kadınlar üzerinde Gebze’de birleştirici güç olmak istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkesinde bize bıraktığı cumhuriyetin sahipçileri ve bekçileri olarak; çocuklarımızın geleceği için, vatanımız için, hiçbir şekilde hiçbir kısıtlamaya, hiçbir baskı ve zorlamaya göz yunmadan alanlarda olarak sesimizi sonuna kadar çıkarmak istiyorum. Kadınlar üzerinden nasıl sesimizi yükseltebiliriz, nasıl var olabiliriz, nasıl projeler çıkarabiliriz, nasıl bulunduğumuz kentte asosyal hayatı sosyal hayata çevirebiliriz bunu düşünüyorum.

 

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bazı siyasiler kadın bedeni üzerinden siyaset yapmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-O anki hızlı çıkışları diyorum. Onu doğuran bir annesi vardı. Aynı yastığa başını koyduğu bir eşi var, canının bir parçası olan kızları var. O söylemler bizi nasıl yaralıyorsa onları da yaralıyor. Bizler sesli olarak yaralandığımızı söylüyoruz. Ama emin olun o kesim sesini çıkarmıyor ama onlar da yaralanıyor. Çünkü onlar da benim hemcinsim. Ne olursa olsun siyasi olarak çok farklı görüşte bile olsak, bir kadını yaralayan cümlenin dünyadaki tüm kadınları etkiliyor. Cumhurbaşkanının bu çıkışları çok yanlış çıkışlar. Daha sonra bu çıkışlardan dolayı pişman olduğunu düşünüyorum.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Mübarek Ramazan ayından sonra herkesin Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz. Allah tuttuğumuz oruçları yaptığımız ibadetleri kabul etsin. Cümle İslam alemine ve insanlığa sağlık, huzur ve barış getirsin. Ülkemizde artık kan akmasın. Türkiye’nin dört bir yanında anneler kahroluyor. Emin olun o annelerle birlikte herkes ağlıyor.

6323 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER