TAMİRCİ DEĞİL, VOSVOS DOKTORU

Tamirci değil, Vosvos doktoru

Hayatının 48 yılını (yaklaşık yarım asır) Volkswagen marka otomobillerin tamiri ve bakımıyla geçiren Gölcüklü usta Kemal Soydar, vosvos meraklılarını ilgilendiren birçok bilgi paylaştı

Türk toplumunda yaygın olarak ‘vosvos’ diye adlandırılan, kaplumbağaya benzetildiği için de ‘kaplumbağa’ ya da ‘tosbağa’ ifadeleriyle de tanımlanan Volkswagen marka eski otomobillere gençlerin merakı ivme kazanarak artıyor.

Özellikle son dönemlerde dünyaca ünlü sanatçıların kliplerinde, moda haline gelen dizilende de idol karakterlerin altlarında sık sık vosvos gören gençler, bunlardan bir tanesine de kendisi sahip olmak istiyor.

Gençler arasında hastalık derecesine varan bu merak giderek artıyorken, onların hayaliyle yanıp tutuştuğu bu otomobilleri yaratan ender isimlerden birisi olan Gölcüklü Kemal Soydar ile bu konuyu konuştuk.

Gençlerin ‘doktor’ gözüyle baktığı, gıyabında da ‘vosvos doktoru’ olarak adlandırdığı Kemal usta, bizimle olan sohbetinde, kaplumbağa meraklıları için bizce hiç de yabana atılmayacak mesajlar gönderdi.

 

Siz, Gölcük gibi küçük bir ilçede, küçük bir sanayi sitesinde tamirci esnafısınız. Fakat adınız çok uzaklarda da biliniyor. Adınızı ananlar da özelliğinizi özetlerken ‘vosvos doktoru’ ifadesini kullanıyor. Bu doktorluk nereden geliyor?

-Teveccüh buyurmuşlar, sağ olsunlar. Şöyle bir baktığımda Volkswagen araçlarla ilk haşır neşir oluşumla bugün arasında 48 yıl geçmiş. Neredeyse yarım asır. Belki bunun bir sonucudur bu yakıştırma. 1968 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Tersane Kara Araçları Komutanlığı’nda çalışmaya başladım. O zamanlar NATO buraya Volkswagen araçlar gönderirdi. 1200 motor minibüs ve kamyonetti bunlar. Personel servisi, yük taşımak için. Bunların tamiri ve bakımı üzerine çalışıyordum. Askere gittiğimde de kademeye verdiler, orada da vosvosların sorumluluğundaydım. Volkswagen markasıyla neredeyse yarım asır birlikteyim diyebiliriz.

 

İLK ÜRETİM 1939’DA YAPILDI

Bu kadar birlikte olduğunuz şeyle ilgili ne söyleyebilirsiniz? Mesela nedir bu kaplumbağa veya tosbağa? Neden sevdalar oluşur buna? Neden aynı sevda aynı görüntüdeki Beetle’a olmaz?

-Kaplumbağalar veya halk tabiriyle tosbağalar dıştan bakıldığında benzetilse de Beetle’dan tamamen farklıdır. Beetle önden motorlu ve hava soğutmalıdır. Kaplumbağaların motoru arkadadır ve hava soğutmalıdır. Kaplumbağalar bambaşka bir şeydir. Dünyada bu tarza sahip başka hiçbir araç üretilmedi. Volkswagen Hitler döneminde 1934’te projelendi, başlandı, 39 yılında da imalatı gerçekleşti. 1939’dan 44’e kadar kamyonet ve minibüs olarak, halkı taşımak için yapılmış. Savaş bittikten sonra tazminat mahiyetinde İngilizler fabrikayı devralmışlar belli bir müddet onlar çalıştırmışlar, 52 senesine kadar. Teorik olarak Volkswagen’in özeti bu ancak bizim vosvos dediğimiz anlatılmaz yaşanır denilen şey. Ben normal meraklılarından çok ruhuna kadar inebildiğim için hayranlığım daha bir başka. Bu tamamen çok farklı bir şey. Yapım tarzı olarak da çok değişik. Diğer arabalardan çok farklı. Öyle akıllıca, öyle şuurlu davranılarak ortaya konmuş ki, bu akla ve özene gerçekten saygı duyulur.

 

Akıllıca derken?

-Şöyle ki, bunu izah edebilmem için o tarihleri anımsayalım önce. O tarihlerde Amerika da araba yapıyordu. Fransa da, Rusya da araba yapıyordu. Ama hiç birinin tarzı, bu Almanlar’ın tarzı kadar mükemmel olmadı. Almanlar o dönemde akıl olarak da teknoloji olarak da öteki saydığım ülkelerden çok önde olduğunu Volkswagen ile ortaya koyabilir. Almanlar hepsinden daha ileriymiş. Mesela Amerikalılar, Almanlar’ın 1934’te koyduğunu yağ pompasını 1954’ten sonra koymaya başladılar. Motor mukayesesini şimdi burada uzun uzun anlatmayayım. Sağlamlık konusunda vosvos üzerine araba görmedim. Bugün aynı arabayı banda koysalar, fabrikasyon üretime geçseler 100 bin liradan aşağıya mal edemezler aynısını. İddia ediyorum, bundan daha sağlamı dünyada üretilmedi. Ben 40 seneden beri vosvos için ‘şurayı da şöyle yapsalardı’ diyebileceğim tek kurusunu bulamadım. İtalyan arabasına dedim, Fransız arabasına dedim. Rus arabasına çok dedim. Hele İngiliz arabalarına… Ama şu vosvos için şurası da şöyle olsaymış diyemedim.

 

EN ÇOK PİRELER TUTULUYOR

Peki böyle kusursuz bir şeye talep nasıl? Bölgemiz insanının vosvosa olan ilgisi nedir?

- Ay olarak baz alırsak, günde ortalama 5 ile 10 kişi arasında kimsenin dükkanıma gelip ‘satılık vosvos var mı?’ diye sorduğunu söyleyebilirim.

 

Var mı peki satılık vosvos?

-Yok yani, arkası yok, bitti. Türkiye’ye 75 modeli de gelmiş, başka yok. 52 modelden tut, 75 modele kadar Türkiye’deki vosvos sayısı en fazla 5 bin civarında.

 

Bunun en çok tutulan modeli hangisi?

-Pire dedikleri. O çok tutuluyor. Yani 52’den tut 67’ye kadar olan modeli. Yani düz camlı olanlar. 73, 74 ve 75 modeller yani bombeli camlı olanlar pek tutmuyor, düz cam olanlar tercih ediliyor. Bu pireler hem daha sağlam, hem de daha eski oldukları için daha nostaljik bulunuyor, o nedenle tercih ediliyor.

 

Siz bugün bir vosvos alacak olsanız, hangi modelini alırdınız?

- Ben alsam 67’sini alırım. Daha eskisi daha iyi olmaz mı derseniz, daha eskilerinde konfor biraz azalıyor. Aslında 75 modeli çok konforlu, hele Meksikalar daha çok konforlu. Ama ben 67’yi alırım, onlar daha hafif, daha kibar, daha düzenli. Teknoloji anlamında hiç birinin diğerinden farkı yok. Değişik hiçbir şeyleri yok. Şekil farklılıkları var da işlevsellikleri aynı. Bir vosvostan söktüğünü bir başka vosvos modeline takabilirsin. Motorla ilgli hiçbir sıkıntı yok. En düşük modelinden söktüğünü, en yüksek modeline takabilirsin.

 

NEDEN ESKİ OTOMOBİL?

Peki size toplayasınız diye hangi modeller daha çok geliyor?

-Her modelden geliyor. Araba yaparken seçmeyiz. En çoktan en aza sıralarsak, 65, 66, 67, 63 ve 64 model diyebilirim.

 

Bir insan neden eski bir vosvos ister?

-Değişik nedenlerle oluyor bu. Kimileri çıkardığı sesi seviyor, kimileri nasıl göründüğüyle ilgileniyor. Ama birçoğu fark edilmek için vosvos sahibi. Şimdi yolda yürüyün binlerce araba görürsünüz, ama diyelim ki yanınızdan 1912 model bir Ford T modeli geçti, bakıp kalmaz mısınız? Bu dikkatinizi çeker, çünkü onun dışındakiler hepsi birbirine benziyor. İnsanların bazıları fark edilen otomobile sahip olmak istiyor.

 

Ben merak ettim. Hangi meslek grubu vosvosa daha ilgili?

-Genellikle subaylar, sonra doktorlar, sonra da öğretmenler gibi devlet memurları alıyor. Ama şu net söylenebilir ki, vosvos bizim insanımızın asıl arabası değil ikinci yedek arabası konumunda. Yani vosvos genellikle ikinci araç olarak alınıyor. Zaten doğrusu da bu. İnsanın her daim kullanımı için bir aracı olmalı, vosvosu da hafta sonları, keyif amaçlı kullanmalı. İnsan Pazar günü şöyle bir çıkıp keyif çatmalı.

 

ARTILARI DA VAR EKSİLERİ DE

Keyfi nerde? Bu kadar rahat olabilir ki mesela direksiyonu hidrolik değildir, çevirmek bile güç ister, öyle değil mi?

- Direksiyon tabi ki hidrolik değil ama nerdeyse hidrolik direksiyon kadar rahat. Motoru arkada olduğu için, ağırlık yok önde, o nedenle rahat. Güzel bir kullanımı var bunların. Bir de insan yani bilirsin bir de albeni istiyor, birisi bana baksın, biri beni sevsin, biri beni övsün, o tarzda. Kimileri bundan keyif alıyordur.

 

Her şey bu kadar tozpembe mi yani? Sıkıntı, sorun yok mu?

-Sıkıntı olmaz olur mu? Hem öyle çözümü mümkün olan sorun da değil kaplumbağa meraklılarının sorunu. Nesli tükenmekte olan bir hayvanı, kuşu düşünün. Onlar bile korumaya alınıyor, çaresine bakılıyor. Bu vosvosların da nesli tükeniyor. Üretilmiyorlar var mevcutlar da çürüyor, bitiyor. Kaportası sağlam araba bulmak güçleşiyor. Motor ve yürüyen aksam dediğimiz malzemelerdeki kalite düştükçe düşüyor.

 

Araba bitiyorsa meslek de bitiyordur?

-Bitiyor tabi ki, meslek de bitiyor. Burada mesela ben tekim. Başka yapan yok. Yetiştirdiğimiz adamlar var ama bunlar da hep yeni arabalara dönmüşler, eskiyi yapmıyorlar. Zaten bu iş sadece para amaçlı yapılmaz. Bu bir hobi. Para için yapılırsa, kazandırmaz bu.

 

100 MİLYARA VOSVOS VAR

Biraz da araba fiyatlarından konuşalım mı? Kaça alınıp satılır bunlar?

-5 milyara da var 100 milyara da var. Çok temiz olan arabalar var. İnternetten görüyorum, 65 model bir arabaya 60 bin euro yazmış adam. Az önce burada bir arkadaş vardı, arabası 35 milyar. Bende şuanda bir arabayı topluyorum, 40 milyar harcandı, yürüteceğim güne kadar bir 20 bin lira daha gidecek.

 

Yedek parça bulma sorunu yaşanan bir otomobil mi bunlar?

-Değil. Satılıyor her yerde. Ama Alman malı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Bulsanız dahi çok pahalı. Yan sanayi malzemeler var. Çin’i var, Tayvan’ı var, Brezilya var, Meksika var. En ucuzu Çin malı, bu da randımanlı değil. Meksika biraz daha randımanlı, onun önünden Alman geliyor, onun önünden Danimarka var, Brezilya var. Parçaların kalitesi yükseldikçe, fiyatlar bariz şekilde artıyor. İki kalite arasında öyle başka arabalarda olduğu gibi iki kuruşluk fark bunlarda yok. Mesela bir sindi kapak, 500 liraya olanı var, 2 bin 500 lira olanı var. 2 bin 500 olanı da yine Alman değil. Yüksek kalitede malzeme bulamıyoruz. Yoksa ucuz malzeme bol. Kaliteli malzemeleri de zaten varlıklı müşterilerimiz kabul ediyor, bazıları arabanın fiyatı ne ki diyor girmiyor o masrafa.

 

 

MAAŞ DÜŞÜKSE UZAK DURUN

Vosvos almayı düşünen birisi size gelip danışsa ona neler söylersiniz, nasıl yönlendirirsiniz?

–Şimdi, dizilere bakın, kliplere bakın kaplumbağa arabalara rastlarsınız. Ünlülerin birçoğunda vosvos var. Ferdi Tayfur’da, Cem Yılmaz’da vesaire. Altında vosvos olan zengin sayısı az sayılmaz. Bize her taraftan, Yalova, İzmit, Derince, Yarımca, Tütünçiftlik, Gebze, Kandıra, Düzce, Eskişehir, geçenlerde Samsun’dan her yerden geliyorlar araba yaptırmak için Adana’dan bile gelen var. Türkiye’nin birçok yerinden ayrıca arayıp bunu danışanlar var, alayım mı almayayım mı diyenler oluyor. Onlara ilk olarak ‘az maaş alıyorsan, paran azsa girme bu işe’ diyorum. Paran varsa vosvos alınması gereken arabadır. Çünkü yaşam tarzıdır. Sosyalleştirir. Vosvosun olmadığı yer yok. Olduğu her yerde de neredeyse herkes birbirini tanır, konuşur birlikte eğlenir, ihtiyaç halinde yardımına koşar, güzel bir paylaşım içindedir. Paran varsa gir arkadaş. Sadece araba alırken dikkat et. Bir kere alırken arabanın önce kaportasına bakacaksın. Kaporta çürük olmayacak. Bizim en büyük sıkıntımız, araba çürükse olur. Nihayetinde sen bütün malzemeleri kaportaya bağladığın için kaporta çürükse onları oraya sen bağlasan bile fayda etmiyor. Önce onların yapılması lazım veya onların düzgün olması lazım. Mekanikte sıkıntı yok, mekanikte istediğini yapabiliyorsun ama kaporta çürükse taktığın şey yarın bir gün yerinden çıkar. E tabi ki motorun durumuna da bakacaksın, o da önemli ama kaporta vosvosta en önemli şey.

 

Madem bu kadar kıymetli bu kaporta, neden biri çıkıp kaporta üretmiyor?

-Kaporta da yapan var ama ahım şahım değil. Ticari kazançlarına bakıyorlar, yeni arabalara kolay ve maliyetsiz kaporta imal edip satmak varken, Vosvosun maliyetli ve zahmetli kaportası üzerinde durulmuyor. Vosvos kaportası öyle Tofaş’a filan gibi değil. Çok girinti çıkıntısı var. Bir de teknik özelliği çok fazla. Yani diğerleri gibi düz bir sacdan yapılmıyor bu, çok detaylı bir yapısı var. Diyorum ya, bugün bir tezgaha konsa bu araç 100 bin liraya mal edemezsin bunu. O yüzden zaten üretimini durdurdular. Yani korkunç bir sağlamlığa sahip. Bir şanzımanı 40 sene dayanıyor. Düşün gerisini.

 

KULLANAN BİLGİLİ OLMALI

Yanlış düşünüyor olabilirim. Madem bu kadar sağlam, ben yolda yürüyenden çok kaldırımda çürüyenine rastlıyorum?

-İlgi ve tabi ki bilgiyle alakalı. Vosvos kullanıcısı bilinçli olmalı. Bilinçle kullanılmıyorsa vosvos, muhtemelen motorundan sorun çıkarır. Çünkü hava soğutmalıdır. Hava soğutmalı motor devirli kullanım ister. Göstergedeki vites değiştirme seviyelerine dikkat ve riayet etmeli kullanan. Sonra özellikle sıcak havalarda dikkat etmeli, bastıkça, gittikçe gitmemeli, çünkü motor rolantide soğutmalı kendini, şöyle 100, 150 kilometrede bir yere çekip çayını içerken rolantide tutup soğutmalı motoru. Bunun motoru, şimdiki arabalardaki gibi kendini korumaz, kara düzendir vosvos, manuel işlem ister, açacaksın kaputu, yağına sen bakacaksın, vidasına sen bakacaksın, kayışına sen bakacaksın, özellikle kayışına bakacaksın. Şimdiki arabalar gibi yağım azaldı, kayışım koptu demez kendi. İşte bunu yapmayanların arabası kaldırımda çürümektedir.

 

Birçok fotoğraf görüyorum, vosvoslar öyle değişik şekillere ve şirinliklere büründürülüyor ki, olmuyor mu böyle talepler?

-Evet çok değişik projeler ve tasarımlar var. Mesela Meksika’da adam n’apmış, her tarafını küçük küçük ambulle kaplamış, ışıklandırmış onu. Tavanına çim eken bile var. Ama burada yani ülkemizde böyle şeylere izin yok. Burada motor değişir, tescil alınır, renk değişir tescil alınır ama arabanın dışına ekstra bir şey ekleyemiyor veya çıkaramıyoruz. Dışarıda çok yaratıcı şeyler yapılıyor tosbağaya. Bizim içimiz gidiyor ama burada müsaade yok işte. Avrupa Birliğine girilirse belki o zaman olur. Bundan 10 sene önce biraz yapılabiliyordu, proje çiziliyordu, trafiğe gösteriyor izin alıyorduk, yapıyorduk küçük şeyler ama son yasalarla artık ekstradan hiçbir şey koyamıyoruz vosvosa. Öyle pek elimizi kolumuzu bağlayan bir şey yok ama bu tosbağayı öteki ülkelerde olduğu gibi her şekle sokabilme özgürlüğümüz olsaydı iyi olurdu. Böyle bir şey olsa ben hep vosvosu spor yapardım, üstü açık cabrio yapardım. Onun zevki orda bence. Ama ne yaparsın ki, müsadesi yok. Böyle isteyen de çıkıyor ama müsaadesinin olmadığını öğrendiğinde vazgeçiyor zaten.

 

Son olarak, bundan sonraki süreçte neler yapmayı düşünüyorsunuz onu sorabilir miyim, yeni bir vosvos doktoru ortaya koyacak mısınız mesela?

-Dediğim gibi yetiştirdiklerimiz oldu ancak bunlar eskilerle uğraşmadı, yeni arabalarla ilgileniyorlar. Ben de inşallah yeni dükkanıma geçeceğim, burada 3-5 sene daha yaparım herhalde. Çünkü malzemelerin kalitesi düştükçe düşüyor. Bu malzeme kalitesiyle arzu ettiğim sonucu alamayacaksam ne kendim yaparım, ne de müşterime öneririm. Zorlamanın bir anlamı yok. Ha tabi ki vosvoslardan ayrılmayacağım, ticari bölümünü tamamen kapatıp, tamamen hobi olarak yapacağım.

 

KENDİ DİLİNDEN KEMAL SOYDAR

İhsaniye Çiftlik Mahallesi’nde 1952 senesinde doğdum. Kavaklı ilkokulu ve Gölcük Ortaokulu’nda okudum. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Tersane Kara Araçları Komutanlığı’nda 1968’de göreve başladım. 1971’de askere gittim. Jandarma olarak yaptığım askerlikte de kademe birimindeydim ve Volkswagen araçları tamir ettim. 74 senesinde sanayiye geldim. Kendimi bildim bileli vosvos tamircisiyim. İki çocuk sahibiyim. Mesleğimi hobi ağırlıklı sürdürmekteyim.

13140 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER