ÜCRETSİZ ULAŞIM KRİZİNDE FLAŞ GELİŞME

Ücretsiz ulaşım krizinde flaş gelişme

65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşların ücretsiz taşınmasıyla ilgili yaşanan olayda flaş bir gelişme yaşandı

Bilindiği gibi Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri 6 Nisan tarihinde Beyt’ül Kebap'ta düzenlediği kahvaltıda bir araya gelmişti. Programda yapılan basın açıklamasında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşların 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren ücretsiz olarak taşınmayacağı duyurulmuştu. Otobüsçüler alacaklarının ödenmediği için bu kararı aldıklarını belirtirken, vatandaşlar ise bu karara tepki göstermişti.

 

AY SONUNA KADAR BEKLEYECEKLER

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da yaşanan bu krizi çözmek için Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası ile bir araya geldi. Seka Park Otel’de yapılan toplantı sonucunda ‘bekleme kararı’ çıktı. Otobüsçüler, 30 Nisan’a kadar geçmişe dönük 13 aylık ödemelerinin tamamının (otobüs başına yaklaşık 10 bin TL) yapılmasını bekleyecek. 30 Nisan Cumartesi gününe kadar ödeme yapılmadığı taktirde otobüsçüler 1 Mayıs itibariyle eylem yapmaya başlayacak. Bu karara göre ücretsiz taşıma işlemi ay sonuna kadar sürecek.

 

SIKINTILARIN FARKINDAYIZ

Programda ilk olarak söz alan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, "Minibüsçü kardeşlerimiz Pazartesi günü bir eylem gerçekleştireceklerini ifade etmişti. Bu minvalde bizlerde bu düşüncelerini müzakere etmek adına 2 gün önce Mustafa Bey ile telefonda görüştük. İl Başkanlığı ile bu konularda müzakere etmek istediğimizi kendileri ile paylaştık. Yaşamış oldukları sıkıntıları, zorlukları en iyi şekilde gördüğümüzü paylaşıyoruz. Bugün yaptığımız değerlendirme konusunda 3 konuda mutabakata vardık” dedi.

 

SAYGI DUYACAĞIZ

Ceyhan, ”Birincisi yaklaşık 1 yıldır 65 yaş üstü vatandaşımızın ücretsiz taşınması ve ücretsiz taşımadan kaynaklanan da her araç başına ödenecek bir miktar vardı. Bunlar özellikle seçim dönemi olmasından ötürü oldukça geçilmiş ve 13 aylık bir süreç ortaya çıkmıştı. İnşallah bu ödemeler ile alakalı en geç ay sonuna kadar biz ödemeleri bakanlık yolu ile esnafımıza yapılacağı sorumluluğunu üstleniyor. Eğer olmazsa ay sonuna kadar bu ödemeler yapılmaz ise 1 Mayıs’ta ödemeler olamaz ise biz böyle bir durumda saygı duracağımızı söyledik” şeklinde konuştu.

 

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK

Açıklamalarına devam Ceyhan, ”Kooperatifimizin ücretsiz taşıma grupları ile ilgili sayısal anlamda yük getirdiklerini bizle ifade ettiler. Konunun bizimle alakalı olmadıklarını ifade ettik. Ama bizler konuya sadık olarak kendi hazırlayacakları dosyaları ilgili bakanlık hatta başbakanımıza sunacağımızı ilettik. 1 yıldır süren; önce ki ismi ile kiralama şimdi ki  ismi ile havuz sistemi ile minibüsçü esnafını bir sistem dahilinde en az mağdur olacakları şekilde bir anlaşma yürütüyorlar. Görüşmeler askıya alınmıştı. Pazartesi’nden itibaren minibüsçü esnafı ile bu müzakereyi daha hızlı olması için anlaşma sağlandı” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

SUKUNET İÇİNDE BEKLEYECEĞİZ

Ceyhan’dan sonra söz alan Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, ”Başbakanımızın Kocaeli temsilcisi olan Sayın İl başkanımızın yapmış olduğu bu açıklamalardan dolayı da 2 bin 200 esnafımız adına teşekkür ediyorum. Esnafımız çok zor bir dönemden geçiyor. Kendisinin vermiş olduğu sözü bir senet olarak görüyoruz. Bu zaman zarfında kendilerinin bize yardımcı olacağını sözünü aldık. Bizde sükunet içinde bekleyeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

VAZGEÇME GİBİ BİR DURUM YOK

Basın açıklamasından sonra tekrar söz alan Kurt, “Eylemden vazgeçme gibi bir durumumuz yoktur. Sadece eylemde ertelemeye gidilmiştir. İnşallah ertelemede sorunların çözülmesini bekliyoruz. İl Başkanı Ceyhan’ın da bizlere sözü vardır. 30 Nisan veya 1 Mayıs’a kadar ödemelerin yapılamasını bekliyoruz. Ödemelerin yapılmaması durumunda esnafı bende durduramam. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Esnafın dayanacak gücü kalmamıştır. Bunu herkes bilmektedir. Ödemelerin yapılmaması durumunda kontak kapatılacaktır. Sonrasında neler olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

 

TUZ BİBER OLDU

Ulaşım esnafının yaşadığı sorunların üstüne ödemelerin yapılmadığını belirten Kurt, “Yaşadığımız sorunlar bu ödemeler ile gün yüzüne çıkmıştır. Bu sorun her şeyin tuzu biberi olmuştur. Gerçekten mağdur durumdayız. 2200 araç yüzde 80 kapasiteyle çalışmaktadır. Yüzde 20 araç yatmaktadır. Bu yetmemiz gibi 240 araç daha belediye tarafından ulaşıma konulmuştur. Plansız programsız bir şekilde bu araçlar ulaşıma girmiştir. Belediye aracının olmasın demiyoruz ancak planlama ile bu uygulama geçilebilirdi. Esnafın bu şekilde devre dışı bırakılmak istenmesi doğru değildir. Esnafın ekmeğinin yarısı gitmiştir. Esnafın derdi eve ekmek götürmektir” açıklamasında bulundu.

 

520 KİŞİYE SÖZÜ VARDIR

Ücretsiz taşıma noktasında dosya hazırlayacaklarını söyleyen Kurt, “Bu yönde yasa gereklidir. Bizde gereken yasa hazırlığı içerisine girdik. Bunun öncülüğünü yapacağız. Eylemlerimizin neler olacağını herkes görecektir” derken, 2017 yılında faaliyete geçecek tramvay hakkında konuşan Kurt, “Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun şehir esnafı 520 kişiye sözü vardır. Bu sözün tutulmasını bekliyoruz. Tramvay 520 esnaf olmadan iş yapmaya kalkarsa iş yapamaz. Kendi götürür getirir. İşletmesine ortak olursak vatandaş, esnafta herkes memnun olur” ifadelerini kullandı.

 

TRAMVAY SİYASİ YATIRIMDIR

Tramvayın güzergahı da başlı başına bir hataydı diyen Kurt, “Kimseye sorulmadan planlama yapıldı. Sadece olsun mantığı ile yapıldı. Çalışma şekli esnaf ile yapılmalıdır. Tramvaya gerek yoktur. Siyasi bir yatırımdır. Bunda muhalefet tarafından körüklenmiştir. Bu durumda herkesin suçu vardır. Şehir merkezin de tren vardı kaldırılması için herkes mücadele etti. Sonrasında kaldırılması için büyük mücadele verildi. Yenişehir ve Mehmet Ali Paşa tarafını düşünemiyorum. Kent hepimizin kentidir. Olmuyor yapılmıyor denilerek yatırım yapıldı” dedi.

 

 ÖDEME YAPILMASI BEKLENİLİYOR

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ise, “Yaşanan sorunların çözümü sonrasında bizde adımlar atıldı. 65 yaş üstü yaşın taşımasında araç başına ödeme yapılması noktasında yanana mali sorunların giderilmesi adımlar atılmıştır. Bizlerde ilgililerle görüştük. 15 güne kalmadan ödeme yapılması bekleniyor. Bu konu çözülmesi sonrasında havuz konusunda esnafımızla görüşeceğiz. Niyetimiz kentte gerginlik olmasın masada sorunların çözülmesinde yanayız. Esnaflar tarafından hazırlanacak dosyayı Ankara’ya götüreceğiz” açıklamasında bulundu.

21159 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER