TMMOB YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİK GERİ ÇEKİLSİN

TMMOB yasasındaki değişiklik geri çekilsin

TMMOB, lisans yönetimine dayalı meslek alanları ile TMMOB yasasındaki uluslararası iş gücü kanun tasarısının geri çekilmesini istedi

TMMOB, meclis gündemine hızlı bir şekilde sokulan Uluslararası İş Gücü Kanunu Tasarısı’na karşı itirazlarını sürdürüyor. Kocaeli TMMOB üyeleri basın açıklaması düzenleyerek, "Kendi ülkemizde mülteci olmayacak, mesleğimiz ve yasamıza sahip çıkacağız" sözleriyle tepkilerini dile getirdi. Makine Mühendisleri Odası'nda düzenlenen basın toplantısına, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ünal Özmural, MMO yönetim kurulu üyesi Ömer Aydın, Basın yayın ve halkla ilişkiler sorumlusu Sibel Kahya, Teknik görevli Tolga Aselkan, şube üyesi Murat Türekçi, EMO yönetim kurulu üyesi Salik Börekçioğlu, Jeoloji Mühendisleri Odası temsilcisi Niyazi Temizkan, Jeofizik Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi Burak Kurt, Mimarlar Odası temsilcisi Melis Aloğlu ve Makine Mühendisleri Odası yönetimi katıldı.

 

BİR ÇOK OLUMSUZLUĞU İÇERMEKTE

Basın açıklamasını okuyan TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ünal Özmural, 1938 tarihli 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun, 1954 tarihli 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu ve Anayasa’nın 135. maddesi hakkında bilgi vererek, "Konu şimdi Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı ile sürmektedir. Bakanlar Kurulu’nun 22.06.2016 tarihli kararı üzerine Başbakan imzalı olarak 23.06.2016 tarihinde TBMM Başkanlığına iletilen Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı, 28.06.2016 tarihinde ilgili Meclis komisyonunda jet hızıyla aynen onaylamıştır. Tamamen uluslararası sermaye ve yerli işbirlikçileri lehine olan tasarı, ülkemiz ve birçok akademik meslek disiplini ile birlikte yerli mühendis, mimar, şehir planlamacıları aleyhine birçok olumsuzluğu içermekte, TMMOB Yasası’nda değişiklik yapılması öngörülmektedir" ifadelerini kullandı.

 

HAKSIZ REKABET YABANCILARIN LEHİNDE OLACAK

Özmural, tasarının yasalaşması durumunda yaşanacakları sıralayarak şunları söyledi: "Yabancı sermaye lehine yapılan önceki bütün yasaların mantığı doğrultusunda bir düzenleme daha yapılmış olacaktır. Ülkemiz mühendis, mimar, şehir planlamacıları, kendi ülkelerinde mülteci ve ikinci derecede ucuz bir işgücü konumuna düşürülecektir. Yabancıya bağımsız çalışma izni verilecek, yurttaşlarımızın serbest çalışma hakkı ellerinden alınarak yabancıların yanında düşük ücretli çalışan konumuna getirilecektir. Rekabet ve haksız rekabet, yabancı çalışanlar lehine olacaktır.

 

ARA ELEMAN KONUMUNA İNDİRGENECEK

Mühendis, mimar, şehir planlamacısı işsizliği artacaktır. Akademik ve mesleki yeterliliğini kanıtlamayan, diploma denkliği aranmayan yabancı çalışanlar 'nitelikli işgücü' sayılacak, kanıtlayan yurttaşlarımız ise 'ara eleman' konumuna indirgenecektir. Başka ülkelerin teknik elemanları hiçbir denetim ve kontrole tabi olmaksızın 'beyana dayalı' olarak ülkemizde meslek icra edeceklerdir.Yabancı çalışanlar ülkemize gelmeden, uzaktan ve vergi ödemeksizin çalışabilecek; ülkeye gelenler ise çalışma ve ikamet izni almaktan muaf tutulacaktır.

 

KARŞILIKLIK İLKESİ YOK HÜKMÜNDE SAYILACAK

Uluslararası hukukta yer alan 'karşılılık ilkesi' uluslararası sermaye güçleri lehine yok hükmünde sayılacaktır. Siyasi iktidar bu tasarı ile 1938 ve 1954’te o dönemin parlamenterlerinin ortak iradesi ile çıkarılmış ve bu coğrafyanın çalışanlarının hak, hukuk ve çalışma özgürlüklerini güvence altına alan bir çerçeveyi adım adım yok etmektedir.

 

YAPILMASI GEREKENLER

Yabancı mühendis mimarlardan istenecek koşulları ortadan kaldırmaktan vazgeçilmeli, ülkemiz mühendis ve mimarlarında aranan koşulların yabancı mühendis-mimarlardan da isteyecek düzenlemeler yapılmalı; TMMOB ve bağlı Odaları, kamu yararını sağlayıcı düzenlemeleri yapan ve her aşamada başvurulacak bir kurum olarak değerlendirilmelidir.Çevreden inşaata, gıdadan kimyaya, madencilik ve enerjiden sanayi ve ekonominin bütününe ilişkin meslek-uzmanlık alanları bulunan TMMOB ve bağlı Odalarının yetkilerini, ülkemiz ve mühendislik-mimarlık birikimimiz aleyhine yeniden düzenlemeyi öngören tasarı Meclis gündeminden çekilmelidir.

 

DUYARLILIĞA DAVET ETTİ

Bilinmelidir ki, kendi ülkesinde yabancı konumuna getirilen mühendis, mimar ve şehir planlamacıları, yurttaşlık ve meslek haklarını elinden almak isteyenlere 'dur!' diyecektir. Mühendisini, mimarını, şehir plancısını gözden çıkaranlar bilmeliler ki, bu ülkenin mühendis, mimar, şehir planlamacıları da kendilerini gözden çıkaracaktır. Üyelerimizi, halkımızı ve kamuoyunu bu konuda duyarlılığa ve dayanışmaya davet ediyoruz."

4454 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER