TÜTÜNÇİFTLİK SAHİL DERNEĞİ, BÜYÜKŞEHİR’İN KARARINI TANIMIYOR

Tütünçiftlik Sahil Derneği, Büyükşehir’in kararını tanımıyor

Körfez Tütünçiftlik Sahili Güzelleştirme ve Koruma Derneği, Körfez Belediye Meclisi’nde ret kararı alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nde onaylanan Pet Line hattı ile ilgili maddenin, mahallle ve çevre halkının, mahkeme kararının dikkate alınmadığının göstergesi olduğunu ve bu nedenle de kararı tanımadıklarını söyledi

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Derneğimiz bildiğiniz üzere; Petline’ın denizdeki platform ve petrol boru hatlarıyla ilgili İmar Planı yapan Çevre Şehircilik Bakanlığına idari dava açmıştır.

Kocaeli İdare Mahkemesi de bu konudaki talebimizi yerinde bularak, Anılan İmar Planı için, dolgu alanlarında İmar Planı yapma yetkisinin Belediyelere ait olduğu; Bakanlığın yetkisi olmadığından ayrıca belediyelerin imar planları konusunda görüşlerin meclis kararıyla bildirmesi gerektiği hususları nedeniyle iptal etmiştir. Sonraki süreçte konu Körfez Belediyesi Meclisinde görüş alınmak üzere ele alınmış ve İmar Komisyonuna havale edilmiştir.

Körfez Belediyesi Başkan, Başkan Yardımcı, Yetkili ve Meclis Üyelerinin tamamına konu hakkında yazılı olarak bilgi vermiştir.

Meclis Üyelerimizle yapılan temaslarla da konunun çevreyle de alakası olduğundan iki komisyonun birlikte çalışması sağlanmıştır. Bu bilgilendirmenin ardından da her Körfez Belediyesi İmar Komisyonu ile Çevre Komisyonuna derneğimiz tarafından brifing verilmiştir.

Yapılan bu brifingten sonra ise İmar ve Çevre Komisyonu; İmar planı “mahkeme kararıyla iptal edildiği” ve “Kamu Yararı olmadığı” özellikle belirttiği son derece nitelikli bir raporla konuyu reddetmiştir. Bu rapor doğrultusunda; Ocak ayındaki Körfez Belediye Meclisi iktidarı muhalefeti oybirliğiyle ‘ret oyu’ vererek bu konuda ciddi bir irade ortaya koymuştur. Ancak aynı konu hakkında; Mart Ayında Kocaeli Büyükşehir Meclisinde; komisyon kararı ve mecliste oy çokluğuyla tam aksi yönde karar verilmiştir. Bu durum üzerine kamuoyunu bilgilendirmek gereği doğmuştur.

Şöyle ki; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonunda bulunan; İsmail Baran, Selahattin Kabadayıoğlu, Faruk Denli, Zeki Kurtuluş Körfez Belediye Meclisi’nde Kamu Yararı yoktur deyip ret ettikleri konuda Büyükşehir İmar Komisyonunda tam aksi yönde karar vermişlerdir. Kararları niçin değişmiştir? Bu kararlarının değişmesi için ne şirketle ilgili ne de dava ile ilgili yeni bir karar vardır.

Dernek yönetimi olarak; kendilerine bu konuyu sözlü olarak sorduğumuzda Büyükşehirde Grup kararı alıyoruz o nedenle evet dedik cevabını aldık. Grupta hayır diyebilirdiniz, grup kararı hayır çıkardı dememiz üzerine ‘diyemedik’ cevabını aldık.

Böylesi ciddi bir çelişki için bu kadar basit açıklamayı kendi adımıza kabul etmiyoruz.

Bu durumda; Büyükşehir Belediyesi, halkın temsilcisi olan başkan ve meclis üyelerimizin iradelerini tanımamaktadır.

Bir başka deyişle Büyükşehir Belediyesi ister iktidar partisine isterse muhalefete oy vermiş olsun Körfezdeki seçmenlerin iradesini tanımamaktadır.

Bu durumda; Tütünçiftlik Sahili sakinleri olarak, bizler de Büyükşehir Belediyesinin bu kararını tanımıyoruz.

Bunun dışında; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İptal Kararı olan İmar Planı için gereğini yapmayıp üstüne üstlük bir de aksine işlem yaparak hukuku tanımayarak anayasa ve idare hukukuna aykırı davranmaktadır.

Unutulmaması gerekir ki; hukuk, bugün kendisini tanımayanlar dahil olmak üzere herkese gereklidir ve eninde sonunda intikal edecektir.

Konuyu kamuoyuna sunar, şehrimizi yönetenlerin kendilerine olan güvenimizin sarsıldığını bilmesini ve kendilerine zararın neresinden dönülürse kar olduğunu hatırlatmak, isteriz.”

2865 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER