TOSUN; ÖZELLEŞTİRMELER ANLATILMALIYDI

Tosun; Özelleştirmeler anlatılmalıydı

Körfez’in en eski mobilya ve inşaat firmalarından biri olan Tosunlar İpek Mobilya ve Tosunlar Kereste İnşaat sahiplerinden olan Mehmet Ali Tosun, ilçedeki özelleştirmelerin halka anlatılması gerektiğini söyledi 

Körfez’in en eski mobilya ve inşaat firmalarından biri olan Tosunlar İpek Mobilya ve Tosunlar Kereste İnşaat sahiplerinden olan Mehmet Ali Tosun, genç yaşına rağmen hızla yükselmeye ve her iki sektörde de varlığını kanıtlamaya devam ediyor.

Çok uzun geçmişi bulunan bir firmanın başında olmanın zorluklarını da yaşayan Mehmet Ali Tosun, çıtayı düşürmeden daha da yükseklere çıkartmak için mücadele veriyor ve bunda da başarılı oluyor.

Körfez’de yer alan geniş teşhir alanı ve mağazaları ile mobilya sektörünün har dalında hizmet veren Tosunlar İpek Mobilya, 20 yılı aşkın zamandır aynı isimle Körfez halkına aralıksız hizmet vermeye devam etti.

Bugüne kadar büyüyerek gelen firmalardan biri olmayı başaran Tosunlar İpek Mobilya, inşaat alanında da yap-sat dışında çok önemli projelere imza atarak varlığını ve başarısını kanıtladı.

 

Mehmet Ali Tosun kimdir?

- 1980 İzmit doğumluyum. İzmit’te doğdum, Körfez’de büyüdüm. Kocaeli Üniversitesi  Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim ve Sakarya Üniversitesi’nde de yüksek lisansımı tamamladım. Çocukluk ve gençlik yıllarında ticareti babam Fazlı Tosun ile birlikte öğrendim. Üniversite yıllarından sonra aktif olarak inşaat ve mobilya işine başladım. Siyasete AKP İl ve ilçe gençlik kolları ile başladım, 2009-2013 yılları arasında Körfez Belediye Meclis Üyeliği görevini bir dönem yaptım.

 

Mobilya sektörü, yaşanan olaylar öncesi ve sonrasında nasıl bir durumda?

-Aile şirketimiz 1994 yılından bu yana İpek Mobilya adı altında Körfez’de hizmet vermektedir. İnşaat, mobilya ve kereste olarak çok daha eski yıllara dayanan bir geçmişe sahibiz. Körfez’de nüfusun artmasıyla birlikte mobilya mağazaları da şekil değiştirdi. 20 yıl önceki mobilya mağazaları, teşhir salonları ile şimdikiler arasında dağlar kadar fark var. Dekor, dizayn, bol çeşit, çeşitlerin teşhir ve sunumu, halkın beklentileri hep değişti. Çeyrek asırlık bir ticaret hayatımız var. Aileden, babadan gelen dürüstlük anlayışını hep ön planda tutarak çalıştık. Kendimi bir anlamda şanslı hissediyorum; zira bana ticaret hayatını öğretecek, insanlarla olan diyalogun nasıl sağlanacağını anlatacak aile büyüklerim var, bana her zaman bu alanda çok iyi örnek ve rehber oldular. Bugünlere gelmemizde Körfez halkının da büyük katkıları var, karşılıklı güven ve destekle büyüdük ve halen varız, bu nedenle de Körfez halkına teşekkür ediyorum.

Bu sektör gözde bir iş alanı, son 10 yılda il dışından da gelen firmalar oldu ama sonuçta kök salmış, düzgün çizgisini bozmayan firmalar ayakta kaldılar. Son 20 yılda iletişim şartları da devamlı gelişti ve tüketicinin hizmetinde oldu. Müşteriler, alacakları ürünü, markasını, modelini, fiyatını internetten görüyor, beğenerek bize geliyorlar. Bu aşamada; gelen müşteriyi kazanmak için katalog dışında hareket ederek, fiyat, kampanya ve hediye anlamında takviyelerle satış yapabiliyorsunuz. Alacağı ürünü ve fiyatını belirlemiş olan müşteriye satış yaparak, diğer eş firmalardan farklı olmak için daha iyi imkanlar sunmanız gerekiyor.

Çok geniş teşhir alanı olan ve kendi işyerine sahip firma olma avantajı ile müşterilerimize çeşitli seçenekler, farklı olanaklar sunabiliyoruz. 20 yıl önce bu yoktu, müşteri size geldikten sonra ürünü mağazada görür, verdiğiniz fiyatı bilirdi. Diğer ürünleri incelemesi için günlerce dolaşması gerekirdi. Bu nedenle de mağaza sahibinin insafına kalmış olurdu, verilecek fiyat, yapılacak indirim, sağlanacak imkanları araştırma şansı çok azdı. Şimdi ise müşteri zaten son noktalarda aldığı fiyat ve beğendiği ürün ile size geliyor.

 

DÜRÜSTLÜK HEP ÖNDE

İnşaat sektöründe bir zorlanma vardı, devam ediyor mu?

-Benim uzmanlık alanım makine mühendisliği ve bu becerimi inşaat alanında daha iyi gösterip, uygulayabiliyorum. Yani kıyaslamak gerekirse inşaat sektörünü, mobilya sektöründen daha çok seviyorum. İnşaatçılığı bir nevi sanatkarlık olarak görüyorum, düşünüp, insanların beğeneceği, en iyi şekilde faydalanabileceği projeler ortaya koyuyorsunuz. Tosunlar İnşaat olarak, yap-satçılık dışında çok önemli projelere imza attık. Kocaeli’de çok sayıda inşaat firması var ama bizim farkımız resmi kurumların birçok ihalesini alarak, bugün beğenilen çalışmaları ortaya koyduk. Bu alandaki tecrübemizle yüzme havuzları, Körfez İtfaiye binası, sağlık ocakları, cadde düzenlemeleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne iki adet yarı olimpik yüzme havuzu, sağlık kampüsü, yürüyüş yolları gibi gözde projeler hazırlayıp, uyguladık.

40 yılı aşan esnaflık deneyimi, disiplin, dürüstlük anlayışı ve hep güzel çalışmalarla anılmamız bizi bir adım öne çıkartıyor. Bir deprem bölgesi olan Marmara’da, Kocaeli, Körfez’de inşaat firmalarına ihtiyaç var. Zira, bir çok yerin yeniden yapılması gerekiyor. Müteahhitler Birliği, Ticaret Odaları bu konuda ön ayak olmalı, istatiksel çalışmalar yapmalılar. Yani nereye, ne kadar inşaat gerekiyor belirlense, bu kadar sermaye boşa harcanmaz ve nokta hizmetleri halka sunulur. Bu söylediğim yalnızca inşaat için değil, diğer tüm hizmet ve üretim alanları için de geçerlidir. Geçtiğimiz 3-4 yıla göre bu sektörde satışlar azaldı, terör olayları, son olarak da darbe girişimi biraz daha işleri azalttı.

Son yaşanan darbe girişimi şu anda her sektörü durgunluğa itti, olaylar ekonominin temkinli ilerlemesine neden oluyor. Ayıca darbe girişimi sırasında şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah, milletimizin birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Yaşananlar sonrasında, millet olarak hep birlikte hareket etmeli ve darbelere karşı durmalıyız. İnşaat sektörünün önündeki engellerden biri de yer yokluğu. Körfez’de, bizim gibi büyük firmalara uygun geniş arsa kalmadı. Kent Konut, TOKİ gibi kurumlara geniş imkanlar ve özel koşullar sağlanması da bu sektöre ayrı bir darbe oldu. Aynı koşullar bizlere de sağlansa daha iyi hizmetler ve çalışmalar yapılır. Sektörün büyümesi ve önündeki sorunları aşması için bu koşulların yeniden vize edilmesi ve en azından yakın şartların sağlanması gerekiyor.

 

HALKA ANLATILMALIYDI

Bir dönem meclis üyeliği yaptınız, şimdiki dönemle kıyaslama yapar mısınız?

-Körfez eski Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ile ikinci döneminde birlikte hizmet yaptık. Aynı dönemde de şimdiki belediye başkanı İsmail Baran ile meclis sıralarındaydık. Yunus Pehlivan ikinci döneminde edindiği tecrübelerle hizmetler üretmeye, çok güzel çalışmalar ortaya koymaya başlamıştı. Belediyenin kendi bütçesi, genel bütçe ve Büyükşehir’in desteği ile ciddi projeler yapılmaya başlamıştı. Belki de o dönemde ekonomik verilerin daha iyi olması yatırım ve proje üretmeye çok uygundu. Şu anda yaşanan olaylar, ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu koşullar nedeniyle hem genel, hem de yerel de biraz kemer sıkmaya mecbur kalınıyor. Yine de çok iyi projeler var ve halk bunun notunu zaten verecektir.

Bir dönem mecliste yer almış bir üye olarak benim düşüncem, yapılacak projeler çok iyi düşünülmeli ve reklam amacıyla billboardlarda hizmet üretmekle zaman kaybedilmemeli. İsmail Baran vaatlerini yavaş yavaş yerine getiriyor, özelleştirmelerde sıkıntılar yaşandı. Bunun olmaması için de yapılacak özelleştirmeler, kiralamalar halka anlatılarak, ikna edilerek yapılmalıydı. Bu yapılmayınca tepkiler doğuyor ve yapılanlar halk tarafından doğru bulunmuyor. Oysa yapılacak kiralama ve nedeni halka anlatılsa ya da en azından etkili kişilere konu hakkında bilgi verilse bu eleştiriler, tepkiler yaşanmaz. Aksi halde her türlü eleştiri ve tepkiye neden olunabiliyor.

 

Türkiye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

-Ben öncelikle Körfez’in geleceği için görüşümü belirteyim. Geleceğin iyi olması için çok çalışmalı ve ümidimizi asla kaybetmemeliyiz. Tüm dünyada bir kaos ve kargaşa ortamı var, insanlar birbirini sever, görevlerini layıkıyla ve dürüstçe yaparsa sorunlar aşılır. Körfez’de hiç kimseye, hiçbir düşünceye karşı ön yargımız yok. Herkesi çok seviyor ve işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Her insan bunu yapar, karşısındakini sevmeye çalışırsa, işini adaletli ve dürüst olarak yaparsa önce Körfez, sonra Kocaeli ve Türkiye’de iyi şeyler yaşanır ve iyi gelecek bizi bekler.

2812 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER