SARIBAY: AYNI DELİLLERLE ÖNCE BERAAT SONRA TUTUKLAMA

Sarıbay: Aynı delillerle önce beraat sonra tutuklama

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, geçtiğimi gün tutuklanarak cezaevine gönderilen eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’le ilgili bir açıklama yayınladı

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay açıklamasında Sefa Sirmen’in tutuklanmasının siyasi bir hamle olduğunu tekrar belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Partimizin duayeni, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı, 24. Dönem Milletvekili Sayın Sefa Sirmen hakkında hükmolunan hürriyeti bağlayıcı cezanın Yargıtay’ca onanması üzerine infazına başlanılmıştır.

Kamuoyunda bilgi kirliliğinin önlenilmesi için CHP Kocaeli İl Başkanlığı olarak basın açıklaması yapmak lüzumu hissedilmiştir.

Sayın Sefa Sirmen hakkında doğalgaz işinin yapılmasının İZGAZ tarafından yüklenici SAEİ-SOFREGAZ-VİNSAN konsersiyumuna verilerek İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin zarara uğratıldığı, bu şekilde bu konsersiyuma haksız menfaat sağlandığı iddia olunarak zimmet suçunun işlendiği gerekçesi ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmiştir.

Suç tarihi itibari ile 647 sayılı infaz yasasına tabi olup denetimli serbestlik tedbiri ile birlikte infazı gereken ceza miktarı 18 aydır; bu cezanın 1 yılı aşkın bölümünün infazı açık ceza evinde gerçekleşecektir.

Sayın Sefa Sirmen kimsenin parasını hırsızladığı için veya evinde ayakkabı kutusunda para bulunduğu için veya çocuğuna ‘oğlum evdeki paraları sıfırla’ dediği için veya koluna 700 bin dolarlık saati taktığı için veya baklava kutularında gönderilen paraları kabul ettiği için mahkum olmuş değildir.

Suç işleyenlerin ‘ben bu yargıya güvenmiyorum’ diyerek haklarında davalar açılmaması için kovuşturma izni verilmeyen veya suç işlendiği ayan beyan ortada olduğu halde takipsizlik kararı verilen ülkemizde sayın Sefa Sirmen hakkında verilen mahkûmiyet kararı şeref madalyasıdır.

Sayın Sefa Sirmen’in mahkum edildiği davaya konu olayla ilgili olarak önce Kocaeli 2. Asli Ceza Mahkemesi’ne 1999/699 esas sayı ile hizmet sebebi ile güveni kötüye kullanma suçundan kamu davası açılmış, bu arada kamuoyunda Rahşan Ecevit affı olarak yer eden 4616 sayılı yasa yürürlüğe girmiş ve davanın kesin hükme bağlanması ertelenmiştir.

Sayın Sefa Sirmen ve arkadaşları suç işlemediklerine olan inançla ertelemeyi kabul etmeyip yargılanmak istediklerini beyan etmeleri üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi 20.02.2008 tarih 2008/934 sayılı kararıyla talepler kabul edilmiş, ancak zimmet suçundan yargılama yapılması gerektiği yolunda karar verilmesi üzerine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2008/125 esas sayı ile kovuşturmaya devam olunmuş ve mahkemece 2011/64 sayılı karar ile beraatlerine hükmedilmiştir.

Bugün belediye yönetiminde olanlar ile ilgili verilen beraat kararlarını temyiz etmeyen AKP yöneticileri bu beraat kararını temyiz etmeleri üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi 21.04.2014 tarih ve 2014/7662 sayılı kararıyla beraat kararını bozmuş, bozma üzerine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/217 esası ile kovuşturmaya devam edilerek bu kez mahkumiyet hükmü verilmiştir.

‘Aklanmak hakkımdır’ diyerek davanın ertelenmesini kabul etmeyen sayın Sefa Sirmen’in aynı delilerle önce beraatına karar verilip sonra aynı delillerle mahkûmiyetine karar verilmesi; kararların verildiği tarihlere bakıldığında yargının siyasallaştığı zamana denk geldiği açıktır. Dolayısı ile yıllarca Yuvacık Barajı’ndan dolayı Sayın Sefa Sirmen’i mahkum etmek isteyen zihniyet bu yolla başaramadığını İZGAZ üzerinden elde etmiştir.

Bugün Kocaeli Kentinde hava kirliği yok ise doğalgaz kullanılıyor olmasındandır. Kocaeli ili Türkiye’de doğalgazı kullanmaya başlayan ilk 3 ilden biridir. 110 milyon dolara mal olan İZGAZ’ın 600 milyon dolara yabancı şirkete satılmış olması sayın Sefa Sirmen’in Büyükşehir Belediyesini zarara uğratmadığı aksine 490 milyon dolar kazandırdığını ispatıdır.

Bugün Kocaeli’nde Yuvacık Barajı sayesinde su sıkıntısı yaşanmıyor ise Körfez kirlilikten kurtuldu ise, depremde vefat edenlerin cesetleri kokmadan muhafaza edildi ise, etrafta çöp yığınları bulunmuyor ise, Kocaelispor marka oldu ise ve daha nice hizmetlerin altında sayın Sefa Sirmen’in imzası vardır.

Bugün partili partisiz herkes tarafından saygı duyulan insanların başında gelen Sayın Sefa Sirmen’in siyasallaşan yargının gücü ile mahkum edilmesi tüm Kocaeli halkının mahkum edilmesidir.

Kocaeli’nin 15 yılına damga vuran, Kocaeli’ni yaşanılır kent yapan, parti ayrımı gözemeksizin herkese kucak açan Sayın Sefa Sirmen nezdinde Kocaeli halkına yapılan bu haksızlığı içimize sindiremiyoruz”

6866 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 8 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER