SAFİ PORT’TAN 350 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Safi Port’tan 350 milyon dolarlık yatırım

2015 yılının başında Derince Limanı’nın işletme hakkını 39 yıllığını devralan Safi Port, bugün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Liman yetkilileri sözleşme şartları gereği limana 350 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi

Şubat 2015’te 543 milyon doları Başbakanlık Özelleştirme Başkanlığı’na peşin ödeyerek limanı teslim alan Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş., mart ayından bu yana limanı işletiyor. Safi Holding, yatırım şartı ile devraldığı limana 350 milyon dolar daha yatırım yapacak. Safiport Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Erkan Dereli, Safiport Genel Müdürü Şeyda Güre ve Safiport proje kordinatörü inşaat mühendisi Hakan Kavlakoğlu bugün liman sahası içerisinde yer alan idari binada basın mensuplarıyla buluştu. Liman yetkilileri gelecek yatırımlar ve Safiport’la ilgili basında çıkan haberlerle ilgili konuştu. Toplantıda ilk konuşmayı Safiport Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Erkan Dereli yaptı.

 

12 AYDIR LİMANDAYIZ

Safiport Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Erkan Dereli şöyle konuştu: “Bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek ve 2 Mart 2015’ten günümüze kadar yapılan çalışmaları sizlerle paylaşabilmek adına bu basın toplantısını düzenledik. Derince Limanı ülkemizin en köklü, en eski limanlarından biridir. 2 kez ihaleye çıkıldı. Birinci ihaleye bir firma aldı ancak vazgeçti. 2. ihalede ise teklif veren olmadı. 3. ihalede ise Safi Holding olarak teklif verdik. 543 milyon dolar ihale bedeliyle 39 yıllık işletmeyi devraldık. 2 Mart’ta devir teslim töreni yapıldı. Hemen hemen 12 aydır limanda hizmet sürdürmekteyiz.

 

2 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM

İhale şartnamesinde 450 bin metrekare dolgu yapılması, tüm yatırımların şirketimiz tarafından gerçekleştirilmesi ve 39 yıl sonra limanımızın sahibi olan devredilmesi gerekiyor. Biz limanının işletme hakkını aldık yani kiraladık. Burada Devlet Demiryolu yöneticileriyle koordineli olarak, onların denetiminde gerçekleştiriyoruz. Dünya ticaretinin, taşımacılığının yüzde 87’si deniz yoluyla yapılmaktadır. Bu nedenle limanlar o ülkelerin dünyaya açılan pencereleridir. Biz bir ay içerisinde Derince Limanı’ndaki yatırımlarımızı yapmaya başlayacağız. 400-500 kişilik bir istihdam sağlayacağız inşaat sürecinde. Şu anda limanımızda 400 çalışanımız var. Yatırımlarımız sonrasında bu sayı 2 bin 500 olacak. Aldığımız prensip kararı gereği en az yüzde 90-95 bölge insanımızı istihdam edeceğiz. Biz çalışanlarıyla, tedarikçileriyle, medyasıyla, kentiyle bir büyük aile olmak için yola çıktık.”

 

LÜZUMSUZLARI ÇIKARDIK

Dereli’nin ardından Safi Port Derince Genel Müdürü Şeyda Güre söz aldı. Güre konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2014 yılında 1.267 adet gemi limana yanaşmış. 2 Mart’tan sonra 31 Aralık’a bizim bünyemizde yapılan çalışmalarda 876 demi limanımıza yanaşmış. Biz liman olarak devraldıktan sonra birinci aşamada iş sağlığına ve güvenliğe ağırlık verdik. Tüm limanı kontrolümüz altına aldık. Liman kapısından girişten sonra tüm yetki bizde. Öncesinde 5-6 firma alanları parsellemişti. TCDD sadece rıhtım veriyordu. Şu anda bütün kontroller bizde. Otomasyon kontrol sistemiyle her şeyi kontrol ediyoruz. Daha önce bu hizmetler verilmiyordu. Burada daha önceden lüzumsuz pek çok insan vardı. Hepsini çıkardık.

 

10 GÜNLÜK SÜRE 32 SAATE İNDİ

10 bin tonluk bir gemi önceden burada bir hafta 10 günde elleştirilirken şimdi 32 saatte bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Hyundai’nin ihracat ve ithalatını üstlendik. Saatte ortalama 150 araç elleştiriyoruz. Bu sebeple bizim sahamızda alanlarımızın dolu olması bizim için külfet. Hızlı olmak zorundayız. Muz, rulo sac gibi ürünleri de ithal ediyoruz. Bu ürünler daha önce burada yoktu. Şu anda kapalı depolarımız mevcut değil. Bu konuda yoğu bir talep alıyoruz. Talepleri değerlendirerek binalarımızı inşa edeceğiz. Şu anda pek çok ekipmanı sipariş verdik. Mart ayından itibaren ekipmanlar gelmeye başlayacak. Şu anda burada kiralık ekipmanlarla iş yapıyoruz. TCDD’nin ekipmanlarını kullanmıyoruz.

 

1 MİLYAR DOLAR TOPLAM YATIRIM

Elimizde rakamlar var. Daha öncelerde her sene zarar edilmiş. Biz burada genel toplamda 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmış olacağız. Limanın boş olmasının imkanı yok. Boş olursa para kanamayız. Şu anda gelirimiz gayet iyi. Biz Toyota’yla, Hyundai’yle çalışıyoruz. Dediğim gibi alanlarımızın dolu olmaması gerekiyor. Hızlı bir hizmet veriyoruz. 113 sabit çalışanımız var. Minimumum 150 ro-ro taşeronumuz var. Zafer Vinç vinç makine taşeronumuz. İşçi taşeronumuz var. Toplam rakam 400’ü buluyor. Burada çalışanların hepsi sigortalı çalışıyoruz. Küçük yaşta işçi çalıştırmıyoruz. En önemlisi şundan bahsetmeliyim, Allah’a çok şükür bir yıldır iş kazamız yok.”

 

YÜK ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLANACAK

Proje kordinatörü inşaat mühendisi Hakan Kavlakoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği’nin ihale sözleşmesinde yatırımlar öngörülüyor. Öncelikli olarak mevcut limanın iyileştirilmesi, alanların, rıhtımların kapasitelerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve yük çeşitliliğinin getirilmesini ön görüyor. Bir yıldır biz burada nispeten atıl kalmış bir limanı modern bir liman işletmeciliğine kavuşturmaya çalışıyoruz. Bizler planlama aşamasında mevcut tesisin en iyi şekilde nasıl değerlendirileceğiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Özelleştirme idaresinin yaptığı imar planında 1.000 metre uzunluğunda ana rıhtım, 460 metre uzunluğunda tali rıhtım yapım mecburiyetimiz var.

 

DERİNCE LİMANI’NIN ÇED’İ YOKMUŞ

Safi Port öncesinde burada yılda 3 bin konteyner elleştiriliyordu. Yok gibi bir şey bu. Biz bunu 500 bin konteynere çıkaracağız. Bu yatırımı planlamak üzere uluslararası bir firmayı görevlendirdik. Bu firmanın çalışması neticesinde biz ileriye dönük olarak hedefleyeceğimiz araç, dökme yük ve konteynerleri belirledik. 1 yıldır planlama faaliyetleri devam etti ve projelerimizin ön işlemlerini tamamladık. Bu sebeple 1 yıldır yatırım yapamadık. ÇED için bekledik. En şeffaf bir sürecin başlaması için bekledik. ÇED başvuru yaptığımızda bize dediler ki ‘sizin devraldığınız limanın ÇED’i yok.’ Orada hemen daha önce buranın işletmesini yapan mal sahibine döndük ve ne yapacağımızı sorduk.

 

ÇED YAPILMADI DEMEK DEĞİL

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Devlet Demiryolları tarafından limanlar ve dolgular yapılmış. Bunların tamamı 1993 yılındaki ÇED yönetmeliği öncesinde planlanmış. O dönemde kamu yatırımları için 1993 öncesinde planlanan ve 1998 öncesinde tamamlanan projeler için ÇED’den muafiyet alınabiliyormuş. Bu belgeleri tamamladık ve gösterdik. Daha sonra kendi ÇED sürecimize başladık. Müracaatlarımızı yaptık. Kapsamlı bir çalışmada bulunduk ve ÇED gerekli değildir kararı alındı. Bu karar ÇED yapılmadı demek değil. Bu karar, yapılan çalışma incelendi ve alınacak önlemler yeterlidir anlamını taşıyor. Bu Ek-2 için geçerliydi.

 

BÜYÜK VİNÇLER SATIN ALDIK

Diğer başvurumuz için ise halkın katılım ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. Bununla ilgili gazetelerde ÇED için künyeler yayınladık. Benim numaram yer aldı orada ilan olarak. Henüz beni arayan olmadı. Biz bütün gereklilikleri yerine getireceğiz ve 450 bin metrekare dolgu yapacağız. Bu alan üzerinde vinçlerimiz yer alacak. İstif ve ambar hizmeti de vereceğiz. Bunun yanında demiryolları üzerine de makine ve ekipman yatırımı yapacağız. 8 demiryolu ve 2 karayolu üzerinde hareket edebilen vinçler satın alıyoruz. İlk defa denizden karaya, karadan demiryoluna vinçle direkt olarak hizmet verecek limanımız. Toplam 350 milyon dolar tutarında bir yatırım öngörüyoruz şu aşamada. İlerleyen zamanda 1 milyar doların üzerinde bir parayı limanımıza yatırmış olacağız.”

 

ARTIK TEK FİRMA SAFİPORT

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şeyda Güre, “İlk olarak sendikadan izin, daha sonra taşımacılık kooperatifinden izin almanız gerekiyordu burada gemi elleştirebilmek için. Herkes bir köşeyi tutmuştu. Artık tek sorumlu biziz. Tek bir kooperatif yok burada. Şirketlerin isteklerine ve kurallarına göre taşımacılık kooperatifleri teklif veriyor ve limana girebiliyor. Şimdi tek düzeni bitirdik biz. Burada artık rekabet ve kaliteli hizmet var. Biz limanı devraldık ve ‘Bu liman bize ait. Burada kuralları biz koyarız’ dedik. Bu oldukça önemli. Biz artık Derince’de yapılmayanları yapıyoruz. Firmalarımız bizden gayet memnun olduklarını söylüyor. Daha önce TCDD, sadece yanaşmak için hizmet veriyordu. Limanın içi bölge bölge kiralanmıştı. Burada 7-8 firma operasyonu üstleniyordu. Limanın hiçbir sorumluluğu yoktu. Şu anda hepsinden biz sorumluyuz. Artık buradaki tek firma Safiport.”

6567 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER