TAŞKÖPRÜ BÖLGENİN LOKOMOTİFİ OLACAK

Taşköprü bölgenin lokomotifi olacak

Körfez Taşköprülüler Dernek Başkanı Mustafa Gülcan, gerekli yatırım yapıldığı takdirde Taşköprü’nün bölgenin lokomotifi olacağını ifade etti

Körfez Taşköprülüler Dernek Başkanı Mustafa Gülcan, Taşköprü köylerinin bölgeye turizm ve tarım olarak büyük katkı verecek potansiyele sahip olduğunu, yapılacak yatırım ve düzenlemelerle, Kocaeli’nin turizm alanında lokomotifi olabileceğini söyledi.

Bu güne kadar hep vaatlerin sözde kaldığını belirten Gülcan, son olarak ortaya atılan çöp fabrikasının da bölgenin tarım ve turizmine darbe vurduğunu belirtti.

Mustafa Gülcan, çok eski bir tarihe sahip olan Taşköprü köylerinin geniş bir alanı kapsadığını, tarihi dokusuyla bu bölgede kurulan uygarlıkları yansıttığını ve hepsinin izlerinin korunduğunu ifade etti.

Gülcan, “Bu gün bölgeye yapılacak turizm yatırımı, fazlasıyla katkı olarak geri alınır. Yapılacak çalışmalar sonrasında hem bölge halkı ekonomik olarak kazanır, hem kültürel zenginlikler günümüze aktarılır, hem de bu alanın tarihi ve doğal yapısı korunarak Kocaeli ve çevresine önemli gelir katkısı elde edilebilir. Taşköprü köyleri yakından incelendiğinde, çok eski bir yerleşim alanı olduğu için bir çok kültürün izlerini taşıyor’’ dedi.

 

Başkanım, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

-1972 Körfez doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 2002 yılında İstanbul’da özel yabancı bir firmanın şirketler topluluğunun genel müdürlüğünü yaptım, daha sonra ise Körfez’e döndüm ve kendi muhasebe büromu açtım. Bir sigorta şirketinin temsilciliğini de yapıyorum. Son dönemde; Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Körfez Taşköprülüler Dernek Başkanlığı ve Körfez Lojistikçiler Derneği Kurucu Üyeliği görevlerini yapıyorum.

 

100’E YAKIN KÖYDEN OLUŞUYOR

Taşköprü denilince insanın aklına nereler geliyor, hangi köyler bu alanın içerisine giriyor?

-Taşköprü; Kocaeli’ye bağlı Derince, Körfez ve kısmen Gebze ilçelerinin sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 100 civarında köyden oluşan bir bölgenin adıdır. İsmini yine bölge içinde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu bilinen kemer köprüsünden almaktadır. Taşköprü bölgesindeki köylerde Türkmen kökenli Manavlar yaşamakta, tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Köylerin büyük bir çoğunluğunun il ve ilçe merkezlerine yakınlığı sebebiyle; sosyal yaşamından kopuk olmayan bölge halkı, aynı zamanda ilçelerde yaşayan hemşerileriyle koordineyi sağlamak ve sosyal yardımlaşmayı sağlamak adına Taşköprü Dernekleri kurmuşlar. Bu dernek vasıtasıyla her yıl sonbahar aylarının başında ‘Hasat Sonu Festivali’ altında bir dizi etkinliklerle bir araya gelip kutlamalar yaparlar.

Bölgede Dümbüldek Suyu ismi verilen şifalı bir su bulunmakta ve böbrek taşlarının düşürülmesinde çok etkili olduğu bilinmektedir. İzmit Taşköprü olarak anılan yöre aynı zamanda ilk Türkmen yerleşimlerinin olması bakımından önem taşımaktadır. Kendilerinin yaklaşık olarak 1330-1350 yılları arasından beri burada oluğunu belirten insanların yaşam biçimleri aynı zamanda İzmit’in yerli halkı olması sebebiyle de önemlidir. Kocaeli çevresi üzerine atfedilen giyim kuşam gelenekleri sanılanın aksine gerek Adapazarı ve çevresindeki giyim kuşama, gerekse de Bursa ve çevresindeki giyim kuşama benzemeyen kendi özgü bir biçim sergilemektedir.

Manav olmalarının yanında kendi deyimleriyle ziraatla uğraşmaları ve reçberlikten başka bir şey düşünmediklerinden gündelik giyimleri yaşam tarzlarını yansıtacak kadar sadedir. İzmit’in yerli halkı olması açısından İzmitli yerli halkın kültürünü belirleyecek olan Taşköprü ahalisi yine manav olma özelliklerinden kaynaklanan kendi kendine yetme güdüsüyle giyim kuşamını kendisi sağlayan bir görünüm çizmektedir. Erkek ve kadın giyimi olarak iki alt başlıkta incelenen giyim kuşam kültürü yörede tüm Taşköprü’de benzer özellikler taşımaktadır.

 

ESKİ YAPILAR VE TÜRBELER

Taşköprü olarak bilinen kaç köy var?

- Tarihi ipek yolu ile Nikomedia’ya ulaşan yolun üzerinde olan köprü daha sonra bölgede yaşayanlar tarafından Taşköprü adıyla anılmaya başlamış ve civar köyler kendilerini "Taşköprü Divanı" olarak belirlemişlerdir. Divan yerleşim tarzı daha çok manav yerleşim birimlerinde gözlemlenen bir yapılanma tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi başına muhtarlık olamayacak dağınık durumdaki birbirine yakın üç ve daha fazla yerleşim yeri bir araya gelerek bir köyü ve her yerleşim yeri de o köyün mahallelerini oluşturmaktadır. Ancak bu durum 1980 öncesinde muhtarlığı olmayan küçük köylerin birleşerek "divan" olarak adlandırdıkları yerleşim birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır

Bugün idari yapılanmada kullanılmayan bu kavram halen yöre insanın köy tabirlerinde kullandıkları bir kavram olarak yaşamaya devam etmektedir. Karayakuplu Divanı, Tahtalı Divanı, Gerede Divanı, İshakçılar bunun en güzel örnekleridir. Ancak "Taşköprü Divanı" olarak anılan yerleşim yerinde Taşköprü adında ne bir merkez ne de bir köy yer almaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun da Taşköprü’den geçtiği bilinmektedir. Bugün Körfez ve Derince ilçe sınırları içinden geçerek İzmit’i İstanbu’a bağlayan ve Eski İstanbul adıyla anılan yolun kuzeyinde, İstanbul il sınırına kadar olan bölgede yaşayanlar kendini manav ve "Taşköprülü" olarak tanımlamaktadır.

Kıyırlı, Sevindikli, Osmanlı, Hayettinli (Hayradınlı), Kuşluköy, Kıdışlı, İshakçılar, Tahtalı, Gerede, Dümbüldek, Karakadılar, Karagöllü, Sofular gibi yaklaşık olarak gerek Körfez ilçe sınırları içinde gerekse Derince ilçe sınırları içerisinde yer alan yirmi beş kadar köy ve bunların mahalleleri Taşköprü adıyla anılmaktadır. Hemen hemen her mahallede eski yapılar, çeşmeler, höyükler ve türbeler yer almaktadır. Bu kadar tarihi zenginliğe rağmen gereken ilginin gösterilmemesini anlamak mümkün değildir.

 

BİZLERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Bu alanlar tarih açısından bu kadar önemli iken oraya bir çöp fabrikası yapılması gündeme geldi. O tartışmalar bitti mi yoksa halen sürüyor mu?

-Çöp fabrikasının kurulacağının söylentisi bölgeye büyük zarar verdi. Bir yandan yatırım açıklamaları ilgiyi arttırırken, diğer yandan bu çalışma adeta tüm umutları baltaladı. Şu anda çöp fabrikası beklemede duruyor ama diğer yandan da yapılmakta olan yeni otoyol çalışmaları güzergahında oynamalar olması bizi endişelendiriyor. Yeni değişiklikle, otoyol muhtemel çöp fabrikası için düşünülen alanın tam önünden geçiyor. Umarım biz yanılıyoruzdur ve bir kez daha yanlışlık yapılmaz, bu tesisler burada gündeme gelmez.

3257 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER