PORTAKAL ÇİÇEĞİ SANAT KOLONİSİ ARTIK BİR DÜNYA MARKASI...

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi artık bir dünya markası...

Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi, 8 yıl önce 20 sanatçıyla başladı, bugün dünyanın dört bir yanından 2 binin üzerinde sanatçı başvuru yapıyor

Mustafa Bağdiken 

Sanatçı dostu olan iş adamı ve koleksiyoner Ahmet Şahin’in Sapanca Kurtköy’de göl kenarında kurduğu 'Doğapark’ adlı botanik ve hayvanat bahçesinde 8 yıl önce başlattığı ‘Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’ geçtiğimiz günlerde sona erdi. 8 yıl önce sadece sanata destek vermek amacıyla 20 sanatçının katılımıyla başlatılan koloni bugün dünyanın sayılı sanat etkinlikleri arasına girmeyi başardı. Sanat dünyasında marka haline gelen Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi'ne her dönem dünyanın dört bir yanından binlerce sanatçı katılmak için başvuruda bulunuyor.

 

 

TALEP ÇOK FAZLA

Koloniye geçtiğimiz yıl başvuru sayısının 2 bine yaklaşması nedeniyle seçici kurul  yerli ve yabancı 120 sanatçıyı davet etti.  Bu katılım da tüm yılların rekoru oldu. Bu yıl ise 11 Haziran'da başlayıp ay sonunda sona eren koloniye 50 civarında sanatçı davet edildi. Yerli ve yabancı ressam, heykeltıraş ve  mozaik sanatçıları yine bu muhteşem ortamda en güzel eserlerini meydana getirdiler.

 

 

Sanatçılar çalışmalarını; içerisinde ceylanlar, pony atlar, lama, yaban koyunları, minyatür keçi gibi hayvanların yanı sıra flamingo, turna, tavus kuşları, yaban kazları gibi onlarca tür kanatlı hayvanın da barındığı Doğapark'ta gerçekleştiriyor. Aynı zamanda botanik bahçesi olan Doğapark'ta sanatçılar çalışmalarını yaparken, bazı hayvanlar da özgürce yanlarında dolaşıyor, adeta onlara poz veriyor.

 

 

20 SANATÇIYLA BAŞLADI

"Bu koloniyi 20 sanatçıyla başlatırken bu kadar büyüyeceğini ve ilgi göreceğini başlarda beklemiyorduk" diyen ve ikinci yıldan itibaren dünyanın birçok ülkesinden inanılmaz yoğun talepler gelmeye başladığını söyleyen Ahmet Şahin, "Şu anda Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi, dünyanın en çok konuşulan sanat kolonilerinden biri.  Biz  katılımcı sanatçıları belirlemek amacıyla seçici kurul oluşturduk. Bu yılki koloniye katılmak için de çok fazla başvuru oldu. Seçici kurulumuz 50 civarında sanatçıya davet gönderebildi. Koloniye katılan sanatçılar buradaki doğal ortamda birlikte çalışıyor, sanat ve kültürlerini paylaşıyorlar. Çok güzel uluslararası dostluklar kuruluyor. Katılımcıların tüm konaklama ve yol masraflarını da biz karşılıyoruz" diyerek bu etkinliği sürdürmekte kararlı olduğunu belirtiyor.

 

 

48 ÜLKEDEN 545 SANATÇI

Portakal Çiçeği Plastik Sanatlar Kolonisi'nin genel koordinatörlüğünü üstlenen Hakan Körpi de bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken, şimdiden önümüzdeki yılın hazırlıklarına başladıklarını hatırlattı.

 

 

Bu sanat etkinliğine 8 yılda 48 ülkeden 545 sanatçının katıldığını anlatan Hakan Körpi şu bilgileri verdi: "Yaşadığımız zaman dilimi içinde dünyanın en büyük sanat organizasyonu olma özelliğine kavuşan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin her sene tekrar edebilmesi için canla başla çalışan ekibimizin tek amacı, farklı ülke ve kültürlerden gelen sanatçıların keyifli bir ortamda bir arada yaşamaları ve eserlerini meydana getirmeleri için ev sahipliği yaparak ülkemize sanat adına hizmet edebilmek.

 

 

HER YIL SERGİLENİYOR

Burada üretilen eserler her yıl İstanbul ve Ankara'da sergileniyor. Ankara'da Port Art Gallery ise Portakal Çiçeği Residence'ın giriş katında sanatseverlere hizmet ediyor. Portakal Çiçeği Recidance aynı zamanda içinde sanat galerisi olan ilk yaşam alanı olma özelliğini de taşıyor. Şimdi Tüm koloni sergilerimiz burada yapılıyor. Ayrıca aynı mekanda yeni açtığımız ve ilerleyen zamanda açmayı hedeflediğimiz Çağdaş sanat müzesinin aşaması olan 2 bin metrekarelik Port Art -5  galerimiz de bugüne kadar yapılan eserlerden 700 adedi özel seçki olarak sürekli sergileniyor."

 

 

MADALYA DAHİ ALDI

Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi ayrıca geçtiğimiz yıllarda aldığı iki farklı ödülle başarısını taçlandırdı. TÜYAP Artist 2013/23. Uluslararası Sanat Fuarı tarafından verilen Sanatsever Kurum Onur Ödülü ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından kuruluşunun 20. yılı anısına Türk dünyası kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara şükran nişanesi olarak verilen TÜRKSOY 20. Yıl Madalyası'na da layık görüldü. Hakan Körpi, Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi'nin hiçbir aşamasında ticari amaç olmadığını  özellikle vurgularken, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak öğrenciler arasında resim yarışmaları da düzenlediklerini, bununla birlikte özel eğitim kurumlarında eğitim alan özel çocukların da öğretmenleriyle birlikte buraya davet edildiklerini hatırlattı.

 

 

ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR EDİYORUZ

Hakan Körpi bu iki etkinlik için de şu bilgileri verdi: “Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak resim yarışmaları düzenliyoruz. Bu yarışmalarımızda il il değerlendirmeler yapıp, bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, saatler hediye ediyor ve ilk 50 öğrencimizi aileleri ve öğretmenleriyle birlikte Sapanca Doğapark'ta bir hafta boyunca misafir ediyor, onlara resim eğitimi vererek İstanbul'a kültür gezileri düzenliyoruz.

 

 

Aynı şekilde Özel Eğitim Kurumları adıyla ifade edilen ve bu okullarda eğitim alan engelli çocuklarımızdan 50 öğrenciyi öğretmenleriyle birlikte Doğapark'ta bir hafta eğitime alıp onları kucaklıyoruz. Bu öğrencilerimizin 3-4 senede alamadıkları gelişim ve sosyalleşmeyi burada sağladıklarını gördük ve şahit olduk. Tüm bu çalışmaların sonunda ise resim yarışmasının sergisini Port Art Galeri'de sergiliyor ve sonrasında tüm okullara arşivlerinde bulundurmak üzere kataloglar gönderiyoruz.

 

 

HİÇ BİR TİCARİ AMACI YOK

Bu yıl bir başka güzel gelişme ise yarışmamızı ve tüm enerjimizi Engelli çocuklarımıza ayırdık. Ve 50 yerine 100 ögrenci hedefine doğru yol alıyoruz. Diğer bir projemiz ise üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencileri arasında yaptığımız ‘Anı Heykelciği’ yarışmasıdır. Yarışma kapsamında seçici kurulumuz tarafından değerlendirilen eserler her yıl, Port Art Gallery-5'de sergilenmektedir. Tüm oluşum ve faaliyetlerde hiçbir sponsor kullanmadan ve ticari oluşumun içinde olmadan yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Her aşamasının tek hedefi sanat adına sanatçılarımıza ve geleceğin sanatçılarına destek olmak ve önlerini açmaktır.”

 

5574 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER