TEMEL: GÖLCÜK BİZİM EVİMİZ

Temel: Gölcük bizim evimiz

Kentimizin en büyük işletmelerinden olan Ford Otosan fabrikası, Gölcük ve Yeniköy fabrikasında görevlendirilen yeni yöneticilerini kamuoyuna tanıttı. Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, basın mensuplarının sorularını cevapladı

Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, Kocaelili basınını Gölcük’te kurulu olan Ford tesislerinde ağırladı. Yılbaşında fabrika müdürlüğü görevine getiren Temel, basın mensuplarına yeni görev alan yöneticileri tanıttıktan sonra kısa bir açıklama yaptı. Temel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Sene başında Kocaeli fabrikasında yönetimde bazı değişiklikler oldu. Biz de bir emeklilik ve yaş kuralı var biliyorsunuz. Bu herkes için geçerli olan bir kural. Sene başında bazı üst düzey yöneticilerimiz emekli oldu. Yönetim seviyesinde çalışanlarımızı geliştirmek için bir rotasyon da söz konusu. Bunun paralelinde aralık ayında kimi atamalar oldu.

 

İTÜ MAKİNE MEZUNU

Ben hem Gölcük fabrikasının hem Yeniköy fabrikasının ve yeni projeler müdürlüğünün genel müdür yardımcılığına geldim. Bugün hedeflerimizden, amacımızdan bahsetmek için bir araya geldik. Bunlarla ilgili kısa sunumlar hazırladık. Bu sunumlardan biri çalışanlarımızla paylaştığımız bir video içeriyor. Ben biraz kendimden bahsedeyim. 1968 İstanbul doğumluyum. Aslen Balıkesirliyim. Okul hayatım İstanbul’da geçti. Alman Lisesi’nde okudum. Almanca ve İngilizce biliyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Bölümü mezunuyum.

 

GÖLCÜK’LE TANIŞMA 1992’DE

1992 senesinde Gölcük’e geldim. Gölcük’te askerliğimi yaptım. Tersane komutanlığında çalıştım. İlk bu kentle tanışmam 1992’ye kadar gidiyor. Eskiden buralar boş araziydi. Sadece Gölcük merkez vardı. Ben bir sene askerlik yaptıktan sonra Ford Otosan’da Hasanpaşa tesislerinde işe başladım. 1994’ten sonra 1998’e kadar kalite güvencede çalıştım. Daha çok müşteri şikayetleriyle haşır neşir oldum. 1998 yılında tam benim için bir dönüm noktası oldu. Kızım bir yaşına girmişti. Bu arada evliyim. Eşim çocuk doktoru ve İstanbul’da çalışıyor. Bir kız bir erkek çocuk babasıyım.

 

YOĞUN MESAİLER

1998 senesinde ben Gölcük Fabrikası’nda pres atölyesini kurmakla görevlendirildim ve Gölcük maceram yoğun olarak başladı. Biliyorsunuz 1999’da yaşamış olduğumuz olay... Ben o sabah yola çıkıp buraya gelecek fakat gelemedim. Bir gün sonra geldim. Ben Gölcük’ün depremden bir gün sonraki durumunu yaşadım. Kalbimde hissettim. O acının ardından pres atölyesini kurduk. 2012’de Gölcük Fabrika Müdürü olarak görevlendirildim. Hem mavi yakayla hem beyaz yakayla vakit geçirme fırsatı buldum. Gece saat 12’den sonra ben bir arkadaşıma iyi geceler dedim ve aynı arkadaşıma 6 saat sonra günaydın dedim. Yoğun çalışıyorduk. Yoğun çalışma şartlarını iyi biliyorum.

 

KENTE VAKİT AYIRMAK İÇİN...

2000’li yıllarda Ford’un iş güvenliği standartları çok ağır standartlardaydı. İş güvenliği uygulama şampiyonluğu görevini üstlendim o dönemde. Son olarak 2016 Şubat ayında biraz daha genişleyerek Yeniköy, Gölcük ve şirketin üretim anlamında yeni projelerinden sorumlu oldum. Arada sırada Eskişehir fabrikasına da gidiyorum. Biraz daha fazla gezmeye başladım. Elimden geldiğince Gölcük’e ve kente vakit ayırıp ilçe esnafıyla vakit geçirmek için çabalıyorum.” Temel’in ardından Yeniköy Fabrika Müdür Gültekin Hanlıoğlu ve Gölcük Fabrika Müdürü Müjdat Tiryaki söz aldı. Hanlıoğlu ve Tiryaki de çalışma hayatıyla ilgili bilgiler verdi.

 

VİZYONUMUZU YENİLEDİK

Fabrika müdürleri kendini tanıttıktan sonra yeniden söz alan Cem Temel, “Bizler geçen senenin sonlarına doğru ekiplerimizle oturduk ve çalışmaya başladık. Hem beyaz yakalar hem de mavi yaka temsilcileri vardı aramızda. ‘Gelin yeni vizyonumuzu belirleyelim’ dedik. Biz bu işin kolay olacağını bir kaç saatlik toplantılarla halledebileceğimizi düşünüyorduk. Fakat öyle olmadı. Günler süren toplantılar sonunda vizyonumuzu belirledik. Bu sunumda yeni vizyonumuzu göreceksiniz. Bu videoyu hazırlarken her kelimenin bir anlamı olduğunu gördük. Sizlerin mesleğinize bir kez daha saygı duyduk. Kelimeleri güçlü bir şekilde kullanmak hiç de kolay değil” şeklinde konuştu.

 

BİZ ARTIK KOCAELİ’YİZ

Konuşmaların ardından fabrika yönetimi tarafından hazırlanan sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından Cem Temel, “Biz İstanbul Hasanpaşa’da kurulduk ancak Gölcük’e taşındık. Gölcük artık bizim evimiz. Bu yöre, bu kent bizim. Okulu bizim, insanı bizim. Biz artık Kocaeli’yiz. Ağabeylerimizin, büyüklerimizin bizlere göstermiş olduğu yolun üstüne bir şeyler eklemek istiyoruz. Bu sebeple her geçen gün üzerine birer tuğla koyarak tesislerimizi güçlendiriyoruz” dedi. Genel müdürü yardımcısı Cem Temel’in sunum sonrası yaptığı konuşmanın ardından Ford Otosan yetkilileri basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

ELEKTRİKLİ TRANSİT ÜRETİLDİ

Cem Temel, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Fikri Işık’ın elektrikli araç üretimi teşvikleriyle ilgili olarak, “Elektrikli araç konusunda herhangi bir çalışmamız yok bizim. Daha çok Amerika merkezli Ford’un çalışması var bu konuda. Biliyorsunuz elektrikli araçlar şu anda ticari kullanım için çok ön planda değil. Biz fabrikamızda bir adet Transit’i prototip olarak elektrikli üretmiştik. Fakat başka bir üretim gerçekleştirmedik” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz yıl yaşanan metal eylemleriyle ilgili de konuşan Cem Temel, eleman alımlarının sürekli devam ettiğini ancak geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar dolayısıyla bu konunun tartışılır hale geldiğini ifade etti.

 

87 KİŞİ İŞTEN AYRILDI

Genel müdür yardımcısı Cem Temel konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz hiçbir çalışanımızı iş başı eğitimi yapmadan çalıştırmıyoruz. Çünkü hem kuralları, hem yapacakları işi bilmiyorlar. Biz çalışanımızı hiçbir şekilde riske atmayız. Çalışanlar eğitimlerini tamamlamadan bölümleri sevk edilmiyorlar. İnsan kaynaklarında çalışıyorlar sadece. Geçen sene 20 Mayıs’ta başlayan olayların akabinde iş disiplininin bozulması, ortamın bozulmasıyla ilgili değerlendirmeler yapmıştık. 87 çalışanımızla yolumuzu geçen sene ayırmıştık.

 

HER AY ELEMAN ALIYORUZ

Amacımız iş barışını korumak ve huzurlu bir ortamda çalışmaya devam etmek. Bunu sağladığımızı sürece biz mutluyuz çalışanlarımızla. Biz sürekli işçi alımı yapıyoruz. Gördüğünüz gibi 11 bin çalışanımız var. Ağır otomotiv sanayiinde çalıştığımız için her ay belirli giriş ve çıkışlarımız oluyor. Artan üretim ve kapasitelerle birlikte kimi zaman eleman alımlarımız yüksek bir noktaya gelebiliyor. Biz genelde her ay belirli bir miktar elemanı alıyoruz. Biz zaten sürekli eleman alıyoruz da geçtiğimiz yıl yaşanan olaylarla birlikte bu konu kamuoyunda çok konuşulur hale geldi.”

 

DENİZEVLER’E BÜYÜMEYECEĞİZ

Denizevler bölgesinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşümle ilgili de konuşan Cem Temel, “Bizim şirket olarak, Ford Otosan olarak Denizevler tarafında herhangi bir ön görümüz yok ve o tarafa doğru büyüme hedefimiz yok. Ben hiç öyle bir şeye dahil olmadım. Benim de kulağıma şirket dışından bu gibi söylendiler geldi. Benim duyduğum Ford Otosan değil yan sanayi kuruluşlarının bölgeye geleceği yönündeydi. Bilinmesini isterim ki şirketimizde bu konu gündemde değil” şeklinde konuştu. Yerli otomobil tasarımıyla ilgili de konuşan Cem Temel, “Gazetelerden gördüm ben aracı. Müşteri olarak ve kişisel olarak cevap verebilirim. Güzel bir arabaya benziyor. Ben otomobile ilgi duyan bir isim olduğum için araç beğenim sonsuz kaçıyor. Mevcut yerli tasarım aracı Türk halkının seveceğini düşünüyorum” dedi.

4597 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER