TARHAN: OSB’LER MERCEK ALTINA ALINMALI

Tarhan: OSB’ler mercek altına alınmalı

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, organize sanayi bölgelerinin sorunlarının araştırılmasını istedi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, sanayileşme, kentleşme, çevrenin korunması, istihdam olanakları açısından önemli olduğunu belirttiği organize sanayi bölgelerinin sorunları ve bu sorunların çözümü için TBMM Başkanlığı’na bir meclis araştırma önergesi verdi.

Şimdiye kadar OSB’lerin doğru bir şekilde mercek altına alınmadığını belirten Tarhan, sürdürülebilir kalkınma ve sanayileşmenin organize sanayi bölgelerinin doğru yapılandırılması ile mümkün olduğunu belirtti.

 

YENİ OSB’LER

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verilen önergede, organize sanayi bölgelerinin sayısının 300’e yaklaştığı belirtilerek, doluluk oranları ile ekonomik, sosyal, bölgesel ve çevresel faktörlere ilişkin analizler yapılmaksızın yeni organize sanayi bölgelerinin işlevli ve verimli olmayacağına dikkat çekildi.

 

DOĞRU TEŞVİK POLİTİKASI OLUŞTURULMADI

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Başkanlığı’na sunduğu meclis araştırma önergesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Organize Sanayi Bölgeleri’ni önemsiyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri, sağlıklı bir çevre, düzgün kentleşme ve istihdam olanakları açısından önem arz ediyor. Ama bu her yere organize sanayi bölgesi oluşturulsun demek değil. Zaten yeni organize sanayi bölgeleri oluşturulurken dikkat edilecek kriterler doğru tespit edilirse bu; işsizliğin çözümlenmesine katkı sunacağı gibi sağlıklı ve temiz bir çevrede, düzgün yapılaşmış kentlerin oluşumuna da katkı sunacaktır.

Bütün bunlar hep birlikte değerlendirilerek, tarafların birlikte çözüm yollarını belirleyeceği konular. Bu nedenle bürokratların masa başında hazırladığı teşvik paketleri sorunun çözümünü sağlayamaz. İşletmelerin kamu alımları ile desteklenmesi, ağır vergi yüklerinin hafifletilmesi gibi önlemlerin alınması gerekiyor.

Ancak bu sayede sürdürülebilir bir kalkınma ve üretimin önünü açmış oluruz. Tam da bu nedenle konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oluşturulacak bir meclis araştırma komisyonu aracılığı ile detaylı olarak incelenmesinin bizi daha doğru çözümlere ulaştırabileceğini düşünüyorum.”

 

KENTLER NEFES ALMALI

Son yıllarda yeşil alanların talan edildiği, hatta -sözde sanayileşme uğruna- tarım alanlarının yok edildiği bir sürecin yaşandığına dikkat çekilen önergede, organize sanayi bölgeleri teşvik edilerek, tarım alanlarının korunması gerektiği ve bu sayede kentlerin nefes almasının sağlanacağına dikkat çekildi.

1821 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER