ÜCRETSİZ ULAŞIM PATLADI!

Ücretsiz ulaşım PATLADI!

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşların 11 Nisan’dan itibaren ücretsiz olarak taşınmayacağını duyurdu

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri Beyt’ül Kebap'ta düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi. Programda yapılan basın açıklamasında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşların 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren ücretsiz olarak taşınmayacağı duyuruldu. Gazi ve şehit yakınları ise ücretsiz taşınmaya devam edilecek.

 

ESNAF MAZOTUNU ALAMIYOR

‘Mübarek 3 ayların başlangıcını ve Regaip Kandili’nin hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu mübarek günlerde ülkemizi ve kentimizi yönetenlere merhamet nasip etsin inşallah’ diyerek sözlerine başlayan Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, "Bizim burada toplanmamızın nedeni ekmek. Çok riskli ama çok kutsal bir görevimiz var. İnsan taşıyoruz, can taşıyoruz. Şu işi yapıp da çok zengin olan kimseyi görmedim. Ama çok şükür de kimseye muhtaç etmedi. Günümüzde toplu taşıma ile ciddi kangrenler var. Bunları biri çözmeli. Esnaf mazotunu alamıyor. Bunu birileri duysun artık. Ben mazotumu alamazsam ne yapabilirim? Artık birileri görsün. Şoför arkadaşlarımız zor durumda. Biz paralarımızı alamadık, halkımız da bunu görsün. Bu yüzden buradayız ve aldığımız kararı uygulamak zorundayız" dedi.

 

AYDA 1 MİLYON YOLCU

Konuşmasına devam eden Kurt, "Kocaeli genelinde 2 bin 200 araç var. Yaklaşık 50 yılı aşkın süredir sabahın 5'inden gecenin yarısına kadar vatandaşlarımıza elimizden geldiği kadar hizmet etmekteyiz. Amacımız kamu hizmeti mantığına yakışır düzeyde toplu taşıma hizmetine devam etmiş durumdayız. Bütün bunları yaparken gerek hükümetin gerekse Büyükşehir meclisinin kanun niteliğinde kararları ile alınarak taşıdığımız ücretsiz seyahat kartları esnafımıza çok ciddi zararlar vermiştir ki günlük taşıdığımız ücretsiz ve indirimli yolcular bulunmaktadır. Bunların başında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçileri olmak üzere diğer ücretsizlerle beraber Kocaeli genelinde bir ayda yaklaşık 1 milyon kişiyi bizler ücretsiz taşırken, Türkiye'mizin başkenti Ankara'da hiçbir vatandaş ücretsiz taşınmamaktadır" dedi.

 

 

BİTME AŞAMASINA GELDİK

Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirten Kurt, "Bu kanunla beraber şoför esnafımızla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız da karşı karşıya gelmektedir. Ücretsiz binen vatandaşlarımızla karşı karşıya kalmakta ve istenmeyen nahoş durumlara sebep olmaktadır. Ücretsiz binen vatandaşlarımız bizlere bu paranın ödendiğini düşünmektedir. Bizler seçilmiş bireyler olarak dayanacak gücümüzün kalmadığını belirtmek isteriz. Bizlere verilen bu sorumluluk için elimizden gelen çaba ve gayreti göstermiş bulunmaktayız. 2 bin 200 esnafla kentimize ve ülke ekonomimize katma değer, istihdam sağlayan, vergisini, sigortasını, Bağ-Kur’unu zamanında yatıran emek gücü esnafımızın bitme aşamasına geldiği aşikârdır" dedi.

 

ÖDEMELER YAPILMADI

Kurt, "İlimizde 2 bin 200 toplu taşıma aracının fazla olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi hesapsızca almış olduğu 240 aracın 1 Şubat 2016 tarihi itibaren hatlara konulmasıyla esnafın maliyeti 2 kat daha arttı. Hal böyle iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 4736 sayılı kanun kapsamında şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanan yolcuların mağduriyetinin giderilmesine yönelik 6 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin bir an önce gerçekleşmesi için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunulmuştur. Bu konuyla ilgili 3 aylık bir süre geçmesine rağmen ödemeler gerçekleşmemiştir" ifadelerini kullandı.

 

11 NİSANDAN İTİBAREN ÜCRET ALINACAK

Artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirten Kurt, "Anayasamızın 18. maddesi gereğince 'hiç kimse zorla çalıştırılamaz' ve anayasaya aykırıdır. Anayasamızın 55. maddesi gereğince ücret emeğin karşılığıdır. Yine Anayasamızın 173. maddesi gereğince ‘Devlet esnaf ve sanatkârları koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ denmektedir. Kamu hizmetinin görülmesi devletin ödevlerindendir. Bütün bunlara rağmen esnafımızın sükûnet içerisinde ücretsiz yolcularımızı taşımaya devam ettiği verilen tarihten itibaren ödeme yapılmadığından dolayı 11 Nisan Pazartesi günü itibari ile 4736 sayılı kanun kapsamında çıkan yönetmelikteki ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi olan kişilerin araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacakları kamuoyuna duyurulur. Esnafımızın almış olduğu bu karar da Kocaeli halkımızın bizi anlayışla karşılayacağını temenni ediyoruz" dedi.

29700 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER