RAMAZAN’DA SAĞLIKLI ORUÇ TUTMANIN PÜF NOKTALARI

Ramazan’da sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları

İzmit Seka Devlet Hastanesi Diyetisyenleri Sevil Kardeş ve Merve Başer sağlıklı oruç tutmanın püf noktalarını paylaştı

İzmit Seka Devlet Hastanesi’nin diyetisyenlerinden Sevil Kardeş ve Merve Başer ‘Ramazan ayında beslenme’ konulu söyleşi gerçekleştirdi. İki diyetisyen, Ramazan’da sağlıklı beslenmenin püf noktalarını paylaştı.

 

​Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında açlık süresi 16-17 saate çıkmakta ve uzayan açlıkla beraber vücudumuzun metabolizmasında birçok değişiklik meydana gelmektedir. Tam bu noktada uzamış açlıkta oluşabilecek yorgunluk, halsizlik, sürekli uyku hali gibi birçok olumsuzluğun imdadına doğru besin ve doğru enerji ile yeterli ve dengeli beslenmek yetişmektedir.

 

RAMAZAN’DA KAÇ ÖĞÜN YAPMALIYIM?

Ramazan Ayında yeterli ve dengeli beslenmeyi sürdürebilmek için en az 4 öğün yapmak ve mutlaka sahuru atlamamak gerekir. Gün boyu zindeliği muhafaza edebilmek için mutlaka sahura kalkılmalıdır. İftarda tüm gün yavaşlayan metabolizmanın yükünü hafifletmek için iftar öğünü ikiye bölünmeli, meyve ve tatlı gibi yiyecekler iftar ve sahur arasındaki ara öğünlere paylaştırılmalıdır.

 

SAHURDA NASIL BESLENMELİYİM?

Gün boyu enerjimizi korumak, kan şekerini dengelemek için sahur öğünün iftara nazaran daha kuvvetli yapılması temel prensibimiz olmalıdır. Sahurda protein içeren besinler, sindirim ve emilim süresinin daha uzun olması sebebiyle tok kalma süremizi artırır. Bu yüzden başta yumurta olmak üzere, peynir, süt veya yoğurt gibi protein içeren besinler sahurda tercih edilmelidir. Sahurda tüketilen makarna, pilav, börek, gözleme gibi az lifli karbonhidratları tüketmek yerine, tokluk süresini uzatan zengin lif kaynağı tam tahıllı ekmek, çiğ sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca doymamış yağ içeriği yüksek olan ceviz, badem, fındık gibi besinler tokluk süresini arttıracağından sahur menüsüne eklenebilir.

 

İFTARDA NASIL BESLENMELİYİM?

İftarda orucu su, zeytin veya hurma gibi hafif yiyeceklerle açtıktan sonra çorbayla devam edilebilir. Yiyeceğimiz tüm besinleri tek bir öğüne sığdırmak yerine çorbadan sonra 5-10 dakika ara verilebilir. Bu süre kan şekerimizin yükselmesi için gerekli zamanı vücudumuza tanıyacak ve iştahımız baskılanacaktır. Bunun yanı sıra tüm gün aç kalan sindirim sistemimize binen yük hafiflemiş olacaktır. Daha sonra pişirme yöntemi ağır olmayan et veya sebze yemekleriyle devam edilmeli, besin çeşitliliği sağlanmalı, öğüne salata, yoğurt, komposto gibi besinler eklenmelidir.

 

ARA ÖĞÜNDE NELER TÜKETMELİYİM?

Ramazanda yapılan başlıca hatalardan biri de az meyve tüketmektir. Günde en az 2 porsiyon meyve çiğ veya şekersiz komposto şeklinde, tercihe göre yanında süt veya yoğurtla iftardan 1,5-2 saat sonra ara öğün olarak tüketilebilir.
Ramazan ayıyla birlikte tatlı tüketimi artar, fazla kaloriden uzak durmak için tercihimizi ağır hamur tatlıları yerine hafif, sütlü tatlılardan veya kuru meyvelerden yana kullanmalıyız. Haftanın 2-3 gününde ara öğünde tükettiğimiz meyve ve süt yerine sütlü tatlılar tercih edilebilir.

 

RAMAZAN’DA PÜF NOKTALAR!

Sahur öğününü yapmayı ihmal etmeyin.
Bol su içmeyi unutmayın. Yaz aylarında su ihtiyacı en az 10-12 bardak arasındadır.
Sıvı ihtiyacını karşılamak için hazır meşrubatlar yerine şekersiz komposto veya şeker yerine bal ilave edilmiş soğuk içecekler tercih edin. 
Yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin.
Meyve ve sebze tüketiminizi artırın.
Ramazan ayında sık beslenememe, sıvı tüketiminin azalması veya yetersiz posa tüketme gibi durumlardan dolayı bağırsaklarımız tembelleşebilir. Sindirim problemi yaşayanlar kefir veya probiyotik ürünler ile bağırsak sistemini normale döndürebilir. 
Yağ içeriği yüksek, pişirme yöntemi kızartma olan yiyeceklerden uzak durun. 

İftardan 1- 2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışın.​

6118 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER