UYGULAMALI BİLİMLER ARSLANBEY’DE OLACAK

Uygulamalı bilimler Arslanbey’de olacak

KOÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Doğan Gülkaç, Arslanbey’de yer alacak fakülte için, “Doğa, yaşam ve tarım mühendislikleri bir arada olacak” dedi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Doğan Gülkaç, fakültenin kuruluş aşaması ve kurulacak bölümler ile ilgili açıklamada bulundu. Dekan Prof. Dr. Gülkaç; doğa, yaşam ve tarım mühendisliklerini bir arada barındıran bir fakülte amaçladıklarını ve bölgenin bu alandaki önemli bir ihtiyacını karşılayacaklarını vurguladı.

 

 

DOĞA VE TARIM MÜHENDİSLİKLERİ
KOÜ’deki akademik görevlerinin yanı sıra, Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde idari görevlerinin de bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülkaç, şunları söyledi: “Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü tarafından 2015 yılında Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu’na müdür olarak görevlendirildim. Bununla birlikte rektörümüz, üniversitemizdeki potansiyeli değerlendirmek üzere doğa, yaşam ve tarımla ilgili mühendislikleri bir araya toplayacak bir fakültenin kurulması gerektiğini iletti.

 

8 NİSAN’DA KURULDU
Şahsım da, fakültenin kurulma aşamasındaki çalışmaları ve fakülte kuruluş dosyasındaki işlemleri yerine getirmeye çalıştım. Tüm bu süreçte fakültemizin kurulma dosyası YÖK komisyonlarından geçirildi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’nun dosyamızı imzalaması ile birlikte 8 Nisan 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanarak fakültemiz kurulmuş oldu. Tarım ve Yaşam bilimlerine yönelik bir fakülte kurulabilmesi için Kocaeli Üniversitesi’nin bir altyapısı mevcuttu. Bu alanlar ile ilgili pek çok öğretim üyemiz dağınık bir şekilde farklı okulların çatısı altında görevini yürütmekteydi.

 

EKSİKLİĞİ HİSSEDİLEN ALAN
Bu dağınık yapının bir araya getirilmesi, bölgenin ihtiyacı olan tarım ve doğa alanlarındaki mühendislikler ile ilgili hizmetlerin sunulabilmesi, üniversitenin bu alandaki çalışmalarının daha organize olması felsefesi ile yola çıkıldı. Fakültenin kurulması sonrasında araştırmalar ve çalışmalar ile bölge halkına daha iyi hizmet götürülmesi de söz konusu olacak. Bölgemizde eksikliği hissedilen bir alanda eğitim hizmeti sunacağız.

 

KOCAELİ MERKEZ DURUMUNDA
Bölgemiz gıda ve su ürünlerinin de oldukça yoğun olarak sanayileştiği yerlerden bir tanesi. Kandıra’da kurulması planlanan organize sanayi bölgesi tamamen gıda üzerine olacak. Bunların yanı sıra Kocaeli konumu ile ilgili olarak su ürünleri merkezi halinde. Burada verilen eğitimlerle bu bölgede yapılan su ürünleri ile ilgili faaliyetlerin bilimsel ve akademik bir tabana oturtulması, bölgede bu alan ile uğraşan insanlara gerekli eğitimlerin ve becerilerin kazandırılması hedeflenmekte.

 

DİĞER MÜHENDİSLİKLER DE OLACAK
Doğa mühendisliklerini bir arada barındıran bir fakülte amaçlıyoruz. Bunlar arasında ziraat mühendisliğinin bahçe bitkileri bölümü, gıda mühendisliği, su ürünleri mühendisliğinin ilk etapta kazandırılması planlanıyor. Daha sonrasında biyomühendislik, moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği, ziraat mühendisliğinin diğer bölümleri gibi kısaca doğa bilimleriyle ilintili diğer mühendislik alanlarının da hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz.”

 

BÖLGE HALKI DA KATKI SUNABİLİR
Fakültenin Arslanbey Yerleşkesi’nde yer alacağını, Gıda ve Tarım MYO’nun mevcut programlarının başka bir okula aktarılacağını, Gıda ve Tarım MYO’nun şu an kullandığı binada fakültenin yer alacağını söyleyen Prof. Dr. Gülkaç, “Arslanbey Yerleşkesi konumu itibariyle, fakültenin ihtiyacı olan ek binaların yapılması ve uygulama alanlarının kurulabilmesi açısından uygun bir yer. Ayrıca bölge halkının eğitimlerine katkıda bulunabileceğine de inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

YÜKSEK NOKTAYA ULAŞABİLMEK
Gülkaç son olarak, fakültenin isminde bir değişiklik yapabileceklerini belirterek, “Uygulamalı Bilimler Fakültesi, bölümlere yönelik bir isim değil. Tarım ve doğa bilimlerini çağrıştıracak bir isim olmasında fayda var. İlk etapta Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği ve Bahçe Bitkileri Bölümü’nün kurulması ile birlikte 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında öğrenci almayı planlıyoruz. Temel vizyon ve misyon, bölge halkına ve bilime çağdaş bilim kriterleriyle hizmet veren bir fakülte organize etmek. Tüm bunları yaparken bölgeden de yerel idarelerden de hedeflerimize ulaşabilmek için gerekli destek ve katkılarını bekliyoruz. İlimizi, bölgemizi refah seviyesi daha yüksek bir noktaya ulaştırabilmekte yardımcı olabilecektir” dedi.


Prof. Dr. Mehmet Doğan Gülkaç kimdir?
1961 Zonguldak doğumlu. İlk ve orta öğrenimimi Zonguldak ve Yozgat’ta tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde lisans eğitimimin ardından, İnönü Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. İngiltere’de doktora çalışmaları bulunan Gülkaç, 1995 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı’na katıldı.

1490 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER