ŞAHABETTİN BİLGİSU'DA ÖDÜL KAZANANLAR BELLİ OLDU

Şahabettin Bilgisu'da ödül kazananlar belli oldu

KSO'nun bu yıl 22.'sini düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri'nde ödül kazanan firmalar belli oldu

Kocaeli Sanayi Odası'nın bu yıl 22.'sini düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni, Kocaeli Fuarı içerisine bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de katıldığı programa; vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ile ödül alan firmaların yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

İZAYDAŞ'TAN ÖZEL İNDİRİM

Bu yıl ilimizden 13 olmak üzere toplamda 30 firmanın başvurduğu ödül töreninde, yapılan değerlendirmeler sonucunda ödül alacak firmalar da belirlendi. Çeşitli kategorilerin olduğu ödüllerde; Pinsa Otomotiv, Gülçiçek Kimya ve Uçanyağlar Sanayi, Zorluteks Tekstik, Çolakoğlu Matelurji A.Ş. ile Pakmaya ve Tüpraş firmaları ödül almaya hak kazandı. Kazanan firmalara İZAYDAŞ bir yıl boyunca atıklarını yüzde 20 oranında bertaraf etme konusunda indirim yapılacak.

 

REKOR SAYIYA ULAŞTI

Törende konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şunları dile getirdi: "Türkiye'nin ilk ve tek organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri'ni 22 yıldan bu yana düzenlemekten gurur duyuyoruz. Şahabettin Bilgisu'nun 'Ekonomi'de ve Ekoloji'de denge; işin sırrı bu dengede' sözünü hatırlatmak istiyorum. 2009 yılından beri KOBİ dalında da çevre ödülü vermeye başladık. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 30 ile rekor bir sayıya ulaştı. Hedefimiz 25 firmaydı.

 

SEÇMEKTE ZORLANDIK

Bu sene 28 işletmemizin en iyilerini seçmekte gerçekten çok zorlandık. Bu süreçte sevindirici olan diğer bir konu ise katılan tüm işletmelerimizin çevreye yönelik standartlarının ne kadar yüksek olduğunu görmekti. Saha ekibimiz tarafından yapılan ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi. Hedefimiz bu uygulamaların tüm işletmelerimizde yaygınlaşmasıdır." 

 

ÇEVRE DOSTU ŞEHİR

TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete de programda konuştu. Mete, "Çevre sorunları dünyanın kabul ettiği gerçekler olarak duruyor. Pekçok sorunla karşı karşıyayız. Küresel ısınma nedeniyle yükselen sular nedeniyle Pasifik'te 5 ada sulara gömüldü. Bunlarla birlikte sualara gömülen ada sayısı 33'e yükseldi. Kocaeli çevre dostu bir şehrimizdir. Teknolojileri kullanan değil üreten firmaların da desteklenmesi lazım. Çevre dostu olanların kamuoyuna daha farklı lanse edilmesi, itibarlarının artırılması gerekir. Bu anlamda KSO'yu kutluyorum, bu ödül töreni çok özel bir girişim" dedi.

 

TUVALET ÇUKURU

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada, "Birileri zamanında diyordu, 'İzmit Körfezi kirlenir mi?' diye. Biraz dikkat etmediğimiz takdirde tuvalet çukuru haline geliyor. Kocaeli ülkenin en yoğun sanayisinin olduğu yer. Zararın neresinden dönersek kar, biz Kocaeli olarak bunun farkına vardık. Bütün sanayicilerimize teşekkür ediyorum, 22 yılı geride bıraktık. Geldiğimiz nokta hepimizin içini açan bir nokta. Bu sadece belediye başkanlığıyla yapılacak bir şey değil. Sanayicilerimizle birlikte başardık. Kocaeli halkı olarak artık çevrenin önemini biliyoruz. Yönetimlere de iş düşüyor. Denetimlerin olması gerekir" ifadelerini kullandı.

 

POLİTİK MALZEMEDİR

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Çevreye duyarlı sanayici kentin valisi olarak konuşmaktan gurur duyuyorum. Bu çalışmalara destek verenlere teşekkür ediyorum. Bu ülkeye katkı veren büütn sanayicilerimize de içtenlikle teşekkür ediyorum" dedi. Ardından ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kürsüye gelerek şunları söyledi: "Biz bu PKK terör belasıyla 35-40 yıldır uğraşıyoruz, hükümetleri geçin devlet olarak uğraşıyoruz. Mücadelede esas olan oradaki bölgenin bizim vatanımızın içerisinde kalması. İkinci esasta ırkı farklı da olsa yüzyıllardır yaşanan bu coğrafyada birliğimize delalet gelmemesi. Efendim, hükümet zamanında bu kadar kişi şehit oldu demek politik malzemedir. Her hükümet elinden geldiğince mücadele etmiştir.

 

VERECEK TOPRAĞIMIZ YOK

Verilecek her hak verildi zaten ama dışarıdaki emperyalist güçler, onların gizli örgütleri, savaş halindeler. Bu maşaları da kullanıyorlar. Bitirmek isteler de bitirmiyorlar. Çünkü onlar girdikleri hiçbir yere demokrasi ve barışı getirmedi. Onun için de gelmiyorlar bu ülkeye. Bizler büyük devlet olma yolunda, ne yaptığımızı biliyoruz. Ufak tefek meseleler yüzünden bunların işledikleri cinayetlerden dolayı yoldan dönecek değiliz. Biz bunları bertaraf ederiz Allah'ın izniyle. Oradaki olaylara bakarak bizi bir kriz mi bekliyor diye düşünülmesin. En büyük hesap 7 Haziran'dan önce yapıldı, ırkçı bir partiyi seçime sokup güçlü bir partinin iktidara gelmesini engellediler. Çok ulusalcı gazetelerimizde bile PKK'lılar çiçek çocuklar olarak gösterildi. Biz bu vatanın bekçileriyiz, onlara verecek toprağımız yoktur. Onları alt edecek gücümüz de cesaretimiz de var."

 

ÖDÜL ALANLAR

BÜYÜK FİRMA KATEGORİSİNDE

Otomotiv yan sanayi sektöründe çevre ödülü; Pinsa Otomotiv 

Kimya sektöründeki çevre ödülü; Gülçiçek Kimya ve Uçanyağlar Sanayi Karma sektöründeki çevre ödülü: Zorluteks Tekstil (Kırklareli)
Metal Sektöründe; Çolakoğlu Metalurji A.Ş. - Dilovası Çubuk Haddehanesi Şubesi

 

KOBİ KATEGORİSİNDE

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Sanayi
Teşvik ödülleri; Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş., Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ)

4997 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER