ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE BİR İLK

Üniversite-sanayi işbirliğinde bir ilk

Gebze Teknik Üniversitesi ve Şişecam Topluluğu, cam sektörüne yönelik çözüm üretmek ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitim alanında yüksek lisans programını hayata geçirdi

Türkiye’de ilk kez bir özel sektör firması, bir devlet üniversitesiyle işbirliğine gitti. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ile Şişecam Topluluğu işbirliğine gitti. Cam sektörüne yönelik sorunlara çözüm üretmek ve sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla girişilen işbirliği kapsamında bir yüksek lisans programı yürütülecek. Programa bu yıl öğrenci alınmaya başlanacak. Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı adı verilen program; cam bilimi alanında Türkiye’deki ilk yüksek lisans programı olma özelliği de taşıyacak.

 

GTÜ’DE TANITILDI

Yüksek lisans programının tanıtım toplantısı GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya; GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, rektör yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, GTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Cevat Yaman ve Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik katılım gösterdi. Toplantıda selamlama konuşmasını yapan GTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, program hakkında bilgilendirmede bulundu. Aslan, Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı’nın aynı zamanda cam alanında Türkiye’de ilk açılan yüksek lisans programı özelliğini de taşıdığını söyleyerek, programa katılmak isteyenlerin 6 Haziran tarihine kadar başvuru yapılabileceklerini belirtti.

 

BİLİMİN ÜSSÜ GTÜ
Basın toplantısında konuşan diğer bir isim GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ise şunları dile getirdi: “Gebze Teknik Üniversitesi, 18 organize sanayi bölgesiyle 35 Ar-Ge merkezinin tam merkezinde, sanayinin kalbi diye nitelendirebileceğimiz bir noktada kurulmuş, gelişmeye ve büyümeye açık bir bilim üssüdür. Çevremizdeki kurum ve kuruluşlarla yaptığımız ikili anlaşmalarla bölgemizi doğal bir araştırma ve geliştirme ekosistemine döndürmek en büyük gayemiz. Bugün ise hemen kapı komşumuz diyebileceğimiz Şişecam Bilim Ve Teknoloji Merkezi’yle bu anlaşmalara bir yenisini daha ekliyoruz.

 

ENDÜSTRİNİN İHTİYAÇLARI
Özellikle lisansüstü programlarının gücüyle URAP’ın yayınladığı endekste Türkiye’nin en iyi 4. üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı Girişimcilik Endeksinde ise Teknoparkı olmayan üniversiteler sıralamasında 1. olan üniversitemiz, camın tüm temel alanlarıyla soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu ile böyle bir anlaşma imzalamaktan ve alanında tek olan bu yüksek lisans programını açmaktan büyük mutluluk duymaktadır.

 

HEM TEORİ HEM UYGULAMA
Üniversite sanayi iş birliğinin gerçek bir örneği olacak bu yüksek lisans programı sayesinde doğrudan endüstrinin ihtiyacı olan programların açılması yolunda bir adım atmış olacak. Hem teorinin hem de uygulamanın olacağı Cam Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı’nda teorik bilgiler üniversitemiz tarafından verilecek. Uygulama imkanı ise Şişecam tarafından sağlanacak. Disiplinler arası bir kimlik taşıyacak olan bu program, malzeme bilimi ve mühendisliği; fizik, ve kimya, anabilim dalları ile çok yakın işbirliği içinde olacak.”

 

SEKTÖRE YÖN VERİYORUZ
Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise toplantıda yaptığı konuşmada, üniversite sanayi işbirliği kapsamında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirti. Oktik, “40 milyon liranın üzerinde yatırımla hayata geçirdiğimiz Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezimiz de bu bakış açısının ürünüdür. Alanında Türkiye’nin en büyük ve donanımlı, dünyanın sayılı Ar-Ge merkezleri arasında yer alan merkezimizle, cam bilimi ve teknolojisi alanında geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine yön veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÖRNEK İŞBİRLİĞİ
Ülkemizde ilk kez hayata geçirilecek olan yüksek lisans programının üniversite ve sanayi işbirliğinin güçlü bir örneği olacağını belirten Oktik, cam alanında uygulanacak fonksiyonel kaplamalar ile katma değeri yüksek ileri teknolojik ürün geliştirme sağlayacak olan bu birlikteliğin, cam sektörüne yönelik çözüm önerileri ve yeni ürünler gibi tez konularının belirleneceği yüksek lisans programında, teorik eğitimlerin Gebze Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından verileceğini belirtti.

3206 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER