TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI HIZLA ARTIYOR

Teknoloji bağımlılığı hızla artıyor

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gebze Şube Başkanı Enver Şahin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlarına teknolojiye olan bağımlılığının arttığını söyledi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gebze Şube Başkanı Enver Şahin, cemiyet olarak yaptıkları faaliyetler ve projeler hakkında gazetemize bilgi verdi. Gelişen teknolojiyle birlikte insanların teknolojik bağımlılığının arttığını ifade eden Enver Şahin, aileleri bu konuda uyarıda bulundu.
Kocaeli ve Gebze’de, Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM)’nin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Enver Şahin, bu merkezin bir an önce kurulması gerektiğini ifade etti. Ailelere bir tavsiyede de bulunan Şahin, ailelerin çocuklarıyla ilgilenmeleri gerektiğini söyleyerek, “Aileler olarak çocuklarımıza kurallar koyalım” dedi.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-Aslen Malatyalıyım. 2001 yılında Gebze’ye tayinim çıktıktan sonra Gebze’ye taşındım. Şu anda da Gebze Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde biyoloji öğretmeni olarak görevime devam ediyorum. Evli ve bir çocuk babasıyım.

 

Yeşilay’da ne zaman görev almaya başladınız?

-2012 yılında yedek yönetim kurulu üyesi olarak ilk görev almaya başladım. 2012 yılında mevcut şube başkanının istifa etmesinden dolayı tekrardan bir kongre oldu. Şube başkanı olarak aday olup şube başkanı olarak seçildim. 2012 yılında Kocaeli Yeşilay Derneği olarak biliyorduk. Geçen yıl ki yaptığımız genel kurulda isim değişikliğine gidildi. Kocaeli büyük bir il olması nedeniyle her yere yetişmek zor oluyordu. Bizler bu konuda gerekli çalışmayı yapmıştık. Ancak ismimizin değişmesinin bizler için bir faydası oldu.

 

700 ÇIRAĞA ULAŞTIK

Ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

-Her yıl olduğu seminerler ve konferanslar veriyoruz. Bu yıl bu faaliyetlerden farklı olarak ilk kez yapılan bir çalışmayı hayata geçirdik. Çıraklık Sosyal Rehber isimli bir çalışma yaptık. Sanayide çalışan 700 çırağa el uzattık. Bu 700 çırağı 100’ler gruplar halinde bir plan ve proje yaptık. Bu projeyi genel merkeze sunduk. Genel merkezin de onayıyla çırakların hayatlarında hiç yaşamadıkları şeyleri yaşattık ve bağımlılıkla ilgili olarak da eğitimler verdik. Bu çırakları ilk önce sinemaya götürdük. Sinemada film gösteriminden sonra hep beraber bir yemek yedik. Yemeğin ardından carting yarışması yaptık. Gebze Ballıkayalar’da hep birlikte bir piknik yaptık. Son olarak Boğaz’da bir yat gezisi yaptık. Bu etkinliklerden sonra etkinliklere katılan tüm çıraklar bizlere teşekkür ettiler. Hayatında ilk kez sinemaya, İstanbul’a giden çocuklarla karşılaştık. Bu çocukların bağımlılarla tanışması daha kolay. Hem para kazandıkları hem de yaptıkları iş nedeniyle her türlü insan ile tanışma olanağına sahipler. Dolayısıyla onlara el uzattık ve başarılı bir çalışma yaptık diye düşünüyorum.

 

Kaç üyeniz var?

-Üye sayımız her geçen gün artıyor. Son üye sayımız 967 idi.

 

Bu faaliyetleri yaparken yerel yöneticilerden bir destek veya katkı görüyor musunuz?

-Başta belediye başkanı olsun kaymakamla zaman zaman bir araya geliyoruz. Sağ olsunlar bir talebimizde her zaman bizlerin yanlarında oluyorlar. Milli eğitim müdürüyle de bir komisyon oluşturarak bir dizi çalışmalar yapıyoruz.

 

İleriki dönem için ne tür faaliyetleriniz olacak?

-Sağlıklı Nesi ve Sağlıklı Nesil diye bir projemiz var. Bunu ilçe milli eğitim müdürlüğü ile birlikte yapıyoruz. Bu bir yetenek yarışması. İlk, ortaokul ve liselerde karikatür, resim, kompozisyon, kısa film gibi yarışmalar yapılacak. Yeşilay’ın ne demek olduğunu anlatılacak. Daha sonra yarışmada kazanan öğrencilere ödüllerimiz olacak. Yeşilay’a üye olan öğrencilere kimlik kartı çıkarıyoruz ve buna devam edeceğiz. Seminerlerimize devam edeceğiz.

 

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI ARTIYOR

Aileler çocuklarının bağımlılığa karşı neler yapmalı?

-Gebze kozmopolit bir bölge. Aileler çocuklarıyla birebir ilgilenmesi gerekiyor. Küçükken dinlediğimiz çocuklar büyüyünce bizleri dinlememeye başlıyor. O netice itibariyle de çocukların bizlerden uzaklaşması için bazı şeylere itiyoruz. Sadece zararlı maddelerle değil artık teknoloji bağımlılıkla ile de mücadele ediyoruz. Bir aile evde oturduğu zaman çocukları kendilerini rahatsız etmesin diye ya televizyona, ya bilgisayara ya da cep telefonuna yönlendiriyor. Bu yönlendirmeler neticesinde çocuklar sanal dünyada her şeyle karşılaşabiliyorlar. Karşılaştığı şeylerden olumsuz etkileniyor. Ondan sonrada sıkıntılı bir birey yetişmeye başlıyor. Çocuklarımızla ilgilenelim. Çocuklarımızın arkadaşlarının kimler olduğunun bilsinler. Hatta arkadaşları ile tanışsınlar. Aileler çocuklarına kurallar koymalı.

 

Teknolojik bağımlılığı ne tür zararları var?

-Teknoloji bağımlılığında özellikle sanal dünyada çocuklar her şey ile karşılaşabilirler. Sosyal medya üzerinden olsun veya normal televizyonlar olsun bizlerin bilinçaltına etki ediyorlar. Oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı çocukları sosyallikten koparıyor. Bir nevi kişinin etraftaki insanlarla ve ailesiyle ilişkisini koparıyor. Bu kopmalar neticesinde yalnızlaşmalar oluyor. Yalnızlaşmalar neticesinde başka şeyler ortaya çıkıyor. Sosyal medya üzerinde kötü insanlarla tanışmaya başlıyor. O insanların yapmış olduğu şeyleri yapmaya başlıyor. Böyle olunca zararlı maddelere alışkanlığı başlıyor. Bizim bu konuda tüm aileleri söylediğimiz bir sloganız var. Benim çocuğum yapmaz deme. Herkesin çocuğu yapar. Aileyle ilgili olarak bir önemli şey daha söylemek istiyorum. Çocuklara en büyük örnek ilk başta aileleri, daha sonra eğitimciler ve çevresindeki kişilerdir. Bu nedenle siz ne yaparsanız çocuğunuz da aynısını yapar. Anne sigara içiyorsa çocuğu da içiyor. Sosyal medya yüzünden insanlarda utanma duygusunu yok oldu.

 

Ailelerden çocukları ile ilgili ne tür şikâyetler alıyorsunuz?

-En fazla ailelerden teknoloji bağımlılığı ile ilgili olarak şikâyetler geliyor. Ancak bunu aileler kendileri yapıyor. Ailenin çocuklarla iletişim kurmaması için çocukları teknolojiye yönlendiriyorlar. Bir misafirliğe giden bir aile çocuğu az biraz ses çıkarınca eline cep telefonu veriyor. Bunu büyükler bile yapıyor. Sürekli ellerinde cep telefonuyla.

 

AMATEM’İN OLMAMASI BİR EKSİKLİK

Dernek olarak kötü alışkanlıklara buluşan bu tür insanlar ne tür yardım veya destek veriyorsunuz?
-Dernek olarak bizim tedavi sürecinde bir etkimiz yok. Ancak bizi arayan insanların yardım talepleri olduğu Kocaeli bölgesinde AMATEM olan Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi yok. Bizlerde kişileri bazı kurum veya kuruluşlara yönlendiriyoruz.

 

Kocaeli’de AMATEM’in olmaması bir eksiklik mi? 

-İllaki bir eksiklik. AMATEM’in olmaması nedeniyle başvurulacak bir yer yok. Kocaeli değil Gebze’de bile bu merkezin olması gerekiyor.

 

Madde bağımlılığı konusunda bir ara bonzai çok yaygındı. Size bu konuda şikâyet veya yardım isteyen oldu mu?

-Gebze’de bazı bölgelerde bunun kullanıldığı ve satıldığını duyuyoruz. Başkan olduğum ilk yılımda bir öğrenci bile bu yüzden kaybettim. Ondan dolayı da bu tür işlere daha çok girdim. Artık eskisi gibi bu konuyla ilgili olarak şikayetler azaldı.

1250 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER