ÜSKÜDAR VAPURU ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

Üsküdar Vapuru şehitleri unutulmadı

İzmit tarihinin en büyük deniz faciası olan 1 Mart 1958 yılında gerçekleşen Üsküdar Vapuru faciasında hayatını kaybeden 387 şehidimiz İzmit'te düzenlenen bir dizi programla anıldı. Program sonunda hayatını kaybedenler için Marina Sahil'den denize karanfil ve çelenk atıldı

1 Mart 1958 tarihinde 600'e yakın yolcusuyla İzmit İskelesi'nden hareket ettikten kısa süre sonra çıkan fırtınaya dayanamayarak batan Üsküdar Vapuru'nda hayatını kaybeden 387 şehidimiz için İZ-SAN-DER ve İZLİDER tarafından bir dizi anma programı düzenlendi. Facianın 58. yıl dönümü nedeniyle İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İzmit Lisesi'nde gerçekleştirilen anma programlarının ardından hep beraber Marina Sahile inilerek faciada hayatını kaybedenler için denize çelenk ve karanfil atıldı. Programa; İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Bulut, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hale Meriç, İZ-SAN-DER Başkanı Halil Atay, İZLİDER Başkanı Emine Öcal, okul müdür ve öğretmenleriyle okul öğrencileri ve faciada yaşamını kaybedenlerin yakınları katıldı.

 

SAYGI DURUŞUYLA BAŞLADI

İlk olarak İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen anma programı 1 Mart 1958 tarihinde yaşanan faciada hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından tüm davetliler İstiklal Marşı'mızı okudu. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İZ-SAN-DER Başkanı Halil Atay, “Acıları günler çabuk unutuluyor. Kazada hayatını kaybedenlerin fotoğrafları sadece bu okulda vardı. Bende bu okuldan mezun olmuş biriyim. 80'li yıllarda 30 yıllık hibe vapurlarla eğitim görmeye geliyorduk. O dönemde iki okulda lise eğitimi veriliyordu. Yaşanan deniz faciasıyla o dönemde öğrencilerin eğitim için neleri göze alındığının kanıtıdır" dedi.

 

HASTANELER BUZ GİBİYDİ

Atay'dan sonra söz alan faciada yaşamını kaybeden Necmettin Çoruh'un kardeşi Mehmet Çoruh ise, "Benim abi bu faciayı yaşadığında 20 yaşındaydı. Ben 12 yaşında ilkokulu bitirdim, ancak durumumuz iyi olmadığı için Gölcük Tersanesi'nde işe başladım. Abim çok iyi yüzme biliyordu. Buna rağmen o faciadan sağ çıkamadı. Olayı gören denizaltı subayı emir beklemeden müdahale etti ve daha fazla zayiat yaşanmasını engelledi. Biz olayı duyar duymaz hastanelere koştuk. Ancak hastaneler buz gibiydi. Onca insan faciadan sağ kurtulmasına rağmen, hastanede yaşamını yitirdi. O gün o insanlar hastane yerine hamama götürülselerdi hayatta kalırlardı. Çünkü hastaneler buz gibiydi" şeklinde konuştu.

 

 

KARANFİL KONULDU

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen program faciada hayatını kaybedenler için okul içerisine yaptırılan anıt önüne karanfil koyulmasıyla son buldu. Daha sonra İzmit Lisesi'nin bahçesinde İZLİDER tarafından gerçekleştirilen anma programına geçildi. İzmit Lisesi'nde gerçekleştirilen programda faciada yaşamını kaybedenler için saygı duruşuyla başlarken, İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla devam etti.

 

ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK DENİZ FACİASI

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İZLİDER Başkanı Emine Öcal, "İzmit tarihinin en kara günlerinden birini anıyoruz. Kaybettiklerimizi her yıl derin bir kalp ağrısıyla gözlerimiz dolarak anıyoruz. Türk denizlerinde meydana gelen denizcilik tarihimizin kaydettiği bu en büyük facianın üzerinden tam 58 yıl geçti. İzmit İskelesi'nden saat 12'de hareket eden Üsküdar Vapuru Seka İskelesi açıklarındayken patlayan lodos fırtınası sırasında alabora olup sulara gömüldü. Faciada yaşamını kaybedenlere Allah'tan rahmet kederli ailelerine de baş sağlığı diliyoruz" dedi.

 

 

YARALARIMIZ TAZELENMİŞTİR

Açılış konuşmasının ardından Hürrem Güner tarafından 1 Mart şiiri okunmasıyla programa devam edildi. Güner'in ardından kürsüye gelen okulun eski mezunlarından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, "Yaşanan olaylar ile yaralar tazelenmiştir. Bu acıların tekrarlanmaması için gayretli olmalıyız. O dönemki koşulları iyi bilmek gerekiyor. İnsanımızın burnunun kanamaması için elimizden geleni yapmalıyız. Bizi yetiştiren çınarlara minnettarız. Yeni yetişen nesilde abilerini örnek almalıdır" ifadelerini kullandı.

 

MARİNA'DAN DENİZE KARANFİL ATTILAR

Programda konuşan bir diğer isim İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise, "1 Mart faciası derin bir hadisedir. Yaşanan bu olayı en ince ayrıntısına kadar okudum. Acıları yüreğimde hissettim. Kentleri ve insanları bir araya getiren bu elim olayların bir daha yaşanmamasını diliyorum. Eğitim şehitlerimize gençliğimiz sahip çıkmalıdır" dedi. Bu programda konuşmaların ardından katılımcılar ve öğrencilerin okul içerisinde ki anıta karanfil bırakmasıyla devam etti. Karanfil bırakmanın ardından program İZ-SAN-DER ve İZLİDER üyeleri, protokol mensupları, okul öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir grubun Marina Sahile inerek faciada yaşamını kaybedenler için denize çelenk ve karanfil atmasıyla son buldu.

2999 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER