VALİ GÜZELOĞLU: 96 KİŞİ TUTUKLANDI

Vali Güzeloğlu: 96 kişi tutuklandı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, il genelinde toplam bin 20 personelin görevden uzaklaştırıldığı, gözaltına alınan 186 kişiden 96’sının da tutuklandığını açıkladı

TSK içerisindeki bir grup asker tarafından yapılmak istenen darbe girişimi, geri püskürtülmüştü. Darbenin ardından çok sayıda asker gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Hükümet ise şimdi Gülen Cemaati’ne yönelik adeta bir savaş başlattı. Darbe girişiminin ardından da Bakanlar Kurulu’nun onayıyla üç ay geçerli olmak üzere OHAL ilan edildi. OHAL ile birlikte alınan kararlarla ilgili dün Vali Hasan Basri Güzeloğlu, dün bir basın toplantısı düzenledi.

 

544 EĞİTİMCİ

Karamürsel Alp Salonu’nda düzenlenen açıklamaya vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Büyükşehri Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, ilçe kaymakamları, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü de katılım sağladı. Vali Güzeloğlu, il genelinde cemaatine yönelik yapılan soruşturma kapsamında 544 eğitimcinin görevden alındığını ifade etti.

 

RAHMETLE ANIYORUM

Vali Güzeloğlu, konuşmasında ayrıca şunları dile getirdi: “Asil ve kararlı duruşuyla bu hareketin önünde duran, millete yönelen tankın, topun, silahın karşısında iman dolu göğsüyle duran tüm demokrasi şehitlerini rahmetle anıyorum. Bunlardan ikisi de Kocaeli’de yaşayan kahraman polislerdi. Ve biz onların isimlerini okullara vererek kahramanlıklarının nesiller boyu aktarılmasını istedik. O akşam Kocaeli’de iradesine sahip çıkan, haberi alır almaz meydanlara koşan, siyasi parti farkı gözetmeksizin bugün bu kanlı darbenin başarılı olmamasını sağlayan vatandaşlara şükranlarımı sunuyorum.

 

MİLLET DUR DEDİ

Bu süreç ancak böyle bir dayanışmayla atlatılabilirdi. Cumhuriyet herkesin halk egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. Halkın iradesi, devleti ve iktidarı seçer. Seçilmiş hükümetin seçim dışında devrilmeye kalkışılması kabul edilebilir değildir. Demokrasi meydanlarındaki nöbetler bu insanların geleceğine sahip çıkmasıdır. 15 Temmuz demokrasiye dönük tüm emellere sahip çıkıldığı gündür. Türk milletinin kalkışmaya kararlılıkla dur dediği gündür. Bu gelişmeler muaciyesinde Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve cumhurbaşkanımızın aldığı bir kararla tüm ülke genelinde 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edilmiştir.

 

SİVİL YÖNETİM

90 gün süreyle ilan edilen olağanüstü hal, bir sivil yönetimdir. Yetkiler illerde valilere devredilir. Olağanüstü hal kararının alınmasına yol açan durumlar tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar devam edecektir. Olağanüstü hal kesinlikle devletine bağlı, milli birlik ve beraberlik içinde bu millete bağlı olan hiçbir vatandaşın hakkını, hürriyetlerini ve günlük hayatını olumsuz etkilemeyecek. Bu devletin içinde yuvalanmış terör mensuplarını temizlemek için alınan bir karardır.

 

24 SAAT AÇIK

Bu süreç çevresinde ilimizde olağanüstü hal bürosu ve ilçe kaymakamlıklarımızda olağanüstü hal büroları açılmıştı. Bu bürolar 24 saat açık olup alınan kararlar ve gelişmeleri basınımız aracılığıyla kamuoyuyla paylaşacaktır. Bizim açıklamalarımızın dışında hiçbir haber kaynağına izin verilmemesi gerekir. Zaman zaman habercilik heyecanı içinde olsa gerek bazı yanlış yorumlar yapılıyor. Geçtiğimiz günkü hareketlilik de tamamen bizim bilgimiz dahilinde alınan güvenlik önlemleriydi.

 

TOPLAMI AÇIKLADI

Bugün saat 14.05 itibariyle tüm kurumlarımızı intiba edecek şekilde toplam bin 20 personel görevden uzaklaştırılmıştır. Ve yine bu personellerden sivil, askeri üniversite olmak üzere 186’sı gözaltına alınmış, 96’sı tutuklanmıştır. Bu süreç yargı organlarının denetiminde gelişmekte ve sürmektedir. İl genelinde şu an itibariyle toplam 544 eğitimci görevden uzaklaştırılmış, bu süreç içerisinde hem yönetici hem de eğitimci vasfıyla tebliğ edilen personeller hakkında yasal işlem başlatılmıştır. Özel kurum olarak toplam çalışma lisansı iptal edilen toplam 45 kurum bulunmaktadır. Bu kurulardaki 4 bin 925 personelin de çalışan lisansı iptal edilmiştir.

 

BİLGİLER ELE GEÇİRİLDİ

İl genelinde 21 özel okul ve 19 özel dershanenin de faaliyeti sonlandırılmış, malları hazineye devredilmiştir. Bu kurumlarda terör örgütüne ait bazı bilgiler de ele geçirilmiştir. İlimizdeki 11 özel yurt bu anlamda kapatılmış, bina hazineye teslim alınmıştır. 14 dernek faaliyet sonlandırılmış, 1 sendika ve 1 vakfın da faaliyetleri bitirilmiştir. Devam eden çalışmalar çerçevesinde tüm kurum ve kuruluşlarımız kendi çalışma ve çabalarını sürdürmeye devam ediyor. Tüm bu işlemlerde biz son derece hassas ve titiz davrandık. Görevden uzaklaştırılan personellerle ilgili yapılan yargılamalar başlayacak ve çıkan sonuca göre hareket edilecektir.”

6542 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER