SURİYELİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Suriyelilerin sorunları çözülmeli

CHP eski milletvekili Murat Karayalçın, gündeme yönelik konuları değerlendirerek, Suriyelilere vatandaşlık verilmesinden önce Suriyelerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti

Eski başbakan yardımcısı, eski SHP genel başkanı, CHP eski milletvekili Murat Karayalçın cezaevinde Sefa Sirmen'i ziyaret ettikten sonra CHP İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya geldi. Partililerle sohbet eden Karayalçın basın mensuplarına gündemdeki konuları değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

 

SARIBAY VE HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR

Karayalçın, İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'e Sefa Sirmen'e olan desteklerinden dolayı teşekkür ederek, "Ben ziyaretlerimde ilk olarak örgütü ziyaret ederim. Bugün böyle olmadı. Önce cezaevine gittik, ardından bazı basın kuruluşlarına gittik. İl başkanı ve milletvekilimizin Sefa Bey'in yaşadığı süreçte gösterdiği ilginin ve yapmış oldukları çalışmalardan dolayı büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Ayrıca partililerimizin de gösterdiği ilgi ve sahip çıkmalarını, partimizin getirdiği dayanışma gereğini de yerine getirmelerini çok büyük bir beğeni ile karşılıyorum" dedi.

 

PROJELERE DAHİL OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM

Sefa Sirmen'le çalışmış olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Karayalçın, "Sefa Bey benim çalışma arkadaşım. Parti genel başkanı, başbakan yardımcısı olarak görev yaptığım dönemde Sefa Bey'in İzmit'le ilgili çalışmalarını izleme, gözlemleme fırsatı buldum. Sefa Bey'in İzmit'e kazandırdığı bütün projelere elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştım, yardımcı olmaya çalıştım. Sayın Sirmen'in İzmit'e çok önemli katkıları olduğunu biliyorum. Bende bu projelere dahil olmaktan, katkıda bulunmuş olmaktan dolayı çok büyük bir memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.

 

SORUNUN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİLMİYORUZ

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi hakkındaki görüşlerini beyan eden Karayalçın, "Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi verilmesin mi tartışmasını gereksiz uçlarda bir tartışma olarak buluyorum. 3 milyon Suriyeli belki daha fazlası ile birlikte yaşamaktayız. Bunun 1 milyona yakın kesiminin öğrenci olduğunu biliyoruz. Sayıları hakkında çeşitli rakamlar veriliyor. 600 bin diyen var, 800 bin diyen var, 1 milyona yaklaşan var. Daha bir sayımın yapılmadığını anlıyoruz. Yani önümüzde duran sorunun büyüklüğünü tam olarak bile bilmiyoruz" dedi.

 

 

NEDİR BUNLARIN STATÜSÜ

Karayalçın, "Suriyeli nüfus içinde Türkiye'nin eğitim alanında, sağlık alanında vermesi gereken hizmetlerin ele alınması gereken konu olduğunu düşünüyorum. Statülerinin ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Nedir bunların statüsü? Sığınmacı mı? Mülteci mi? Misafir mi? Bunu da tartışıp tanımlamak zorundayız. Bu kitle geri dönecek olsa da bir şekilde kalacak olsa da bu kitlenin eğitim, sağlık gibi hizmetlerinin nasıl karşılanacağı tartışılmalı. Bunlar daha sonra Türkiye'den iyi izlenimlerle ayrılmalılar. Bu hizmetleri almış insanlar olarak, Türkiye'yi iyi hatırlayarak dönmüş olmalılar" şeklinde konuştu.

 

ÖNCE SORUNLARI TARTIŞMALIYIZ

“Türkiye'nin yalnızca kapısını açması, yalnızca kamplarda ağırlaması tek başına yeterli değil" diyen Karayalçın , "Çok büyük sorunları olduğunu biliyoruz. 10 milyar Türkiye harcama yapmış. Gerekirse daha fazla kaynak bularak bu ihtiyacı karşılamalıyız. Bütün bu sorunların dururken vatandaşlık yapalım mı, yapmayalım mı tartışmalarını gereksiz buluyorum. Öncelikle bunları tartışmalıyız. Bunları konuşmalıyız" dedi.

 

İMZA KAMPANYASINA DESTEK

CHP'nin nikah kıyma işleminin muhtarlara ve müftülere verilmesine karşı başlattığı imza kampanyasını yerinde bulduğunu belirten Karayalçın, "Bu kampanyaya sadece CHP'liler değil, AKP'liler de imza veriyor. Bu bir parti görevi değil, cumhuriyet görevidir" dedi. Karayalçın, CHP kadın kollarının imza kampanyasına bir imza vererek de destek oldu.

 

TEK TEK MÜCADELE SONUÇ GETİRMEZ

Fransa'da yaşanan terör saldırılarına da değinen Murat Karayalçın, "Teröre çözüm olacak süreçlerde siyasal örgütlenme ihtiyacı var. Devletlerin tek tek bu terör örgütleri ile mücadele ederek sonuç almaları olanaklı gözükmüyor. İstihbarat paylaşımı ile bilgi alışveriş yapılmalı, gerektiğinde maddi ve fiziki güvenlik destekler yapılmalı ama görünüyor ki terörün varmış olduğu boyutlar bu tür çabalarla önlenecek durumda değil. Yeni bir takım çabalara ihtiyaç var" dedi.

 

SAVUNMA ÖRGÜTÜ KURULMALI

Türkiye'nin terör olayları için geçen hafta Varşova'daki NATO toplantısında bir takım düzenlemenin yapılması için girişim yaptığını ama başarılı olamadığını belirten Karayalçın, "Adını bile bilmediğimiz bir yığın örgütlerin etkinlikleri hep bizim bölgemizde. Suriye'de Irak'ta kimi zaman kendi topraklarımızda. Benim eski bir içişleri bakanı olarak önerim dünya ülkelerinin bu konuda yeni bir savunma örgütü, güvenlik örgütü geliştirmeleri. Ülkelerin birbirleri ile dayanışma içerisinde olmaları yetmiyor. Böyle bir konunun kaynağının bilinmesi önümüzde zorunluk olarak duruyor" ifadelerini kullandı.

1901 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER