ŞANLI: YANDAŞLIĞIN BÖYLESİNE YAZIKLAR OLSUN

Şanlı: Yandaşlığın böylesine yazıklar olsun

Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı düzenlediği haftalık basın açıklamasında eğitimdeki hukuksuzluklara isyan ederek, “Yazıklar olsun” dedi

Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve yönetimi sendika binasında haftalık basın açıklamasını gerçekleştirdi. Eğitim sistemindeki hukuksuzluklar ile alakalı konuşan Şanlı, “ Ne diyelim, yazıklar olsun. Yandaşlığın böylesine, ahlakın, adaletin, vicdanın, inancın ve eğitimin böylesine yazıklar olsun. İktidara sırtını yaslayarak ötekileştirenlere yazıklar olsun” dedi.

 

YANDAŞLIK MERHAMETİDİR

“Cafer Kuzu meselesinin akıbetini hala beklemekteyiz” diye sözlerine başlayan Şanlı, “Eğitim Bir-Sen üyesi bu vatandaşın sahte yüksek lisans diploması düzenlemekten dolayı hakkında başlatılan soruşturma nedendir ki hala sonuçlandırılmadı. Kendisinin görevinden istifa etmesi ve bir okula öğretmen olarak atanması dışında hiçbir gelişme ne gördük ne duyduk. Ayrıca kendi yüksek lisans diplomasını yine kendisi aslı gibidir şeklinde onaylamasına göz yuman, dolayısıyla bu sahte belgeyi öylece kabul eden ve ilgili şahısla oldukça samimi olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Sami Demirci, görevi ihmal ve hatta kötüye kullanmadan dolayı neden hala bir işlem yapılmadı? Olsa olsa Yandaşlık merhametidir bu kıyak diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

TACİZ SUÇLAMASI VARDI

Sözlerine devam eden Şanlı, “50. Yıl Ortaokulu müdürü ilen taciz suçlamasıyla kendisine soruşturma açılan İbrahim Ergün dosyası da fazlasıyla enteresan ve müphem. Aynı şekilde Eğitim Bir Sen üyesi olan bu şahıs; eğer taciz gibi ağır bir suçu varsa niçin müdür olarak görevlendirilmiştir? Yok, eğer bir okul müdürüne birileri böylesi ağır bir ithamda bulunup onun onuruyla oynama haysiyetsizliğini göstermişse bu müdür niye başka bir okula verilerek cezalandırılmıştır? Ayrıca okul müdürü haksızlığa ve bir iftiraya uğramışsa gerek kendisi, gerekse İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu iftirayı atanlar hakkında bir suç duyurusunda bulunmuş mudur” dedi.

 

EVİNE KALORİFER HATTI ÇEKMİŞ

Sözlerinin devamında Akmeşe İlkokulu Müdürü Adem Gürsel hakkında konuşan Şanlı, “Akmeşe İlkokulu Müdürü Adem Gürsel’i konuşalım. O da Eğitim Bir Sen üyesi. Kaldığı okul lojmanına, okuldan kalorifer hattı çekmiş ve bu vesileyle ulusal basına da konu olmuştu. Kısa süreliğine açığa alındı. Soruşturma devam etse de son duyumlarımız, kendisinin başka bir okula müdür olarak atanacağı. Bize de şu soruları sormak kaldı: İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne konuyla ilgili talep yazısı yazmış olsa da gerekli izinler kendisine iletilmeden bu müdürümüz lojmana kalorifer hattı çekebilir mi? Ne zamandan beri izin yazıları, bilgi yazıları olarak görülmektedir? İşin daha da vahimi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü daha izin vermeden bu okul müdürünün maaşından yakıt kesintisini nasıl yapmıştır” açıklamasında bulundu.

 

MESELE HESAPLAŞMA

Şanlı, “Kartepe Hayrettin Gürsoy Spor Lisesi Müdürü Hamza Cüneyt Altın. Türk Eğitim Sen Üyesi. Ne zimmetine para geçirme ne de herhangi bir nedenle çıkar sağlama; sadece kredi kartıyla okul adına para ödeme, spor salonunu kiraya verme ve bazı komisyonları kurmamış olma sebepleriyle kendisine soruşturma açıldı. Üstelik her bir harcamanın faturası da ibraz edilmişken. Aldığımız duyumlara göre, önce soruşturmaya gerek olmadığına karar verilen dosya Teftiş kurulundan geri döndürüldü ve mutlaka görevinden alınması talimatı verildi. Mesele bir hesaplaşma anlayacağınız. Nihayetinde Hamza Cüneyt Hoca görevinden alındı ve yine Kartepe’de başka bir okula öğretmen olarak verildi” dedi.

 

İKTİDARA SIRTINI YASLAYANLAR

“Ne diyelim, yazıklar olsun” diyen Şanlı, “Yandaşlığın böylesine, ahlakın, adaletin, vicdanın, inancın ve eğitimin böylesine yazıklar olsun. İktidara sırtını yaslayarak ötekileştirenlere, Milli Eğitimi yandaş eğitime dönüştürenlere, iktidar gücünü paralel bir sendika eliyle kamu çalışanlarına zulüm için sarf edenlere ve bu şehrin ağır sorumluluğunu bir vebal olarak omuzlarında ve vicdanında taşımakla yükümlü Sayın Valimize diyeceğimiz tek şey şudur: Allah adildir. Yerin üstünde de, altında da ilahi bir hesaplaşma elbette vardır. Zamanı takdiri ilahi; ama vukuu mutlaktır. Ve bize düşen sabırla beklemek, şerefimizi korumak ve sonuna kadar mücadele etmektir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

2030 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER