TARİHİ YERLERE ATIK DÖKMÜŞLER

Tarihi yerlere atık dökmüşler

Kocaeli’de antik su kemerleri bulunan Paşasuyu’na, bir firmanın üretim atığı döktüğü ortaya çıktı

Antik Nikomedia’ya su taşıyan antik kemerleri ve kanalları bulunan, Osmanlı döneminde de padişahlara özel olarak su gönderilen Kocaeli'nin Paşasuyu Kanyonu'nda bulunan dereye, bir firma üretim atığını döküyor. Doğa yürüyüşü yaptıkları esnada yaşananları fark eden doğa savunucusu Güven Yüksek, dereye yaklaştıklarında bir balçıkla karşılaştıklarını söyledi. Yüksek, "Biraz daha ilerlediğimiz de, o pınarlarda renk değişimine denk geldik. Ana dereye ulaştığımızda renk değişiminin yanında çok keskin bir koku karşımıza çıktı. Yakınından bile geçerken midemiz bulandı, bakamadık. Çok keskin bir tabaka var. Yörenin insanları orada piknik yapıyordu. Onlarla konuştuğumuzda, bölgede bir çiftlik olduğunu, onun üretim artıklarının dereye verildiği söylediler" dedi.

 

SAĞLIK SORUNLARI

Köylülerin bu durumdan şikayetçi olduğunu fakat sonuç alamadığını ifade eden Yüksek, "O dere devamında Hacıoğlu Köyü'nden geçiyor. Köyün sağ ve solunda tarım arazileri var. Aynı zamanda hayvancılıkta var. Üstüne o dereden su alıyorlar. Sohbet esnasında köylüler sağlık sıkıntısının başladığını söylediler. İç hastalığı konusunda sıkıntılar yaşanıyormuş. Neticede havalar sıcak, sıcakla beraber suyu da oradan çekiyorlar. Köye gelen su daha geriden geliyor ama karışma ihtimali çok yüksek" şeklinde konuştu.

Konuyu yakından takip eden, ismini vermek istemeyen köy sakinlerinden bir yurttaş, köylüler olarak şikayetçi olduklarını ama sonuç çıkaramadıklarını, belediyenin cezai işlem kullanmasına rağmen bir şeyin değişmediğini belirterek, "Çiftliğin suyu karışıyor. Yeraltı kanallarından Paşasuyu'yla birlikte Gölkay dediğimiz baraja giriyor. Hayvanlar ve balıkların etkilendiği gibi, o gölette sporcular pis suyun içinde su kayağı yapmak zorunda kalıyor. Balıklar ve kurbağalar sudan çok etkileniyor" diye konuştu.

 

YAĞMURDA DÖKÜYORLAR

İsmini vermek istemeyen yurttaş şöyle devam etti: "Her gün dökmüyorlar, belirli günlerde döküyorlar. Tankerleri dolunca dereye salıyorlar, özellikle yağmurlu havada döküyorlar. Yağmur yağdığında simsiyah, zifir gibi şey suya karışıyor. O su hayvancılıkta da tarım alanlarında da kullanılıyor, neticede olumsuz etkileniyoruz."

Öte yandan firmanın sahibi Çağdaş T., yağışlı havada bir kere taşma olduğunu belirterek, “1.5 aydır elimizde hayvan yok. Kesilen cezaya da itiraz ettik” dedi.

 

TEK TEHLİKE ATIK DEĞİL

Paşasuyu'na define arayanların zarar verildiğini belirten Güven Yüksek, “Bölgede en çok define avcılarının kazılarına denk geliyoruz, bu sefer biraz daha fazlaydı. Derede karşıdan karşıya geçerken kullandığımız tarihi köprüyü yıkmışlar, sanırım define aramak için. Hatta bu pazar en az 10'a yakın çukur gördüm" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgün

5447 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER