SIĞINMA EVİNDE 'İMDAT' ÇIĞLIKLARI!

Sığınma evinde 'imdat' çığlıkları!

İzmit’te şiddet gören ve istismar edilen genç kızların bulunduğu bir sığınma evinden sabah saatlerinde çığlık sesleri yükseldi. Camlara çıkan genç kızlar, “Yardım edin, soyunma odalarında kamera var” diye bağırdı. Olay kısa sürede sosyal medyada duyuldu. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yurdumuzda ve kentimizde son günlerde akıl almaz olaylar yaşanıyor. Ensar Vakfı Üyesi bir eğitimcinin Karaman’da 45 erkek öğrenciyi taciz ettiği iddialarının yayılması ve eğitimcinin kimi suçlarını itiraf etmesinin ardından dün de Başiskele Barbaros İlkokulu’nda bir öğretmenin sınıftaki kız öğrencileri taciz ettiği gündeme gelmişti. Şimdi de İzmit’te bir kadın sığınma evinden benzer haberler geldi. Şiddet gören ve cinsel istismara uğrayan kadınların sığında evle ilgili sosyal medya hesabına bir video yüklendi.

 

İNTERNETTE YAYILDI

Ekşi Sözlük Sitesi’nde yer alan videolar ve paylaşımlar kamuoyunda yankı uyandırdı. Cama çıkarak çığlık atan kadınların göründüğü videolarda kadınlar, “Yardım edin, soyunma odalarında kamera var” diyerek bağırdı. Sığınma evinin güvenlik görevlilerini suçlayan ithamlarda da bulunan kadınlarla ilgili olay yerine sivil bir polis aracının geldiği de görüldü. #kocaelideneleroluyor başlığı altında hızla yayılan olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 

EN UFAK BİR TABELA YOK

Olaya tanık olan ve sosyal medyaya taşıyan kullanıcı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu sabah ev arkadaşımla okula giderken etrafı çitlerle çevrili bir tesisten imdat çığlıkları yükseldiğini duyduk. Arabayı tesisin önüne çekip güvenlik görevlisine ne olduğunu sorduğumda önemli bir şey olmadığını ve gitmemiz gerektiğini söyledi. Adamın tavırları garip geldiği için "burası nedir?" diye sordum. Özel bir tesis olduğunu ve yine gitmemiz gerektiğini söyledi, fakat ne binanın üzerinde, ne de kapı girişinde tesisin ne olduğuna dair en ufak bir tabela yoktu.

 

 

POLİSİ ARADI, YARDIM İSTEDİ

Durumdan iyice şüphelenip polisi çağıracağımı söyledim ve bana zaten bilgileri olduğunu ve birazdan geleceklerini söyledi. Bu esnada kızlar sürekli pencereden çığlık atmaya devam ediyordu. Ben yine de arayacağımı söyleyip 155i aradım. Çıkan memura olaydan bahsedip bir ekip göndermelerini istedim. Konuştuğum yetkili kişi ekip gelene kadar orada beklememizi rica etti. Polis ekibi gelene kadar içerideki kişiler sert bir şekilde gitmemizi söylüyordu. Beş dakika kadar sonra sivil bi araç gelip kapıdan içeri girdi. aracın plakasını alıp bi daha polisi aradık ve gelen kişilerin sivil polis olduğunu teyit ettik, fakat içeride bulundukları on dakika boyunca binaya girmek dışında hiçbir şey yapmadılar.

 

İŞKENCE EDİLİYOR İDDİASI

Kızlar hala çığlık çığlığa yardım istiyorlardı. kapıyı üstlerine kilitlemişler ve `soyunma odalarında kamera olduğunu, kendilerine işkence edildiğini ve aileleriyle görüşmelerine izin verilmediğini` bağırarak söylüyorlardı. bu esnada farklı ve diğerlerine nazaran daha ılımlı görünen bi güvenlik görevlisine çitlere yaklaşıp ne olduğunu sorduk. Adam gizli bi rehabilitasyon merkezi olduğunu ve yine gitmemiz gerektiğini söyledi. On dakika kadar sonra sivil polisler binadan çıktı fakat değişen hiçbir şey olmadı. Kızlar hala bağırmaya devam ediyordu. Olayların iyice kontrolden çıkacağını fark edip orayı terk ettik.

 


Sığınma evine polis ekibi geldi, öte yandan bir grup eylemci de sığınma evinin önünde

 

ADLİYEYE BAŞVURDU

Ardından hukuki konularda yetkin bi arkadaşıma durumu anlattım ve bunu savcılığa taşımamı önerdi. Bulunduğumuz yerden ayrılıp Kocaeli Adliyesi’ne, savcılığa suç duyurusunda bulunmaya gittik. Bu kısımdan sonra işler biraz daha şüpheli bi hal almaya başladı. İlk önce a isimli savcının odasına giderek durumu izah ettik. bu savcı kişisi tarif ettiğimiz yeri tam olarak bilmediğini, b isimli savcının daha iyi yardımcı olabileceğini söyleyerek b savcısına gitmemizi söyledi. Tamam deyip b isimli savcının odasına gittik ve durumu yine izah ettik. Ardından b savcısı a savcısını telefonla arayarak neden bizi kendisine gönderdiğini sordu. Kısa bi konuşmanın ardından cep telefonu çaldı ve c isimli ünvanını bilmediğim birisi b savcısına bi şeyler anlatmaya başladı.

 

SAVCILAR İLGİLENMEDİ

Bu esnada b savcısı telefonu hoparlöre alarak bize dinletmeye başladı. Telefondaki adam çocukların ifadelerinin alındığını ve bi sorun olmadığını söyleyip telefonu kapattı. `Peki bu c kişisi hiçbir şey yokken bir anda konuştuğumuz savcıyı arayıp neden bilgi verdi? biz savcıyla görüşürken arka planda ne dönüyordu ve adam neden arayıp brifing verme ihtiyacı hissetti? `Savcı telefonu kapattıktan sonra bize dönüp tesisin mağdur ve istismara uğramış çocuklar için yapıldığını, gizli olması gerektiğini ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Ben de ilk önce soruşturma ne kadar sürecek dedim. bir hafta da sürebilir, bir ay da sürebilir, üç yıl da sürebilir dedi.

 

TÜRKİYE'Yİ AYAĞA KALDIRAN OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

 

SERT BİR SES TONUYLA...

Soruşturmanın takipçisi olmak istediğimi söyleyince gizli yürütüldüğü için bunun mümkün olmadığını söyledi. Ardından duruşmalara katılmak istediğimi ve bu tür olaylarda soruşturma sürecinin bir aciliyeti olduğu için aslında söylediği kadar uzun sürmediğinden bahsettim. Bu söylediklerimden sonra sert bi ses tonuyla altı ay da sürebilir üç sene de, duruşmalara katılmak istiyorsan medyadan takip edip katılabilirsin dedi. Bütün bu süreçte okul servisinin en arkasında koltuğa yayılmış bir dördüncü sınıf öğrencisi oturuşuyla konuşuyordu. Pekala deyip odadan çıktık.

 

POLİS ŞİKAYETÇİ OLDU

Bütün bunlar yaşandıktan bir-iki saat kadar sonra ev arkadaşımın kullandığı aracın plakasını alıp babasına ulaşmışlar. Arayan polis çekim yaptığımız için bizden şikayetçi olunduğunu söylemiş, fakat böyle bir durumu kayıt altına almak herhangi bir suç teşkil etmiyor. Bütün bunlar yaşanırken gerek benim, gerekse ev arkadaşımın kafasında bir takım şüpheli sorular belirdi;
- eğer burası bir devlet kurumuysa neden herhangi bir tabela yoktu?
- bu tesis bahsedildiği gibi legal olsa dahi yönetimdeki belli kişiler bu çocukları istismar ediyor olabilirler mi?
- yukarıda bahsettiğim c kişisi neden durduk yere savcıyı arayıp bilgilendirme yaptı?
- b savcısı neden bu kadar agresif ve kesinlikle aydınlatıcı olmayan bi tutum sergiledi?
- eğer bu yaşananlarda herhangi bir anormallik yoksa neden bizden şikayetçi olundu?
- kurumun bizden şikayetçi olması bi tür sindirme politikası mı?

 

SIĞINMA EVİ PROTESTOSUNDA ÇOK SAYIDA GÖZALTI

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sığınma evinde yaşanan olayla ilgili CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Akar, olay hakkında gerekli mercilerle görüşmeler yaptığını ve valilik tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. Akar konunun yakın takipçisi olacağını da ekledi. MHP Kocaeli eski milletvekili Lütfü Türkkan da konuyla ilgili Facebook hesabından paylaşım yaptı. Türkkan, sosyal medya hesabından, "Bu konuda Kocaeli Valiliği ile yaptığım görüşmede, Valiliğin Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü vasıtası ile inceleme başlattığını öğrendim. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun bu konulardaki hassasiyetini iyi bilirim. Yapılan yanlışlığın cezasız kalmayacağını bilmenizi isterim" yazdı.

48610 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER