RENAULT İŞÇİSİNE KOCAELİ'DEN DESTEK

Renault işçisine Kocaeli'den destek

Bursa’da üretim yapan Renault'ta bu sabah 8/16 vardiyasının iş başı yapmasının ardından kısa süre sonra işçiler üretimi durdurdu. Kocaeli’de de bugün bazı fabrikalarda basın açıklamaları yapılarak Renault işçisine destek verildi. Kentimizde destek verenlerden biri de Bekaert işçileri oldu

Bursa’da üretim yapan ve 5 bini aşkın çalışanı olan Oyak Renault fabrikasında bu sabah saatlerinde üretim durduruldu. Fabrikada bir süredir ücretlerde iyileştirme ve işçilerin örgütlü oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası’nın fabrikada tanınmaması nedeniyle eylemler yapılıyordu. Oyak Renault fabrikasında dün sabah saatlerinden bir grup işçi cep telefonuyla aranarak işten çıkarılınca sinirler iyice gerildi.

 

ÜRETİM DURDU

Bu sabah 8/16 vardiyasının iş başı yapmasının ardından kısa süre sonra işçiler üretimi durdurdu. Diğer vardiyalarda fabrika önüne çağrıldı. Fabrika yönetiminin iki gündür üretime ara verdiği ve 10 öncü işçiyi işten çıkardığı ve bu sabah da işçileri 8/16 vardiyasına çağırdığı öğrenildi. Üretimi durduran işçiler, atılan işçi arkadaşlarının geri alınıncaya kadar üretim yapmayacaklarını duyurdu. Bursa’daki eylemlilik Kocaeli’deki metal işçilerini de harekete geçirdi. Renault’taki eyleme destek vermek için bugün ilimizde bazı fabrikalarda açıklamalar yapıldı.

 

KAPSAMLI SALDIRI

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Birleşik Metal-İş Sendikası, Renault’ta işçilerin seçme ve seçilme hakkına saldırı olduğunu belirterek şunları vurguladı: “Son günlerde, ek zam talebi ve işçilerin kendi temsilcilerini seçme hakkının tanıması için işyerlerinde fazla mesaiye kalmama eylemi yapan Renault işçileri, Hükümet-Türk Metal-MESS ve işverenin kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya. Yapılan bu son kapsamlı saldırı ile Birleşik Metal-iş Sendikası’nın işyerindeki varlığına son verip, tekrar Türk Metal’in fabrikada örgütlenmesi hedefleniyor.

 

AYAKLAR ALTINA ALDI

Bu saldırı, işçilerin sendika seçme özgürlüğüne yapılan bir saldırı olup, hem ulusal mevzuatı hem de uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına almıştır. Renault işçileri Türk Metal’den istifa edip Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmalarına rağmen, halen bir avuç üyesi kalmış olan Türk Metal sendikası sadece kağıt üzerinde yetkili sendika olarak varlığını devam ettiriyor. Atılan işçi arkadaşlarımız geri alınıncaya kadar mücadelemiz sürecek.”

 

FIRTINANIN DİNAMOSU

Renault’taki direnişi dikkatle izlediklerini belirten Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “Biz her koşulda Renault işçisinin yanında olacağız. Kalbimiz onlarla birlikte. Renault, geçtiğimiz mayıs ayında metal fırtınasının başlangıç noktasıdır, dinamosudur. Bursa’daki işçi kardeşlerimizle dayanışma için üzerimize ne düşüyorsa onu yaparız. Renault direnişi bütün esaret altındaki metal işçilerinin direnişidir. Bugünden itibaren fabrikalarda konuyla ilgili eylemliliklerimiz ve açıklamalarımız olacak” dedi.

 

GÖZÜMÜZ BURSA’DA

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ise yarın Renault fabrikasına desteğe gideceklerini duyurarak, “Örgütlü olduğumuz fabrikalarda bugün Renault’taki direnişe destek açıklamalarımız olacak. İşçi arkadaşlarımızın gözü, kulağı Bursa’daki direnişte. Orada bizim sendikamız çoğunlukta olmasına karşın Bakanlık ve Hükümet üzerinden baskı yaptırılarak işçilerin Türk Metal’e geri dönmesi sağlanmak isteniyor. Birleşik Metal-İş’in temsilci seçimleri engelleniyor. Bu baskılara asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

7623 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER